Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 01:46

Savage inchidere liniara

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Savage inchidere liniara

Mesajde hunterboy pe 06 Ian 2021, 08:22

Salut.
Interesanta jucarie a scos Savage:
https://www.youtube.com/watch?v=x1SVasdjW2s
Poate va fi alternativa de inchidere liniara pentru buget redus.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde laurul pe 06 Ian 2021, 09:31

Au mai incercat si altii, dar daca nu vor oferi tevi interschimbabile, vor vinde ca si predecesorii lor...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde popaliviu pe 06 Ian 2021, 10:12

Interesant mai ales schimbarea boltului de pe dreapta pe stânga.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde AXP pe 06 Ian 2021, 10:47

Principiul de functionare nu este nou, este cel folosit la Heym SR30.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde Moldovan Emil pe 08 Ian 2021, 14:18

M-am uitat la ei pe site.
Principiul acțiunii nu diferă prea mult de heym, greutatea, cel puțin din datele lor pare mare ( 3,6 kg ), calibre tipic americane, din care la noi sunt utilizabile 3 ( 308, 3006, 300 wm ).
Prețul nu pare prea atractiv: big game 1500 dolari. Cu taxe de import și adaus, cred că va ajunge la prețul celui mai ieftin SR 30. Păcat că Heym nu mai are reprezentat în România.
Moldovan Emil
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mai 2020, 13:54

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde Croco pe 08 Ian 2021, 17:09

Moldovan Emil scrie:M-am uitat la ei pe site.
calibre tipic americane, din care la noi sunt utilizabile 3 ( 308, 3006, 300 wm ).

M-ai facut curios! Zic, sa vezi ce “wildcat”-uri a scos Savage acum, tinand cont de colaborarea lor cu Hornady. 338 ARC, 6mmGT, 6,5-06 si altele. Doar 243 win, Creedmoor si 300 WSM in plus fata de cele enumerate de tine! Cel mai nou are vreo 13 ani pe piata si deja bate cam tot ce misca sau e aproape de competitori redutabili. A intrat si in Romania, sunt destule arme. Cel mai vechi are deja 65 ani!
Referitor la schimbatul tevilor, Savage are de mult timp o bucsa pe post de contrapiulita care face aceasta operatiune foarte simpla. Nu ca la Blaser dar e usor. Avantajul este dat de oferta mult mai mare de calibre, tipuri de tevi, producatori etc. Se poate customiza mult mai usor. Plus oferta generoasa de tevi prefit de la producatori cu renume.
Sa nu fiu inteles gresit, nu sunt fan Savage, din contra! Dar ce e al lor, este! Si mai sunt si altele. Sufera din alte puncte de vedere.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde violiv pe 08 Ian 2021, 17:33

hunterboy scrie:Salut.
Interesanta jucarie a scos Savage:
https://www.youtube.com/watch?v=x1SVasdjW2s
Poate va fi alternativa de inchidere liniara pentru buget redus.


Alternativa de buget redus pentru inchidere liniara este .... semi-automata!
Acu', pe bune, marea atractie la carabinele astea noi este, mai degraba, posibilitatea de a schimba tevile. Ceea ce permite sa folosesti si o teava de goana si atunci vrei sa armezi si mai rapid, ca sa incerci sa egalezi semi. Niciuna din armele cu inchidere liniara ... si au fost cateva, unele chiar excelente ... nu au avut succes de piata pana cand nu au oferit si posibilitatea de a schimba tevile.
Sauer 200 a avut succes pentru ca permitea schimbarea rapida si precisa a tevilor ... si nu era liniara.
Mauser 66 a avut succes pentru ca permitea schimbarea tevilor si nu avea culata clasica ... si iar nu era liniara.
Pe de alta parte, cu exceptia Helix, niciuna din armele noi cu inchidere liniara nu s-a bucurat de cine stie ce succes dupa cum mai niciuna din armele ce schimba usor tevile, cu exceptia tot Helix, nu se bucura de succes rasunator de piata, unele fiind chiar aparitii foarte efemere.
In plus, ramane o mare problema alternarea sistemelor optice ... rapid si repetabil a fost si ramane o problema. Rapid si repetabil pe Picatinny e cea mai mare problema.
Succes a avut cine a oferit "pachetul complet" - tevi de schimb, fara actiune, armare liniara, optica pe teava cu sistem de montare rapida fara cusur.
Avand in spate un colos (Savage este practic cel mai mare producator de carabine pentru piata civila, in ziua de azi), avand si avantajul preciziei celebre a tevilor lor, intuiesc ca modelul va fi sustinut bine de producator si va prinde la piata mai bine ca alte arme de acest tip.
Nu in ultimul rand, intuiesc ca va urma practic o avalansa de accesorii pentru up-grade. Daca tot au in curte paturi/sasiu de aliaj usor si tot sint la moda, pariez ca pana la toamna vom vedea si variantele mai "tactice", montate tragacele de competitie, tevi in toate configuratiile, etc.
Ramane doar sa aiba grija sa nu sara calul cu preturile.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde laurul pe 08 Ian 2021, 18:20

Atata vreme cat va trebui reglata de fiecare data dupa inlocuirea tevii sunt reticent....
Inaccesibilitatea poligoanelor la noi va contribui mult la lipsa succesului.
Off topic
Chiar A. P. I. D. A. V mai exista?! A facut ceva ptr relaxare ca sa poata vinde mai mult?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde violiv pe 08 Ian 2021, 19:10

Depinde cat de precis le-a iesit sistemul de fixare a tevii.
La Sauer, Helix, Voere nu trebuie reglat iar. Deviatia dupa demontare e in limita grupajului armei.
Acu' mai tine si de ce montura de luneta ai. Daca pui din alea de aer comprimat ca la Axis ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde violiv pe 08 Ian 2021, 19:12

Sint unii care au incercat si la Savage clasice, alea cu piulita de fixare si teava infiletata. Marcata, apoi demontata teava. Pusa la loc la marcaj trage in acelasi loc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde laurul pe 08 Ian 2021, 19:40

violiv scrie:Depinde cat de precis le-a iesit sistemul de fixare a tevii.
La Sauer, Helix, Voere nu trebuie reglat iar. Deviatia dupa demontare e in limita grupajului armei.
Acu' mai tine si de ce montura de luneta ai. Daca pui din alea de aer comprimat ca la Axis ...

Sistemul foloseste aceeasi luneta pentru doua tevi.
Reglajul il faci pe 243 si cand pui teava de 9.3?!
Ce faci?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde Moldovan Emil pe 08 Ian 2021, 23:23

Ok. Deci Merkel se 1 bazic + leupold 1-5 hd
Moldovan Emil
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mai 2020, 13:54

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde Moldovan Emil pe 08 Ian 2021, 23:32

Oricum, cred că modelul nu vrea să atace piața europeană neapărat. Din declarațiile lor , se adresează pieței din state și vrea să ofere o alternativă mai ieftină pentru ei. Nu cred că va avea succes la noi dacă nu vor avea o politică de prețuri adaptată. Dacă e să le pui cap la cap, Blaser, Merkel și Heym sunt acolo. Și noi suntem sclifosiți!
Moldovan Emil
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mai 2020, 13:54

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde the_mav pe 09 Ian 2021, 09:23

laurul scrie:Chiar A. P. I. D. A. V mai exista?! A facut ceva ptr relaxare ca sa poata vinde mai mult?!

Sa-mi cada cafeaua din mana cand citesc, la intrebarea lui Emil, despre APIDAV! ;;) ;;) :ymhug: :idea:
@Emil: la jumatatea operatiei, cu pacientul intubat si eventual contra-timp, tu te apuci sa calibrezi instrumentarul? :?: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde laurul pe 09 Ian 2021, 09:29

the_mav scrie:
laurul scrie:Chiar A. P. I. D. A. V mai exista?! A facut ceva ptr relaxare ca sa poata vinde mai mult?!

Sa-mi cada cafeaua din mana cand citesc, la intrebarea lui Emil, despre APIDAV! ;;) ;;) :ymhug: :idea:
@Emil: la jumatatea operatiei, cu pacientul intubat si eventual contra-timp, tu te apuci sa calibrezi instrumentarul? :?: :idea: :!:

Hai, incearca sa te trezesti si mai citeste odata!
Hai ca poți....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde Moldovan Emil pe 09 Ian 2021, 09:36

the_mav scrie:
laurul scrie:Chiar A. P. I. D. A. V mai exista?! A facut ceva ptr relaxare ca sa poata vinde mai mult?!

Sa-mi cada cafeaua din mana cand citesc, la intrebarea lui Emil, despre APIDAV! ;;) ;;) :ymhug: :idea:
@Emil: la jumatatea operatiei, cu pacientul intubat si eventual contra-timp, tu te apuci sa calibrezi instrumentarul? :?: :idea: :!:


Nu trage domn' Semaca! Sunt eu, Lascarica!!!
Moldovan Emil
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mai 2020, 13:54

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde the_mav pe 09 Ian 2021, 10:09

laurul scrie:
the_mav scrie:
laurul scrie:Chiar A. P. I. D. A. V mai exista?! A facut ceva ptr relaxare ca sa poata vinde mai mult?!

Sa-mi cada cafeaua din mana cand citesc, la intrebarea lui Emil, despre APIDAV! ;;) ;;) :ymhug: :idea:
@Emil: la jumatatea operatiei, cu pacientul intubat si eventual contra-timp, tu te apuci sa calibrezi instrumentarul? :?: :idea: :!:

Hai, incearca sa te trezesti si mai citeste odata!
Hai ca poți....

Da, da, daaaa.... puteeeem, sigur ca putem.
Asta zic si eu, daca tot s-au facut sectiuni dedicate unora dintre partile implicate in vanatoare in RO (asociatii, etc), de ce n-am face o sectiune dedicata si APIDAV? Rugam un admin sa cumuleze toate intrebarile la adresa APIDAVului scrise prin forum in.... sa zicem ultimii 2-3-5 ani, iese un topic si apoi vedem daca ne poate lumina pe toti cu existenta si/sau actiunile intreprinse pe subiecte.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde the_mav pe 09 Ian 2021, 10:29

Moldovan Emil scrie:
the_mav scrie:
laurul scrie:Chiar A. P. I. D. A. V mai exista?! A facut ceva ptr relaxare ca sa poata vinde mai mult?!

Sa-mi cada cafeaua din mana cand citesc, la intrebarea lui Emil, despre APIDAV! ;;) ;;) :ymhug: :idea:
@Emil: la jumatatea operatiei, cu pacientul intubat si eventual contra-timp, tu te apuci sa calibrezi instrumentarul? :?: :idea: :!:


Nu trage domn' Semaca! Sunt eu, Lascarica!!!

Emil, cel mai elegant si sigur ar fi cand ai o fereastra de timp sa dai o fuga pana la Radu (Bichis) si vezi ce si cum cu acel Savage. Sau va potriviti cumva programul sa va intalniti pe langa vreun poligon si vezi daca te potrivesti cu instrumentul. :ymhug: :ymhug: :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde Sly_Fox pe 09 Ian 2021, 10:43

Mav-ule, colegul Laurul a adus vorba de A.P.I.D.A.V, nicidecum colegul Moldovan Emil.

@Moldovan Emil, sigur nu ești Lăscărică, ești comisarul Moldovan sub acoperire.
Sus mâinile, mascarada s-a terminat!. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5667
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde the_mav pe 09 Ian 2021, 11:31

Sly_Fox scrie:Mav-ule, colegul Laurul a adus vorba de A.P.I.D.A.V, nicidecum colegul Moldovan Emil.

Stiu si am vazut f bine asta, vulpoiule. Dar tocmai de aia era sa vars cafeaua, ca a aparut APIDAVul (chir offtopic, dar tot aparut este) in discutii care la o prima impresie aveau de-a face un model de arma.

Zic sa lasam topicul asta sa curga pe subiectul lui (adica arma in discutie, sisteme de inchidere si chestii tehnice), iar poate separat reinviem subiectul APIDAV.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde Sly_Fox pe 09 Ian 2021, 11:56

Ooops! Am recitit și ai dreptate, nu am văzut virgula bine pusă și am interpretat greșit. Scuze!
Așadar să lăsăm topicul să curgă pe subiect.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5667
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde OVI762 pe 10 Ian 2021, 18:36

Laure, APIDAV...ce vremuri...duse, cum este si vremea lui Impulse,daca nu vrea sa se ia de gat cu Blaser si sa faca si tevi de schimb.Nu stiu cat a prins la Savage acasa moda cu tevi de schimb insa, daca o adopta in Europa, nu cred sa iasa pe minus.Apidav, auzi...acum avem unii mult mai "deosebiti", care o sa aiba fix aceleasi rezultate, mai putin financiare ;)
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde Ghinda pe 11 Ian 2021, 08:20

Ce este APIDAV asta?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7690
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde OVI762 pe 11 Ian 2021, 09:12

Un fel de alt fel, dar la fel, si moarta pe deasupra.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde Alex Marinescu pe 11 Ian 2021, 09:16

Asociatia importatorilor si distribuitorilor de articole de vanatoare
Avatar utilizator
Alex Marinescu
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 10 Noi 2020, 09:25
Locaţie: Gaesti

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde OVI762 pe 11 Ian 2021, 09:31

Ceva asa, nimic, in realitate.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde Ghinda pe 11 Ian 2021, 15:34

In Romania???
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7690
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Savage inchidere liniara

Mesajde the_mav pe 11 Ian 2021, 19:37

S-a dus topicul de Savage si eventual intrebarea lui Emil :roll: :D ;) '

Caut eu si reactivez APIDAV-ul sufletului romanesc, nu de alta, dar macar vedeam cu totii unele lucruri clare (pe subiectul Savage liniar) decat teoria (pe APIDAV)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate