Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 10 Apr 2024, 23:27

Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde pipabh pe 29 Apr 2021, 21:43

pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde yoghi pe 29 Apr 2021, 23:53

popaliviu scrie:O să îmi iau și un pat sintetic, probabil GRS, dar nu acum. Deci până atunci, văd eu cum jonglez. Ba cu bipod, ba cu săculeți speciali de tras pe ei. Am niște piele, o să mă apuc să fac 2 săculeți. Nisip, sau ce se bagă în ei?


NU te complica cu saculet '...
Ai o varianta sigura
https://www.google.com/amp/s/www.thefir ... sions/amp/

:mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3757
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde popaliviu pe 30 Apr 2021, 15:45

Da, cu suportul ăsta poți să tragi cu arma de acasă, băgat în plapumă =))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 982
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde popaliviu pe 09 Sep 2021, 22:04

Se poate și gaură în gaură cu antrenament :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 982
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde popaliviu pe 25 Oct 2021, 23:26

Puțin ajutor de la cineva care deține Tikka T3X. Situația este cam așa:
Când am magazia plină, după ce trag primul cartuș, celor din magazie li se turtește vârful. Mi s-a întâmplat prima dată la muniția Sako SP de 8g/123gr , după care am luat Hornady SST 11.7g/180gr și se întâmplă la fel. Am crezut că vârful de plastic nu o să se deformeze, dar m-am înșelat...La poligon nu mă încurcă treaba asta, că bag câte un cartuș, dar la vânătoare e chestia. Eu unul cred că arcul de la încărcător este prea slab și asta ar fi cauza, plus că la vârf, încărcătorul are o bandă de metal.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 982
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde popaliviu pe 25 Oct 2021, 23:54

Cam așa ceva:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 982
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde laurul pe 26 Oct 2021, 06:54

Se intampla la mai toate calibrele cu recul zdravan.
Si la mai toate magaziile.

Datorita lungimii variabile a cartuselor de la diferiti producatori, magaziile sunt un pic mai lungi decat cartusul si de aici vine problema.
Din experienta, iti spun ca acea deformare nu afecteaza precizia decat la nivel mental.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3076
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde popaliviu pe 26 Oct 2021, 12:54

Capisci! Când am timp, o să încerc totuși să improvizez ceva la încărcător, poate îi pun o bandă de plastic mai moale peste cea de metal, sau caut un arc mai tare. Să văd ce-mi mai bese mintea. Important este că m-am liniștit. :D Mulțumesc @laurul! :-bd
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 982
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde CCM pe 26 Oct 2021, 16:04

popaliviu scrie:Capisci! Când am timp, o să încerc totuși să improvizez ceva la încărcător, poate îi pun o bandă de plastic mai moale peste cea de metal, sau caut un arc mai tare. Să văd ce-mi mai bese mintea. Important este că m-am liniștit. :D Mulțumesc @laurul! :-bd


Nu pune nici o banda de plastic in incarcator, pt ca s-ar putea ca o parte sa o ia la vale in camera cartusului, odata cu cartusul. Cu urmarile pe care ti le imaginezi...
Incearca si cu niste gloante blindate sa vezi ce se intampla - dupa primul tras- cu cele din magazie, poate te ajuta cumva (urmele de pe varf) sa intelegi de unde vine treaba; insa, in nici un caz, nu pune abslolut nimic in magazie.
Oricum, la distante de goana, cu varf deformat un pic sau nu, balistica e 99 la suta aceeasi, mana greseste mult mai mult.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde CCM pe 26 Oct 2021, 16:22

laurul scrie:Se intampla la mai toate calibrele cu recul zdravan.
Si la mai toate magaziile.

Datorita lungimii variabile a cartuselor de la diferiti producatori, magaziile sunt un pic mai lungi decat cartusul si de aici vine problema.
Din experienta, iti spun ca acea deformare nu afecteaza precizia decat la nivel mental.



Laurul are dreptate; probabil e de la reculul zdravan care face ca gloantele din magazie sa fie un pic zguduite inainte-inapoi, daca au un pic de spatiu disponibil, in momentul tragerii; rezultatul, se ciocnesc un pic de peretii magaziei, in fata si in spate; spatele cartusului preia fara deformari socul, pt ca are suprafata transversala cea mai mare si e din metal; insa varful moale din plumb sau plastic care intra in coliziune cu partea anterioara a magaziei e si moale si are si suprafata transversala mica, asa ca se turteste un pic; cam asta cred ca se intampla intr-o magazie un pic mai lunga anterior-posterior decat lungimea gloantelor pe care le gazduieste.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde violiv pe 26 Oct 2021, 19:24

Un arc mai tare sigur nu. Nu rezolva nimic. Asta in situatia miraculoasa in care vei gasi unul mai tare de forma potrivita.

Multi producatori au inceput sa puna pe peretele din fata al magaziei ceva moale si elastic, tocmai ca sa combata turtirea.
La unele magazii e lipit acolo, la altele e profilat perfect si sta acolo.
Poti sa incerci plecand de la o banda adeziva mai grosuta. Nici macar o banda adeziva transparenta nu poate intra in camera impreuna cu cartusul. Si daca pleaca de acolo n-o sa patesti decat sa se intepeneasca arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8518
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde Sly_Fox pe 26 Oct 2021, 20:30

Dacă acea mică turtire a vârfului nu influențează tirul atunci nu mai băga în seamă, nefiind o problemă funcțională ci doar una estetică. Dacă totuși nu-ți place situația, optează pentru o munițe încărcată cu vârfuri fără plumb expus sau plastice.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5663
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Tikka T3x Hunter comanda Oradea

Mesajde popaliviu pe 27 Oct 2021, 13:03

violiv scrie:Poti sa incerci plecand de la o banda adeziva mai grosuta.


La asta mă gândeam. Sunt niște benzi, unele cu lipici și magnetice, de duritate semi tare, exemplu sunt magneții elastici de lipit pe frigider. Dar mă refer la bandă 3M, cu lipici foarte rezistent.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 982
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori

Publicitate