Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:15

Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde Don pe 22 Dec 2010, 22:18

Daca vrei sa tragi la distante uriase mai bine orienteaza-te catre 300 WinMag - trebuie insa sa fii macho la
recul si cred ca cel mai bine ar fi sa te orientezi la Savage cu AccuTrigger si AccuStocK , vei cumpara
precizie si robustete la pret absolut modic.
Daca ai fi intrebat de vreo lisa as fi putut sa-ti dau un sfat bun si verificat , in materie de ghintuite cei mai buni
sfatuitori posibili sunt @Violiv si @dtdpuu , ambii extrem de priceputi si documentati , ultimul dintre ei si
cunoscand extrem de bine piata din State , traieste acolo si are 5 Savage in diferite calibre - roaga-i pe cei
doi sa te sfatuiasca si o se te alegi cu un 'suvenir' de soi de acolo !
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde FlorinG25 pe 23 Dec 2010, 03:13

M-as bucura foarte mult sa primesc cat mai multe informatii de la cunoscatori, despre Savage 12F/TR sau 12 varmint ambele in 308 Win. De asemenea as vrea sa stiu cate ceva si despre Ruger-ul mentionat de Vio. :)
FlorinG25
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde avavaly pe 29 Mar 2011, 15:54

vreau sa ma duc la fabrica de arme cugir sa reglez o luneta.Ce parere aveti?
avavaly
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 24 Ian 2010, 20:00

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde paungeorgica pe 29 Mar 2011, 16:17

avavaly scrie:vreau sa ma duc la fabrica de arme cugir sa reglez o luneta.Ce parere aveti?

Daca esti din zona poti sa incerci,chiar nu am nicio idee daca cei de acolo se ocupa si cu asa ceva, dar daca nu esti de acolo cu siguranta se gasesc persoane pricepute si in zona ta, daca iti dai putin silinta poti s-o reglezi chiat tu.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde UlissePro pe 26 Mai 2011, 11:30

Reglarea lunetei am reusit sa o fac la Poligon la Baneasa, se plateste suma de 100 Ron (Taxa Reglaj Luneta), si este Domnul Catalin Serban, daca ai dileme ce si cum, te ajuta fara probleme.
Spor la tras si numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde plesaemil pe 10 Feb 2012, 17:33

ma scuzati daca o sa ma situez off topic, dar ati putea, daca va rog, sa-mi explicati ce inseamna "free bore".
Si mai ales cum influenteaza (daca influenteaza) aceasta caracteristica precizia tragerii?
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 10 Feb 2012, 21:32

De unde se termina camera cartusului sapata in teava pana unde incep efectiv ghinturile exista o portiune de teava cilindrica, fara ghinturi. In aceasta portiune intra proiectilul cartusului atunci cand il introduci in camera. De la locul de unde proiectilul ajunge la diametrul nominal si pana unde incep ghinturile ramane un mic spatiu cilindric. Acest spatiu are rolul de a lasa pulberea sa arda un picut cat sa urneasca glontul din tub fara a adauga insa si efortul necesar fortarii proiectilului sa intre in ghinturi, mentinand astfel presiunea initiala la valori mai domoale.
Aproape fiecare calibru si tip de proiectil au o anume valoare a acestei distante intre proiectil si ghinturi la care functioneaza cel mai bine. Unele vor 0, adica varful sa fie efectiv infipt in ghinturi la incarcarea armei, altele 1-2 mm pana la exceptii de genul 7x64 ce lucra cu free-bore de 7-10 mm (un cartus dopat cam tare la data inventarii si care face presiuni mari din constructie, lasat sa mearga liber un pic mai mult ca sa nu crape). In general, armele construite pentru vanatoare au aceasta valoare lasata de fabricant mai mare, spre a putea incarca fara grija toata gama de proiectile disponibile pentru calibru, indiferent de gramaj, lungimea proiectilului, lungimea cilindrica a proiectilului (mai mare la cele boante sau la proiectile nemtesti de genul KS, DK, UNI), etc. astfel incat sa nu apara presiuni mari, neplacute sau periculoase in cazul tragerii din arma a unor cartuse cu proiectile prea lungi. Armele construite pentru precizie au valoarea mica de tot si cartusele incarcate pentru ele se lasa la o lungime atent calculata, pana acolo unde merg cel mai bine.
Cum influenteaza precizia? Diferit....de la deloc pana la mult. La amarata mea de Dragana, constructorii de la Cugir cred c-au uitat sa-i faca si free-bore corespunzator...efectiv, cartusul bagat in arma intepenea aproape varful intre ghinturi. Ca urmare, tragea perfect cu TSX (proiectile la care fabricantul zice ca le trebe foarte scurt ca sa mearga precis) pe langa multe alte arme mai blazonate dar care nu inghiteau deloc bine TSX-ul.

http://www.gunnersden.com/index.htm.rif ... -bore.html

Am vazut o alta arma, marca foarte obisnuita si pe la noi, luata din Ungaria, unde un mester priceput i-a redus un picut din valoarea initiala mare a acestei valori c-asa o lasase fabricantul lunga...operatia nu-i usoara, inseamna sa demontezi teava, sa tai din ea cativa mm, sa camerezi iar, bla-bla. In urma doar a acestei "infime" modificari a ajuns sa traga la nivel de competitie...dar numai cu proiectile foarte ascutite ca boantele nu mai intrau in arma.

Pentru vanatoare nu trebe sa-ti bati capul cu asta. E mai usor sa cauti o munitie cu care arma trage foarte bine si gata.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde plesaemil pe 12 Feb 2012, 14:55

va multumesc pentru informatii, d-le Violiv. Cu alte cuvinte, daca am inteles bine, fiecare arma ghintuia, inclusiv cele de vanatoare si mai ales IJ-urile, au o anumita valoare a acestei portiuni din teava pentru care numai cu un nr. limitat de tipuri de proiectile se poate trage cu o precizie buna sau f. buna?
Eu am un IJ in 30.06. Daca va rog ati putea sa imi spuneti (am citit pe forum ceea ce ati scris despre acest model de arma) cam ce valori are aceasta portiune a tevii la ij-uri? si care sunt tipurile de proiectile si gramajele despre care stiti dvs. ca ar da precizia cea mai buna (am citit bineinteles ca aceste arme sunt facute de rusi cu "personalitate") ?
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 12 Feb 2012, 21:13

Acesta unul din elementele cu cea mai mica implicare in precizie. Pasul si forma ghinturilor, calitatea executiei tevii, s.a. sunt mult mai importante. La IJ 18 mai intervine montura, luneta, tragaciul, etc... Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji tocmai din cauza acestui element.
Cartusele comerciale se fac aproape toate cu aproape aceeasi lungime maxima, forma proiectilului influenteaza valoarea free-bore intr-o oarecare masura.
N-am masurat la Ij 18 ca nu m-a interesat. Cum e ea trage suficient de bine ca sa nu-ti bati capul.
Cu cele incercate am observat o oarecare predilectie pentru proiectile usoare, cele de 9,7 mergand poate un pic mai precis decat cele de 11,7. N-am testat multe munitii din Ij 18 in 30-06 ca n-am avut al meu. Oricum, cu munitie buna, indiferent de gramaj, trebe sa mearga bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde plesaemil pe 13 Feb 2012, 18:52

Va multumesc f. mult pt informatii!! Deosebit de utile!
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Browning Hig Wall 1895

Mesajde bibicu pe 19 Aug 2012, 15:07

Buna ziua la toata lumea!
Poate cineva sa imi de-a amanunte despre un lever action Browning High Wall 1895 in calibrul 7 mm Remington Magnum ?
Este dotat cu o luneta swarowski 3-9x.. Habicht.
Renteaza achizitia mai ales ca vorbesc de un single shot.
Arata foarte bine si ma gandesc ca ar fi poate potrivita pentru o panda undeva in observator.
Am rugamintea catre cunoscatori sa ma lumineze.
Cu multumiri,
Adi C. - Bibicu
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 22 Aug 2012, 11:36

Despre model gasesti povesti destule pe net. La vremea ei a fost o arma construita cu intentie de precizie si pentru calibrele tapene ce incepusera sa-si faca aparitia si care nu erau tolerate de lever cu repetitie ale vremii.
Astazi primesti o replica a modelului cu pricina, construita cu grija, suficient de precisa pentru vanatoare dar sub nivelul de precizie al armelor precise de astazi. Pentru mine, interesul pentru o astfel de arma ar fi mai mult sentimental, nostalgic, etc. Orice bolt-action prezenta pe piata, chiar si dintre cele foarte ieftine, trage la fel de bine dar s-ar putea sa-i lipseasca "personalitatea".

P.S. nu stiu cate achizitii de arme se dovedesc "rentabile" ... :)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde bibicu pe 24 Aug 2012, 07:47

violiv scrie:Despre model gasesti povesti destule pe net. La vremea ei a fost o arma construita cu intentie de precizie si pentru calibrele tapene ce incepusera sa-si faca aparitia si care nu erau tolerate de lever cu repetitie ale vremii.
Astazi primesti o replica a modelului cu pricina, construita cu grija, suficient de precisa pentru vanatoare dar sub nivelul de precizie al armelor precise de astazi. Pentru mine, interesul pentru o astfel de arma ar fi mai mult sentimental, nostalgic, etc. Orice bolt-action prezenta pe piata, chiar si dintre cele foarte ieftine, trage la fel de bine dar s-ar putea sa-i lipseasca "personalitatea".

P.S. nu stiu cate achizitii de arme se dovedesc "rentabile" ... :)


Adevarat graiesti cu referire la rentabilitate. Exprimarea mea nu a fost potrivita, insa ai sesizat bine aspectul cu nostalgia. Multumesc.
Inca o intrebare daca se poate referitor la doua carabine, respectiv daca ar fi sa aleg intre Sauer 202 Classic si Steyr Mannlicher Lux in acelasi calibru 7 mm RM, ar fi ceva care sa incline balanta spre una din ele? Pretul este sensibil acelasi pentru ambele. Armele se pot procura din RO asa ca nu intervin costuri suplimentare fata de cele obisnuite.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde bibicu pe 28 Aug 2012, 21:14

bibicu scrie:
violiv scrie:Despre model gasesti povesti destule pe net. La vremea ei a fost o arma construita cu intentie de precizie si pentru calibrele tapene ce incepusera sa-si faca aparitia si care nu erau tolerate de lever cu repetitie ale vremii.
Astazi primesti o replica a modelului cu pricina, construita cu grija, suficient de precisa pentru vanatoare dar sub nivelul de precizie al armelor precise de astazi. Pentru mine, interesul pentru o astfel de arma ar fi mai mult sentimental, nostalgic, etc. Orice bolt-action prezenta pe piata, chiar si dintre cele foarte ieftine, trage la fel de bine dar s-ar putea sa-i lipseasca "personalitatea".

P.S. nu stiu cate achizitii de arme se dovedesc "rentabile" ... :)


Adevarat graiesti cu referire la rentabilitate. Exprimarea mea nu a fost potrivita, insa ai sesizat bine aspectul cu nostalgia. Multumesc.
Inca o intrebare daca se poate referitor la doua carabine, respectiv daca ar fi sa aleg intre Sauer 202 Classic si Steyr Mannlicher Lux in acelasi calibru 7 mm RM, ar fi ceva care sa incline balanta spre una din ele? Pretul este sensibil acelasi pentru ambele. Armele se pot procura din RO asa ca nu intervin costuri suplimentare
fata de cele obisnuite.



Chiar nu stie nimeni sa ma indrume ?
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde UlissePro pe 28 Aug 2012, 23:31

Pai vorbesti de 2 marci de prestigiu, cu raport calitate/pret aproape identic, acelasi calibru, nu ramane decat sa o iei pe fiecare in parte, sa te joci cu ele, sa vezi daca pica bine, si raspunsul vine singur. Intrebi de parca ti-ai cumpara arma din poze!
Cum poate sa iti zica cineva ce iti place tie?
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde bibicu pe 29 Aug 2012, 16:32

UlissePro scrie:Pai vorbesti de 2 marci de prestigiu, cu raport calitate/pret aproape identic, acelasi calibru, nu ramane decat sa o iei pe fiecare in parte, sa te joci cu ele, sa vezi daca pica bine, si raspunsul vine singur. Intrebi de parca ti-ai cumpara arma din poze!
Cum poate sa iti zica cineva ce iti place tie?
Numai bine.


Multumesc pentru osteneala. Intrebarea era simpla : " daca exista ceva ce ar inclina balanta spre una din ele", tocmai ca sunt de prestigiu, acelasi calibru si.... preturi comparabile.
Ideea era daca una are ceva mai avantajos in functionare fata de cealalta.
Placutul e altceva....mai complex.
Sa auzim numai de bine
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 30 Aug 2012, 08:23

Cand pretul ajunge la cel al Blaser nu prea vad motive sa te mai gandesti la altceva. Sincer.

Revenind la cele doua in discutie, balanta mea ar inclina spre Sauer. N-am vazut inca noul model de la Steyr.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde bibicu pe 31 Aug 2012, 17:38

Multumesc.
Maitre, chapeau !
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde Alin3006 pe 11 Oct 2012, 13:47

bibicu scrie:Multumesc.
Maitre, chapeau !


Ce ai luat pana la urma?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde Gabriell pe 29 Dec 2012, 14:28

As vrea sa cer sfaturi si sugestii calificate in legatura cu intentia de a cumpara o carabina deosebita: o carabina tactica si asta pentru ca vreau sa scot tot ce se poate din potentialul calibrului ales,308 Winchester! Luneta va fi March 5x40x56(aici intentionez sa iau legatura cu Tranan). Asupra monturilor nu intentionez sa fac compromisuri,caut calitate si durabilitate(probabil vor fi inele tactice Spuhr,dar mai studiez...). De ceva vreme ma framant asupra modelului de carabina si poate aici gasesc sugestii bune. Ma gandesc la Blaser LRS 2,Accuracy International,Sako TRG 22,Steyr SSG 08...poate mai sunt si altele...in principiu sa fie ceva european (nu ma incanta ideea de a plati bani in plus pe taxele modelelor aduse de peste ocean,iar cele europene chiar sunt foarte bune). Initial eram tentat de Blaser LRS,se pare insa ca are ceva probleme in ceea ce tine de rigiditatea patului... Stie cineva mai multe amanunte,referitoare la subiect?
Avatar utilizator
Gabriell
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 07 Sep 2012, 10:02
Locaţie: Romania

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde msg pe 29 Dec 2012, 23:20

doar o parere ...
Imagine
CZ 750 S1 M1 SPORT

The CZ 750 S1 M1 Sport rifle represents the primary version of our repeating rifles range with Mauser-type bolt and heavy barrel designed for precise target shooting up to 800 m (875 yd.) distances. The single-set trigger mechanism is equipped without a set trigger but the weapon can be delivered also with an adjustable set trigger on special order. The trigger itself is adjustable for pull weight and trigger travel. The safety secures the rifle against unintentional discharge and at the same time blocks the bolt in closed position. For the scope mount attachment the milled grooves located at the top of the receiver can be used or alternatively the Weaver rib made according to MIL-STD 1913 Standard specifically designed for the scope mount attachment. The CZ 750 S1 M1 rifle is equipped with an adjustable and very sturdy synthetic stock to be used under the most severe conditions. Rifles of the CZ 750 line are built for the bipod attachment.
msg
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 03 Iun 2012, 07:26

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde GeKados pe 30 Dec 2012, 00:00

Observ ca destinatia principala a armei pe care vrei sa o achizitionezi e poligonul. Din varialtele enumerate de tine as lasa la o parte Steyr SS08 nu din cauza a ceea ce ofera dpdv tehnic ci din cauza pretului care este in jur de 5000€ (nu mi se pare ca merita acesti bani). Eu personal as merge pe AI (AE), e pur si simplu o chestie personala, imi place mai mult decat TRG,arma robusta, trage foarte bine, etc .., nu mai are nevoie de nici o descriere. Dar si aici ai de ales intre 3 modele AE, AW si AX iar cel mai ieftin este AE-ul , celelalte 2 sunt si ele in jur de 5000€ deci din punctul meu de vedere - pas . Al doil-lea pe lista ar fi TRG -ul, o arma foarte precisa si robusta in jur de 3000€ care si-a dovedit potentialul in competitii, iar ultimul LRS.

CZ-ul 750 am citit ca este o arma precisa dar plasticul patului nu imi place, nu este la nivelul TRG sau AI dar sa nu uitam ca se gaseste in jur de 2000€ si cred ca este o arma buna de inceput pentru destinatia spre care inclini.

Nu as scapa din vedere nici un Remington SPS varmint sau tac la un pret de bun de pana in 1000€ la care sa-i adaugi un pat bun, optica buna si sa-l tranformi intr-o arma capabila.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dtdpuu pe 30 Dec 2012, 03:25

Gabriell scrie:As vrea sa cer sfaturi si sugestii calificate in legatura cu intentia de a cumpara o carabina deosebita: o carabina tactica si asta pentru ca vreau sa scot tot ce se poate din potentialul calibrului ales,308 Winchester! Luneta va fi March 5x40x56(aici intentionez sa iau legatura cu Tranan). Asupra monturilor nu intentionez sa fac compromisuri,caut calitate si durabilitate(probabil vor fi inele tactice Spuhr,dar mai studiez...). De ceva vreme ma framant asupra modelului de carabina si poate aici gasesc sugestii bune. Ma gandesc la Blaser LRS 2,Accuracy International,Sako TRG 22,Steyr SSG 08...poate mai sunt si altele...in principiu sa fie ceva european (nu ma incanta ideea de a plati bani in plus pe taxele modelelor aduse de peste ocean,iar cele europene chiar sunt foarte bune). Initial eram tentat de Blaser LRS,se pare insa ca are ceva probleme in ceea ce tine de rigiditatea patului... Stie cineva mai multe amanunte,referitoare la subiect?


Gabriel, spune-ne mai mult un pic ce vrei sa faci cu arma si calibrul cu pricina.

Ce propui tu sint intr-adevar arme bune. Dar daca e prima ta aventura in armele tactice, ti-as propune sa incepi cu ceva mai ieftin. Nu de alta dar cred ca poti obtine 90-95% din rezultate cu vreo 30-40% din pret, cel putin in preturi de USA. Dar cred ca si in Ro procentele se pastreaza. Pentru 308 remington SPS e cit se poate de potrivit la inceput. Nu mai vorbesc de carabinele Savage din seria tactica 10FP si altele. Cu 10FP am istorie de citeva mii de cartuse si pe tinta nu e diferenta intre ea si tactice de rasunet.

O alta latura este ca dupa o vreme poate ca vrei sa mai ai un calibru de precizie (mai mic sau mai mare) si daca faci lucrurile cu socoteala, in loc de 1 arma, ai buget de 2.

Propunerea de mai sus, e bazata pe lege cit mai mult cu bani cit mai putini. Daca la tine nu se aplica, adica bugedule e chiar asa "obraznic" de conteaza, atunci uita ce am spus.

Spor la alegere!
Cristianc
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 30 Dec 2012, 10:30

Acelasi sfat: nu e neaparat necesar ca cea mai scumpa arma sa te si satisfaca.
De obicei oamenii nu prea stiu de ce au nevoie. Daca ii ajuta un pic migratia electronilor prin neuroni reusesc sa afle dupa incercari repetate. O arma ieftinioara dar cu potential mare de customizare mi se pare mai potrivita pentru inceput. Cu cat mai mult o poti transforma singurel in ceea ce-ti trebe cu atat mai bine. Pe masura ce tragi incepi sa constati cam ce nu-ti place si cam ce ai vrea in plus.
Ori aici stau bine numa modelele americane - Remington si Savage conduc detasat la potential de upgrade, perfect legal si cu bani nu foarte multi. Si nu platesti cine stie ce pe taxe daca vine din USA - practic, taxa vamala e astazi 3,4%, TVA-ul e acelasi ca la o arma cumparata de la noi din raft iar costurile de transport pot fi foarte asemanatoare cu ale unei arme aduse din UE.
Orice arma noua luata din magazin astazi poate trage subMOA cu munitie comerciala buna. Cam 80% din posesorii de carabine de pe la noi si de prin alte parti nu pot trage la nivelul la care poate arma.

In privinta CZ-ului recomandat - este la noi in magazin, pretul ceva peste 2000 E (9453 lei), trage foarte bine dar e un pic scumputa pentru ce ofera.

Mai gasesti Savage Precision Hunter la vreo 8000 lei, nou-nota la Novarm. Si era una si la anunturi s-h.
Exista importator Savage ce-ti poate aduce la comanda unul din modelele lor tactice sau de competitie si sunt arme bune.

E foarte adevarat ca poti lua o arma cu posibilitati infinite de personalizare chiar din constructie dar preturile sunt cam aberante. In competitiile din UE se trage intens cu Sauer, arma aleasa in special pentru posibilitatea de a inlocui o teava uzata "pe genunchi". TRG nu e departe, am vazut-o la treaba si am vazut ce poate. LR 2 exista cateva si-n Ro si chiar merg bine. Exista si Unique Alpine si iar merge excelent.

O arma veche ca si conceptie si lansare pe piata dar care se descurca excelent si este mentinuta in productie si astazi este Steyr SSG 69. Exista importator Steyr la noi si ti-o poate aduce. Pretul este sub 2000 E si este o arma ce a dovedit 40 de ani ce poate - una dintre foarte putinele la acest pret ce trage la fel de bine in orice conditii.

O problema destul de actuala este permisivitatea politiei la adusul unor astfel de arme ... stiu cazuri in care au zacut prin vami cu lunile arme mai "de speriat".

Mai gandeste-te ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde Gabriell pe 31 Dec 2012, 01:06

In legatura cu cele scrise: 1. Carabina CZ pare sa fie ok,insa calitatea plasticului si mai ales maniera in care se misca boltul imi displac total. 2. Da,intentionez sa petrec si ceva timp in poligon la tir dar nu exclusiv(daca ar fi doar pentru poligon,cu siguranta ma orientam catre 223 Rem)! Motivul pentru care am ales acest calibru (308 Win.)e faptul ca isi pastreaza foarte bine traiectoria si mai ales ii ramane suficienta energie pentru vanatoare la distante mari! Nu insist pe calitatile calibrului pentru ca sunt arhicunoscute si verificate! 3. Se pare ca studiile mele asupra alegerii carabinei se extind serios...si alegerea se dovedeste a fi cu adevarat dificila! Plus ca sunt si oarecum ingrijorat de faptul ca la momentul in care voi decide definitiv asupra modelului de carabina(dupa mult timp si bani cheltuiti), sa nu am surpriza neplacuta de a nu o putea inscrie in permis! Adica ma rod putin si aceste ganduri... Din cate am citit de prin lume,Savage face arme demne de luat in seama,precise! Am convingerea ca sunt bune si acum studiez cu atentie si toata gama lor de modele,insa mie chiar nu-mi place sa mai mesteresc multe la o arma noua. Fixez monturile,luneta,fac reglajele optice necesare, eventual mai ajustez taria tragaciului daca acesta are posibilitatea asta din fabrica. Sunt dispus sa dau 4.000(+-1000) euro doar pe arma si vreau calitate de toti banii. Sa traga bine din raft,cum se spune! Apoi sa pun si o luneta de calitate si gata! Nu zic ca nu m-as simti capabil sa iau lucrurile incet si meticulos si sa tot scot anumite parti din ansamblu si sa adaug altele (e adevarat ca exista o satisfactie aparte si aici,ai satisfactia lucrului facut de tine)...dar asta inseamna timp indelungaaaaat! Deci, pe deoparte apreciez foarte mult calitatea unui produs (oricare-ar fi el) si in acest caz, plec de la ideea ca schimb o carabina de acest gen mult mai rar decat o masina,spre exemplu... Si mai e ceva: atunci cand trag cu o asemenea carabina,vreau sa am gandul impacat ca e noua si tot ansamblul e super calitativ,astfel incat sa ma concentrez doar pe dezvoltarea aptitudinilor mele in materie de tras! Incerc cumva sa mai elimin din variabile si nu vreau sa incep sa dau vina pe arma!
Avatar utilizator
Gabriell
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 07 Sep 2012, 10:02
Locaţie: Romania

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde GeKados pe 31 Dec 2012, 11:29

Gabriell scrie: 2. Da,intentionez sa petrec si ceva timp in poligon la tir dar nu exclusiv(daca ar fi doar pentru poligon,cu siguranta ma orientam catre 223 Rem)!


Daca destinatia armei este in principal vanatoare gandeste-te ca toate armele de care am discutat pana acum (AI,TRG, SSG08) sunt potrivite pentru trasul din pozitia culcat de pe bipod, rucsac, saculeti , etc si este foarte dificil sa le cari o zi intreaga in spate la vanatoare. AI are in jur de 5,8 Kg , SSG08 in jur de 5,7 Kg iar TRG-ul are 4,9 Kg toate fara bipod, monturi+luneta si munitie.
Daca chiar vrei una dintre aceste arme ia-o pe cea mai usoara, cateva sute de grame conteaza mult.
Vezi SSG69 cum a spus Vio are 4,2 Kg, e foarte precisa deci nu-i o arma de lasat de-o parte! Vezi Savage..

Asculta sfaturile lui @dtdpuu care locuieste peste ocean unde au o cultura foarte dezvoltata in ceea ce priveste armele, trage foarte mult cu arme tip "tactical" si stie cu ce se mananca, sfaturile lui @violiv care la fel, e in top la subiectul arme si te poate ajuta mult.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 31 Dec 2012, 11:47

Gabriell scrie: Sunt dispus sa dau 4.000(+-1000) euro doar pe arma si vreau calitate de toti banii. Sa traga bine din raft,cum se spune! Apoi sa pun si o luneta de calitate si gata!


Uite o varianta trecuta cu vederea, care functioneaza perfect deja in multe maini si cu care stiu de lovituri cu efect letal si la 800 m chiar cu 308-ul dorit de tine: Blaser !
Dar nu LR 2 care are si aia catre 5 kg ci un R 8, de preferat in varianta Professional Succes. Orice Blaser cu care am tras pana acum trage 1/2 MOA direct din raft fara sa trebuiasca sa-i faci absolut nicio modificare.

http://www.blaser.de/index.php?id=515&L=1

Patul cel nou la varianta succes este chiar foarte bun, tragaciul e printre cele mai bune iar tevile sunt in top III oricand. Poti comanda o teava match de 22 mm diametru si 65 cm lungime chiar si la cal. 308 W, poate sa fie si cu frana de gura foarte eficienta si mai adaugi cam >1 kg la arma. Se poate monta bipod foarte usor, ulucul e tapan, teava e prinsa de arma pe sasiu de aliaj usor si complet libera.
In plus, daca arma astfel configurata ti se va parea prea grea si incomoda poti oricand sa iei o teava normala, de vanatoare, care trage la fel de bine. Cu tot cu montura ramai binisor sub cei 4000 E alocati si chiar ai o arma capabila sa traga foarte-foarte bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde Gabriell pe 31 Dec 2012, 15:20

De cand am inceput sa studiez piata carabinelor de precizie,am luat in considerare si armele varmint. Sako 85 Varmint Laminated Stainless era una din primele ganduri de achizitie...si are 4 kg fara optica! Consider ca e firesc ca un varmint sau tacticala sa fie mai greuta(car in spate mai putina mancare si alte acareturi si tot acolo ies :D ) Intr-adevar Blaser Professional Success e foarte atragator si are avantaje majore! Ma intereseaza mai multe amanunte,daca se poate! Eu vreau o teava Match de 22 mm grosime si daca s-ar putea,as lua-o de 65 mm lungime. Insa pe configuratorul Blaser zice ca aceste lungimi sunt disponibile doar pentru calibrele magnum! Cum e,de fapt? De asemeni stiu ca o teava subtire nu e compatibila cu platforma destinata unei tevi match(cel putin asa mi sa spus de la Arrow)! Apoi: luneta potrivita cred va trebui sa fie un Zeiss cu sina,eventual Swarovski cu sina...insa prinderea specifica Blaser e chiar atat de reusita,dupa cum se spune? Pastreaza cu adevarat punctul de impact la distante mari dupa detasari repetate?? Apropo de Unique Alpine TPG-1: mi se pare grozava! 8)
Avatar utilizator
Gabriell
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 07 Sep 2012, 10:02
Locaţie: Romania

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 01 Ian 2013, 12:18

Tevile la Blaser au acelasi diametru la nivelul camerei cartusului la toate calibrele si modelele uzuale.
In continuare, diametrul lor difera functie de calibru si model de teava. E foarte adevarat ca o teava match (apropo, modelul de teava numit match la Blaser este la fel in toate calibrele: 650 mm lungime si 22 mm diametru la gura) nu intra pe un uluc facut pentru o teava normala dar asta numai pentru ca ulucul este "scobit" exact atat cat sa intre teava si sa ramana un foarte mic spatiu intre ele. Daca vei lua o arma cu teava match pe ea poti monta orice teava iti trece prin cap. Singura chestie naspa va fi la partea estetica - o teava subtire va avea un spatiu mai larg intre ea si uluc. Invers nu merge - adica sa iei o arma normala si sa montezi apoi pe ea o teava match.

Luneta poate fi la fel de bine o Schmidt $ Bender sau o Kahles, de preferat in varianta cu sina pentru comoditatea mult mai mare in asezarea lunetei exact la locul ei in ceea ce priveste paralelismul planurilor.

Da. Montura de Blaser, odata ajustata cum trebe pe teava cat sa asigure o forta de clampare suficienta, pastreaza punctul de impact la montari si demontari repetate cu o abatere mult mai mica a proiectilelor pe tinta decat aia data de conditiile de mediu, de ex. si sub grupajul armei.
O teava mai grea la arme de top te ajuta la un singur lucru - sa tragi mai mult de doua boabe in aceeasi gaura. Am testat Blaser si cu teava normala si cu match. Chiar si cu teava match grupajele ajung sa se rasfire un pic pe la al cincelea foc desi am ajuns sa cred ca asta este mai mult din cauza oboselii tragatorului decat a armei.

Asa e: Unique e o arma deosebita - e practic o arma de serie realizata la nivel custom, cu tot ce-i trebe gata din fabrica. Am un amic ce a avut una .... la scurta vreme dupa ce-a luat-o (cu mari eforturi de toate felurile si cu un timp de asteptare enorm) a dat-o si-a trecut la Blaser :wink: Ulrich take-down, teava semi grea de numai 50 cm, in cal. 308 W - si trage 5 cm grupaj la 400 m. Apropo, poarta intotdeauna luneta demontata de pe arma, intr-un buzunaras croit la jacheta, pentru a o feri de accidente - o pune pe arma numai cand trebe sa traga.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde radubichis pe 01 Ian 2013, 15:28

Gabriell scrie:As vrea sa cer sfaturi si sugestii calificate in legatura cu intentia de a cumpara o carabina deosebita: o carabina tactica si asta pentru ca vreau sa scot tot ce se poate din potentialul calibrului ales,308 Winchester! Luneta va fi March 5x40x56(aici intentionez sa iau legatura cu Tranan). Asupra monturilor nu intentionez sa fac compromisuri,caut calitate si durabilitate(probabil vor fi inele tactice Spuhr,dar mai studiez...). De ceva vreme ma framant asupra modelului de carabina si poate aici gasesc sugestii bune. Ma gandesc la Blaser LRS 2,Accuracy International,Sako TRG 22,Steyr SSG 08...poate mai sunt si altele...in principiu sa fie ceva european (nu ma incanta ideea de a plati bani in plus pe taxele modelelor aduse de peste ocean,iar cele europene chiar sunt foarte bune). Initial eram tentat de Blaser LRS,se pare insa ca are ceva probleme in ceea ce tine de rigiditatea patului... Stie cineva mai multe amanunte,referitoare la subiect?

Gabriel pina la urma nu am inteles la ce vrei sa folosesti arma Tot ce ai enumerat pina acum sunt arme care se folosesc preponderent in poligon la distante de la 300m in sus sau la vanatore sa tragi de pe un munte pe altul, dar in acest caz 308W nu te prea ajuta ca si putere Nu te ajuta nici greutatea armelor care echipate complect trec binisor de 5-6 Kg Daca ai gasit un poligon unde se poate trage peste 300m spune-ne si noua pt ca multi dintre noi suntem amatori de tir la distanta mai mare
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 31 vizitatori

Publicitate