Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 03:17

carabina lever-action

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

carabina lever-action

Mesajde CCM pe 12 Feb 2022, 17:00

Buna ziua si salutari tuturor forumistilor!

Un prieten vrea sa isi ia o carabina lever-action, insa cum nu stie mai nimic despre arme lungi, fiind tragator de pistol si revolver, m-a rugat sa il ajut sa aleaga intre marci si calibre.
Din pacate, la lever sint la fel de nul ca si el, asa ca imi permit sa va solicit ajutorul.
Ce producator? Marlin, Winchester, Browning, italienesti? Si ce calibru? de revolver, 45-70, 30-30? sau chiar 22LR? In principiu, va fi pentru placere si tir, nu pentru vanatoare, dar un calibru mai "polivalent" ar fi preferat lui 22LR - care are marile avantaje ca e usor de tras, ieftin si f precis la distante mici.
Va multumesc anticipat si va doresc un foarte bun weekend.
Ultima oară modificat de CCM pe 12 Feb 2022, 17:15, modificat 1 dată în total.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde UrsuAke pe 12 Feb 2022, 17:13

Se grabeste? Vrea sa cumpere din stoc sau e dispus sa treaca prin pasii de import?

In stoc pe piata nu gasesti mare lucru. M-am tot uitat eu in ultimele luni.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 12 Feb 2022, 17:17

Nu se grabeste, dar nu are legatura cu piata noastra. Locuieste in Franta, stocurile sint ceva mai bune ca la noi; insa nu stie ce sa aleaga.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde UrsuAke pe 12 Feb 2022, 17:47

"Sfanta treime" este compusa din Henry, Marlin si Winchester. Au cea mai buna calitate dintre toti. Nu greseste cu oricare din cele de mai sus. Parerea mea personala este ca Marlin are cel mai bun fitment si calitate de executie. Acum, legat de aspect, sunt 3 curente, cele clasice:

https://www.henryusa.com/rifles/lever-a ... ine-rifle/

Cele "bling": https://www.henryusa.com/rifles/texas-tribute-edition/

Cele moderne/tactical: https://www.marlinfirearms.com/s/model_1895sbl/ la care poti adauga upgrade-uri: https://www.youtube.com/watch?v=gFGx6l86V9E

Depinde ce isi doreste ca si aspect. Toate trag la fel.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 12 Feb 2022, 18:24

Cam inspre Marlin s-ar cam duce si amicul meu. Doar ca e cam de doua ori mai scump decat celelalte - daca nu chiar mai mult - ceea ce nu e neglijabil.
Dar despre calibre?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde UrsuAke pe 12 Feb 2022, 18:31

CCM scrie:Cam inspre Marlin s-ar cam duce si amicul meu. Doar ca e cam de doua ori mai scump decat celelalte - daca nu chiar mai mult - ceea ce nu e neglijabil.
Dar despre calibre?


Poate sa aleaga orice isi doreste, se produc cam toate modelele si in 30-30 sau 22LR. Stiu ca doar armele editii limitate sau aniversare vin in calibre putine. Stoc sa aiba in magazin.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 12 Feb 2022, 18:43

Problema e ca nu stie ca sa isi doreasca... pt ca nu are nici un fel de experienta cu arme lungi.
Probabil ca in final o sa ia 22LR, desi numai "universal" nu este...
Eu cred ca as lua un calibru de revolver, are cineva experienta cu asa ceva? (poate, ddtpu?)
Multumesc.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde violiv pe 12 Feb 2022, 19:54

De departe cel mai simpatic, usor si ieftin de tras este 22 lr.
Daca tot umbla pe la poligon, una intr-un calibru de revolver e si mai buna. Combinatia cea mai folosita este lever si revolver in 357 mag, arme cu posibilitatea de a trage si 38 special, mai ieftin, cu recul mai mic si mai usor de tras bine. Combinatia urmatoare este 44 mag, mai scump si mai greu de tras.

O alta problema ar fi posibilitatea de a monta ceva optica pe ele. Chiar daca distanta de tragere nu e mare, aparatele mecanice de ochire sint construite mai mult pentru tras rapid decat pentru precizie. Cele care ejecteaza tubul pe sus nu permit montarea unei lunete ... trebe sa caute un model care ejecteaza in unghi.

Ca marci ... Marlin a picat in falimentul Remington. A fost cumparata la licitatie de un investitor si a reinceput discret productia, numai cu modelul in 30-30. E problematic cu ei.
Winchester si Henry nu stau nici ele mai bine. Calitatea productiei a scazut si americanii alearga cu limba scoasa dupa vechile arme.

Replicile italienilor sint foarte bine facute si foarte apreciate dar sint scumpe.
Pret semnificativ mai mic gasesti la replicile brazilienilor de la Rossi ... unele modele sint chiar super ca ce ofera/pret. Mai ales daca e vorba de o arma pentru joaca, arma care nu trage gaura-n gaura decat din intamplare.

Daca vrea distanta mai mare decat 50 - 75 m cat poate 357, atunci 30-30 ar fi alegerea. Azi exista munitie buna, precisa si care poate ajunge bine chiar la 300 m.

444 si 45-70 sint calibre grele, cu recul mare, scump si greu de tras. Nu merita pentru poligon.

Daca este dispus sa renunte la aspectul clasic de arma cu doua tevi suprapuse, poate alege o moderna Browning BLR ... da' putini fac asta.

Si eu imi doresc asa ceva, de joaca. Dupa ce-am intors problema pe toate partile si m-am jucat cu cat de multe am putut, am ajuns la concluzia ca alegerea calibrului ar fi 357/38 special, intr-o arma s-h curata si intretinuta. La mana a doua preturile sint mai imbietoare. Calibrul nu solicita armele asa rau ca cele mai mari si e incredibil la cat de multe focuri tin fara defectiuni sau uzura tevii. Chiar daca arunca tuburi in sus, daca se gaseste pentru ea o sina de 2-3 cm pe partea anterioara a carcasei sau chiar pe teava, suficient cat sa poti pune pe ea un Aimpont, ai rezolvat si problema ochirii precise.

In Franta, fiecare pasionat in domeniu are armurierul lui de incredere, ca si doctorul de familie. Daca inca nu are unul, ar fi bine sa-si faca rost. O astfel de problema se rezolva infinit mai usor daca poate pune mana pe ele, chiar proba. Iar un magazin bun il rezolva mai repede cu achizita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: carabina lever-action

Mesajde violiv pe 12 Feb 2022, 20:09

https://www.naturabuy.fr/ROSSI-PUMA-M06 ... 29243.html

https://www.naturabuy.fr/Carabine-Rossi ... 74067.html

https://www.naturabuy.fr/CARABINE-PUMA- ... 92712.html

Foloseste mecanica cea mai robusta intre clasice, arata bine de tot in realitate, se misca bine si are pret bun.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 12 Feb 2022, 22:00

violiv scrie:De departe cel mai simpatic, usor si ieftin de tras este 22 lr.
Daca tot umbla pe la poligon, una intr-un calibru de revolver e si mai buna. Combinatia cea mai folosita este lever si revolver in 357 mag, arme cu posibilitatea de a trage si 38 special, mai ieftin, cu recul mai mic si mai usor de tras bine. Combinatia urmatoare este 44 mag, mai scump si mai greu de tras.

O alta problema ar fi posibilitatea de a monta ceva optica pe ele. Chiar daca distanta de tragere nu e mare, aparatele mecanice de ochire sint construite mai mult pentru tras rapid decat pentru precizie. Cele care ejecteaza tubul pe sus nu permit montarea unei lunete ... trebe sa caute un model care ejecteaza in unghi.

Ca marci ... Marlin a picat in falimentul Remington. A fost cumparata la licitatie de un investitor si a reinceput discret productia, numai cu modelul in 30-30. E problematic cu ei.
Winchester si Henry nu stau nici ele mai bine. Calitatea productiei a scazut si americanii alearga cu limba scoasa dupa vechile arme.

Replicile italienilor sint foarte bine facute si foarte apreciate dar sint scumpe.
Pret semnificativ mai mic gasesti la replicile brazilienilor de la Rossi ... unele modele sint chiar super ca ce ofera/pret. Mai ales daca e vorba de o arma pentru joaca, arma care nu trage gaura-n gaura decat din intamplare.

Daca vrea distanta mai mare decat 50 - 75 m cat poate 357, atunci 30-30 ar fi alegerea. Azi exista munitie buna, precisa si care poate ajunge bine chiar la 300 m.

444 si 45-70 sint calibre grele, cu recul mare, scump si greu de tras. Nu merita pentru poligon.

Daca este dispus sa renunte la aspectul clasic de arma cu doua tevi suprapuse, poate alege o moderna Browning BLR ... da' putini fac asta.

Si eu imi doresc asa ceva, de joaca. Dupa ce-am intors problema pe toate partile si m-am jucat cu cat de multe am putut, am ajuns la concluzia ca alegerea calibrului ar fi 357/38 special, intr-o arma s-h curata si intretinuta. La mana a doua preturile sint mai imbietoare. Calibrul nu solicita armele asa rau ca cele mai mari si e incredibil la cat de multe focuri tin fara defectiuni sau uzura tevii. Chiar daca arunca tuburi in sus, daca se gaseste pentru ea o sina de 2-3 cm pe partea anterioara a carcasei sau chiar pe teava, suficient cat sa poti pune pe ea un Aimpont, ai rezolvat si problema ochirii precise.

In Franta, fiecare pasionat in domeniu are armurierul lui de incredere, ca si doctorul de familie. Daca inca nu are unul, ar fi bine sa-si faca rost. O astfel de problema se rezolva infinit mai usor daca poate pune mana pe ele, chiar proba. Iar un magazin bun il rezolva mai repede cu achizita.


Si eu tot catre 357/38S trageam... mai ales ca trag cu 38S.
Multumesc de sfaturi, Vio!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 12 Feb 2022, 22:05

violiv scrie:https://www.naturabuy.fr/ROSSI-PUMA-M067-neuve-357-Magnum-item-6429243.html

https://www.naturabuy.fr/Carabine-Rossi ... 74067.html

https://www.naturabuy.fr/CARABINE-PUMA- ... 92712.html

Foloseste mecanica cea mai robusta intre clasice, arata bine de tot in realitate, se misca bine si are pret bun.


Asta ultima arata asa bine si are asa pret ca ma tenteaza sa o iau eu!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde hunterb pe 13 Feb 2022, 09:57

Salut,
Am avut Marlin 444 (modelul vechi cu micro groove rifling), Marlin 1895XLR in 45-70, Pedersoli 1886 (replica winchester 1886) in 45-70, Marlin 1894css in 357 mag, Browning BL-22 in 22lr...pot sa afirm ca am o oarecare idee despre lever action.
Daca ar fi sa imi mai iau, as merge clar pe 357 mag, un Winchester 1892 facut de Miroku in Japonia (atentie, pe teava nu mai scrie 357 mag / 38 spl ci doar 357 mag). Primul pas l-am facut, mi-am luat un inaltator Bulls Eye de la Marble Arms :D
Marlinul nu prea mai pune pret pe calitatea prelucrarii metalului, tolerante mari, bavuri etc. (singurul avantaj fiind, din punctul meu de vedere, posibilitatea clasica de montare optica).

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 13 Feb 2022, 12:35

hunterb scrie:Salut,
Am avut Marlin 444 (modelul vechi cu micro groove rifling), Marlin 1895XLR in 45-70, Pedersoli 1886 (replica winchester 1886) in 45-70, Marlin 1894css in 357 mag, Browning BL-22 in 22lr...pot sa afirm ca am o oarecare idee despre lever action.
Daca ar fi sa imi mai iau, as merge clar pe 357 mag, un Winchester 1892 facut de Miroku in Japonia (atentie, pe teava nu mai scrie 357 mag / 38 spl ci doar 357 mag). Primul pas l-am facut, mi-am luat un inaltator Bulls Eye de la Marble Arms :D
Marlinul nu prea mai pune pret pe calitatea prelucrarii metalului, tolerante mari, bavuri etc. (singurul avantaj fiind, din punctul meu de vedere, posibilitatea clasica de montare optica).

hunterb



Multumesc pentru feedback!
Transmit.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde dtdpuu pe 13 Feb 2022, 16:31

Citeva adaugiri...


Un update despre Marlin. A fost cumparat de Ruger, care aici este renumit pentru o calitate buna. Se pare ca din review-uri noul Marlin 1895 este calitativ la fel sau mai bun decit a fost inainte de a fi cumparat de Remington, atit ca finisaj cit si calitate. De asemenea are unele imbunatatiri (filet la teava, catari, montura...etc.).

Primele au ajuns pe piata la clienti si sint citeva reviewuri independente, chiar detailate. Arma este pe lista mea de "watch"..si cine stie.

IN ce priveste calibrul, daca nu vinezi 45-70 este o irosire de bani, resurse...si recul. Calibrele clasice de lever action sint cu rama (exceptie 35 remington). Precizia lever action este limitata....poate la 2 MOA in cel mai bun caz. Asadar daca vreti o precizie mai buna de atit indreptati-va spre un lever actio cu magazie detasabila, cu cartusele unul peste altul. In afara de Browning BLR exista si Henry Long Ranger cu magazie detasabila. Atit Browning BLR cit si Henry Long Ranger ofera calibre care nu sint disponibile in lever action cu magazie tubulara.


Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 14 Feb 2022, 19:17

Multumesc, la randul meu. Informatie transmisa.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde hunterboy pe 15 Feb 2022, 10:29

Salut.
@dtdpuu ...modelul de mai jos este disponibil in SUA? (doar din placerea de a trage la vanatoare pe aparate de ochire mecanice)
Am intrebat la distribuitorul Winchester pe Romania, Arrow, nu il importa.

https://www.winchesterguns.com/products ... dened.html
https://www.youtube.com/watch?v=fPkrK9HAOBo&t=302s
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: carabina lever-action

Mesajde violiv pe 15 Feb 2022, 10:42

Este disponibila in Europa replica facuta de Pedersoli ... a pomenit-o mai sus @hunterb.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: carabina lever-action

Mesajde dtdpuu pe 15 Feb 2022, 20:45

hunterboy scrie:Salut.
@dtdpuu ...modelul de mai jos este disponibil in SUA? (doar din placerea de a trage la vanatoare pe aparate de ochire mecanice)
Am intrebat la distribuitorul Winchester pe Romania, Arrow, nu il importa.

https://www.winchesterguns.com/products ... dened.html
https://www.youtube.com/watch?v=fPkrK9HAOBo&t=302s


Se pare ca e disponibila https://winchestergunstore.com/winchester-1886-deluxe-case-hardened-45-70-govt-lever-action-rifle/

Personal nu ma intereseaza, dar sint atras de Marlin 1895 SBL si echivalentele de la Henry, poate chiar Henry Model X.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 16 Feb 2022, 00:04

Am vazut astazi Winchester Miroku, Marlin si Rossi - intamplator, pt ca de fapt ma dusesem acolo dupa un pistol. Mi-au placut toate, raportul calitate - pret aparent este bun-bun. Eu voi lua Miroku daca voi lua vreodata, pt ca e facuta acolo, amicul meu... deocamdata, lucreaza intru convingerea doamnei sale, care nu vrea cu nici un chip o asemenea aratare in casa.
Asa am realizat inca odata ce om norocos sint eu.
Seara buna tuturor si multumiri pt contributie la subiect - much appreciated!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde dtdpuu pe 16 Feb 2022, 00:36

CCM scrie:Am vazut astazi Winchester Miroku, Marlin si Rossi - intamplator, pt ca de fapt ma dusesem acolo dupa un pistol. Mi-au placut toate, raportul calitate - pret aparent este bun-bun. Eu voi lua Miroku daca voi lua vreodata, pt ca e facuta acolo, amicul meu... deocamdata, lucreaza intru convingerea doamnei sale, care nu vrea cu nici un chip o asemenea aratare in casa.
Asa am realizat inca odata ce om norocos sint eu.
Seara buna tuturor si multumiri pt contributie la subiect - much appreciated!


Aici nu cred ca este Miroku...alege ce iti cade pe suflet...cind io veni vremea.

Hmm...noi cei de pe forum, cam sintem norocoshi 8-}

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 18 Feb 2022, 00:01

Cred ca si la voi ar trebui sa fie aceeasi treaba, adica facute de Miroku; oricum, arma e faina, am tinut-o in mana si mi-a placut mult de tot, atat de mult incat era cat pe-aci sa plec cu ea, daca bugetul ar fi permis.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde dtdpuu pe 18 Feb 2022, 00:44

CCM scrie:Cred ca si la voi ar trebui sa fie aceeasi treaba, adica facute de Miroku; oricum, arma e faina, am tinut-o in mana si mi-a placut mult de tot, atat de mult incat era cat pe-aci sa plec cu ea, daca bugetul ar fi permis.


Se pare ca la o prima cautare nu sint. Oricum aici sint producatorii americani care detin piata, suficienta alegere oricum. Pe linga ei este si Rossi. Ar fi interesant totusi de comparat.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 18 Feb 2022, 13:59

dtdpuu scrie:
CCM scrie:Cred ca si la voi ar trebui sa fie aceeasi treaba, adica facute de Miroku; oricum, arma e faina, am tinut-o in mana si mi-a placut mult de tot, atat de mult incat era cat pe-aci sa plec cu ea, daca bugetul ar fi permis.


Se pare ca la o prima cautare nu sint. Oricum aici sint producatorii americani care detin piata, suficienta alegere oricum. Pe linga ei este si Rossi. Ar fi interesant totusi de comparat.

CristianC


Absolut. Aveau si Rossi si Marlin, dar am lasat pt data urmatoare cand ma duc sa aleg pistolul; cu cat mai mult ma gandesc, cu atat mai mult imi doresc... povestea binecunoscuta!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde dtdpuu pe 18 Feb 2022, 17:43

CCM scrie:
dtdpuu scrie:
CCM scrie:Cred ca si la voi ar trebui sa fie aceeasi treaba, adica facute de Miroku; oricum, arma e faina, am tinut-o in mana si mi-a placut mult de tot, atat de mult incat era cat pe-aci sa plec cu ea, daca bugetul ar fi permis.


Se pare ca la o prima cautare nu sint. Oricum aici sint producatorii americani care detin piata, suficienta alegere oricum. Pe linga ei este si Rossi. Ar fi interesant totusi de comparat.

CristianC


Absolut. Aveau si Rossi si Marlin, dar am lasat pt data urmatoare cand ma duc sa aleg pistolul; cu cat mai mult ma gandesc, cu atat mai mult imi doresc... povestea binecunoscuta!


....ufff, de asta nu prea mai merg :-) Asa citind/vizionind online poate dura luni, sau chiar ani pina ma hotarasc. De cite ori am impulsul ma gindesc la ce o folosesc si ma gindesc ca am in dulap cel putin 3 care sint in lucru. Imi spun ca nu am voie sa iau pina nu sint "la zi" cu celelalte. Fiind in fata lor insa in magazin...hmmm...e mai greu. Mai ales ca lever action nu am si ma tot codesc de o vreme.

Asa ca fapt divers am vinat cu lever action de doua ori (armele prietenilor), ambele vinatoare de mistret (la noi mai mic decit in Eu). Una a fost in 30-30 si cealalta in 35 Remington, ambele cu luneta pe ele. Sint foarte "fun" de vinat si purtat in teren, mult mai placute decit bolturile mele (care cam toate sint grele si balansata in fata). Am vinat in desis, un fel de dibuit. .....hmm poate merg si iau totusi un Marlin 336 second...era plin magazinul de ele la preturi ok. Daca iei tu primul imi faci curaj :-D

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: carabina lever-action

Mesajde popaliviu pe 20 Feb 2022, 14:09

12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: carabina lever-action

Mesajde dtdpuu pe 21 Feb 2022, 22:52

popaliviu scrie:https://www.waffengebraucht.at/waffen/kugelrepetierer/winchester-yellow-boy-indian-carbine-im-kaliber30-30-winchester--404073

Ceva proaspăt!

...dada sigur ;-)

Era sa cad in pacat weekendul asta cu asta: https://www.henryusa.com/rifles/color-case-hardened-lever-action-side-gate/
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 02 Mar 2022, 16:05

CCM scrie:
dtdpuu scrie:
CCM scrie:Cred ca si la voi ar trebui sa fie aceeasi treaba, adica facute de Miroku; oricum, arma e faina, am tinut-o in mana si mi-a placut mult de tot, atat de mult incat era cat pe-aci sa plec cu ea, daca bugetul ar fi permis.


Se pare ca la o prima cautare nu sint. Oricum aici sint producatorii americani care detin piata, suficienta alegere oricum. Pe linga ei este si Rossi. Ar fi interesant totusi de comparat.

CristianC


Absolut. Aveau si Rossi si Marlin, dar am lasat pt data urmatoare cand ma duc sa aleg pistolul; cu cat mai mult ma gandesc, cu atat mai mult imi doresc... povestea binecunoscuta!



Maine va fi hot!... ma duc din nou si... who knows? nu e imposibil sa ma intorc cu una.
Insa o sa incerc sa ma abtin. Daca nu o sa rezist... pun poze.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: carabina lever-action

Mesajde dtdpuu pe 02 Mar 2022, 18:34

CCM scrie:Maine va fi hot!... ma duc din nou si... who knows? nu e imposibil sa ma intorc cu una.
Insa o sa incerc sa ma abtin. Daca nu o sa rezist... pun poze.


Iti tin pumnii sa rezisti...dar in secret sper sa nu te abtii :-D

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: carabina lever-action

Mesajde CCM pe 03 Mar 2022, 00:21

Hahaha! In plus, ma duc cu fii-mea, careia ii plac armele (sint un tata norocos!); mergem sa luam - in principiu - un pistol de tir viteza in 22 LR, doar ca aproape de fiecare data iese altceva, asa ca nu e exclus.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 40 vizitatori

Publicitate