Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 07:25

CZ 557 LUX 2

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

CZ 557 LUX 2

Mesajde Almajica pe 23 Noi 2021, 14:25

Va salut respectuos!
In urma ultimelor discuții cu voi am rămas hotărât pe Tikka. Ce s-a întâmplat intre timp?
Ma duc in magazin și văd CZ Lux 2. Ma uit la ea, îmi place. Ies, caut pe net, găsesc o mulțime de păreri bune despre armele CZ in general. Acum…exista cineva dintre voi care are aceasta arma? Îmi puteți spune mai multe despre ea?
Ca este puțin mai greuță, am înțeles. Ca are țeava mai lungă și ar putea fi puțin mai incomodă la goană nu mă deranjează. Eu prefer panda. Îmi place mie sa stau, sa observ, sa urmăresc și sa pocnesc atunci când am convingerea ca acela este exemplarul care trebuie sa cadă. Poate puțin slăbit, sau cu un comportament mai altfel decât cel normal, poate cu un corn rupt sau lipsă, un porc in 3 picioare lovit defectuos de alt vânător…mai selectiv, așa.
La goana…nu prea este de mine. Toată lumea sta cu adrenalina la maxim și când apare vânatul in viteza, tragi la ce iese prima data și nu de putine ori au fost doborâte animale care meritau sa își transmită genele iar unele mai puțin “competitive” au scăpat.
Așadar, va rog…câteva opinii despre CZ lux 2 in calibru 30.06. Despre precizia acesteia, despre ușurinta in mânuirea închizătorului, etc.
Va mulțumesc.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Croco pe 23 Noi 2021, 16:17

Personal prefer Tikka, din multe puncte de vedere:
-push feed cu extractor M16 sau Sako, nu Rem 700 vs control feed, stil Mauser, cu gheara lunga
-incarcarea pe sus
-usurinta manevrare bolt (cred ca e pe primul loc)
-calitate teava ridicata pentru entry level
-accesorii after market (a doua optiune, dar e mult subiectiva)
-tragaci modificabil
-daca preferi pat drept, american, in pofida celui bavarez, atunci Tikka
Pe scurt, Tikka!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde laurul pe 23 Noi 2021, 17:08

Tikka, all in...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde the_mav pe 23 Noi 2021, 17:37

Diferentele existente insumate nu sunt in masura sa iti afecteze alegerea, cam atat sunt de mici diferentele :D :D :D . Foarte bune si reale argumentele lui Croco, daca ai fi fost in Africa ti-as fi spus fara discutii dintre ele sa fie CZ-ul (evident in alt calibru), in RO eu nu stiu ce as alege intre ele.
Candva si eu am avut fix dilema asta, pe care am transformat-o in trilema si am luat Steyr in alt calibru :D :mrgreen: :D :D . Si pentru ca spui ca vrei panda, oricare flinta ai alege, pune-i sticla (foarte) buna.
Sa te bucuri de flinta aleasa, oricare ar fi ea.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Sly_Fox pe 23 Noi 2021, 17:40

Almajica scrie:Așadar, va rog…câteva opinii despre CZ lux 2 in calibru 30.06. Despre precizia acesteia, despre ușurinta in mânuirea închizătorului, etc.
Va mulțumesc.

Un model care să le mai ușureze suferința adepților vechiului sistem Mauser de pe 550, așa ca mine, să nu zică că i-a lăsat cu ochii-n soare. Un fel de nu v-am uitat, v-am lăsat-o nițel mai lungă (la țeavă mă refer). Dar luați-o repede că se consumă și asta, că o să trecem de la tort la covrigi uscați în curând.
Precizia este cea tipică armelor pentru vânătoare și pe care o scot mai toate țevile din prezent gândite pentru acest lucru. Mânuirea închizătorului se face cu o țâră mai bine decât în cazul lui 550, care are o acțiune de alimentare controlată și în consecință "mai agățătoare".
Dacă spui că vrei pentru pândă și ți-a plăcut la prima vedere, atunci este o armă potrivită. Dintre toate modelele din seria 557, Lux II mi-a atras cel mai mult atenția și mie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Almajica pe 23 Noi 2021, 17:52

Precizia este cam la fel, asa cum ați spus și voi. Cel puțin asa arata internetul. Iar prețul mai mic la CZ îmi permite sa pun 1000 lei în plus la lunetă. Sa fie bine cum gândesc, să fie rău... !!??
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Almajica pe 23 Noi 2021, 18:13

Sau vedeți alt calibru pe aceasta arma? Lung, precis și cere este capabil să “culce” și căpriorul dar și
mistretul.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde ravenstein pe 23 Noi 2021, 19:15

Am o tikka de 1 an si nu am ce sa ii reprosez.
Eu unul as merge pe tikka.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Sly_Fox pe 23 Noi 2021, 19:56

Almajica scrie:Sau vedeți alt calibru pe aceasta arma? Lung, precis și cere este capabil să “culce” și căpriorul dar și mistretul.

Nu știu la ce te referi când spui lung și precis, nu am mai auzit de așa clasificare. Însă un lucru știu sigur, cel amintit inițial este un calibru care culcă și căpriorul și mistrețul, de fapt culcă cam orice vânat de pe la noi și o parte din cel african.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde the_mav pe 23 Noi 2021, 22:44

Presimt ca vor urma macar 15-20 de pagini pe subiectul calibrului si vreo 3-4 ani intarziere in alegerea flintei finale :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Un search dreapta sus pe forum si ai sa vezi ca 30.06 e f bun la multe dar nu e bun la nimic - cum spunea cineva aici pe forum. Eu dintr-un calibru am facut 2, dintr-o arma la fel 2, etc.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde CCM pe 23 Noi 2021, 22:57

Almajica scrie:Sau vedeți alt calibru pe aceasta arma? Lung, precis și cere este capabil să “culce” și căpriorul dar și
mistretul.


Sigur.
Pt ce vrei tu, sint la fel de bune si 270 si 308 si 9,3x62mm, in afara de 30-06.
Sau 300WM, dar asta face galagie mai mare - si loveste ceva mai tare.
Incearca sa tragi cu ele si sa vezi care iti convine mai bine; de bune,toate sint bune, toate fac ce vrei tu sa faca.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde CCM pe 23 Noi 2021, 23:01

Daca citesti sectiunea corespunzatoare de pe forum... gasesti raspuns la orice intrebare despre calibre.
Doar ca iti va lua un pic de timp, pt ca e exhaustiva; insa merita - si e o placere, in plus.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde CCM pe 23 Noi 2021, 23:11

the_mav scrie:Presimt ca vor urma macar 15-20 de pagini pe subiectul calibrului si vreo 3-4 ani intarziere in alegerea flintei finale :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Un search dreapta sus pe forum si ai sa vezi ca 30.06 e f bun la multe dar nu e bun la nimic - cum spunea cineva aici pe forum. Eu dintr-un calibru am facut 2, dintr-o arma la fel 2, etc.



Eeiii... nu e chiar exact!
Mai degraba, sau mai corect pt calibrul in discutie, e f bun la toate, atata doar ca nu este cel mai bun pt una sau alta, nu are puterea de stopare a lui 9,3, nu are razanta unui 270, etc., insa e f aproape de ambele!
Dupa umila mea parere ramane cel mai polivalent calibru existent pt majoritatea vanatului de pe planeta; in Africa probabil ca as lua de la 9,3 in sus, dar cum nu sintem in Africa...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Almajica pe 24 Noi 2021, 08:52

x_x Singura “chestiuță” deranjantă la CZ Lux 2 ar fi încărcătorul fix. De ce oare nu trec și ei pe încărcătoare detașabile…numai ei știu. Calculele lor.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2021, 10:39

Almajica scrie:x_x Singura “chestiuță” deranjantă la CZ Lux 2 ar fi încărcătorul fix. De ce oare nu trec și ei pe încărcătoare detașabile…numai ei știu. Calculele lor.

Păi nu ai înțeles? Chestiuța de care vorbești este una din părțile bune având în vedere că modelul se vrea a fi o continuare a liniei clasice de la modelul precedent care avea deasemenea magazie fixă. Și spune producătorul în descrierea modelului că acesta este unul fabricat special pentru vânătorii care apreciază clasicul și vechiul stil de vânătoare, iar alegerea magaziei fixe vine în mod firesc. Și eu prefer magazia fixă la o armă de vânătoare cu o asemenea linie. Din punctul meu de vedere este un plus și nu un minus! Alte modele din gama 557 au încărcătoare și nu magazii fixe, iar noua gamă 600 este prevăzută exclusiv cu încărcătoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2021, 11:17

CCM scrie:
Almajica scrie:Sau vedeți alt calibru pe aceasta arma? Lung, precis și cere este capabil să “culce” și căpriorul dar și
mistretul.


Sigur.
Pt ce vrei tu, sint la fel de bune si 270 si 308 si 9,3x62mm, in afara de 30-06.
Sau 300WM, dar asta face galagie mai mare - si loveste ceva mai tare.

Păi omul a spus de lung și precis, un fel de "d'alea bune, negre, bam bam!".
Acum, .270 W este lung nu zic nu și este și precis, dar unii cică ar fi mai precis ăla scurt, respectiv 270 WSM. Ăsta mic cică ar fi o îmbunătățire a celui lung, este mai al dracu', mai rapid și cară mai multă energie, la gloanțe identice. Cum îi explici omului că cel lung nu este neapărat și cel precis și vârtos?
Trecem la .308 W! Ăsta este precis și se fac inclusiv arme dedicate pentru el pentru a-l trage la potențialul maxim, dar nu este lung. Altă daravelă! În schimb colegul nostru poate fi asigurat că dă jos și căpriorul și mistrețul.
Bătrânul 9,3x62 nu este nici scurt dar nici lung, nu are nici cine știe ce precizie dar nici cocârjat nu este, dar dă jos tot ce înseamnă vânat european și cea mai mare parte din cel african. Spune și tu, cine să mai înțeleagă aceste calibre.
Pe .30-06 Sprg îl știe toată lumea ca de cal breaz. Spunea colegul Mav că este foarte bun la multe dar nu e bun la nimic. Eu parcă nu aș fi tocmai convins de acest lucru, multitudinea de vârfuri și gramaje din prezent aducând un aport substanțial la titlul de "universal". Este lung, suficient de precis, pune jos și mistreț și căprior, dar colegul nostru se vede că vrea mai lung și mai precis, că altfel nu aducea vorba.
Poate 300 WM să se apropie, ăsta este și lung și precis și potent. Drept este că face gălăgie mare, și-n urechi și-n buzunare. Unii l-au acuzat într-o anumită vreme că are gâtul prea scurt, mai scurt comparativ cu diametrul glonțului datorită umărului avansat și acest aspect i-a mai tăiat dintr-o potențială și mai mare precizie. Ba chiar s-a spus că și centura de la bază ar avea influențe negative în precizie. Vă dați seama dacă nu avea centură și era mai lung în gât, laser frate, ce mai.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde popaliviu pe 24 Noi 2021, 12:05

Almajica scrie:capabil să “culce” și căpriorul dar și
mistretul.


@Sly_Fox, cred că noul nostru coleg vrea să îi "culce" pe amândoi odată. :shock:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde ventura pe 24 Noi 2021, 12:57

Almajica scrie:...........nu de putine ori au fost doborâte animale care meritau sa își transmită genele iar unele mai puțin “competitive” au scăpat.


Pe asta n-am inteles-o...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2021, 14:13

Acum, revenind cu picioarele pe pământ, CZ 557 Lux II am văzut că există doar în calibrele 30.06 și 7x64. Dacă la 30.06 stă în dubii colegul nostru, alternativa ar fi 7x64, un alt "boșorog" despre care nu s-a mai discutat pe forum în ultima vreme. Ca să scoată tot ce poate, majoritatea producătorilor de muniții recomandă ca 7x64 să fie tras din țevi de 65, așadar țeava la acest model, deja lungă după standardul actual, real ar putea fi prea scurtă pentru acest calibru. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Almajica pe 24 Noi 2021, 14:30

@Sly_Fox, cred că noul nostru coleg vrea să îi "culce" pe amândoi odată.
Faină asta.
“Lung și precis” ^:)^ ^:)^ ^:)^ m-am exprimat “ca pixul” . Ma gândeam sa pot lovi cu el și la 200-250 metri.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2021, 15:27

Almajica scrie:Ma gândeam sa pot lovi cu el și la 200-250 metri.

Asta ține exclusiv de tine ca trăgător. Pentru că la această distanță este capabilă și o durdă din secolul XIX cu încărcare pe la vârful țevii.
CZ 557 Lux II în calibrul 30.06 este foarte bună! Poți sta liniștit, că nu greșești alegând acest model în acest calibru, se va încadra perfect în preferințele tale.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde CCM pe 24 Noi 2021, 17:04

Ma gândeam sa pot lovi cu el și la 200-250 metri.[/quote]

Toata lumea se gandeste asa la inceput; in practica insa, putini ajung acolo si oricum, oricare calibru poate asta f bine; problema tine de tragator nu de calibru.
Sly are dreptate, ia linistit in 30-06;
Si uita de magnumuri oricare ar fi ele ca la inceput nu o sa le poti trage - plus costul.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde popaliviu pe 24 Noi 2021, 17:08

Eu la poligon cu Tikka trag aproape gaură în gaură, iar în fondul de vânătoare am tras pe lângă un căprior la vreo 100 și ceva de metri :-? :ympray:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2021, 18:09

popaliviu scrie:Eu la poligon cu Tikka trag aproape gaură în gaură, iar în fondul de vânătoare am tras pe lângă un căprior la vreo 100 și ceva de metri :-? :ympray:


:lol: :lol: :lol:
Păi dacă în loc să țintești atent tu, la apăsarea trăgaciului, te gândeai ce bine o să-i stea la frigare și ce rețetă de căprior o să ne prezinți...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde popaliviu pe 24 Noi 2021, 18:38

Sunt în afara topicului... :| E altă mâncare de pește în natură, față de aia din poligon. :)) Nu stă vânatul cum stă ținta. Dar învăț din greșeli. Mă bucur că nu l-am rănit. La fazan mi s-a întâmplat cu 2 cocoși. Puteam să jur că nu mai mișcă după foc, dar i-am căutat câte o oră pe fiecare, cu câinii, dar degeaba. Au plecat pe picioare cred.
Va rog sa postati on topic.
Admin
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde tehărău pe 25 Noi 2021, 09:20

ventura scrie:
Almajica scrie:...........nu de putine ori au fost doborâte animale care meritau sa își transmită genele iar unele mai puțin “competitive” au scăpat.


Pe asta n-am inteles-o...


Si tu acum... noi concepte de etica, de protectie, de mediu, de alea alea...
Stii cand am spus ca declinul asociatiilor vanatoresti a inceput cu inlaturarea recomandarilor? Da, e o forma depasita, veche, avem nevoie de bani, comunistule, prostule si cate au mai fost...
Noi am fost smecheri si acum te cenzurezi ce zici la colective ca se aude ;)
Au ramas cu obiceiul asta doar fraierii aia de masoni, care de fraieri ce sunt nici nu stie lumea de ei :mrgreen:

Hai inapoi la CZ si la 3006. Bune ambele, nu dai gres cu achizitia.
Si ca sa-i dau dreptate lui mav cu vorbitul aiurea: am R93 3006 si ies des la vanatoare cu un prieten cu R8 300W. Nu prea stim inca care bubuie mai tare! Ca o fi de la aia vreo 5 cm de teava mai lunga la el, ca asa auzim noi, bubuie ambele ca daca te prinde in lateral, iti zboara basca!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Almajica pe 25 Noi 2021, 10:17

Mulțumesc și pentru pentru recomandare și pentru ca m-ai făcut "fraier".
Ce e rău dacă cineva alege sa tragă într-un animal cu defecte și lasă să trăiască unul bun și sănătos?
Ala bun și sănătos pe care l-ai iertat îți dă posibilitatea sa "vânătorești" și anul viitor.
Nu de puține ori am auzi pe diferite fonduri de vanatoare: "nu mai sunt porci, nu mai sunt caprioare".
O fi din cauza "fraierilor" ca mine.
Mulțumesc încă o data pentru recomandare.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde tehărău pe 25 Noi 2021, 10:35

Almajica scrie:Mulțumesc și pentru pentru recomandare și pentru ca m-ai făcut "fraier".
Ce e rău dacă cineva alege sa tragă într-un animal cu defecte și lasă să trăiască unul bun și sănătos?
Ala bun și sănătos pe care l-ai iertat îți dă posibilitatea sa "vânătorești" și anul viitor.
Nu de puține ori am auzi pe diferite fonduri de vanatoare: "nu mai sunt porci, nu mai sunt caprioare".
O fi din cauza "fraierilor" ca mine.
Mulțumesc încă o data pentru recomandare.

1. Te rog sa citezi sau sa explici cum te-am facut "fraier". In cazul in care esti mason, te invit sa intelegi sensul folosit acolo. E de admiratie, nu unul peiorativ.
2. Era un mesaj pentru @Ventura, nu pentru tine. Iar el intelege la fix ceea ce am exprimat.
3. Despre cine si ce impusca la panda, putem vorbi mult si pe exemple concrete. Dar sa stii ca niciuna dintre metodele admise la vanatoare nu e mai putin etica. Te-ai intalnit cu vanatori care la goana opresc porcul schiop sau cu urme de lat? Dar sa nu divalgam. Preferintele tale le respect, dar vezi ca nu sunt chiar cele mai corecte.
4. Vanatoarea la goana poate selecta vanatul cu mai putina acuratete. Dar selecteaza cel mai bine vanatorii!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Almajica pe 25 Noi 2021, 13:55

Cer scuze. Acum am citit ca lumea. Am înțeles ce ai vrut sa spui. Scuze, scuze, scuze.
Zi faină și sănătate la familie.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: CZ 557 LUX 2

Mesajde Sly_Fox pe 25 Noi 2021, 18:08

popaliviu scrie:@Sly_Fox, cred că noul nostru coleg vrea să îi "culce" pe amândoi odată. :shock:

Uite un uncheș, cunoscut de-al meu din zona arctică pe numele lui Vulpea Ghețurilor, care culcă și păsări și foci și copitate, ce pică în cătare. Asta cu o veche carabină bolt într-un vechi calibru cvasinecunoscut pe la noi, respectiv .30 Remington. Vârfuri Silvertip de la Winchester, i-am spus eu că-s bune, eu utilizând intens acest vârf până când a fost scos din producție (am mai scris despre el la alte topicuri), iar omul a fost mulțumit de efect.

https://www.youtube.com/watch?v=HVy6rOV ... ENTARYTUBE
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 227 vizitatori

Publicitate