Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:40

Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde ronin13 pe 31 Oct 2020, 15:45

Va salut,

Ma numesc Cristian Stanca si sunt din Bucuresti.
Dupa ce am mai tavalit ore bune google-ul, am facut un mic top pentru prima carabina bolt-action (pentru ca actionarea liniara este prohibitiva pentru mine in acest moment).
Asadar, va rog sa ma ajutati cu experienta Dvs cu carabinele de mai jos. Ma intereseaza binenteles fiabilitatea, usurinta in utilizare, disponibilitatea accesoriilor pentru montajul lunetei sau a red-dot-ului (sau de ce nu hollow-point), disponibilitatea furnizorilor pentru brand-urile respective si a service-ului (in cazul in care ar fi nevoie).
Ca si calibru m-am hotarat la 30.06 Springfield (din cauza popularitatii si a pretului mai bun fata de 300 Winchester).

REMINGTON 783 Walnut
MAUSER M18 30.06
CZ 557 LUX II .30-06 SPR
BROWNING A-BOLT 3 HUNTER BATTUE 30.06 S
TIKKA T3X LITE
WINCHESTER M70 CLASSIC HUNTER 30.06 S
BROWNING X-BOLT HUNTER.2 SF MC 30.06 S
SAUER S100 CLASSIC 30.06 NS
SAKO S20 HUNTING
SAKO 85 HUNTER

Pentru luneta prima alegere ar fi
DELTA TITANIUM 2.5-15x50 HD cu reticul 4A cu punct luminos

Va multumesc.
ronin13
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 27 Iul 2010, 10:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde yoghi pe 31 Oct 2020, 21:24

Armele insirate de tine au mecanisme diferite, design diferit si mai ales preturi f diferite.
de la 600 E la 1200 si chiar 1700.

Vizavi de caracteristici si fiabilitate gasesti pe forum discutii despre toate armele.

Dac o iei pe scurtatura ..alege una din

Sako
Winchester
Cz

Bafta!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde pipabh pe 31 Oct 2020, 21:39

Cam mare plaja de preturi intre ele! de la sute la aproape 2000 sako s20 si chiar 85 hunter!
Am avut Sako bavarian 85 , am avut Browning x bolt.
Din ce ai insirat acolo m-as duce catre Sako , nu conteaza care , Browning sau Tika.
Restul sunt neinteresante, pentru mine...
Succes
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde ronin13 pe 31 Oct 2020, 21:44

Multumesc mult pentru raspuns.
Poti detalia putin despre aceste mecanisme diferite? Profanul de mine credea ca sunt destul de similare, toate bolt-action si unele cu magazie detasabila. La ce alte caracteristici ar trebui sa ma uit in faza asta teoretica?

Am mai redus lista din cauza bugetului (speram sa zica cineva ca una din cele la ~4000 lei poate oricand concura cu cele din zona 8000-9000 lei).

Lista scurta a devenit:

MAUSER M18 30.06
CZ 557 LUX II .30-06 SPR
BROWNING A-BOLT 3 HUNTER BATTUE 30.06 S
TIKKA T3X LITE

Multumesc.

PS1: Imi place combo-ul ~4000-5000 Lei carabina + luneta in ~3000-4000 Lei ca starter-kit pentru mine. Ma gandesc ca pentru inceput vanatoarea cu carabina va fi pentru mine mistret si tap.
Si poate intr-un viitor nu foarte indepartat sa ajung la un blaser r8 cu swaro.
PS2: @yoghi. Respect raspunsul tau pentru sako, winchester, cz, dar m-a bulversat rau. Deja dupa ce am navigat si navigat ma cam fixasem pe mauser m18 + delta titanium ca si combo (cu un mic regret ca va trebui "sa traiesc" o perioada cu sintetic....)
ronin13
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 27 Iul 2010, 10:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde violiv pe 31 Oct 2020, 22:47

Salut!
Vad ca ai facut o lista de dorinte cuprinzatoare dar ... plina de lipsuri.
La partea cu "service" e cumplit in Ro. Trebuie sa te rogi sa nu se strice sau sa alegi una foarte fiabila, recunoscuta ca fara probleme.

Dincolo de asta, daca bugetul permite atunci poti sa incepi sa umbli la fineturi gen: cum si cat de usor se manevreaza boltul, da sau nu probleme de alimentare, ejectie cu anume munitii, cum se manevreaza magazia, bla-bla.

Din toata lista eu iubesc Sako ... 85 ca S20 inca n-am vazut da' prea au renuntat la otel pentru plastic.
Tikka cred ca are un raport bun pret/ce ofera, e lucrata bine, usoara, foarte-foarte simpla mecanic si a dovedit de aproape 20 de ani ca functioneaza si sub gheata.
M18 cred ca este cea mai reusita arma de buget mic facuta in Europa. Scartaie la aspect dar e sub 1000€ exact cu pretul unei monturi serioase de luneta. Functioneaza cum te-ai astepta sa functioneze o arma.
CZ sint OK dar grele ... pana la urma vei aprecia cateva sute de grame in minus.
Modelul de Remi pomenit e un fel de Savage Axis mai putin reusit.
Sauer ieftine nu sint destul de ieftine pentru ce ofera.

Vrei folosita si la goana? Daca da, luneta nu e OK si pentru asta.

Vrei noua sau accepti si ideea s-h? Cu un pic de rabdare ai sansa sa gasesti bun si ieftin.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde ronin13 pe 31 Oct 2020, 23:19

Multumesc pentru raspuns.

Pare ca o sa pot trai o vreme cu M18+Delta. Si pentru goana sa iau totusi un red-dot.
Ciudat dar dintre toate, Sako 85 mi se pare si cea mai frumoasa. Constat cu placere ca ar fi si cea mai recomandata.
Oricat de ciudat ar parea, imi este mult mai greu sa sar de la 4k lei la 10k lei, decat de la 10k la 18-20k lei. Si stiu ca rasfoitul internet-ului si 10-12 iesiri in stagiatura nu ma fac vanator. Asa ca, buget mic, sa se aduce ceva experienta si la mine si apoi sa incep cu bugete mai indraznete.

O seara frumoasa.

PS: nu ma simt deloc confortabil sa iau ceva SH in pozitia de "aproape zero experienta".
ronin13
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 27 Iul 2010, 10:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde ronin13 pe 31 Oct 2020, 23:28

Cam asa cuget de vreo 2 zile.

Imagine

Imagine
ronin13
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 27 Iul 2010, 10:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde pipabh pe 01 Noi 2020, 01:52

ronin13 scrie:Multumesc pentru raspuns.

Pare ca o sa pot trai o vreme cu M18+Delta. Si pentru goana sa iau totusi un red-dot.
Ciudat dar dintre toate, Sako 85 mi se pare si cea mai frumoasa. Constat cu placere ca ar fi si cea mai recomandata.
Oricat de ciudat ar parea, imi este mult mai greu sa sar de la 4k lei la 10k lei, decat de la 10k la 18-20k lei. Si stiu ca rasfoitul internet-ului si 10-12 iesiri in stagiatura nu ma fac vanator. Asa ca, buget mic, sa se aduce ceva experienta si la mine si apoi sa incep cu bugete mai indraznete.

O seara frumoasa.

PS: nu ma simt deloc confortabil sa iau ceva SH in pozitia de "aproape zero experienta".

Aici nu sunt eu confortabil deloc in zona "vanatorii si vanatorimii"!! Nu o arma ieftina te duce spre experienta.
As lua cea mai scumpa arma care mi-o permit! La fel si cu luneta!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde ronin13 pe 01 Noi 2020, 09:06

pipabh scrie:Aici nu sunt eu confortabil deloc in zona "vanatorii si vanatorimii"!! Nu o arma ieftina te duce spre experienta.
As lua cea mai scumpa arma care mi-o permit! La fel si cu luneta!


Si cum ramane cu regula nescrisa pe care am tot intalnit-o in randul vanatorilor pe toate forumurile, cum ca "cel mai important este ca pusca sa ti se potriveasca"? si ca "abia la a doua pusca iti vei da seama ce inseamna sa ti se potriveasca".
In cazul meu, invatat toata viata sa am credite, este foarte periculos sa merg pe "cea mai scumpa arma pe care mi-o permit".
Dar am inteles ideea.
ronin13
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 27 Iul 2010, 10:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde Croco pe 01 Noi 2020, 09:36

Zilele trecute am vazut o Sako 85 bavarian, chiar in 30.06, la @yoghi. E armurier. Contacteaza-l si cred ca o sa iti faca o reducere substantiala! Nu te sfii, propune-i un pret mic, ii place sa negocieze! Si nu te lasa! Arma arata foarte bine!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde Croco pe 01 Noi 2020, 09:58

Si am uitat sa specific: nu uita de Tikka! Arme precise, fuctioneaza mai bine decat toate celelalte alese de tine si isi pastreaza o valoare ridicata la revanzare. Foarte fiabile in timp! Apropos, 308win arunca aceleasi proiectile ca si 30.06, dar cu recul mai mic si costuri mai mici. De diversitatea munitiei in 308w sa nu duci grija!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde tehărău pe 01 Noi 2020, 10:22

Bune sfaturi au primit, norocul tău!
Aș completa la capitolul SH. Urmăresc de ceva vreme rubrica și pot spune ca nu am văzut reclamații în urma vânzărilor de pe acest forum. Sunt câteva persoane care se ocupa de așa ceva și sunt oameni serioși. Și mai sunt useri cunoscuți care își vând dotarea. Nu ii convine nimănui sa fie arătat cu degetul pentru o țeapă. ;)
Sunt acum la anunțuri niște arme și lunete la preturi foarte bune. Probabil simte lumea ca vânătoarea ce se oferă nu e compatibilă cu criza ce se anunță și mai reduce colecția.
Daca nu aveam una identica aș fi luat asta din prima zi.

viewtopic.php?f=124&t=19180

Plus o lunetă care s-a dat repede.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde DART pe 01 Noi 2020, 11:06

ronin13 scrie:Cam asa cuget de vreo 2 zile.

Imagine

Imagine


Din cate am constat acest calibru 30 06 este arma inceputului si sfarsitului "carierei" de vanator.
La fel am observat,daca se cumpara ca si prima arma "pleaca" dupa 1-2 sezoane.Se mai cumpara sau se pastreaza ca singura arma spre sfarsitul "carierei" de vanator cand renunti la calibrele acumulate in timp "specializate" si iti pastrezi una "buna la toate" asta daca te mai "mananca" sa iesi la ceva(de regula da :D )... apoi se lasa mostenire !Asa ca ,daca o cumperi ca prima arma , aceasta poate fi soarta ei!Daca iti permite buzunarul in timp pe langa ea vei mai cumpara si alte calibre, depinde de evolutia ta ca vanator...
Cred ca este un calibru care poate sta in rastel fara rusine!

Prima mea carabina a fost un Browning A-Bolt tot in 30 06 tot respectul pt. ea...cred ca din primul import facut in tara si care s-a tinut tare atunci cand dintr-o cutie de cartuse(f.scumpa si neagra) am nimerit un cartus supraincarcat ... dupa foc am avut in fata un nor alb si dens,levierul boltului s-a intepenit pt. ca gatul tubului s-a sudat de camera din cauza supra-presiunii si doar din mai multe incercari am reusit sa deschid camera cartusului,capsa era gaurita complet si sarita din tub(semn clar al suprapresiunii),nu invinovatesc si nu am invinovatit pe nimeni nici acum nici atunci...era o munitie de fabrica.
Insa m-am felicitat pt. alegerea armei(pe care am facut-o sumar informat :oops: ... am vrut ceva peste o Zastawa :lol: - o arma f.f.buna de fapt - dar eu atunci inca nu intelegeam amanuntele)...atat despre Browningul acela!Acum cum se mai fac !?Sper ca la fel!

Reculul la acest calibru este unul serios.La alegere tine cont de filetul de la capatul tevii care sa-ti permita atasarea unei frane de gura.As alege arma care este disponibila intr-o configuratie care sa-mi permita adaptarea patului la anatomia mea(reglare de obrazar pe inaltime,si a talpei macar in lungime)
sau ... as alege acel brand care are disponibil in after market un pat de acest fel pe langa cel clasic vanatoresc.
Chiar daca in tara nu se construiesc arme,inca(acolo unde se face asta arma se construieste in jurul unui anumit proiectil)...ar fi bine sa studiezi initial cu ce munitie vei dori sa tragi din acest calibru,la ce distanta,la ce vanat etc.In functie de asta trebuie sa arunci o privire la caracteristicile constructive ale tevii(lungime,grosime,rata de rasucire-twist rate) atunci cand faci alegerea...Si asta nu este tot!

Pt.distante intre 10-150 m nu ai nevoie de nimic din ce am scris mai sus...poti sa dai cu banul cand faci alegerea!
Spor!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde violiv pe 01 Noi 2020, 11:23

Potrivirea cu arma!

Este esentiala in cazul trasului rapid, instinctiv, tipic pentru lisa.
Este de dorit in cazul trasului rapid cu carabina, in goana, precum si in cazul trasului de precizie la distanta mare .... dar nu este imposibil de depasit. Practic, ai putea trage fara sa te chinui si sa nimeresti usor chiar si cu o arma facuta pentru o femeie stangace. Singura problema ar fi un pat mult prea lung dar niciuna din armele de azi nu sufera de asta.


Daca un brutar isi cumpara o masina s-h si el stie despre masini ca au patru roti si volan, oare cum crezi ca va proceda?!

La o numaratoare rapida sint +10.000 tragatori constanti de carabina in Ro. Scazand pe cei ce nu vor, n-au chef, nu stiu sa impartaseasca informatii raman intre 5 si 20, cel putin, in fiecare judet. Cat de greu o fi sa ajungi sa cunosti unul din ei si sa-l rogi sa-ti arate pe viu ce si cum.
Inteleg foarte bine curiozitatea, dorinta de a invata dar nu inteleg deloc ideea ca intr-o luna de intrebari si raspunsuri pe net ai ajunge sa stii ce arma sa-ti cumperi!
Peste 50% din discutiile de pe forum sint despre asta .... ce arma sa-mi cumpar?!
Pe bune, fara nicio rautate, ai mai mari sanse sa-ti cumperi o arma "potrivita" daca-ti intrebi sotia/iubita decat in urma discutiilor de aici.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde DART pe 01 Noi 2020, 11:34

violiv scrie: Pe bune, fara nicio rautate, ai mai mari sanse sa-ti cumperi o arma "potrivita" daca-ti intrebi sotia/iubita decat in urma discutiilor de aici.


:lol: :lol: :lol:

si


votez pt. combinatia intre cele doua:aici(o parte din teorie se poate acumula...si sa nu-mi spui ca ai scris degeaba aici atatea ani !) si teren(in poligon...sa-ti gasesti un proprietar care sa fie dispus sa-ti arate) !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde Clujeanul pe 01 Noi 2020, 18:32

Prima arma, linistit poate sa nu fie una noua-nouta. Iei ce iti arata inspiratia si ce iti permite bugetul. Nu-i stres. Nu-i pe viata. Vezi ce si cum. Nu iti place o schimbi. Sunt arme destule. Cu ce tragi cu aia impusti. Daca printul blond ar trage cu arma low-cost, chiar crede careva ca nu ar lovi? O luneta buna de goana ajuta. O luneta de panda te poate penaliza la goana mai rau ca lipsa de experienta.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde pipabh pe 01 Noi 2020, 20:26

ronin13 scrie:
pipabh scrie:Aici nu sunt eu confortabil deloc in zona "vanatorii si vanatorimii"!! Nu o arma ieftina te duce spre experienta.
As lua cea mai scumpa arma care mi-o permit! La fel si cu luneta!


Si cum ramane cu regula nescrisa pe care am tot intalnit-o in randul vanatorilor pe toate forumurile, cum ca "cel mai important este ca pusca sa ti se potriveasca"? si ca "abia la a doua pusca iti vei da seama ce inseamna sa ti se potriveasca".
In cazul meu, invatat toata viata sa am credite, este foarte periculos sa merg pe "cea mai scumpa arma pe care mi-o permit".
Dar am inteles ideea.

Nu inteleg ce ai dorit sa spui , nu cred ca ai inteles ce vreau eu sa spun! Acum , gasesti o arma scumpa sa se potriveasca ....sunt convins :D
Am vanat vreo 3 sezoane cu Sako 85 Bavarian 300 wm, excelenta arma! Avea recul de 3006 Tika. Am dat-o ca era grea si destul de greu de utilizat la goane. Printre altele am avut si un BRW X bolt 7mmrem mag cu care am tras la panda si putin putin la goana, o foloseste cu mare succes cumnatul meu! Am ajuns de 3 sezoane sa folosesc Blaser 8 prof succ cu care ma impac de minune. Baza in 3006 si teava de schimb in 8x68s.
3006 cu Kahles helia 2,4-20x56 cu federeal fusion sau orix la panda - de la combatere la cerb si 8x68S cu kahles helia 5 1-5x24 cu RWS KS la goana - o minunatie de calibru!!!! Pentru mine, in acest moment reprezinta "potriveala" ideala! Ca mai facem modificari de dragul modificarilor asta e alta discutie!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde ronin13 pe 03 Ian 2021, 11:46

Salutare stimati domni.

In primul rand LA MULTI ANI!

Doresc sa va anunt ca sunt mult mai aproape de a deveni intradevar vanator si am mai progresat si cu teoria. Nu ma pot considera vanator chiar daca in acest moment am si permis si arma.

Cel mai usor m-am decis la lisa. Dupa ce am citit si rascitit tot felul de pareri si comparatii, in finala au ajuns Beretta 686 si Browning 525. Am pus mana pe amandoua si mi-am cumparat o Beretta 686 Silver Pigeon 1 versiunea 2019 in cal. 12. Mi se pare o arma superba (si simpla) si daca este sustinuta si de o reputatie foarte buna, cu atat mai bine. Calibrul 12, cartuse mai ieftine, adica mai mult poligon fara sa ma doara portofelul.

La carabina mi-a luat mult mai mult sa ma decid dar dupa ce am tavalit Internetul si forumurile si am si pus mana pe cateva, m-am decis la Mauser M12 Pure in 30.06 cu catare si inaltator. Oricate avantaje ar avea (rezistenta mai mare, pret mai mic, etc), nu-mi place deloc plasticul si am vrut neaparat lemn.
Alte calibre interesante mi se par .308 si .300win, dar am intentia sa trag mai mult sa ma antrenez si astfel sa sper ca devin mai bun si munitia in 30.06 este nitel mai ieftina si in mai multe optiuni decat la celelalte calibre (plus ca ma cam sperie puterea lui .300win combinata cu M12-le la care nu se poate schimba teava)

In schimb, la optica e grav rau. M-am documentat de 10 ori mai mult decat pentru alegerea lisei si carabinei si inca nu m-am decis ce ar fi bine sa iau.
Contrar primelor instincte, am acceptat ca nu am nevoie de magnificatii 18x-25x pentru o distanta la care este probabil sa vanez in realitate (adica maxim maxim 300m) si ca un 9x-10x este suficient.
Pentru diametrul lentilei, am ajuns la concluzia ca lentila de 56mm este intradevar recomandata la magnificatii mari (unde ai pierdere mai mare de lumina). Asadar, ar fi ok si lentile de 40mm-42mm.
M-am decis sa nu mai caut o luneta buna si de panda si de goana si sa caut luneta care exceleaza doar la panda. De aceea, la alegerea carabinei au fost importante prezenta catarii si inaltatorului. Pentru goana ma voi stradui sa invat sa trag fara luneta (eventual mai incolo sa iau si un red dot cu un camp vizual cat mai mare).
Inteleg ca foarte importanta este calitatea sticlei si din aceasta cauza ar trebui sa ma indrept catre branduri cu reputatie la acest aspect (zeiss, swaro, leupold).
Inteleg ca tureta balistica este oarecum un moft pentru vanatoare si nu ar trebui sa conditioneze alegerea mea.
Si pentru ca bugetul nu este nelimitat si as vrea sa iau o singura luneta, mi-am propus zona de pret 1500 euro pentru luneta.
Si urmeaza tot felul de mici "detalii" care iti pot face viata mai usoara: fixare-demontare usoara, sina vs inele, pastrarea sigura a pozitiei de zero, rezistenta la umezeala, capace de protectie usor de pus/scos, etc.
In concluzie, NU STIU CE LUNETA SA-MI IAU :( dar sunt toba de teorie

Cu respect,
Cristi
ronin13
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 27 Iul 2010, 10:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde Adrian_Dumitru pe 04 Ian 2021, 09:59

ronin13 scrie:Salutare stimati domni.

In primul rand LA MULTI ANI!

Doresc sa va anunt ca sunt mult mai aproape de a deveni intradevar vanator si am mai progresat si cu teoria. Nu ma pot considera vanator chiar daca in acest moment am si permis si arma.

Cel mai usor m-am decis la lisa. Dupa ce am citit si rascitit tot felul de pareri si comparatii, in finala au ajuns Beretta 686 si Browning 525. Am pus mana pe amandoua si mi-am cumparat o Beretta 686 Silver Pigeon 1 versiunea 2019 in cal. 12. Mi se pare o arma superba (si simpla) si daca este sustinuta si de o reputatie foarte buna, cu atat mai bine. Calibrul 12, cartuse mai ieftine, adica mai mult poligon fara sa ma doara portofelul.

La carabina mi-a luat mult mai mult sa ma decid dar dupa ce am tavalit Internetul si forumurile si am si pus mana pe cateva, m-am decis la Mauser M12 Pure in 30.06 cu catare si inaltator. Oricate avantaje ar avea (rezistenta mai mare, pret mai mic, etc), nu-mi place deloc plasticul si am vrut neaparat lemn.
Alte calibre interesante mi se par .308 si .300win, dar am intentia sa trag mai mult sa ma antrenez si astfel sa sper ca devin mai bun si munitia in 30.06 este nitel mai ieftina si in mai multe optiuni decat la celelalte calibre (plus ca ma cam sperie puterea lui .300win combinata cu M12-le la care nu se poate schimba teava)

In schimb, la optica e grav rau. M-am documentat de 10 ori mai mult decat pentru alegerea lisei si carabinei si inca nu m-am decis ce ar fi bine sa iau.
Contrar primelor instincte, am acceptat ca nu am nevoie de magnificatii 18x-25x pentru o distanta la care este probabil sa vanez in realitate (adica maxim maxim 300m) si ca un 9x-10x este suficient.
Pentru diametrul lentilei, am ajuns la concluzia ca lentila de 56mm este intradevar recomandata la magnificatii mari (unde ai pierdere mai mare de lumina). Asadar, ar fi ok si lentile de 40mm-42mm.
M-am decis sa nu mai caut o luneta buna si de panda si de goana si sa caut luneta care exceleaza doar la panda. De aceea, la alegerea carabinei au fost importante prezenta catarii si inaltatorului. Pentru goana ma voi stradui sa invat sa trag fara luneta (eventual mai incolo sa iau si un red dot cu un camp vizual cat mai mare).
Inteleg ca foarte importanta este calitatea sticlei si din aceasta cauza ar trebui sa ma indrept catre branduri cu reputatie la acest aspect (zeiss, swaro, leupold).
Inteleg ca tureta balistica este oarecum un moft pentru vanatoare si nu ar trebui sa conditioneze alegerea mea.
Si pentru ca bugetul nu este nelimitat si as vrea sa iau o singura luneta, mi-am propus zona de pret 1500 euro pentru luneta.
Si urmeaza tot felul de mici "detalii" care iti pot face viata mai usoara: fixare-demontare usoara, sina vs inele, pastrarea sigura a pozitiei de zero, rezistenta la umezeala, capace de protectie usor de pus/scos, etc.
In concluzie, NU STIU CE LUNETA SA-MI IAU :( dar sunt toba de teorie

Cu respect,
Cristi


La mulți ani !

Orice lunetă alegi, mai ales pentru pândă, caută să te uiti la magnificații mici: 3-12x56 sau 8x56, orice doar să fie x56 și reticul iluminat.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde ventura pe 04 Ian 2021, 10:17

Adrian_Dumitru scrie:
La mulți ani !

Orice lunetă alegi, mai ales pentru pândă, caută să te uiti la magnificații mici: 3-12x56 sau 8x56, orice doar să fie x56 și reticul iluminat.


???????
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde pipabh pe 04 Ian 2021, 10:34

O luneta cu magnificatie variabila care sa inceapa de la 2 sau 2,5 si sa aiba macar un x4 sau x5 cu 50 , 56.
Cat despre producator ordinea la mine ar fi; Leupold, Kahles si apoi restul, de la Zeiss acum doar
ZEISS VICTORY V8 iar de la Swaro de la Z6i in sus!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde violiv pe 04 Ian 2021, 10:51

Daca vrei montare/demontare rapida, cu revenirea precisa a punctului de impact al glontului, ca sa nu trebuiasca sa reglezi de fiecare data cand dai jos luneta ... atunci trebuie macar 300 € pentru montura.
Trebuie sa ai in vedere ca vei dori peste maxim 1 an sa pui si ceva instrument de ochire pentru goana ... adica sa alegi un sistem de montura cu baze compatibile si pentru un eventual punct rosu daca nu luneta de goana.

Lunetele pomenite pana acum deja cam depasesc bugetul.
Meopta R1 sau R2 ar fi cam primele care fac fata bine la conditii de lumina slaba.
Leupold VX5 HD 3-15x56 iar e o luneta grozava.
Kahles sint bune si sint mai decente la pret decat Zeiss sau Swaro.
As cauta, pe cat posibil, o luneta care sa permita montura pe sina nu pe inele ... e mult mai facil de montat si cel putin la fel de sigura.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde ronin13 pe 04 Ian 2021, 17:18

Multumesc frumos pentru sfaturi.
Foarte pacatos bugetul asta de 1500 euro pentru optica. Ma tot rasucesc daca sa aleg
ori buget ~1000 euro -> Leupold VX-5HD 2-10x42 CDS-FL2 (5300 Lei)
ori buget ~2000 euro -> Swarovski Z6i 2-12x50 BT SR (10800 Lei)

Leupold VX-6HD 2-12x42 CDS-FL2 nu pare ca mai poate fi o optiune pentru mine. La 8400 Lei, este deja relativ mica diferenta pana la Swaro Z6i
Kahles nu prea ma atrage. Inteleg ca sticla e de la Swaro, dar pentru 500 euro, imi iau tot Swaro, ca daca e sa fie bal, atunci bal sa fie.

Alte optiuni nu prea vad. M-am tot uitat prin magnificatii 15x sau 18x si nu mi se par ok pentru mine. Camp vizual extrem de mic si personal nu pot tine nemiscata imaginea la magnificatiile acelea. O merge la cei foarte tineri sau pe banc-ul de la poligon. La vanatoare la noi, unde inteleg ca te gandesti bine daca merita sa tragi cand ai tinta la 200-250m, cred ca 10-12x magnificatie este foarte ok.

Legat de prinderi, ma incanta foarte mult ideea de sina interioara la Swaro si as merge pe prinderea rapida de la Recknagel pentru Swaro SR pe sina picatinny.

Un pitic pe creier imi tot spune "Ia o singura luneta. Ia o luneta buna. O data iti iei luneta".
Si vine si celalalt pitic "Chiar vrei sa dai 2000 euro pentru ceva care e mai bun cu 20% decat cealalta de 1000 euro? Esti sigur?"

PS: trebuie sa beau ceva inainte sa cumpar, ca sa aiba mai mari sanse primul pitic.
ronin13
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 27 Iul 2010, 10:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde NightSirc pe 04 Ian 2021, 17:49

Eu as baga in calcul si varinata care le combina pe ambele: Meopta MeoStar R2 2-12X50, ce zici nu merita un ochi?(e pana in 5000 lei)
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde laurul pe 04 Ian 2021, 18:16

NightSirc scrie:Eu as baga in calcul si varinata care le combina pe ambele: Meopta MeoStar R2 2-12X50, ce zici nu merita un ochi?(e pana in 5000 lei)

Daca e o luneta dedicata pandei, Meopta R2 2.5-15x56 e tot ce iti trebuie. Cu 30 de ani garantie e cam cea mai multa luneta pe mia de lei platita.
56 e un must have, de 15x n o sa ai nevoie dar e bine sa nu ajungi la capatul magnificatiei.
Prietenii stiu de ce....
P. S. De restul banilor, autorizatii.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde Sly_Fox pe 04 Ian 2021, 19:00

ronin13 scrie:Multumesc frumos pentru sfaturi.
Foarte pacatos bugetul asta de 1500 euro pentru optica. Ma tot rasucesc daca sa aleg
ori buget ~1000 euro -> Leupold VX-5HD 2-10x42 CDS-FL2 (5300 Lei)
ori buget ~2000 euro -> Swarovski Z6i 2-12x50 BT SR (10800 Lei)

Alte optiuni nu prea vad.


Ai aruncat o privire și pe la IOR? Este posibil să găsești o lunetă pe gustul și preferințele tale și la IOR, eventual un model din ultima generație. Modelul IOR 4-14x56 merită văzut, mie unul mi-a plăcut mult.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde yoghi pe 04 Ian 2021, 19:29

Am vazut ca povestesti de 250-300m.
Ce experienta ai cu arma cu glont. Ai mai tras? Cate cartuse?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde ronin13 pe 04 Ian 2021, 19:53

Multumesc mult pentru sfaturi. Voi lua in calcul atat Meopta cat si IOR (despre care am auzit numai lucruri bune).

@yoghi, acum am mai spus si mai sus, am experienta aproape zero atat la carabina cat si la lisa. Dar macar la lisa nu mai am nici o scuza sa nu ma antrenez acum cand am "tot ce trebuie" :)
Avand in vedere acest lucru, "consum" opiniile celor cu experienta, in acelasi timp aplicand un rationament foarte simplu. Daca ceea ce afirma cineva are sens pentru mine, daca nu apare altcineva care sa-l contrazica cu argumente logice si mai ales daca eu pot proba macar o mica parte din ceea ce spune, atunci am tendinta sa cred cu mare probabilitate ca are dreptate. Si binenteles ca si urmatoarele afirmatii ale acelei persoane tind sa le cred in procent mai mare.
Am tras cu carabina in poligon la 100m si sincer bucatica aia de hartie mi se pare foarte departe. Pentru 200-250m exprim ce au afirmat vanatori care par ca au multa experienta.

Sper din toata inima ca aceste conversatii virtuale sa se transforme in viitorul apropiat si in discutii tete-a-tete.
ronin13
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 27 Iul 2010, 10:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde pipabh pe 04 Ian 2021, 19:58

ronin13 scrie:Multumesc frumos pentru sfaturi.
Foarte pacatos bugetul asta de 1500 euro pentru optica. Ma tot rasucesc daca sa aleg
ori buget ~1000 euro -> Leupold VX-5HD 2-10x42 CDS-FL2 (5300 Lei)
ori buget ~2000 euro -> Swarovski Z6i 2-12x50 BT SR (10800 Lei)

Leupold VX-6HD 2-12x42 CDS-FL2 nu pare ca mai poate fi o optiune pentru mine. La 8400 Lei, este deja relativ mica diferenta pana la Swaro Z6i
Kahles nu prea ma atrage. Inteleg ca sticla e de la Swaro, dar pentru 500 euro, imi iau tot Swaro, ca daca e sa fie bal, atunci bal sa fie.

Alte optiuni nu prea vad. M-am tot uitat prin magnificatii 15x sau 18x si nu mi se par ok pentru mine. Camp vizual extrem de mic si personal nu pot tine nemiscata imaginea la magnificatiile acelea. O merge la cei foarte tineri sau pe banc-ul de la poligon. La vanatoare la noi, unde inteleg ca te gandesti bine daca merita sa tragi cand ai tinta la 200-250m, cred ca 10-12x magnificatie este foarte ok.

Legat de prinderi, ma incanta foarte mult ideea de sina interioara la Swaro si as merge pe prinderea rapida de la Recknagel pentru Swaro SR pe sina picatinny.

Un pitic pe creier imi tot spune "Ia o singura luneta. Ia o luneta buna. O data iti iei luneta".
Si vine si celalalt pitic "Chiar vrei sa dai 2000 euro pentru ceva care e mai bun cu 20% decat cealalta de 1000 euro? Esti sigur?"

PS: trebuie sa beau ceva inainte sa cumpar, ca sa aiba mai mari sanse primul pitic.


O fi mica diferenta la bani ... dar fa bine si te uita prin ele sa vezi ca e si mai mica diferenta de imagine si calitate intre cele doua. Oricand as alege si am ales la un moment dat Leupold VX6 si VX5HD apoi Kahles helia5 (acum vanez cu ambele lunete de la kahles). Da , cred ca as face si cu siguranta o sa fac sa-mi iau un Z8 doar asa sa vad cum e si la mine ca am vazut si mi a placut.
Unii isi cumpara odata luneta , altii ... multe si de mai multe ori :D :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Alegere prima carabina + luneta de panda (si goana)

Mesajde ronin13 pe 04 Ian 2021, 20:10

laurul scrie:56 e un must have, de 15x n o sa ai nevoie dar e bine sa nu ajungi la capatul magnificatiei.
Prietenii stiu de ce....

Am ceva experienta in fotografie si stiu ce importantza are o lentila luminoasa (suprafata mare si sticla de calitate), stiu despre aberatiile cromatice si distorsiunile inevitabile la magnificatie maxima (daca la asta te referi) mai ales la obiectivele cu plaje mari de magnificatie (un obiectiv de 55-200mm este mult mai ok decat unul la 75-300mm, din aceeasi zona de calitate/pret) - apropos, nu stiu daca stiai, dar obiectivele foto premium se invart cam in acelasi buget (vad) cu lunetele premium.
Dar revenind la optica de vanatoare, nu am atatia bani incat sa cumpar mai multe lunete si sa invat pe pielea mea, asa ca singura mea solutie este sa ma informez si sa testez cat mai mult inainte sa cumpar. Sunt prea sarac sa-mi cumpar lucruri ieftine.
PS: si daca tot nu e un swaro, macar sa fie la jumatate de pret decat un swaro (sunt putin snob, recunosc si asta)
ronin13
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 27 Iul 2010, 10:02
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori

Publicitate