Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:07

Carabina de uz general

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Carabina de uz general

Mesajde Skyler pe 05 Apr 2022, 08:31

Multumesc pentru linkuri, atunci o sa fac vreo vizita prin magazine sa vad ce au si cum se simt armele respective si vad apoi ce o sa iau. 300WM nu e complet exclus, dar e probabil sa il pastrez pentru cea dea doua carabina, pe care e foarte posibil sa nu ma pot abtine sa o iau dupa ce se reface bugetul.

In continuare prefer sa iau arma noua, dar asta depinde de rezultatul vizitei prin magazine si de ce gasesc pe acolo. Pentru arma SH se complica treaba, ca trebuie sa gasesc si un poligon si un vanzator dispus sa mearga cu mine sa vad cu ochii mei cum grupeaza arma.

Situatia clasamentului dupa toate discutiile:
1. Sako 85 Hunter 7x64 (nu stiu de ce mi s-a pus pata atat de mult pe calibrul asta)
2. Tikka T3X Hunter 30.06
3. Blaser R93 (30.06 sau 300WM cu frana de gura)
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Carabina de uz general

Mesajde Andi Bria pe 06 Apr 2022, 22:06

Mauser M12 in 30.06, o armă superbă, categoric ar trebui să fie prima alegere! Mult noroc în căutarea ta!
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Carabina de uz general

Mesajde mexx20_ro pe 07 Apr 2022, 07:52

laurul scrie:Tikka de 1200, optica de 1800....

+1 și îți argumentez de ce sunt de aceiași părere cu @laurul:
1. Manevrabilitate mai buna datorita formei și greutății reduse...deci ideala pt zona de munte
2. Fiabila, închizător care merge extrem de ușor și de rapid deci focul 2 va fi în timp util
3. Prinderile Optilock și Warne care le găsești dedicate pt arma te scutesc de o șină Weaver sau picatinny care adaugă oleacă de greutate și te înaltă puțin și cu luneta
4. Dacă iei o Tikka (recomand 30-06 din toate punctele devedere mai ales ca sigur ai și urs în zona) la 1200 îți rămân 1800 euro pt prinderi si o optica bună și ușoară care sa se pupe la marele fix cu arma... La 1800 euro găsești Swaro 1.7 - 10 x42 sau Leica Magnus 1.5-10x42 sau S&B sau noile Kahles
5. Îți spun astea după ce am trecut prin faza cu Benelli Argo 300wm cu 2 sisteme optice separate, Steyr 9.3x62 cu 3 sisteme optice (S&B + Docter deasupra și Eotech special pt goana)

Deși știu ca suna idealist, recomandarea mea ar fi ca oricare ar fi preferatele tale, sa încerci sa le testezi cât mai mult înainte de a face achiziția. Think twice, buy once! :mrgreen:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Carabina de uz general

Mesajde drflorea pe 07 Apr 2022, 08:39

Multa lume zice ca si 7x64 e suficient pentru tot vanatul din Romania si e un calibru prietenos cu incepatorii. E vreun asterix la treaba asta, am inteles ceva gresit?


Nu este nici un asterix (si nici Obelix :D)

Am 30.06 si 7x65R.
7x65R este varianta cu rama, pt basculante a lui 7x64. Il trag dintr-un drilling (apropo luat second) care are cu luneta montata fix aceeasi greutate cu CZ-550 din care trag 30.06. Asta sustine avertizarea lui Violiv cu referire la grutate, mai ales ca luneta pe driling este x56, si pe CZ x42 . La acelasi gramaj (11g) reculul se simte mai bland din driling, dar si reculul la 30.06 este cu mult mai bland decat unicul cal12, tras de pe tevile lise.

Efectul in tinta tine de locul in care nimeresti si de tipul proiectilului nu de calibru in sine. In fond diferenta este de vreo 30 m/s si 0.5mm in diametrul proiectilului. Diferenta notabila nu am vazut decat intre unic de 12 si glont, unde Brenekeul (de fapt era un Gualandi) desi nu a lovit ideal, a lasat mistretul in foc (dist era undeva la 25 m :) )

In grupa la noi (fon de munte), dupa 30.06, 7x64 este cel mai raspandit calibru si am tras de curiozitate cu gloante imprumutate de la colegi. Acelasi varf (Vulcan) a mers in acelasi loc si din 7x64 si din 7x65R. Am fost curios in caz ca uit vreodata munitia acasa. Neajunsul este ca extractorul trece peste marginea tubului, dar a iesit tras cu unghia, desi, eu initial ma gandeam sa folosesc cutitul.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Carabina de uz general

Mesajde laurul pe 07 Apr 2022, 11:01

drflorea scrie:
Neajunsul este ca extractorul trece peste marginea tubului, dar a iesit tras cu unghia, desi, eu initial ma gandeam sa folosesc cutitul.

:-ss =)) ~x(
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Carabina de uz general

Mesajde Ghinda pe 07 Apr 2022, 13:11

Se trăgea cu mixta, 7x57. Se dădea pe o cutie de selier o piele de vulpe, două dacă era seceta mare. Se împușcau cca 11-15 vulpi la cutie la far toată noaptea făceai 2-3 județe. La un moment dat se găseau multe cu S. Se lipea o bucășică de scoci, intra cât trebuie ca să percuteze. Fără, dacă erai grăbit, se ducea prea mult cartușul și nu percuta. Iar vulpile, după o lună de cotrobăială, nu stăteau mai mult de 1-2 secunde în far, o tăiau urgent. Deci, umblă cu rola de scoci la vânătoare.

Poveștile de mai sus, dinainte de lovitura de stat din 1989. Și după 2-3 ani.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina de uz general

Mesajde yoghi pe 07 Apr 2022, 20:46

Ghinda scrie:..
iainte de lovitura de stat din 1989. Și după 2-3 ani.


:-o Bre! Nu a fost revolutie?



:mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Carabina de uz general

Mesajde violiv pe 07 Apr 2022, 21:36

Skyler scrie:.

Situatia clasamentului dupa toate discutiile:
1. Sako 85 Hunter 7x64 (nu stiu de ce mi s-a pus pata atat de mult pe calibrul asta)
2. Tikka T3X Hunter 30.06
3. Blaser R93 (30.06 sau 300WM cu frana de gura)


Eu votez cu nr. 1!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina de uz general

Mesajde Clujeanul pe 08 Apr 2022, 05:34

De curiozitate, de ce Sako in 7x64 iar restul nu? Sau viceversa, de ce nu si Sako in 30.06 sau 300WM?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina de uz general

Mesajde tehărău pe 08 Apr 2022, 06:44

Aia că pica cerbul în 300win și în 3006 sau 7x64 (am oprit cerbi cu ambele) e cam subiectivă. Dar e forum, vorbim...
Și apropos de cerb: omul își ia prima pușcă. Chiar dacă vrea sa fie unica (ceea ce știm ca nu-i chiar așa), îi exemplificăm cerbul, că să-i intre puricele-n blană din prima sau îi aducem aminte ca se pleacă de la iepure, vulpe și se ajunge la cerb mai încolo, când știi cu ce se halește vânătoarea??!
Zic și eu, că la rândul meu am greșit și eu câteodată ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Carabina de uz general

Mesajde violiv pe 08 Apr 2022, 06:45

Omul a explicat ca s-h este o optiune marginala, conditionata de mai multi factori, ca vrea sa ia ceva ce deja este aici si cam ce a gasit .... deci, am lasat punctul 3 deoparte.
O fi Tikka o arma grozava dar mie Sako mi se pare peste Tikka cu o clasa. Daca ar vrea sa-si ia 3-4-5 carabine ar fi altceva. Dar vrea una singura, pentru cel putin cativa ani. Atunci merita ce e mai bun.
Iar calibrul? Chiar nu e diferenta in practica intre 7x64 si 30-06. Ba chiar, in vremurile astea tulburi, arhi-detinutul 30-06 s-ar putea sa fie in mare dezavantaj la disponibilitatea munitiei.
Asadar, din variantele enuntate, eu as lua nr. 1.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina de uz general

Mesajde Skyler pe 08 Apr 2022, 07:14

Da, eu stau cam prost cu rabdarea si as prefera sa iau o arma ce e deja pe stoc si pot sa ma duc sa o vad cum se simte in mana. Sako 85 e doar in calibrul 7x64 la Amis, de unde imi place mie sa fac cumparaturile, pentru ca oamenii au rabdare sa imi arate tot ce ma intereseaza si imi explica ca la prosti ce sa fac si sa nu fac in intretinerea armei.

Pe langa asta, au pe stoc alte arme in 30.06, cum ar fi Tikka, si chiar si niste pachete de arma si luneta la preturi foarte bune. O sa merg maine dimineata acolo si vad eu ce aleg.

Am bagat cerbul in lista pentru ca avem multi cerbi pe aici, dar asta nu inseamna ca ma arunc imediat sa ma lupt cu cerbul. Probabil ca o sa vanez un singur cerb in urmatorii foarte multi ani, pentru ca e destul de scump, dar as vrea sa am cu ce sa merg daca se iveste vreodata oportunitatea, nu sa ma uit in dulap si sa vad ca n-am cu ce.

Graba mea e si faptul ca se deschide imediat sezonul la caprior si as vrea sa am arma pregatita, luneta reglata si putin antrenament in poligon.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Carabina de uz general

Mesajde pipabh pe 08 Apr 2022, 11:56

Varianta nr 1!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Carabina de uz general

Mesajde popaliviu pe 08 Apr 2022, 22:50

Varianta 1 te sfătuiesc și eu!
Acum vreo 2 luni era gata gata să mă lipesc de un Sako Grizzly stainless nou, pentru stângaci la 1600 €. Dar n-a fost să fie! =(( . Poate altă dată!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Carabina de uz general

Mesajde Skyler pe 09 Apr 2022, 13:15

Stimati colegi, tin sa va anunt ca tocmai m-am intors de la Amis si nu am absolut niciun regret si absolut niciun ban in portofel dupa alegerea asta. Asa a fost soarta, arma ma astepta pe mine in vitrina, la pret de anul trecut. De cand am pus mana pe ea am simtit ca nu mai vreau sa incerc altceva si pe aia o iau.

Asadar, fara prea multe cuvinte, va prezint noua locatara a dulapului meu: Sako 85 Bavarian, cal. 7x64 (credeam eu ca e Hunter, dar ea era Bavarian, nu ca ar avea prea mare importanta). Lemnul ala e finisat de parca e de catifea, inchizatorul se misca atat de frumos incat, cum zicea o reclama mai veche la Efix, poti sa canti la el.

Nenorocirea mare a fost ca nu mi-a placut luneta Delta pe care o aveam in plan si a trebuit sa pangaresc bugetul pentru o Leica Amplus 6 2.5x56i

IMG_2490.jpg

IMG_2491.jpg

IMG_2492.jpg

IMG_2493.jpg


Arma mea ca o pana s-a facut cam grea odata cu adaugarea lunetei. Nu vreau sa imi imaginez cum era daca luam CZ-ul :))
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Carabina de uz general

Mesajde popaliviu pe 09 Apr 2022, 13:56

Felicitări pentru alegerea făcută! S-o încingi sănătos și bine!
Când strângi bani să îți iei monturi dedicate(Optilock), că asta de acum arată cam ciudat și neprofesionist făcută!
Adică bazele sunt Optilock cred, dar nu înțeleg de ce nu au pus inelele tot Optilock și s-au complicat cu șină și inele de la alt producător :-? Șina este lungă în față, iar bazele ori sunt inversate, ori nu corect montate, că cea din spate trece de culată cu câțiva mm buni.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Carabina de uz general

Mesajde adisan77ro pe 09 Apr 2022, 14:53

Felicitari pentru achizitie. Este o arma minunata
Asa cum ai fost deja bine sfatuit, ia montura dedicata Optilook. Daca tot ai facut o treaba minunata, e pacat sa nu o faci pana la capat :-bd
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina de uz general

Mesajde Skyler pe 09 Apr 2022, 17:57

Nici mie nu imi place foarte mult cum a iesit, cred ca din cauza dimensiunii lunetei nu s-a putut prinde cu prinderile sako fara sa loveasca in inaltator. Sper sa trec sambata viitoare pe la ei, in drum spre poligon, si mai facem ceva ajustari. Parca as mai impinge-o putin in fata si mi se pare ca e putin rotita spre stanga.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Carabina de uz general

Mesajde violiv pe 09 Apr 2022, 22:47

Bravo!

Culata frezata de la Sako are avantajele ei ... dar si dezavantaje.
Avantajul major este ca scapi de o interfata, adica o alta sina montata pe arma ... tocmai l-ai anulat.
Dezavantajul e ca cere monturi dedicate.
Daca ar fi fost perfect sistemul Sako n-ar fi cerut nimeni o sina Picatinny ... daca exista inseamna ca au cerut destul de multi.

Problema inaltatorului e una foarte intalnita. Daca pui o montura fixa e semn ca nu prea ai de gand sa-l folosesti ... asa ca rezolvarea e usoara - se demonteaza (usor) foita inaltatorului. Asta iti va permite sa impingi luneta mai in fata, la locul ei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 68 vizitatori

Publicitate