Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:34

Ajutor importator Tikka

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Ajutor importator Tikka

Mesajde Tubor.C pe 09 Sep 2022, 16:51

Salut. Mă gândesc sa-mi achiziționez prima carabina pentru vânătoare. Optez pentru Tikka T3x CTR. Am văzut ca reprezentant pe România este Interarms de la Bucuresti( eu sunt din SV), doar ca am încercat sa-i contactez, din păcate fără răspuns. Aș vrea arma pentru sezonul asta de vânătoare, mă poate ajuta cineva cu un contact serios? Nu vreau alta arma si nici alt calibru. In zona mea, arma o iau in principal pentru mistreț, Am jn minte si o luneta pe măsura, 3-12x56
Multe mulțumiri!
Tubor.C
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Sep 2022, 21:56

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde NicuNicuta pe 09 Sep 2022, 17:30

Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde aurelian76 pe 09 Sep 2022, 18:49

Si eu am fost (si sunt) interesat de o arma Sako sau Tikka. De la un magazin care comercializa marcile acestea mi-au spus ca importatorul oficial INTERARMS ar avea ceva probleme cu licenta de import . Cand am contactat Interarms , un reprezentant de-al lor a zis ca nu stiu ce foaie nu are o stampila si politia refuza nu stiu ce. Spusele reprezentantului nu m-au convins , cred ca mintea. Ideea este ca aceste arme nu cred ca or sa mai apara in acest an prin magazinele noastre. Am auzit ca ar mai fi o Tikka , teava 57cm( daca vrei de 57) la un magazin de profil din Sibiu.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde DanCo pe 10 Sep 2022, 10:17

Și eu am vorbit la Interarms pentru o Tikka în urma cu mai bine de 3 luni. Ei ziceau ca aproximativ în 2 luni ar trebuii sa ajungă. Se pare ca nu. Este drept ca nu ma grăbesc. Ca importatori mai puteți incerca la Hunter Shop Oradea. Nici ei nu le aduc foarte repede iar prețul poate sa fie și cu 1500-2000 lei mai mare la Oradea dar când nu ai alta opțiune... Apropo Tudor.C ! Eu Tikka t3x CTR de la ei am luat-o.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde rhazvan pe 12 Sep 2022, 16:47

Tubor.C scrie:Salut. Mă gândesc sa-mi achiziționez prima carabina pentru vânătoare. Optez pentru Tikka T3x CTR. Am văzut ca reprezentant pe România este Interarms de la Bucuresti( eu sunt din SV), doar ca am încercat sa-i contactez, din păcate fără răspuns. Aș vrea arma pentru sezonul asta de vânătoare, mă poate ajuta cineva cu un contact serios? Nu vreau alta arma si nici alt calibru. In zona mea, arma o iau in principal pentru mistreț, Am jn minte si o luneta pe măsura, 3-12x56
Multe mulțumiri!


Am cautat si eu Tikka, daca nu e deja intr-un magazin mai bine sa te reorientezi - sunt si alte variante foarte bune.
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde CristianGurbet pe 12 Sep 2022, 20:18

Salut. Daca esti interesat da-mi un mesaj:
Tikka CTR Cal. 308 Win. sina picatinny, teava semi-grea de 20″, muzzle thread de 5/8×24,obrazar reglabil
Inele weaver Leopold
Luneta Delta Titanium HD 1.5-9x45 4a-s
Achizitionata in februarie 2022- exact 15 focuri trase ( reglaj ). Am trecut la Blaser si desi mi-e draga..parca n-as tine-o numai un dulap.
CristianGurbet
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Apr 2022, 12:35

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde DanCo pe 13 Sep 2022, 12:32

Acuma am aflat ca cei de la Interarms (Beretta ) nu mai au autorizație de funcționare și nici nu se știe dacă se rezolva sau când. Cine spera la o arma adusa de ei ar fi bine sa caute alte variante și cam singura rămâne Hunter Shop Oradea pentru gama Sako Sau Tikka, dar si ei fac un import pe an și au mărit foarte mult preturile.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde adisan77ro pe 13 Sep 2022, 19:34

Nici nu e de mirare, la modul cum intelegeau sa faca business. Cumva era previzibil ca va veni si acest moment.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde Aurel83 pe 14 Sep 2022, 06:58

adisan77ro scrie:Nici nu e de mirare, la modul cum intelegeau sa faca business. Cumva era previzibil ca va veni si acest moment.

Da, ii tatonează indeaproape și cei de la Huntershop. Practica preturile cu ,, hei rupul,, ce se prinde se prinde.
Aurel83
 
Mesaje: 19
Membru din: 04 Iun 2022, 10:22
Locaţie: Arges

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde adisan77ro pe 14 Sep 2022, 18:36

La un momentdat am vrut sa iau o Tikka direct de la importatorul din Ungaria, dar m-au directionat si ei tot catre Huntershop. Si DA mi-au adus-o ei dupa 9 luni. Dar in perioada asta dureaza cam peste tot. Asa ca vorba aceea : "cu rabdarea treci marea" :-ss
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde DanCo pe 14 Sep 2022, 18:58

Și eu am vrut tot o Tikka dar cu noile termene de livrare și cu noile preturi o sa ma reorientez. Nu mi se pare ok sa dau 1700 euro pe o Tikka t3x lite Roughtech. Sunt mărci despre care se discuta mai putin pe forum și sunt mai rare printre vanatori cum ar fi Hova de exemplu sau Savage care este deja destul de cunoscuta printre vanatori, care pot fi aduse în termene mult mai rezonabile si la preturi ceva mai decente. Variante exista numai trebuie cautat puțin.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde Sly_Fox pe 01 Feb 2023, 13:02

DanCo scrie:Acuma am aflat ca cei de la Interarms (Beretta ) nu mai au autorizație de funcționare și nici nu se știe dacă se rezolva sau când. Cine spera la o arma adusa de ei ar fi bine sa caute alte variante și cam singura rămâne Hunter Shop Oradea pentru gama Sako Sau Tikka, dar si ei fac un import pe an și au mărit foarte mult preturile.


Din câte se pare cei de la Interarms aveau alte tipuri de afaceri!

Aici se face referire la Interarms:

https://stirileprotv.ro/stiri/actualita ... -euro.html

Iar aici la patronul firmei respective:

https://www.gandul.ro/actualitate/explo ... n-19917802

adisan77ro scrie:Nici nu e de mirare, la modul cum intelegeau sa faca business. Cumva era previzibil ca va veni si acest moment.

Știau ei ce business aveau de făcut!

Și niște titluri mai vechi:
https://newsweek.ro/investigatii/operat ... si-badalau

Ehehe, ce vremuri... Dragnea, Bădălău, cum naiba să-ți mai pese de câțiva prăpădiți de vânători?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde DanCo pe 01 Feb 2023, 14:25

Mai înțelege dracu imbarligatura. Cei de la Interarms tocmai ce au mai deschis un magazin la Târgu Mureș.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde Septimiu pe 01 Feb 2023, 14:37

Si eu am o autorizatie de cumparare si vreau sa imi iau o noua carabina in 9.3x62 si ma gandeam la Tikka sau Sako. La Oradea nu au si nu aduc in viitorul apropiat, la Bucuresti nu mi-au raspuns la telefon iar pe Whatsapp imi dau un raspuns dupa o zi la fiecare mesaj. Concluzia este ca asteapta un import intr-o luna. Om vedea dar nu prea imi inspira incredere si cred ca o sa ma reorientez catre o arma la mana a doua daca gasesc ceva bun.

DanCo scrie:Mai înțelege dracu imbarligatura. Cei de la Interarms tocmai ce au mai deschis un magazin la Târgu Mureș.

Imi poti spune numele si adresa? Pe site-ul interarms la rubrica distribuitori e dezastru. La judetul Mures imi da o adresa din Braila :))
Ultima oară modificat de Septimiu pe 01 Feb 2023, 14:41, modificat de 3 ori în total.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde Sly_Fox pe 01 Feb 2023, 14:39

DanCo scrie:Mai înțelege dracu imbarligatura. Cei de la Interarms tocmai ce au mai deschis un magazin la Târgu Mureș.

Încurcate mai sunt căile neasfaltate ale României! :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde DanCo pe 01 Feb 2023, 15:09

@Septimiu adresa este strada Mihai Viteaza 26 și magazinul se numește Interarmi. Mai poți da niște telefoane la Sibiu ca au pe stoc Tikka de multe ori. Și la Bistrița poți sa întrebi ca și acolo am mai văzut. Poate un telefon la Sergiu Horvat de la Arma Hook Lite din Lapusel langa Baia Mare poti iara sa dai ca el mai are surse de afara de unde mai aduce.
@Sly-Fox acuma i-am întrebat și zic ca nu e a lor magazinul ci a celor de la Beretta România. Ma rog!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde UrsuAke pe 03 Feb 2023, 18:43

Puteti incerca si la Amis la Pitesti, uneori chiar au stocuri bune de tot.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde adisan77ro pe 03 Feb 2023, 22:17

La Amis cred ca e cea mai buna varianta.
In Ianuarie aveau mai multe pe stock daca nu gresesc
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde violiv pe 04 Feb 2023, 20:21

Septimiu scrie:Si eu am o autorizatie de cumparare si vreau sa imi iau o noua carabina in 9.3x62 si ma gandeam la Tikka sau Sako. La Oradea nu au si nu aduc in viitorul apropiat, la Bucuresti nu mi-au raspuns la telefon iar pe Whatsapp imi dau un raspuns dupa o zi la fiecare mesaj. Concluzia este ca asteapta un import intr-o luna. Om vedea dar nu prea imi inspira incredere si cred ca o sa ma reorientez catre o arma la mana a doua daca gasesc a :))



https://www.narmao.ro/tikka-t3x-composi ... ant-35149/
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde Septimiu pe 06 Feb 2023, 08:18

Multumesc pentru sugestie!
Stiu ca pare o oferta destul de buna dar eu am un fix cu patul din lemn.
De cand mi s-a eliberat autorizatia, intru frecvent pe site-ul de anunturi si sunt la curent cu tot ce apare nou dar, daca stiti vreo arma buna in acest calibru si cu pat din lemn, va rog sa imi spuneti. Ca sa nu poluez prea mult topicul, cred ca o sa deschid un topic nou la rubrica de vanzare-cumparare pentru ca mai vreau si o lisa cu tevi juxtapuse...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde violiv pe 09 Feb 2023, 02:17

Poti s-o iei cu plastic si sa cumperi/faci apoi un pat de lemn. E mult mai usor sa confectionezi, cumperi, importi o bucata de lemn decat o arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde Septimiu pe 19 Iun 2023, 19:28

Se pare ca Arrow o sa fie (unicul?) importator Tikka si Sako in Romania. Am aflat informatia in urma unei vizite in magazinul din Cluj. Pe site-ul Arrow apar produsele celor doi producatori iar in magazine o sa ajunga pana la sfarsitul acestei saptamani.
Probabil ca in magazinele din Bucuresti sunt expuse deja. Vestea si mai buna este ca o sa aiba si munitie dar putin mai incolo (armele vin pe calea aerului iar munitia doar rutier).
Din pacate pe site-urile celor doi producatori apare tot Interarms la distribuitori dar poate o sa schimbe in viitorul apropiat.
Jos palaria pentru Arrow!
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde Sly_Fox pe 19 Iun 2023, 20:02

Super veste! Mulțumesc!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde adisan77ro pe 19 Iun 2023, 20:22

Septimiu scrie:Se pare ca Arrow o sa fie (unicul?) importator Tikka si Sako in Romania.


Asa se exprima cei de la Arrow, cum ca ei vor fi singurii, desi se pare ca au mai aparut si cei de la Interarmi Tg. Mures
Nu ma deranjeaza nici sa cumpar de la Amis ori Huntershop (chiar daca aduc prin Ungaria).
Atat timp cat gasesc ce am nevoie si la pret de bun simt ( asta nu mai sper :mrgreen: ) chiar nu ma intereseaza de la cine cumpar.
In conditii egale...DA, iau de la prieteni :ymhug:

Sa fie concurenta. :ymparty:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde Septimiu pe 20 Iun 2023, 08:00

Nici pe mine nu ma intereseaza de la cine cumpar dar ma deranjeaza foarte tare sa vreau sa cumpar un produs si sa nu am de unde :)
Cu Amis nu am avut tangenta pana acum dar cu Huntershop, da. Am si cumparat o arma de la ei si sunt foarte multumit de colaborarea cu ei dar in legatura cu Tikka si Sako nu au reusit sa imi dea un termen de livrare de la inceputul anului si pana acum. Dupa mine, avantajul principal al celor de la Arrow este reteaua de magazine proprii din toata tara + alte magazine partenere. Teoretic o sa vanda mai multe arme si importurile o sa fie mai dese si asta este in avantajul cumparatorului.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde adisan77ro pe 21 Iun 2023, 18:36

Decat sa iti dea un termen nerealist sau mincinos, mai bine ca au fost corecti si ti-au spus ca nu stiu ce termen sa iti spuna. Eu am inteles ca acum le vin armele comandate in 2021. Deci iti adi seama cam cat dureaza sa vina ceva din ograda Beretta acum cat razboiul e in floare
Arme Tikka gasesti si pe stoc in tara. Depinde ce vrei...
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ajutor importator Tikka

Mesajde DanCo pe 21 Iun 2023, 19:04

Și mie mi-au dat termen de 10-14 luni ei de la Oradea,în urma cu un an și le-am spus ca nu aștept atata.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate