Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:03

Twist rate versus gramaj proiectil

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Twist rate versus gramaj proiectil

Mesajde sopo pe 15 Oct 2020, 12:01

Salutare,
Care ar fi relatia dintre twist rate (distanta parcursa de proiectil in interiorul tevii pina face o rotatie completa) si gramajul proiectilului?
Mai exact la Blaser in calibrul 300 win mag TR este de 11".
Pentru o acuratete perfecta cu ce gramaj se impaca (sau ar trebui sa se impace) cel mai bine?

Numai bine!
sa nu-ti para rau ca s-a terminat;sa-ti para bine ca s-a intamplat !!!
Avatar utilizator
sopo
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 01 Feb 2006, 17:58
Locaţie: Bucuresti

Re: Twist rate versus gramaj proiectil

Mesajde violiv pe 15 Oct 2020, 15:24

Nu neaparat intre gramaj si pas al ghinturilor ci intre lungimea proiectilului si pas. Cu cat proiectilul e mai lung necesita un pas al ghinturilor mai scurt pentru stabilizarea giroscopica. Dar un hammerhead de 14,3 g e mult mai cilindric si mai scurt decat un ELDX de acelasi gramaj (220 gr). Primul va merge OK si din teava cu pas lung de la Blaser pe cand al doilea are toate sansele sa nu fie stabilizat corect. In schimb, acelasi ELDX dar de 13 g - 200 gr merge bine si din teava cu 11" pasul.

Pentru proiectile mai usoare nu este un impediment. Poti trage orice, incepand de la 9 g.

Acuratetea perfecta pe care ti-o doresti mai depinde insa de multi alti factori.

Avand in vedere ca sintem dependenti de munitie de fabrica nu poti decat sa testezi sau sa afli de la alti "blaseristi" cam cu ce merg cel mai bine tevile astea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Twist rate versus gramaj proiectil

Mesajde Adrian_Dumitru pe 15 Oct 2020, 16:07

sopo scrie:Salutare,
Care ar fi relatia dintre twist rate (distanta parcursa de proiectil in interiorul tevii pina face o rotatie completa) si gramajul proiectilului?
Mai exact la Blaser in calibrul 300 win mag TR este de 11".
Pentru o acuratete perfecta cu ce gramaj se impaca (sau ar trebui sa se impace) cel mai bine?

Numai bine!


Treaba nu e așa de simplă. Poti citi articolul de mai jos și poti cumpăra 10 feluri de munitie în diferite gramaje si forme ale ogivei ca să te convingi care e cea mai bună munitie pentru țeava ta.
De obicei armele nemtești merg bine cu muniție nemțească, poți încerca orice RWS de 10,7 - 11,7 grame

https://www.1om.ro/notiuni-gloante/
https://www.jbmballistics.com/ballistic ... tors.shtml
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Twist rate versus gramaj proiectil

Mesajde violiv pe 15 Oct 2020, 22:01

Adica potrivirea proiectilului cu pasul ghjnturilor nu-ti garanteaza grupaje stranse. Poti doar sa nu dai prea multi bani pe boabe mult prea lungi pentru teava ta pentru ca sansa sa mearga bine e mica.

Pentru 300 wm si necesitati vanatoresti proiectilele din gama 11-12 g mi s-au parut cele mai echilibrate. Am tras si 13 g o vreme dar reculul fara frana de gura era prea nasol.

Am 300 weatherby pe Blaser, cu acelasi pas. 75% trag 11,7 g si mai rar 13 g.

Noul Speed Tip Professional de la RWS se poarta foarte bine din Blaser.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Twist rate versus gramaj proiectil

Mesajde vanatorul007 pe 17 Oct 2020, 11:49

violiv scrie:Nu neaparat intre gramaj si pas al ghinturilor ci intre lungimea proiectilului si pas. Cu cat proiectilul e mai lung necesita un pas al ghinturilor mai scurt pentru stabilizarea giroscopica. Dar un hammerhead de 14,3 g e mult mai cilindric si mai scurt decat un ELDX de acelasi gramaj (220 gr). Primul va merge OK si din teava cu pas lung de la Blaser pe cand al doilea are toate sansele sa nu fie stabilizat corect. In schimb, acelasi ELDX dar de 13 g - 200 gr merge bine si din teava cu 11" pasul.

Pentru proiectile mai usoare nu este un impediment. Poti trage orice, incepand de la 9 g.

Acuratetea perfecta pe care ti-o doresti mai depinde insa de multi alti factori.

Avand in vedere ca sintem dependenti de munitie de fabrica nu poti decat sa testezi sau sa afli de la alti "blaseristi" cam cu ce merg cel mai bine tevile astea.

Cu respect, nu mi-am dat seama ce s-a intamplat cu titan rossler-ul meu cal.30.06?!...cu Sako Hammerhead de 14 g , am avut rateuri carton si vanat din toate pozitiile...dupa ce am trecut la Geco Teilmantel 170 grains 11g
.30-06 Springfield...s-a schimbat totul...in bine...mentionez ca tragerile le-am facut numai pe mecanice...am eu o ,,goanga'' :D ...daca poate d-l Violiv...o parere...dau o palinca..
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: Twist rate versus gramaj proiectil

Mesajde DART pe 17 Oct 2020, 14:56

Potrivirea zic cei de la Berger f.pe scurt tine de:greutatea varfului,forma varfului,twist rate-ul,lungimea tevii, pulbere.Fiecare "factor"la randul sau mai are cateva variabile (in afara de astea mai sunt si alte variabile neenuntate aici ce mai tin de munitie).
La munitia de fabrica nu poti urmarii tot.Faci o documentare apoi Incerci!
220 gr ar merge din 30 06 cu un twist rate minimal de 1:11" sau mai mic daca ... cu acest calibru candva doar,se tragea la mare distanta LR,acum trag doar nostalgicii pe undeva !Pt.vanatoarea "noastra" nu mai conteaza f.mult "fineturile",pt. vanatoare la goana sau distanta mica pana la 150-200 m merg(cum bine zice violiv) de la 110 gr-230 gr proectile flat base.
Eu cred ca cei care trag cu 30 06 "vanatoreste" ar trebuii sa puna accentul pe insusirile proiectilului si "relatia" acestuia cu vanatul in diferitele ipostaze.Precizia de 1MOA/100m (aprox.30 mm)este destul.
Cum este adevarat si faptul daca cineva isi pune in cap poate duce orice calibru la limitele sale in toate directiile...intrebarea ramane!Merita !?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Twist rate versus gramaj proiectil

Mesajde Ghinda pe 19 Oct 2020, 07:21

@Doctore, pentru vanatoare, cum zici tu, nu merita! Pentru funny si pasiune, cum este la tine, merita sa cauti echilibrul perfect!!!!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Twist rate versus gramaj proiectil

Mesajde adisan77ro pe 22 Oct 2020, 22:16

Chiar si asa , sa arunci o privire in prealabil la ce spune Berger sau JBL referitor la coeficientul de stabilizare, atunci cand vrei sa cumperi si sa incerci munitii noi, nu cred ca strica. Daca vezi ca munitia la care te gandesti se afla intr-o zona de stabilitate marginala sau chiar mai rau, asta te-ar putea scuti de niste banuti aruncati, de ceva timp si iti poate orienta cat de cat cautarile. In general nu cred ca strica sa sti cam in ce limite te afli din acest punct de vedere.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

cron
Publicitate