Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 00:50

Rugină sau reziduuri?

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Rugină sau reziduuri?

Mesajde popaliviu pe 13 Dec 2020, 23:53

Salutare dragi colegi! Am luat un pistol Glock 45 acum vreo câteva zile, am fost alaltăieri la poligon să îi fac proba, am tras 100 de cartușe, am venit acasă, l-am curățat, uns, după care dulap. Acum îl luai să mă uit puțin la el, când mă uit pe țeavă, este ceva care pare a fi rugină /:) dar totodată par a fi reziduuri de la gloanțe. Eu l-am curățat destul de bine zic eu, dar fără perie metalică. Căutai puțin pe YouTube și este unul care bagă o cameră pe țeava unui Glock și se văd aceleași dungi aurii. Se poate să fie așa țeava din fabrică? Știe cineva?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Rugină sau reziduuri?

Mesajde the_mav pe 14 Dec 2020, 08:08

Ai curatat bine un Glock fara perie metalica?!?
Cu ce, cu betisoare de urechi?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Rugină sau reziduuri?

Mesajde Ghinda pe 14 Dec 2020, 08:33

=)) =)) =)) =))
Baga ulei de curatat, sunt unele dedicate si perie de bronz.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Rugină sau reziduuri?

Mesajde popaliviu pe 14 Dec 2020, 13:58

Am curățat cu peria care vine la pistol, perie de plastic, prima dată cu balistol spray, după cu discurile speciale de bumbac, apoi am dat cu balistol ulei ceramic. Asta e trusa cu care am curățat:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Rugină sau reziduuri?

Mesajde violiv pe 14 Dec 2020, 23:37

E cupru de la camasa glontului. Nu e rugina!

Uleiul nu curata, unge!
Vrei sa cureti, atunci foloseste "detergent".

Adica, tevile armelor se curata in 2 feluri:
- de rutina (sa-i zicem asa) si ar fi cam ce ati facut - sters de praf si fum pe afara si pe la interior, un pic de ulei.
- serioasa - adica facut bucatele, folosit solventi pentru carbon, cupru, frecat pana toate sint oglinda, uns corespunzator, cu ce trebuie in fiecare parte, pus la loc.

Prima o faci dupa ce folosesti arma, dupa ce e expusa accidental la intemperii, bla-bla.

A doua o faci cand "se cere" sau nu prea ai ce face acasa. Uzual dupa un numar mare de focuri trase, la finalul sezonului, competitiei, bla-bla.

Dupa doar 2-5 focuri trase urmele de cupru reapar. Dar fac bine ca stau acolo, ung teava, o uniformizeaza, asigura viteze constante de plecare a prouectilului, bla-bla.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Rugină sau reziduuri?

Mesajde popaliviu pe 15 Dec 2020, 01:05

Mulțumesc pentru sfaturi.
Îi mai făcui o curățare și de data asta dădui cu Robla-solo, solventul care curăță cupru, aluminiu etc. Acum s-a luat. Am fost reținut să dau la început, că scria pe instrucțiuni că are amoniac și este foarte puternic. M-am gândit că la 100 de focuri nu e foarte murdară țeava. Dar se pare că da :D Și se duc imediat 100 de cartușe. Când m-am întors acasă, am crezut că maxim 68 am tras, 4 încărcătoare, dar la numărătoare, din cutia de 250, mai erau 147 :))
Am luat la promoție cu 180€, 1000 buc. Eu credeam că țin un an din ele, dar cred că nu le apucă Paștele :))
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 31 vizitatori

Publicitate