Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:47

Alegere arma poligon 308w

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde razvan sgondea pe 04 Dec 2021, 19:59

Ai mesaj in privat.
Daca nu lupti pentru ceea ce iti doresti .....MERITI CEEA CE AI !!!!!!
razvan sgondea
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 13 Sep 2013, 18:34

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 07 Dec 2021, 21:25

Între timp s-au mai schimbat datele problemei. CZ557 Varmint Laminated a picat de pe lista. Am vorbit azi la Oradea si nu au nici una pe stoc. S-ar putea aduce dupa 1 februarie întrucât în ianuarie trebuie sa reînnoiască autorizația pentru importul de arme. Dar atunci nu va mai fi în producție. In schimb mi-au recomandat o alta arma. O Remington 700 SPS Varmint in 308W cu teava de 66. Are un pret ok si poate fi customizata foarte mult ulterior, fara costuri exagerate. Sa vedem ce va fi în 2 luni în magazine, când o sa am autorizația de cumpărare in mana. Ceva ma face sa cred ca se vor schimba inca datele si ca o sa fiu nevoit sa iau ce găsesc nu ce vreau.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde violiv pe 08 Dec 2021, 09:44

Nu Remington!
Ultimii ani de productie au adus pe piata numai catastrofe. Efectiv arme cu tevile sau culatele strambe. Daca te stii norocos poti incerca una. Da' mai bine lasa-i pe altii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde zeb stump pe 08 Dec 2021, 10:50

Am vazut ca inclusiv unii influenceri americani fac pur si simplu apel la Remington sa isi revina, spun ca e imposibil sa cumpere astfel de arme...Ca trag aiurea, ca nu functioneaza inchizatorul cum trebuie, etc...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 08 Dec 2021, 15:11

Multumesc pentru avertisment! Dintr-o firma de top au ajuns de evitat azi. Incet, incet, globalizarea si aviditatea dupa profit o sa pună jos si producătorii de arme unul dupa altul. Sa vedem ce urmează la CZ cu noua direcție pe care au luat-o.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde dtdpuu pe 08 Dec 2021, 17:36

violiv scrie:Nu Remington!
Ultimii ani de productie au adus pe piata numai catastrofe. Efectiv arme cu tevile sau culatele strambe. Daca te stii norocos poti incerca una. Da' mai bine lasa-i pe altii.


Din pacate asa este. Remington 700 ramine una din cele mai vindute arme in USA, DAR cump spune violiv, calitatea a scazut foarte mult. Remington, unul din cei mai vechi producatori a intrat in faliment si a fost impartit si vindut (munitia la unii, armele la altii), intr-o perioada cu cele mai mari vinzari de arme si munitie in USA cind toate companiile americane de arme si munitii aveau vinzari record (clar ca ceva era extrem de putred).

Remington 700 este o arma legendara aici si era standardul dupa care toate armele de cost mediu/mic erau masurate, din pacate nu mai e asa. Cred ca Remington isi revine si be baza trecutului continua sa fie una din armele cu cel mai mare suport aftermarket (tevi, tragaciuri, paturi-etc).

DAR subscriu la sfat, Remington acum e un risk asadar e mai bine sa astetpti pentru alteceva.

Ca tot veni vorba si e inca in lista, am multa experienta cu Savage seria 10/110/114, atit in configuratia de de fabrica cit si modificate considerabil (schimbat tevi, calibre, paturi, etc.). Pina acum nu m-au lasat de izbelieste si erau cel mai bun raport pret/performanta. De asemenea e usor de schimbat tevile la nivel de amator. Insa nu am nici o experienta cu seriile lor ieftine (Axis). Nu stiu daca continua sa aiba un pret/performanta atit de bun cum era inainte, sint totusi arme factute pentru "plebe" ca mine. In ce priveste Savage in principiu pentru seriile medii si de top au 2 actiuni (culate cred in romaneste) una scurata si una lunga 10 si 110 (acum au schimbat iar denumirile dar...in sfirsit). Pe aceste actiuni au diferite variatii (cu bluing, fara, satinate, pentru serii tactice, cu diferite tipuri de magazii) si apoi adauga diferite paturi si tevi pentru a produce diferitele serii si variatii. DAR originea este aceste doua culate (din nou nu vorbim de seria Axis si de armele cu percutie pe rama).

Armele Savage desi pretul variaza in functie de serie, sint arme simple si extrem de modificabile, facute sa fie relativ accesibile. Simplu pentru precizie si trainicie e bine, ca si bonus sint usor de modificat. Pentru mine sint armele potrivite. NU TE ASTEPTA sa fie luxuri europene. Sint facute sa traga si sa traga bine intr-un pret rezonabil.

De curind am re-construit un 308 winchester pentru vinatoare pe actiune 10 FP (initial era pentru poligon si precizie), este a 3-a reconstructie a armei. Odata ce am avut componentele mi-a luat 2 ore sa o transform din arma de poligon in 7mm-08 in arma de vinatoare in 308 Winchester.

NU stpun sa iei neaparat Savage, doar iti impartasesc experienta mea cu Savage. In opinia mea nu cred sa gresesti cu Savage. Cu Tika si CZ nu am experienta, dar din ce citesc am tot respectul pentru ele.

INSA pentru mine acum ca am sculele pentru construit SAvage...am mai cumparat o culata si o teva...sa construiesc inca o arma.

Success!
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 08 Dec 2021, 20:57

+1
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde yoghi pe 08 Dec 2021, 23:27

Mama ...ce subiect.

Coleguu vrei sa cumperi un satelit deja programat?
Ce dracu e prima arma.in primul rad nu stiu daca priceperea ta e pe masura propiilor cerinte!

Si ce este important ...cumpara bre o arma buna ,seconhand in 308 . O folosesti 1 an si ovinzi cu cat luat-o.

Alegerea armei ....dupa 50 de sfaturi esti mai incurcat ca atunci cand ai deschis topicul :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde Croco pe 09 Dec 2021, 06:02

Nu dau dreptate cuiva anume dar cand am luat permisul de conducere m-am format pe o masina veche!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 09 Dec 2021, 11:32

În enunțul inițial erau câteva cerinte pentru arma. Exclus orice arma si exclus second-hand. Nu cumpar nimic second-hand si nu sunt adeptul vânzării si cumpărării de lucruri doar pentru a lua ceva si apoi sa constat ca nu ii ce am nevoie. Nici conceptul ca ii incepator si nu știe ce vrea asa ca lasa-l sa cumpere orice si sa învețe pe banii si timpul lui nu mi se pare de un real folos pentru cineva care ii la început. Multumesc oricum celor care mi-au dat sfaturi pertinente!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde dtdpuu pe 09 Dec 2021, 15:42

@DanCo, yoghi e mai "hitru"...o sa te obisnuiesti cu el daca mai stai pe forum. DAR sfatul de a considera o arma second e pertinent. Evident ca nu e nimic rau sa iei arma noua, dar ...citeva avantaje/dezavantage arme second.

Armele cu bolt nu sint chestii complicate si in general marcile solide fac arme trainice care rezista multe generatii. De acee arme din primul razboi mondial inca sint in exploatare, iar aici se vind arme second (lever action care sint mai complexe) care au fost lasate mostenire de la parinti. Evident ca o arma care tragea prost la vechiul proprietar o sa traga prost si la tine, dar si invers. De aceea trebuie sa sti motivul pentru care o vinde fostul. Insa foarte des fostul o vinde pentru ca vinatoarea nu e pentru el.

Avantaje arma second:
- pretul
- e incercata
- poti sti istoria ei in special daca iei de la cineva care cunosti. Proprietarul iti poate spune care e munitia ce ii place
- e posibil sa o poti testa in poligon

Dezavantaje:
- e posibil sa nu traga bine si de aceea proprietarul o vinde.
- nu mai arata ca noua - urme de utlizare (zgirieturi pe pat..etc.)
- nu ai nici o garantie de fabrica

Personal, nici eu nu am nici o arma second, DAR daca as cauta o anumita arma si as gasi-o second as considera-o. Motivul pentru care nu am arma second este ca aici piata este foarte bogata si accesibila la armele noi, asadar tot ce am cautat sa cumpar exista pe piata ca arma noua. De fapt am o arma oaercum veche (SKS) produsa in China, e o arma surplus care a fost produsa probabil prin anii 60...dar nu a fost trasa nicioada...asadar tot noua :-D

Spor la alegere.
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 283 vizitatori

Publicitate