Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:29

Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde tibi_anghel pe 08 Mar 2010, 16:21

Nu pot sa nu fiu carcotas dar e vorba de aceeasi portocala sau de mai multe. Nu de alta dar dac-o nimeresti din primul foc atunci celelalte focuri vor lovi resturile si nimeni nu va putea spune ca nu au lovit portocala. Mai e o varianta: daca tragi intr-o lada de portocale atunci in mod sigur vei lovi cel putin trei iar celelalte focuri le tragi in aer ca oricum ti-ai indeplinit promisiunea. Eu nu zic ca nu e posibil dar cu doar 100 de focuri trase e un adevarat fenomen care l-ar face sa se invarta in mormant si pe Zaitev. Am vazut oameni cu zeci de ani de vanatoare care au sute de piese dobandite si mii de cartuse trase care nu se pot lauda cu asemenea performante. Dar mai sti?! Poate ca Cernobalul a creat si asemenea mutatii.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde razvan.orzescu pe 08 Mar 2010, 17:10

Iti multumesc pentru aprecieri ("mutatii")
razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dimar pe 08 Mar 2010, 18:16

Cred ca se referea la portocala.....
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde paungeorgica pe 08 Mar 2010, 20:39

Ma scuzati ca intervin dar hai sa vedem ce a zis colegul nostru si sa nu mai facem atata tamtam pe acea portocala. "baga 3 bobite consecutiv intr-o portocala" din punctul meu totul este la figurat asa ca nu mai trebuie sa dezbatem daca rezista sau nu o portocala la 30.06, iar daca calculam diametrul unei portocale intr-o tinta asta inseamna un rezultat satisfacator si atat.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde tibi_anghel pe 08 Mar 2010, 21:28

Eu chiar la portocala faceam referire. Adica o portocala care sa reziste la trei focuri fara sa se dezintegreze.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde paungeorgica pe 08 Mar 2010, 22:05

tibi_anghel scrie:Eu chiar la portocala faceam referire. Adica o portocala care sa reziste la trei focuri fara sa se dezintegreze.

:lol: :lol: :lol: Ok, tu la asta te-ai referit dar ai inteles gresit faza cu portocala, ca de fapt era diametrul unei portocale intr-o tinta, nu de o portocala propriuzis si 2, ar fi o suuuuper portocala sa reziste la trei focuri de calibru 30.06.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde yoghi pe 09 Mar 2010, 01:54

pt. test sigur e nevoie de luneta, avem nevoie de grupajul facut cu si fara teava rezemata.



ieri a cumparat nevastamea niste portocale libaneze sau africane nu stiu dar una avea
12cm in diametru :mrgreen: asa ca eu ma retrag din pariu :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dragosbahnea pe 09 Mar 2010, 09:18

razvan.orzescu scrie:Nici nu m-am gandit ca ai vrea sa ma verifici... :wink: ... mergem doar pentru "fun"
Iesi pe vremea asta?

Da, chiar vineri vreau sa-l sun pe dl.director sa-i spun ca vreau la poligon (asa e regula) si vreau sa trag macar 100 de cartuse la talere (doar daca ploua nu ma duc). Asa cum am mai spus sunt un dezastru la capitolul asta, si pana se va deschide sezonul viitor la pasari vreau sa devin "Carabinalunga" sau "Winnetou", sau ceva de genul asta. :wink:
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 495
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde razvan.orzescu pe 09 Mar 2010, 11:02

razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dragosbahnea pe 09 Mar 2010, 20:14

Te caut pe pm maine. Sanatate si respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 495
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde Moose_Master pe 22 Mai 2010, 05:06

Vorbeam cu un alt obsedat despre carabine si lunete de distanta si din vorba-n vorba am ajuns la conversatie. Ne dedulceam in scris aducand un omagiu batranului .308Win si mi-am adus aminte de prima mea intalnire cu acest calibru. Ce m-a surprins placut a fost recului "dulce si barbatesc" si nu in ultimul rand precizia acestui calibru, mai ales daca se folosesc (asa cum bine spunea dtpu pe undeva mai sus) munitii de buna calitate.
Si fiindca ma gandeam la calibru, mi-am adus aminte de un articol (de data asta fara bani) scris de un ghidus in ale armelor referitor la calibre vs. reculul acestora. Reculul este un capitol important si pentru unii decisiv, deoarece (eu spre exemplu) sunt oameni care nu digera reculurile puternice si vatamatoare. Cand tragi 10 cartuse pe an nu mai conteaza tabelul, asa ca cei din aceasta categorie pot sa nu-si mai piarda timpul citind tabelul, insa cei care sunt dedicati si se gandesc sa traga macar 50 de focuri pe luna e bine sa stie ca vor incasa lunar 50 de "suturi" in umar.
Am sa postez un link si cei interesati il pot urma si se pot dumiri "in mare" despre cum sta treaba cu reculul. Mai ales cei care vor sa-si ia o arma intr-un calibru despre care "au auzit" ca este mega-super-fantastic, macar sa stie la ce se asteapta de la calibrul respectiv si sa nu aiba ulterior plangeri cum ca "arma nu-i chiar reusita" etc.
Precizari:
- datele sunt rezonabil acurate, insa mai sunt factori care pot modifica aceste date; a se citi aceste date asa cum sunt ele prezentate si fara "dar daca..."
- "recoil energy" reprezinta cat de tare explozia este resimtita de catre umar
- "recoil velocity " reprezinta cat de ascutit(intepat) resimte umarul reculul in urma exploziei
- autorul a stabilit ca 15 ft/lb recoil energy si 10 fps(feet per second) recoil velocity reprezinta limita maxima de comfort resimtit in urma exploziei. Asadar 15 (in penultima coloana) urmat de 10 (in ultima coloana) reprezinta cam maximul de recul resimtit fara discomfort. Ce trece peste reprezinta recul pe care vrei sau nu il vei incasa de fiecare data cand vei mangaia tragaciul armei respective. Ce este sub aceste cifre este yeeee-haaaw.
- cine este interesat de traducere si nu intelege suficient engleza poate sa-mi spuna si ii traduc. Oricum articolul nu este stufos, insa tabelul mi s-a parut deosebit de sugestiv pentru orice amator de o arma noua intr-un calibru despre care nu stie mare lucru.

Si trageti frate, trageti ! Ca tragi, nu tragi, vremea trasului trece si cand vei vrea la batranete sa mai tragi n-o sa te mai tina ...umarul.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde romaniac pe 22 Mai 2010, 15:34

No d-apai Unchiule, un link nu ne dai ?
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde Moose_Master pe 22 Mai 2010, 16:45

Scuze, era 1 noaptea si nu eram prea in forma.

http://www.chuckhawks.com/recoil_table.htm

Inca odata scuze.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 24 Iul 2010, 09:47

O clasica printre armele de vanatoare, cu o interventie de cosmetizare in ton cu epoca (considerata de multi ca fiind un mare sacrilegiu) adica: muuult plastic, brunaj mat si fara catare si inaltator = Steyr Mannlicher Pro-Hunter. In "batranul si bunul" 30-06 (cantat de multi ca n-ar avea suficienta precizie) dovedeste ca trage direct din raft mult mai bine decat se lauda producatorul ei (austriacul prefera sa fie modest in declaratii si tare in realizare) si mult mai bine decat ai avea nevoie pentru necesitati vanatoresti sau decat stiu sa traga multi dintre vanatorii ce poseda o carabina.

Nou-nouta, din raft direct in poligon - o Steyr Pro-Hunter in 30-06, neagra si urata. Pardon, a trecut intai prin bucataria mea unde am facut-o partial bucatele (da' am uitat sa facem si poze pe la interior), am invartit de suruburi pe la tragaci, ne-am prins urechile la figurat si degetele la propriu prin inchizator si i-am agatat o luneta pentru primele teste. Apoi am rabdat vreo 3 ore sa se ostoiasca in pic canicula si pe la 19.00 eram la poligon. 40 grade la nivelul solului, miraj ca boala, vanticel doar o adiere abea simtita, un suport incropit dintr-un stand de lemn de o palma inaltime pus sub uluc si-o haina sub pat, cronograful la 2 m in fata si dai si trage.

Cui ii plac tragacele nemtesti, cu accelerator de pleaca tragaciul singur, a gasit arma potrivita. Mie nu-mi place sa nu stiu ce se intampla cu tragaciul, am incercat v-o doua grupaje si cu si fara accelerator da' m-am lasat pagubas repede. In schimb, proaspat fericitul proprietar care numa accelerator viseaza s-a impacat perfect cu arma de la prima atingere.

Cateva focuri de adus cat de cat pe centru la 50 m si fuguta la 100 - avand in vedere ca arma va primi in cateva zile o alta luneta si ca nici nu se preconizeaa vreo vanatoare, reglajul a fost aproximativ, nu "la fix", doar ca sa vedem ceva grupaje si diferente de plasament pe tinta. Cateva munitii tot am avut chiar daca a fost foarte pe graba.

Intai Geco cele vestite de 11 g si 840 m/s ...vreo 2 focuri ca sa se incalzeasca si murdareasca teava si sa se stabilizeze proiectilele in viteza apoi doua grupusoare ceva mai regulate. Avand in vedere temperatura de afara si teava subtirica am zis la inceput sa tragem numai grupuri de 2 x 2 cu pauze. Ulterior am mai si forjat-o un pic si nu s-a suparat deloc. Oricum, multumitoare dar nu super-grozava Geco.

Curatam un pic teava sa se mai raceasca ca se incalzise de nu puteai s-o atingi si trecem la o munitie proaspat aparuta pe piata noastra - Fiocchi incarcata cu proiectil Hornady SST...din greseala am cumparat o cutie cu proiectile de 150 gr desi cerusem 180... daca-s fraier si n-am verificat ce mi-a dat.... :twisted:
Primele doua se duc cam in 3,5 cm (asa ca le-am acoperit cu ceva legenda in poza :oops: ); urmatoarele doua se duc in 1/2 MOA da' mai sus si un pic mai la stanga si vitezele incep sa se stabilizeze. Ultima serie de doua se duce tot in gaura focului doi din seria doi c-abea am identificat urmele pe peretele posterior al cutiei folosita de suport pentru tinta. Deja inimile cresteau intens.

Imagine

Alta curatenie, alta racire si trecem la RWS UNI de 11,7 g, cunparat tot din greseala in loc de cel de 13 g dorit. UNI nu da doi bani pe teava curata si rece si scoate de la primul foc viteza anuntata de producator da' se duce la gramada peste SST. Pana atunci se ochise in acelasi loc cu gandul de a vedea si ceva diferente de plasament. Trecem la alt loc de ochit pe tinta si 3 bobite se duc "aproape gaura-n gaura" ca puse cu mana. Nici sa vrei mai mult.

Imagine

Hai sa incerc si eu un grup cu accelerator folosind Norma Orix de 13 g. Nici asta nu scartaie c-a fost tras dupa nichelul de pe UNI si se duce aproape in acelasi loc cu Geco, la fel pe verticala da' cam "o linie" la stanga...focul 2 e cel un pic mai departat...inca o munitie ce merge bine.

Imagine

Un click de 1/2 MOA la stanga ca sa ramanem pe Geco, fuguta la 200 m si pleosc 2 sticle cu cate un foc de pe capota masinii (pozitie mai comoda decat din culcat pentru patul cu care e dotata arma) si acasa ca deja se innopta tot asteptand sa se raceasca teava.

Prima impresie extrem de favorabila: de la 150 la 200 gr trage bine de tot si trage chiar daca teava se incalzeste serios. Fara niciun fel de bibilit si corectat ce-a facut austriacul, arma trage chiar mai bine decat o lauda el. Dupa prima incercare, pare a fi facuta special pentru RWS. De incercat alte munitii? Poate vreun proiectil pentru distante mai marisoare.

Iaca si vitezele:

Imagine

La Fiocchi n-am reusit sa gasesc nicaieri viteza teoretica da' ar trebui sa fie intre 890-910 m/s.

De remarcat UNI de 11,7 de la RWS, declarat cu viteze de plecare mai mari decat norma pentru 30-06 si 11,7 g si care merge chiar si mai iute de atat, ca de 10,5 g nu de 11,7. Deocamdata, acesta va ramane cartusul de panda al armei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde Sly_Fox pe 24 Iul 2010, 11:13

Steyr Mannlicher si-a respectat intotdeauna blazonul. Au produs intotdeauna arme de calitate si produc chiar si in aceste timpuri ,,comerciale'', arme de calitate.
Despre munitia Focchi ce parere ai? Raportul calitate-pret este avantajos? Eu am cumparat prin martie o cutie de Fiocchi SST, 180 gr,la pretul de 10 lei cartusul. Cam scumpisoara munitia, ramane sa aflam daca merita banii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 24 Iul 2010, 12:26

Acum e 7,5 lei/buc ceea ce nu mai e chiar asa mult, ba chiar mai ieftin bine decat unele S&B.
Excelent lucrata, componente de calitate de "top 3" si precizie buna.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde GeKados pe 27 Noi 2010, 01:08

Salut,

Despre STEYR Pro Varmint sau STEYR SSG69 ai ceva informatii, ai testat vreodata?

Multumesc
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 27 Noi 2010, 10:44

Numa le-am tinut in mana....de testat stiu ca le-au testat si inca le testeaza continuu pe la noi niste baieti care traiesc din meseria de tragator...la SSG n-ar renunta in veci, nici pentru unele cu nume mult mai grele si preturi triple.
La ce-ti trebe? SSG 69 e la limita de-a o cara in spate o zi intreaga. Ca raport pret/ce ofera nu stiu care sa-i fie concurenta directa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde GeKados pe 27 Noi 2010, 10:54

As vrea sa o folosesc in poligon, la vanatoare.. Am vazut ca are in jur de 3,9Kg goala..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde GeKados pe 27 Noi 2010, 11:02

Ma interesa precizia si fiabilitatea pt ca am vazut are un pret in jur de 2000€.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 27 Noi 2010, 11:08

Deja Pro-Hunter trage excelent. SSG-ul e facute pe mecanica model vechi, cu nuturi de inzavorare in coada, Pretul e sub 1700 E la diferetele variante inca in productie.
Scout sau ultra-usoara folosesc mecanica model nou, SBS. Trag la fel de bine da-s mult mai usoare si mai manevrabile. Pentru vanatoare n-as alege SSG-ul dar pentru poligon da.
De fiabilitate n-am auzit inca de plangeri catre Steyr. Nu e o firma pe care s-o am la suflet prea tare dar daca ar fi sa iau ceva de la ei, ar fi AUG si SSG 69. Sincer, nu stiu de ce au renuntat la SSG in favoarea SBS ca nu mi se pare niciun castig.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde GeKados pe 27 Noi 2010, 12:05

probabil ca vroiau un produs nou pe piata...Din cate am citit despe el (foarte putin) are 60° unghiul de operare si este extrem de sigur (nu se declansaza focul chiar daca iti cade arma din mana si nu ai siguranta pusa).. un sistem inovator dupa cum il caracterizeaza unii ..
Oricum SSG este cotata ca o carabina foarte precisa.
Multumesc de raspuns..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 27 Noi 2010, 12:55

Nici la Mauser de acum 100 ani nu pleaca focul daca trantesti arma si nici la vreo alta marca moderna comercializata astazi....este una din cerintele de siguranta actuale ca arma sa nu declanseze daca pica de la 1,5 m, pe orice fel de suprafata, in orice pozitie.

SSG-ul e super...atat pe modelul 69 cat si pe cele de vanatoare din epoca. SSG 69 nu este o arma foarte-foarte-foarte precisa. Exista multe altele mai precise. Are insa o calitate foarte rara: trage intotdeauna la fel, nu-i pasa de temperatura de afara, de numarul de focuri trase in succesiune rapida, etc. Sunt extrem de putine armele care se poarta asa si cele facute azi au preturi mult mai mari. Si mai are ceva aparte: contrar logicii trage mai bine la distanta mare decat aproape, adica sa zicem ca face grupaj de 2 cm la 100 m (banal aproape, poate oricine :mrgreen: ) ei bine, se pare ca arma asta trage tot 2 cm si la 200 m, 2,5 cm la 300 m si 3 cm la 400 ....poate c-am exagerat un pic dar chiar asa se pare ca e: pe masura ce creste distanta, valoarea in MOA a grupajelor scade.

SBS-ul mi se pare un mic regres - foarte complicat in alcatuire, cu prea multe piese si prea dichisit aranjate si asta ca sa faca acelasi lucru ce-l fac Tikka sau Sako sau Browning cu 4 piese. Nu m-a convins absolut deloc. Pacat de teava ce inghite aproape orice si le trimite aproape in acelasi loc....mult prea mult si inutil sofisticata in alcatuire ca sa-mi inspire incredere.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde GeKados pe 27 Noi 2010, 16:05

Ai dreptate despre SSG...am citit si eu ca la distante de aprox 150-200m nu trage mai bine in comparatie cu alte arme in aceleasi calibre dar isi mentine precizia la distante mari ceea ce la alte arme este tocmai invers.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde bibicu pe 15 Dec 2010, 23:26

Buna ziua la toata lumea,
are cineva niste comentarii despre Remington 750 Woodmaster pentru mine- (in cal 30.06).
va multumesc,
bibicu'
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 16 Dec 2010, 08:37

Bine ai venit printre noi!

DA: ia ARGO sau BAR si lasa Remington-ul la dusmani.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde FlorinG25 pe 22 Dec 2010, 09:50

Va salut. Intamplarea a facut ca am ajuns pe meleaguri americane, dar nu voi ramane mult pe aici... va dati seama ca am vizitat magazinele lor de arme ( Cabela's, Bass pro, etc) :mrgreen:
Aici armele sunt mult mai ieftine decat in Europa... asa ca m-am gandit sa-mi cumpar de la ei o carabina, desi nu sunt foarte indragostit de armele americane
Rugaminte: recomandati-mi o carabina americana care sa se apropie ca si calitate de una europeana... Arma as vrea sa aibe urmatoarele caracteristici: - cal 308 win, teava cel putin de 26 inch free floating hevi barel
- obligatoriu tragaci reglabil ( sunt obisnuit sa trag cu accelerator) stiu ca armele americane, declanseaza la forte de apasare a tragaciului, destul de mari de la 4-5 livre in sus si ce e mai rau, nu se pot regla
- greutate.... sa nu depaseasca 4kg (8,8 livre) :roll:
-patul, as prefera de lemn stratificat

Va multumesc si astept sugestiile voastre :D
FlorinG25
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 22 Dec 2010, 12:37

Pai nu sunt prea multe care sa-ti implineasca cererea. La prima gandire am gasit asta: Ruger M 77 Mark II Target

http://www.ruger.com/products/m77MarkII ... odels.html

inafara de cele 200 g in plus la greutate este cam ce-ti doresti cu un bonus suplimentar pentru unul din cele mai bune tragace existente pe arme americane de serie si cu o calitate a executiei ce sta cu brio langa cele europene....si pas de 10" la 308 ca sa nu-ti bati capul prea tare cu alesul munitiei....si vine si cu inele dedicate din fabrica :wink:

Ar mai fi si Savage 12 varmint - in varianta cu pat laminat depaseste bine masa maxima admisa

http://www.savagearms.com/firearms/model/12VLP+DBM

http://www.savagearms.com/firearms/model/12bvss

este si cu pat sintetic insa nu e modelul de top la paturi...si accutriger si teava lunga, bonus inoxul metalului

http://www.savagearms.com/firearms/model/12FVSS

Daca vrei tevi si mai lungi de 26" atunci trebe sa sacrifici la masa maxima admisa si sa te uiti la variantele de tir

http://www.savagearms.com/firearms/model/12+PALMA

http://www.savagearms.com/firearms/model/12+FTR

Fie vorba intre noi lui 308 nu-i trebe neaparat tevi asa de lungi, mai ales daca n-ai acces la munitie dedicata.

Trebe sa fie ceva si-n ograda la Remington da' uite ca n-o gasesc acum.

Am lasat la sfarsit "cireasa de pe tort": Icon de la Thompson in varianta ICON Precision Hunter:

http://www.tcarms.com/firearms/icon_pre ... hunter.php

n-are teava decat de 22" da-i 5R s-i 1/2 MOA garantat.


Daca tot esti pe acolo, cauta si pe la Tikka....astea costa o jumate din cat sunt in UE, n-au ele tevi de 66 da' nici nu sufera din cauza asta.

Spor la cumparaturi!
....numa sa ai grija sa-i spui vanzatorului ca trebe trimisa arma in UE....s-ar putea sa nu ti se mai para atat de ieftine si de usor de cumparat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde Don pe 22 Dec 2010, 16:43

Selectia pe care ti-a facut-o @Violiv e super , dar tu stii ca in Ro 308 nu este permis la mistret ?
Daca stii deja , scuza-ma , dar sa nu fii derutat de faptul ca in State este folosit intr-o veselie la mistret ,
aici nu e permis si daca obiectivul tau era mistretul uita-te dupa 30-06 mai degraba !
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde FlorinG25 pe 22 Dec 2010, 21:41

Multumesc Vio pt recomandari... :D
Din lista ta, m-am oprit la 2.....Prima ar fi Savage-ul 12 F/TR cu teava de 30' dar e cam greu daca vreau sa-l folosesc la vanatoare :( plus faptul ca nu are magazie. Totusi cred ca varianta 12 varmint e mai potrivita pt vanatoare chiar daca are teava mai scurta 26' are magaziesi mai are ceva.... Acutrigger! din pacate nu stiu care e plaja de setare a tragaciului (cat de fin poate fi facut)
A doua ar fi Ruger-ul... el e mai usor decat Savage-ul dar inca o data nu stiu nimic de setarea trabaciului
Pacat de TC-ul cu teava de 22' 5R , setarea tragaciului e intre 3,5-5 livre..... 3,5 livre forta de apasare a tragaciului inseamna aprox. 1,6kg deci e prea tare. :roll: Nu stiu pe care din cele 2 sa o aleg: 12 varmint sau guger-ul.... :?:
Probabil va intrebati de unde obsesia asta pt. reglajul tragaciului....Va marturisesc ca m-am "imbolnavit" de la un Anschutz 54 Mach cal 22lr. cu teava de 66cm, free floating hevi barel, cu un tragaci care avea 3 suruburi de reglaj in toate planurile posibile; arma are cu tot cu luneta (6-24x50) 5,550 grame greutate. Dupa ce am tras cu ea si am vazut cat de usor poate lovi o pioneza de 6,5mm diametru la 50 m si capacul de Cola (de 27-30mm diametru) la 100m si asta in aer liber nu in poligon ; atunci am inteles cam ce asteptari trebuie sa am de la o carabina long range, de calibru mare, mai ales ca nu va trage la 50m ci la 500m.
M-am gandit si eu la la aspectul alegerii calibrului, 308-ul nu e admis la mistrt... asta inseamna ca nici 300WSM si 325WSM nu e admis la mistrt :wink:
Ca sa nu fiu pricina de poticnire pt nimeni as putea accepta si 30-06 din nefericire nu cunosc carabine de serie long range care sa se fabrice in calibru 30-06 spr.......
FlorinG25
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Locaţie: Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori

Publicitate