Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 07:43

TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Sly_Fox pe 07 Feb 2022, 17:52

Corect!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde tehărău pe 07 Feb 2022, 18:52

Ar cam trebui definit și ce înseamnă mersul ăla în poligon. Nu știu dacă mai funcționează pe undeva dar tare distractiv era la mistreț alergător. Pentru mulți, ăla era un mers la poligon pe cinste. Sau sa vezi @Ghinda ce probe de poligon știe ;).
Cam ăla e poligon pentru vânătoare: sa dai repede, din mână, la ceva care se mișcă, sau la ceva ce apare prin surprindere, sau trei ținte așezate când stai cu spatele. Si merge și cu 30.06 bine de tot!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde UrsuAke pe 07 Feb 2022, 18:59

tehărău scrie:Ar cam trebui definit și ce înseamnă mersul ăla în poligon. Nu știu dacă mai funcționează pe undeva dar tare distractiv era la mistreț alergător. Pentru mulți, ăla era un mers la poligon pe cinste. Sau sa vezi @Ghinda ce probe de poligon știe ;).
Cam ăla e poligon pentru vânătoare: sa dai repede, din mână, la ceva care se mișcă, sau la ceva ce apare prin surprindere, sau trei ținte așezate când stai cu spatele. Si merge și cu 30.06 bine de tot!


https://broz.ro/simulator/

Pt Bucuresti. E scump dar alta solutie nu stiu sa fie.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Croco pe 08 Feb 2022, 02:14

Sly_Fox scrie:Ce să urmărească? Un topic despre un concurs de tir dedicat personalului militar și altor trei-patru care mai trag la peste 100 de metri când și când, pe unde apucă? Este un concurs pentru cei de-ai casei! Cu ce îl ajută un poligon militar în care nu are acces permanent, ci doar în perioada concursului, o dată, de două ori pe an?
Link-ul este inutil pentru vânătorul sau cel care practică tirul sportiv în mod ocazional, în afara sferei profesioniste.

Este a nu stiu cata oara cand citesc acelasi lucru!
De unde stii ca este un concurs pentru militari? De unde stii ca este pentru ai casei? Sugerezi altceva si creezi un curent de opinie fals. A devenit sport national sa-ti dai cu parerea despre ce nu cunosti!
M-am interesat si pot sa-ti spun cu certitudine:
-toti organizatorii sunt vanatori;
-sunt pasionati de acelasi lucru, trasul de precizie la distanta;
-se organizeaza in poligoane militare doar pentru faptul ca acestea sunt mai lungi;
-pozitiile de tragere sunt vanatoresti, 100%. Nu cu lisa, cu carabina! Exact ce dorea colegul nostru!
-trimiterea la postul de mai sus e foarte buna;
-daca vanatoarea de precizie cu carabina, nu cu lisa, este noua si exclusivista, da, este un concurs cu de-ai casei;
-nu are nicio treaba cu armata, ei fac altfel de trageri.
-nu ai acces permanent pentru ca este un sport de nisa, cu multe conotatii vanatoresti. Accesul e scump si se face cand e loc, nu cand vrei tu. Costa sa ai acces la un poligon de acest fel si cererea e mica!
Sper ca s-a lamurit odata pentru totdeauna! La astfel de concursuri cei noi si care au nevoie sunt ajutati, li se pun echipamente si cunostinte la dispozitie! Nu trebuie sa ai scaun la cap sa-ti dai seama! De aceea suntem un popor bananier in ceea ce priveste armele, ca ne mancam intre noi!
Mentionez ca nu am participat si nici nu am fost angrenat in organizare! Nu am niciun interes!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Croco pe 08 Feb 2022, 02:19

@adrian-dumitru a facut trimiterea foarte bine! Chiar daca il consider perfectionabil, topicul respectiv este citit, demonstreaza numarul de vizualizari. Cine nu vrea astfel de lucruri este liber sa aleaga, nu toti trebuie sa fie ca noi. Trebuie sa fie diversitate! Grija pentru altul ne omoara!!!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde UrsuAke pe 08 Feb 2022, 10:39

Eu vreau sa stiu unde se antreneaza domnii aia care au primit medalii la acel concurs :D
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde DanCo pe 08 Feb 2022, 14:55

Aici pot sa confirm ca am aflat din interior ca exista un grup de pasionați, care trag la distante mari, care participa periodic la concursuri, ca cei mai mulți sunt vanatori, uni sunt membri pe acest forum, ca au arme chiar de calitate, ca prefera sa vorbească despre acest lucru intr-un grup pe Whatsapp si ca oricine ii găsește si este pasionat poate sa ceara sa intre in acest grup si este ajutat cat se poate cu informații și multe altele. Poate tocmai datorita mentalității multora dintre noi prefera sa stea putin mai in umbra. De antrenat pentru asa ceva nu cred ca trebuie sa vorbim pentru ca trăim în România si legile sunt asa cum sunt și fiecare se descurca cum poate.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Croco pe 08 Feb 2022, 18:33

UrsuAke scrie:Eu vreau sa stiu unde se antreneaza domnii aia care au primit medalii la acel concurs :D

In baie! Asa intrebare, asa raspuns!
Apropos, la concursul din foto, din topicul de mai sus, podiumul a fost maghiar in totalitate!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Croco pe 08 Feb 2022, 18:40

DanCo scrie:Aici pot sa confirm ca am aflat din interior ca exista un grup ...

Nu e nimic obscur, nu e nimic in umbra! Doar ca nu li s-a facut loc aici, pe forum, cand au vrut sa intre! Li s-a dat peste degete, nu au putut sa se ridice la anvergura tragatorului de lisa. Era prea since fiction!
Astfel de postari, ce cea de mai sus, au contribuit la acest lucru!
Desi suntem putini, nu stim cum sa ne mancam vecinii!
Deh, fiecare padure cu copacii ei!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde DanCo pe 08 Feb 2022, 18:43

Nu am spus ca ar fi ceva obscur sau secret ci doar ca sunt mai discreti si poate ca au motive Chiar sunt oameni foarte deschiși, binevoitori si gata sa te ajute și sa iti împărtășească din cunoștințele lor.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Sly_Fox pe 08 Feb 2022, 22:12

Croco scrie:Este a nu stiu cata oara cand citesc acelasi lucru!
De unde stii ca este un concurs pentru militari? De unde stii ca este pentru ai casei?

Mai încearcă! Citește tot ce am scris și pune întrebări complete dacă tot dai replici. Așa, răsfoit și scos din context știe toată lumea. Din nou spun, mai citește încă o dată ce am spus despre concurs.
Croco scrie:Sugerezi altceva si creezi un curent de opinie fals. A devenit sport national sa-ti dai cu parerea despre ce nu cunosti!

Aiurea! Vorbe-n vânt! Dacă ai fi urmărit activitatea mea pe forum ai fi observat că am scris de o grămadă de ori despre faptul că eu nu creez curente de opinie. Nu sunt formator de opinie, ba chiar reneg acest concept. Nu mă interesează formatorii de opinie, este o aberație, judec singur și experimentez singur, chiar dacă acest lucru costă și nu pare rentabil. Și am mai spus că nu intru pe forum să trăncănesc aiurea!
La fraza cu sportul național bănuiesc că ai vrut să arăți că ești practicant, dar asta nu este treaba mea, nu mă bag, poți să practici orice sport dorești.
Croco scrie:M-am interesat si pot sa-ti spun cu certitudine:
-toti organizatorii sunt vanatori;
-sunt pasionati de acelasi lucru, trasul de precizie la distanta;
-se organizeaza in poligoane militare doar pentru faptul ca acestea sunt mai lungi;
-pozitiile de tragere sunt vanatoresti, 100%. Nu cu lisa, cu carabina! Exact ce dorea colegul nostru!
-trimiterea la postul de mai sus e foarte buna;
-daca vanatoarea de precizie cu carabina, nu cu lisa, este noua si exclusivista, da, este un concurs cu de-ai casei;

Absolut irelevant și neinteresant!
Croco scrie:-nu ai acces permanent pentru ca este un sport de nisa,

Ura și la gară! Nu ai acces permanent, nu este interesant și devin neinteresante și concursurile lor. Că unii mai au și carnete de vânători prin buzunare contează fix zero, iese din sfera cinegeticii și vânătorilor. Iar din câte știu acesta este forum de vânătoare, gândit pentru vânători. Că se mai vorbește când și când despre tir sportiv asta este altceva. Când se exagerează peste măsură și se încearcă amestecarea celor două domenii nu mai este OK. Așa că ar trebui să se înceteze cu bulibășeala! Ești direct vizat, în ultimul timp confunzi grav vânătoarea cu tirul sportiv și intervii pe subiecte de vânătoare deturnându-le de la cursul lor firesc.
Croco scrie:De aceea suntem un popor bananier in ceea ce priveste armele, ca ne mancam intre noi!
Mentionez ca nu am participat si nici nu am fost angrenat in organizare! Nu am niciun interes!

Ai început să intri cu plugul prin șanțuri, așa cum au făcut alți doi foști colegi de forum care scuipau în stânga și-n dreapta pe cei care nu erau în asentimentul lor. Că tot ai amintit tu de foștii colegi "cărora nu li s-a făcut loc". Ba toți au loc atunci când înțeleg despre ce este acest forum și înțeleg că bunul simț trebuie să primeze pe acest forum.

"Nu au putut să se ridice la anvergura trăgătorului de lisă!" "Se antrenează în baie!".
Dacă ai de gând să continui cu asemenea atitudine, mai bine te prinzi de "degetele julite" ale colegilor exilați.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde yoghi pe 09 Feb 2022, 01:13

Topicuri incepute corect se duc dracu .
Toata lumea se pricepe (exact ca la fotbal).Toti stiu sa traga perfect .


Domnilor am zis mereu ca a aparut o specie noua de mistret .Are pata alba pe ceafa ,in dreptul inimii si o dunga pe coloana.cu un pic de noroc va intalniti.

Macar sa stie vanatorul priceput unde sa ocheasca.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde yoghi pe 09 Feb 2022, 01:20

La subiectul topicului.

Cumpara bre un 300win mag .tragi linistit la 25__100 sau 300 m si cade in cativa metri orice specie din tara noastra. Ai gramaje destule .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Croco pe 09 Feb 2022, 05:24

Sly_Fox scrie:...

Revin cu intrebarile:
De unde stii ca este un concurs pentru militari? De unde stii ca este pentru ai casei?
De ce ma jignesti si ma ameninti cu inchipuirile tale?
Va rog sa reveniti ontopic.
Ms de intelegere
Admin
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Sly_Fox pe 09 Feb 2022, 10:59

Scuze, Admin! Dar trebuie să scriu un răspuns, altfel nu va pricepe și este păcat.

Croco scrie:Revin cu intrebarile:
De unde stii ca este un concurs pentru militari? De unde stii ca este pentru ai casei?

Hai acum să elaborez răspunsul, dacă tot insiști să nu citești până la capăt postarea anterioară și să pui întrebări doar pe jumătate, întrebări care seamănă mai mult a interogatoriu. Eu am spus așa: "...concurs de tir dedicat personalului militar și altor trei-patru care mai trag la peste 100 de metri când și când, pe unde apucă". Acum încearcă iar, în plus ține cont și de figura de stil strecurată (altor trei-patru care mai trag).
Croco scrie:De ce ma jignesti si ma ameninti cu inchipuirile tale?

Nu te-am jignit cu nimic și în plus eu nu ameninț oamenii. Ai închipuiri! Ceea ce ai perceput tu drept jignire a fost un răspuns în ton cu stilul și conținutul postării tale, iar ceea ce ai perceput drept amenințare era de fapt un îndemn, o sugestie. Nu ai cunoștință de finețurile limbii române, altfel ai fi realizat că nu am spus "vezi că te prind" ci "mai bine te prinzi".
Pur și simplu nu-mi place că ai început să tratezi oamenii de sus, să le dai răspunsuri în batjocură și să le pui etichete, împărțindu-i în: cu drept și fără drept.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Ghinda pe 09 Feb 2022, 13:19

Gata! Circ între croco și vulpe! Se profila!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Sly_Fox pe 09 Feb 2022, 14:10

Nu este niciun circ, Ghindă! Dar dacă dai un pic cu privirea pe postările colegului @Croco o să vezi că nu este OK ce se întâmplă. Încă de la debut ceva nu a fost în regulă, a primit și un avertisment dar nu s-a schimbat nimic. O să mai vezi că unii colegi s-au sictirit și au renunțat deja, iar alții sunt pe cale a se sictirii.
Mai ține așa? Cât? La o adică sunt niște limite! Oricâtă răbdare ar avea cineva, tot există o linie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Croco pe 09 Feb 2022, 15:10

@slyfox
Eu propun sa-l ardem pe rug, sa-l pedepsim! E o erezie!
E pur si simplu diferit!

PS Scuze administratorilor, nu am putut sa ma abtin!
@croco
WARN pentru Offtopic.
@vulpoi, am rugamintea sa te abtii.
Va mulțumesc pentru înțelegere
Admin
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Jack40 pe 14 Feb 2022, 15:16

Mie mi-a plăcut schimbul de replici.Chiar mi-a plăcut. Abia aștept să pun o nouă întrebare. :D ;)
Jack40
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Feb 2022, 10:38

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Sly_Fox pe 14 Feb 2022, 16:03

Nu cred că te-a ajutat cu nimic schimbul de replici! Până să pui o nouă întrebare, ai căpătat un răspuns lămuritor la cea din prezentul topic? Ceva care să încline balanța spre un model sau altul? Eu am fost atras mai mult de modelul T3x SUPER VARMINT, cod TFTT2952A73C9G4. Dacă eram chitit pe Tikka, poligon și adițional vânătoare, la asta m-aș fi uitat.
https://choose.tikka.fi/global/code/TFTT2952A73C9G4
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde DanCo pe 14 Feb 2022, 17:01

Din păcate, in ziua de azi te axezi pe ce găsești. Am sunat pe la toate magazinele mari care vand Tikka. In stoc nu au aproape nimic si nici nu iti promit ca iti pot aduce. Cel mai bun răspuns pe care l-am primit a fost ca o sa vada ce vine în următorul transport si ca sa mai sun. Si eu m-am uitat la o Tikka Super Varmint in 308 dar nu am gasit nimic pe stoc.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde AXP pe 14 Feb 2022, 18:55

Sa stii ca nu este chiar atat de complicat sa cauti in afara tarii, Ungaria, Austria, si nu te complici mult nici cu adusul, mergi personal, intr-o excursie dupa ea, pe langa autorizatie mai trebuie sa completezi un formular la AESP, … Oferta in Ungaria, Austria, este in mod cert mai bogata si preturile sunt ok. Iar in Austria esti acasa la Steyr, … :ymhug:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde dtdpuu pe 14 Feb 2022, 20:42

Jack40 scrie:Salut.
Intentionez sa im iau prima arma de vanatoare.

Va rog sa ma ajutati cu cateva pareri, opinii si alte sfaturi despre arma/ optica pe care vreau sa o cumpar. Mentionaz ca trag de 3-4 ani , ocazional, cu ce se gaseste prin poligoanele din jurul Bucurestiului, inclusiv pistoale.

Intentionez sa cumpar :
- TIKKA T3X CTR 308 ( magazie de 10 gloante) sau T3x LITE ROUGHTECH EMBER 30-06 -
- optica oscilez intre un red dot si o luneta Meopta Optika5 2-10x42 / Delta Classic 3-12x42 ( optica este pe buget mic ..recunosc) . Daca as avea finante as cumpara IOR 2-16x42 ...
Buget arma si optica in jur de 7000 ron , in functie de cum negociez arma .

Arma va fi folosita preponderent in poligon si mai putin la vanatoare ( in principiu mistret ).

Multumesc .


Ai primit deja citeva raspunsuri pertinente, dar o sa incerc sa contribui si eu pentru ca ....am oarecum arme de acest gen. Te-as sfatui sa incerci sa rafinezi un pic intrebarea, si anume:
"Am nevoie de un sistem de tragere (arma, luneta, calibru) pentru poligon preponderent, dar si pentru ocazionala vinatoare de mistret:
- ce calibru sa aleg?
- ce optica ar fi mai potrivita (ce magnificare, ce reticul, ce marci)
- ce arm recomandati (bolt/seimi/...etc., ce configuratie de pat, ce fel de profil la teava, pat, ce marci...etc.)
- ce tipuri de munitie sa caut, ideal aceeasi pentru amindoua?

Budgetul meu este 7000"

Am incercat sa scriu pe larg exact despre tipul de arma care il cauti aici https://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=73&t=19911

Dar ca sa iti raspund mai pe scurt ar fi cam asa:
- Calibrul (cerintele intre poligon si vinatoare sint divergente in unele aspecte, deci va trebui sa alegi un compromis, dar sint "compromisuri" foarte bune :-) )- unul comun, suficient de puternic pentru ocazionalul mistret, dar suficient de blind si econom pentru poligon susinut - adica 308 Winchester - cum ai ales deja. Nu merge mai sus pentru ca vai plati pentru poligon (recul, temperatura, pret munitie, dificil de tras) dar nici mai jos in opinia mea (putere de stopare mai mica, calibre mai putin comune pentru Ro, selectie de gloante slaba...etc.)
- Luneta. Magnificarea minima nu mai mare de 3 sau 4, altfel in padure, va fi greu sa gaseste un mistret la 30m. Magnificarea maxima...cit te lasa budgetul, dar in poligon magnificarea mare ajuta, adica trebuie sa bine patratzelul de pe tzinta la care ochesti. Totusi te poti descurca bine si cu 10x maxim. Este insa mai importanta calitatea sticlei si a mecanismelor de ajustarea. Asadar alege o marca reputabila intr-o serie cel putin medie (). Reticolul te ajuta...sau te incurca. . Daca nu esti presat de timp cind tragi in poligon, orice reticul este ok, vei misca din turete. Daca tragi in poligon scurt (100-200m), orice reticul e ok. Daca tragi la distanta atunci putem discuta reticole...dar, mai ales pentru inceput nu alege ceva complicat. Invata mai intii un pic de teorie balistica si apoi alege un reticul care sa te ajute la corectiile ce le stii deja.
- arma, alege un bolt action din gama de mijloc sau sus la marcile populiste (tika, savage...etc.). Alege o teava cu profil mediu, sau chiar greu, dar nu una cu profil subtire. Tine minte insa ca profilul greu e dificil de tras din picioare...are balans inspre teava.
- munitie, vezi daca gaseste o munitie de vinatoare de distanta (genul Hornady eldx, Nosler Accubond Longrange...etc.) si testeaza...testeaza pina o gaseste cea potrivita. Cind ai gasit-o mai ia 10 cutii.

Asa ca fapt divers, sportul in care ai intrat e scump. Considera o arma dedicata de poligon in 22lr , 22lr este
ieftin si e dificil de tras la 100m precis. Inveti foarte mult (e afectat de vint la 100m pentru ca are timp mare de zbor si balistica de badmigton), asadar greselile sint exacerbate, e greu de tras precis. Daca reusesti 1 MOA consistent cu 22lr la 100m e o realizare. Incearca apoi 200m si o sa vezi ca e foarte dificil. De asemenea o sa ai multa distractie cu ea pentru ca o sa poti sa iti permiti sa tragi mult mai mult. Arma in 22lr isi va scoate banii repede daca socotesti pretul cartuselor 22lr pe care le-ai tras si cit ar fi costat acelasi numar de cartuse in 308 Winchester. Raportul de cost intre cele 2 calibre este cam de 1/5.25.

Success,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde hunterboy pe 18 Feb 2022, 12:32

Salut.
Scuze daca poluez topicul cu intrebarea.
Cunoasteti daca aparatele de ochire mecanice (catarea+inaltatorul) de pe Tikka T3x pot fi utilizate pe carabinele Sako 85?
Merci.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde popaliviu pe 04 Mar 2022, 08:10

https://riflemags.co.uk/wr-tikka-m65-ls ... -magazine/


Știe cineva dacă se potrivește asta la Tikka T3x Hunter?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde violiv pe 04 Mar 2022, 08:45

E un model de Tikka ce a precedat T3 si sint multe diferente intre arme. Ma indoiesc ca se potriveste.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde popaliviu pe 04 Mar 2022, 12:58

Mulțumesc. Caut una care nu are spațiu mult între vârful cartușului și peretele din fața magaziei. Să nu îmi mai turtească vârful la cartușe. Dar mai caut.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde Adrian_Dumitru pe 04 Mar 2022, 16:30

popaliviu scrie:Mulțumesc. Caut una care nu are spațiu mult între vârful cartușului și peretele din fața magaziei. Să nu îmi mai turtească vârful la cartușe. Dar mai caut.


cauta pe OLX magazie tikka t3x de 10 cartuse. Lungime munitie max 80de mm. Poate ti se potriveste.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde laurul pe 04 Mar 2022, 17:28

popaliviu scrie:Mulțumesc. Caut una care nu are spațiu mult între vârful cartușului și peretele din fața magaziei. Să nu îmi mai turtească vârful la cartușe. Dar mai caut.

Nu exista.
Plastic Point de la Norma e soluția dar nu știu balistica terminală.
Asa ca raman pe oryx că n au nici pe dracu chiar turtite....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: TIKKA T3X CTR 308 / T3x LITE ROUGHTECH EMBER

Mesajde violiv pe 04 Mar 2022, 19:44

popaliviu scrie:Mulțumesc. Caut una care nu are spațiu mult între vârful cartușului și peretele din fața magaziei. Să nu îmi mai turtească vârful la cartușe. Dar mai caut.


Boabele trebuie sa stea in magazie inghesuite ca sardelele in conserva. Daca joaca nu alimenteaza corect.
Oricat de lunga ar fi magazia, reculul tot arunca boabele catre in fata.
De turtit se turtesc doar cele cu plumb expus, pentru care chiar nu conteaza daca varful are ceva deformari.
Daca te mananca rau ideea asta (n-ai fi primul!) atunci ia un cutitas si taie drept plumbul din varf pana la nivelul camasii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate