Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 20:25

CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde Dr.47 pe 30 Sep 2020, 21:28

Buna seara!
Daca pt stangaciul din mine am găsit jucarii, acu' e mai greu sa gasesc o 'rugina' pt fratele meu.
Arma trebe' sa fie neaparat cu catari mecanice si noua. Cu toate insistentele mele, nu vrea sh.
Am vazut armele de mai sus, mi s.a parut ca Eclipse si Lux 2 sunt mai finisate.
Bugetul este undeva la vreo 5000ron.
Ma puteti indruma catre una din armele din titlu?
Stiti vreo alta arma cu catari pana in 5000ron?
Problema e destul de aarzătoare, vineri o sa vina fratelo in Bucuresti si trebuie sa alegem o arma.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde ravenstein pe 30 Sep 2020, 21:42

12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde Sly_Fox pe 01 Oct 2020, 08:30

Ar fi fost bună o CZ 550 cu sistem Mauser (carabina de tip tanc) însă nu se mai fabrică și nici noi nu se mai găsesc pe rafturi. Așa că merge și o CZ 557 Lux II, model care păstrează liniile clasice și robustețea recunoscută a CZ-urilor. Are cătare și înălțător, plus că patul este croit pentru a trage pe aparate mecanice.
Eu sunt adeptul cătărilor mecanice și a tragerilor fără lunetă de ochire, este ceva aparte, mai ales dacă vânătorul are o vedere bună. Doar că distanțele de tragere sunt mult reduse pe mecanice, asta din rațiuni de etică, pentru a nu răni inutil vânatul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde Dr.47 pe 01 Oct 2020, 10:12

Am tot incercat sa.mi conving fratele sa treaca la un red dot dar nu vrea.
CZ Lux 1 si 2 le.am gasit in Buzău, la vreo 4000ron.
Daca Eclipse are acelasi sistem de vizare ca Luxul, nu am reusit sa.mi dau seama cum se regleaza inaltatorul. Am vazut ca are doua suruburi stg-drt.
Sly, in Slobozia gasesc vreo arma cu catari? Ar fi mai usor pt fratele meu, lucreaza acolo.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde Dr.47 pe 01 Oct 2020, 11:26

Pe lista se adauga si Winchester M70.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde Sly_Fox pe 01 Oct 2020, 12:55

Dr.47 scrie:Sly, in Slobozia gasesc vreo arma cu catari? Ar fi mai usor pt fratele meu, lucreaza acolo.

Nu mai știu ce este prin Slobozia. Arme noi se aduceau pe comandă doar de către magazinul AVPS-ului Ialomița și magazinul lui Iulian Zaharia. Dar le luau de pe la magazinele mari din București și băgau ceva în plus la preț, așa că nu era mare avantaj.
Fratele tău poate să se ducă pe la cele două magazine și să întrebe dacă îi poate aduce arma pe care o va alege. Direct în raft nu cred să găsească ceva.
-Magazinul AVPS Ialomița, Bulevardul Matei Basarab 27, Slobozia
-Magazinul Hunting & Fishing PRO, Str. Dobrogeanu Gherea, Slobozia
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde Adrian_Dumitru pe 01 Oct 2020, 16:40

Dr.47 scrie:Am tot incercat sa.mi conving fratele sa treaca la un red dot dar nu vrea.
CZ Lux 1 si 2 le.am gasit in Buzău, la vreo 4000ron.
Daca Eclipse are acelasi sistem de vizare ca Luxul, nu am reusit sa.mi dau seama cum se regleaza inaltatorul. Am vazut ca are doua suruburi stg-drt.
Sly, in Slobozia gasesc vreo arma cu catari? Ar fi mai usor pt fratele meu, lucreaza acolo.



Toți vor să tragă pe cătări, inclusiv eu, până la primul rateu. După o zi de poligon, o cutie de cartușe consumată șurubăind cătarea și înălțătorul după care face un grupaj cât palma, un rateu de zile mari la porc și câteva vulpi speriate dar nevătămate o să își caute reddot sau lunetă. Am trecut prin asta.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde Dr.47 pe 01 Oct 2020, 17:19

Sly, am stat toata ziua la telefon, am gasit cateva arme in Bucuresti, maine mergem sa le vedem.
Dumitru, stiu ce spui, dar nu stiu din proprie experienta, ci din ce vad. Daca toti posesorii de carabina au si sticlaraie pe arma...se trezeste un Vasilica ca e mai cu moţ, vrea catari.
M.a sunat mai devreme fratele sa.mi zica ca sa nu fie prea lunga jucaria. Parca il vad ca pleaca maine cu un Argo acasa, iar eu am cautat aiurea bolt uri.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde Clujeanul pe 01 Oct 2020, 17:52

Howa si de restul banilor avans la luneta.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde violiv pe 01 Oct 2020, 23:27

Dr.47 scrie: Daca toti posesorii de carabina au si sticlaraie pe arma...se trezeste un Vasilica ca e mai cu moţ, vrea catari.


Imi amintesc!
Ce bine se vede negrul inaltatorului pe negrul catarii, pe negrul porcului, in negrul padurii.....si ce bine se vede apoi gaura alba din copac! :ymhug:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde Dr.47 pe 02 Oct 2020, 00:34

:)))
Abia astept momentul cand o sa zica 'clasicul' ca vrea o luneta.
Sau parca il aud...'catarile nu sunt bune'.
Cat despre negrul porcului, nu prea l.am mai vazut de vreo 2 ani pe la Calarasi.
Am o garda linistita si ma tot uit la jucarii, ma mănâncă mana sa.mi vand mp 27 si sa iau ori o semi ori o juxtapusa cu pat englezesc, sa fie si o leaca mai scurta. Navigand cu viteza mare am dat si de un kit pt usurarea ridicarii inchizatorului de la Axis. Vreo 30 lire cu tot cu transport din uk. Merita? A folosit cineva pe la noi? Sau sa raman la varianta: curata bine-ulei-inchide si deschide de multe ori?
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde Septimiu pe 02 Oct 2020, 09:03

Dr.47 scrie::)))
ANavigand cu viteza mare am dat si de un kit pt usurarea ridicarii inchizatorului de la Axis. Vreo 30 lire cu tot cu transport din uk. Merita? A folosit cineva pe la noi? Sau sa raman la varianta: curata bine-ulei-inchide si deschide de multe ori?


Oare despre ce kit este vorba? Eu nu am avut probleme cu el dar asta vara vizitand un magazin de arme din Constanta am dat peste o bila de cauciuc care vine peste manerul inchizatorului si pot sa spun ca e mult mai usor acum. Il "gasesc" mult mai repede si priza este mult mai buna fata de manerul chel. Incearca asta inainte de alte solutii.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CZ Eclipse vs Sabatti Rover 870 vs Zastava M70 vs CZ Lux

Mesajde Dr.47 pe 02 Oct 2020, 12:56

Este vorba de un kit format dintr un rulment naked, doua saibe cu sant pt rulment +/- o a 3-a saiba mai groasa care se pune intre surub si manerul inchizatorului. Se pare ca acest kit face ca efortul depus pt a ridica manerul sa fie unul mai mic.
https://youtu.be/t8sVPHnXjMc

Dupa ce a vazut si pipait mai multe arme, fratele a ales un Lux 2.
Multumesc pt indrumari.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate