Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:22

Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde dtdpuu pe 29 Iul 2014, 22:49

Dracones scrie:Ca si concluzie:
Parerea mea personala este ca .50 BMG este un calibru foarte bun pentru tragerile la distante de peste 1800 m. Destul de precis si foarte versatil ( poate fi folosit in diferite versiuni : incendiar, perforant, exploziv), se preteaza mai mult la operatiuni militare, fiind folosit cu precadere ca si calibru antimaterial.
Cu vanatoarea nu cred ca are nici o legatura. Merge...dar trebuie si un Porche 8)


Bine ai venit pe forum si multumesc de aprecieri. Uitasem de articol, dar ma bucur ca il mai citeste cineva chiar asa vechi cum e.

In legatura cu frina si recordurile ti-a raspuns violiv.

Relativ la utilitatea calibrului, dupa cum am spus practic pentru noi muritori regulari consider ca e aproape inutil decit pentru hobby si drepturi de macho. Dupa cum ai spus are aplicatii militare, dar eu nu planific sa gauresc un bloc motor de camion la 1.5 km. E oare cineva pe aici care planifica asa ceva?

Precizia si trageri la distanta: Pentru distanata practica la care sint interesat, exista caliber care sint mai portabile, mai usor de tras si in opinia mea mai eficiente. In privinta distantei 50 BMG are doar un singur atu, coeficientul ballistic imens la proiectilului, in rest in opinia mea nu are decit dezavantaje. Adica recul mare, consum mare de pulbere, fortze mari in echipament deci foarte greu de tras precis, la asemenea fortze foarte dificil de creat arme "match", cerinte foarte stringente pentru optica montura si tragator. Nu se poate trage fara frina balistica (care are setul ei de dezavantaje) armele grele deci dificil de carat.

Vinat: practice nu exista nimic care sa aiba nevoie de o asemenea "dinamita balistica".

Chiar daca nu e util, tot mi-ar place sa il am....dar pur si simplu nu pot justifica costul. Pentru mine mai are un dezavantaj, e scump de reincarcat nu numai in consumabile (tuburi, pulbere, proiectile) dar si in echipamente (trebuie presa speciala).

Personal nu cred ca voi urca mai departe de 338 (daca ma hotarasc sa urc in caliber de distanta) si in ultimii ani de fapt am mers in jos, de la calibrele 300 (300 Magnum , si 308) la caliber 7mm (7mm Magnum si 7mm-08).

Spor la citit si gaurit.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde UOMU pe 14 Noi 2014, 17:25

Va salut,
O intrebare prin analogie cu revorverele magnum .357 si .44 in care se poate introduce .38 si 44 special si tragi astfel mai ieftin si fara recul pronuntat, cand balistica si stopping power nu sunt prioritare.
Intr-o pusca bolt action cu teava in 7 rem mag (7.2x64 mm) se poate trage fara probleme 7x64 mm Brenneke (7.24x64mm)? Am vazut ca exista niste mici diferente la dimensiunile gatului, bazei, etc. si la tipul carcasei (care are la baza parinti diferiti).
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 14 Noi 2014, 20:40

intotdeauna cu armele se trage numai si numai cu cartuse de calibrul indicat pe arma

Calibrele de revolver amintite au tubul cilindric prevazut cu rama si sunt o evolutie in timp a unui calibru identic la diametrul tubului si al glontului de care difera numai prin lungimea tubului (si incarcatura de pulbere). Un revolver in 357 mag poate incarca si trage si 38 special si 38 s&w, etc .
La carabine, tubul trebuie sa stea fest in camera, sprijinul anterior nu se mai realizeaza pe rama ci pe umarul tubului, nu trebe sa aiba loc nici cat un fir de par pentru ca se umfla prea mult si crapa si este imperios necesar ca diametrul proiectilului sa fie exact cel prevazut pentru teava.
La intrebarea ta si la oricare altele de acest fel (adica - se poate traga asta in arma prevazuta pentru celalalt, ca am vazut ca seamana) raspunsul este unul singur: NNNNNUUUUUU !!!!!!!

Intre 7x64 si 7 RM asemanarile sunt una singura - lungimea tubului este aproape identica. In rest, tubul e mai gros la 7 RM si e prevazut cu rama, umarul e mai avansat si mai drept, proiectilul definit la ambele cu aceiasi 7 mm este in realitate mai ingust decat europeanul 7 mm cu ceva peste o zecime de mm. Partea proasta este ca ele sunt atat de asemanatoare incat s-ar putea sa reusesti (daca te chinui un pic) sa inchizi o arma in 7 RM peste un cartus in 7x64 si chiar sa-l percute ... apoi apari la stiri de genul "politist impuscat in fund de un coleg la antrenamente" ... cum s-a intamplat la Baneasa .... iar imediat se vor gasi ziaristi si parlamentari sa spuna ca legea e prea permisiva si mult prea usor se obtin armele.

Daca vrei sa tragi usor cu calibre magnum atunci trebe sa folosesti ceea ce se numeste "incarcatura redusa" adica munitie incarcata domestic ce are varfuri ieftine si pulbere mai putina.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde UOMU pe 14 Noi 2014, 23:15

Intuiam raspunsul, dar am vrut sa fiu sigur. Mai bine sa apar la stiri, ca politist roman doborand recordul mondial la .50 cal x 1000 yards cu un grupaj de 2,40 inchi.
Atunci cade ideea mea de a trage mai ieftin si mai putin dureros (cand am chef) si nici aceea cu reincarcarea tuburilor nu este o ipoteza demna de luat in calcul. din cate stiu acest lucru nu este permis.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde Sly_Fox pe 15 Noi 2014, 00:13

violiv scrie:Intre 7x64 si 7 RM asemanarile sunt una singura - lungimea tubului este aproape identica. In rest, tubul e mai gros la 7 RM si e prevazut cu rama,...

Despre ce rama este vorba vio? Am tras si eu cu 7 mm Rem Mag din arma unui unchi,iar tuburile erau cu sant si centura (belt).
Poate nu am inteles eu ce ai vrut sa spui,dar cu rama sunt cele de genul 7,62X54R sau 303 British,asa zisele Rimmed.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde dtdpuu pe 15 Noi 2014, 17:22

Sly_Fox scrie:
violiv scrie:Intre 7x64 si 7 RM asemanarile sunt una singura - lungimea tubului este aproape identica. In rest, tubul e mai gros la 7 RM si e prevazut cu rama,...

Despre ce rama este vorba vio? Am tras si eu cu 7 mm Rem Mag din arma unui unchi,iar tuburile erau cu sant si centura (belt).
Poate nu am inteles eu ce ai vrut sa spui,dar cu rama sunt cele de genul 7,62X54R sau 303 British,asa zisele Rimmed.


Cred ca a vrut sa spuna centura, dar explicatia ramine cit se poate de valabila.

Calibrele de pistol enumerate 357, 44 mag sint calibre cu tubur "simple". Adica cilindri mai lungi sau mai scurti si care in camera cartushului se sprijina pe rama de la baza tubului. Deci variantele "mini-me" 38 special respectiv 44 special functioneaza foarte bine. In fond 357 magnum si 44 magnum au evoluat din 38 special and respectiv 44 special (s-a lungit tubul sa intre mai multa combustibil in rezervor). Asadar in acest caz, ca si EXCEPTIE e ok 38 sp in 357 mag si respectivele 44 spcl. in 44 mag. Dar si aceste cazuri exista efecte secundare chiar daca e safe.

La multe din calibrele de carabina (ca si in cazul de fata) tubul e mult mai complex, adica nu e un cilindru care se sprjina pe rama. Depinde de design se sprijina pe rama, pe umar sau pe centura (si asta se poate sprjini pe umar de fapt). Asadar daca numa un pic unghiul la umar difera de la un calibru la altul, sau diametrul tubuli difera un pic de la un tub la altul este posibil (si chiar probabil) ca tubul sa se rupa prin arderea pulberii. Rezultatul este o cantitate mare de gaze fierbinti care scapa pe unde pot mai usor, adica in spatele tubului. Adica numa bine spre ochiul si fatza tragatorului. De asemenea daca presiunea in camera cartushului e sufient de mare si actiunea e mai slabutza, poate sa faca si teava actiunea booooom. Ghicitzi unde e proiectat boltul...?

Ok acum dupa ce stim ce se intimpla la calibrele "greshite" de ce nu se intimpla asta in mod normal. Pentru ca la ardere pulberii, in mare, tubul nu are rolul de a preula presiuni ci are rol de "etanshare". Adica la explozie se expandeaza putzintel (miimi de cm) pina se "lipeste" de peretii camerei de ardere si apoi peretii tubului sint solidari cu ditamai "drugul de cher" care tzine la impins. De asemenea tubul se "umfla" si in spate, in spate unde intilneste boltul care preia acum presiunea. Boltul e zavorit virtos de nuturile de inzavorire intr-o culata tzeapana care nu se sperie nici ea de presiune. Dupa tragere tubul find elastic se contracta nitzel si numa bine il putem extrage acum camera de ardere. Daca a-ti crezut ca tubul de doar sac de pulbere, nu face doar atit, are multe roluri si e una dintre cele importante componente...chiar o minune inginereasca si ingenioasa in design.

Asadar acum va puteti imagina ce se intimpla cu un tub sub dimesionat sau prost dimensionat in camera de ardere. Sa zicem un tub care e doar cu 1 mm mai mic (mai subtire, mai scurt, cu uhghi neadecvat la umar, etc.). Tubul se expandeaza peste liminta elastica inainte de a se "lipi" de pereti de otzel si se rupe. Aceasta crapatura devine calea facila de evacuare a gazelor cu efecte de "bronzare rapida" pentru tragator.

DAca tot am ajuns aici, in Romania nu e legala incarcarea in casa. DAr aici este si prezinta un pericol daca nu stim ce facem. Aceleasi efecte de crapare a tubului se pot intimpla chiar daca tubul e ok insa e incarcat la suprapresiune (mai mult decit e specificat pentru calibru pentru ca "actiunea tzine" cica) in dorinta de a cistiga citiva m/s la viteza. Nu se merita, tubul poate face explozie, si poate nu face azi in poligon, ci la vara pe caldura. De asmenea metalul din tub se "uzeaza" la incarcari adica tuburile sufera expandari, compresori cu presa, expandari, etc. si dupa un timp isi pierde proprietatile elastice si nu mai tine la presiuni normale pentru calibru. Daca tubul da semene de "oboseala" trebuie aruncat. SUPRAPREZIUNEA NU MERITA, cel putin pentru mine.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde dtdpuu pe 15 Noi 2014, 17:41

Frustrant, am incercat sa imi corectez mesajul precedent dar nu am mai putut, mai jos e mesajul corectat!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sly_Fox scrie:
violiv scrie:Intre 7x64 si 7 RM asemanarile sunt una singura - lungimea tubului este aproape identica. In rest, tubul e mai gros la 7 RM si e prevazut cu rama,...

Despre ce rama este vorba vio? Am tras si eu cu 7 mm Rem Mag din arma unui unchi,iar tuburile erau cu sant si centura (belt).
Poate nu am inteles eu ce ai vrut sa spui,dar cu rama sunt cele de genul 7,62X54R sau 303 British,asa zisele Rimmed.


Cred ca a vrut sa spuna centura, dar explicatia si sfaturile ramin cit se poate de valabila.

Calibrele de pistol enumerate 357, 44 mag sint calibre cu tuburi "simple". Adica cilindri mai lungi sau mai scurti si care in camera cartushului se sprijina pe rama de la baza tubului. Deci variantele "mini-me" 38 special respectiv 44 special functioneaza foarte bine. In fond 357 magnum si 44 magnum au evoluat din 38 special si respectiv 44 special (s-a lungit tubul sa tzina mai mult "combustibil in rezervor"). Asadar in acest caz, ca si EXCEPTIE e ok 38 sp in 357 mag si respectivele 44 spcl. in 44 mag. Dar si acestein cazuri exista efecte secundare chiar daca e safe.

La multe din calibrele de carabina (ca si in cazul de fata) tubul e mult mai complex, adica nu e doar un cilindru care se sprjina pe rama. In functie de design se sprijina pe rama, sau pe umar, sau pe centura (si asta se poate sprjini pe umar de fapt). Asadar daca numai un pic unghiul la umar difera de la un calibru la altul, sau diametrul tubului difera un pic este posibil (si chiar probabil) ca tubul sa se rupa prin arderea pulberii. Rezultatul este o cantitate mare de gaze fierbinti care scapa pe unde pot mai usor, adica in spatele tubului. Adica numa bine spre ochiul si fatza "cobaiului" de la tragaci. De asemenea daca presiunea in camera cartushului e sufient de mare si actiunea e mai slabutza, poate sa faca si teava si chiar actiunea booooom. Ghicitzi unde e proiectat boltul...? Si...."abracadabra" nici propriul catzel va mai recunoaste.

Ok acum dupa ce stim ce se intimpla la calibrele "greshite" de ce nu se intimpla asta in mod normal. Pentru ca la arderea pulberii, tubul nu are rolul de a preula presiuni ci are rol de "etanshare" (mai face si altele dar pentru discutia noastra asta e important). Adica la explozie se expandeaza putzintel (miimi de cm) pina se "lipeste" de peretii camerei de ardere si apoi peretii tubului sint solidari cu ditamai "drugul de cher" care tzine la impins. De asemenea tubul se "umfla" si in spate, unde intilneste boltul care preia acum presiunea. Boltul e zavorit virtos de nuturile de inzavorire intr-o culata tzeapana care nu se sperie nici ea de bontaneala. Dupa tragere tubul find elastic se contracta nitzel si numa bine poate fi extras din camera de ardere. Daca ati crezut ca tubul de doar un sac de pulbere, ati gresit. Are multe roluri si e una dintre cele mai importante componente...chiar o minune inginereasca si ingenioasa in design.

Asadar acum va puteti imagina ce se intimpla cu un tub sub dimesionat sau prost dimensionat in camera de ardere. Sa zicem un tub care e doar cu 1 mm mai mic (mai subtire, mai scurt, cu uhghi neadecvat la umar, etc.). Tubul se expandeaza peste liminta elastica inainte de a se "lipi" de pereti de otzel si se rupe. Aceasta crapatura devine calea facila de evacuare a gazelor cu efecte de "bronzare rapida" pentru tragator.

DAca tot am ajuns aici, in Romania nu e legala incarcarea in casa. DAr aici este si prezinta un pericol daca nu stim ce facem. Aceleasi efecte de crapare a tubului se pot intimpla chiar daca tubul e ok insa e incarcat la suprapresiune (mai mare decit e specificat pentru calibru pentru ca "actiunea tzine" cica) in dorinta de a cistiga citiva m/s la viteza. Nu se merita, tubul poate face explozie, si poate nu face azi in poligon, ci la vara pe caldura. De asmenea metalul din tub se "uzeaza" la incarcari repetate, adica tuburile sufera expandari, compresori cu presa, expandari, etc. si dupa un timp isi pierde proprietatile elastice si nu mai tine la presiuni normale pentru calibru. Daca tubul da semene de "oboseala" trebuie aruncat. SUPRAPRESIUNEA SI ECONOMIA LA "RISC" NU MERITA, cel putin pentru mine.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 16 Noi 2014, 10:44

Asa e, ai intuit bine, am vrut sa spun centura dar nu mi-a venit cuvantul pe limba ....

Cum zice mai sus, tubul unui cartus e o adevarata uzina. Preia o mare parte din presiune, profilul interior nu seamana cu cel exterior intotdeauna, preia prin "frecarea " dintre el si camera cartusului o parte importanta din fortele exercitate pe inchizator (de aia cica nu-i deloc bine sa ungi tuburile sau camera cu ulei cand tragi), conduce cat se poate de drept proiectilul pana acesta intalneste ghinturile, etc. Orice tragator care incarca, pe orice forum va uitati o sa spuna ca intai si intai conteaza tubul si sunt n-spe criterii de a alege un tub bun. Practic, e cea mai scumpa parte a cartusului si nu degeaba.

Despre deformari .... exista si deformari marcante, importante daca le raportam la dimensiuni si care nu duc la stricarea tubului pentru ca se fac intr-o maniera relativ controlata. Procedeul se numeste formare in camera la foc (fire-forming in original) si este larg raspandit. Exemplele cele mai celebre cred ca sunt vestitele 5,6 si 6 PPC ce pleaca de la 5,6x39 zis si Bars, dupa cum se vede mai jos diferenta intre original si ce rezulta e chiar marisoara:

http://bulletin.accurateshooter.com/2011/06/01/

Insa modificarea unui tub in acest fel are o regula foarte importanta: baza ramane aceeasi. Baza tubului si primii milimetri deasupra sunt partile care suporta cea mai mare parte din forte si trebe sa ramana tapene. Ori intre 7 RM si 7x64 exista diferente semnificative la baza. Nu sunt compatibile nicicum, in nicio varianta.

Pe de alta parte, manufacturarea incarcaturilor reduse este o chestie mai dificila decat pare si cel putin la fel de periculoasa ca si supra-incarcarea. Limitele in care "te joci" sunt micute.
Acum vreo 10 ani, pe cand "ma documentam la fata locului" in Italia, un caz foarte ciudat a facut ceva valva in lumea vanatorilor: un vestit braconier din oarece zona a fost gasit mort in padure, cu ochiul drept lipsa si o mare gaura in locul lui iar alaturi a fost gasita si arma, o Contender (mono-foc cu teava basculanta de productie americana) "franta", adica deschisa si neincarcata. Nu s-a gasit niciun tub tras ci numai vreo 10 cartuse in buzunarul respectivului. La prima vedere nu s-a priceput nimeni sa explice ce s-a intamplat pana au intervenit expertii legisti si balisticieni. Omul bracona cu o arma in cal. 357 mag, cu teava scurtuta oferita de fabricant, modificata de el prin filetarea tevii si adaugarea unui amortizor artizanal de sunet. Pentru ca amortizorul nu i-a iesit prea eficient a incercat sa faca incarcaturi reduse, chestie constatata la exminarea cartuselor din buzunarul omului. Ei bine, a redus atat de mult doza incat cartusul ce i-a fost fatal n-a avut destula forta sa arunce proiectilul din teava, acesta fiind gasit intepenit in teava la vreo 3-4 cm de gura tevii. Legistii au gasit in craniul tipului un tub de 357 percutat. Ipoteza cea mai plauzibila a fost: pentru ca arma a facut "poc" dar piesa vizata n-a cazut, omul a deschis-o iute ca sa reincarce .... insa in teava, intre tub si proiectil mai era suficienta presiune ca sa-i arunce tubul fix in ochi, cu suficienta forta cat sa-i intre in creier - pedeapsa divina.
La fel de discutat a fost si cazul unui tragator de pistol la tir dinamic care si-a tot redus dozele ca sa faca reculul armei mai controlabil pana cand a reusit acelasi lucru, ba chiar mai mult - a tras primul foc, nu s-a intamplat nimic rau aparent dar nici in tinta n-a ajuns proiectil asa ca l-a tras si pe al doilea si iar nimic in tinta .... arma, un pistol model 1911 parca, a reincarcat corect si omul a tras si al treilea foc, ocazie cu care pistolul s-a facut bucati in mana tragatorului. La analiza, s-au gasit 3 varfuri intepenite in teava unul dupa altul.

Exista calibre la care producatorii ofera munitii de "puteri" diferite, exemplul cel mai la indemana fiind ultra-magnum-urile de la Remington care sunt oferite chiar de fabricant in 3 variante de incarcare - una super-tapana corespunzatoare calibrului, una mai domoala echivalenta cu un magnum normal si una si mai domoala, echivalenta cu un calibru standard .... la cal. 300 ar fi 300 UM, 300 wm respectiv 30-06 ca si performante. Producatorul chiar se lauda ca a reusit o reteta atat de grozava incat la 100 m toate incarcaturile ajung in tinta in acelasi loc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde UOMU pe 16 Noi 2014, 22:33

Vio, explicatiile tale au depasit cu mult ceea ce vroiam sa aud. Nu pot incarca 7x64 in 7 rem mag, deci nu imi mai trebuie 7 rem mag pt ca-i aproape la fel de scump ca 300 win mag.
UOMU
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 05 Mar 2008, 23:07

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde Bill pe 15 Mai 2015, 20:53

Un alt exemplu similar este 7x64 vs. .270Win la care dimensiunile sunt aceleasi, dar difera lungimea gatului.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 16 Mai 2015, 10:16

Difera lungimea tubului, lungimea si forma gatului si, mai ales, diametrul proiectilului. Deosebiri un pic mai mici sunt intre 7*64 si 280 Remington dar tot sunt la toate punctele enumerate mai sus. 7 mm european e diferit de 7 mm american chiar si la calibrele ce au in nume "7". Cel european e foarte putin mai gros si proiectilele fabricate pentru 7*64 nu merg incarcate in 7 Rem Mag, asemanator cu diferentele intre 7'62 sovietic si cel american sau 8 mm mai vechi si mai nou din 8*57 J respectiv JS.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde adisan77ro pe 15 Mai 2018, 19:53

violiv scrie:intotdeauna cu armele se trage numai si numai cu cartuse de calibrul indicat pe arma


Tinand cont de ceea ce a spus Violiv mai sus, pentru ca siguranta trebuie sa fie pe primul loc, cred ca s-ar mai incadra in discutie 7,62*51 vs 308, care nu sunt nici ele perfect identice, desi se spune ca ar fi interschimbabile, cu ceva diferente la lungimea tubului umarul acestuia, grosimea tubului si mai ales la presiunile de incarcare. Nu stiu daca rama este identica sau existra si acolo diferente?Cu toate astea se pare ca ar fi safe sa tragi 7,62*51 NATO dintr-o arma in cal. .308, insa nu si invers. Eu unul nu cunosc pe cineva care sa fi incercat asta si probabil as incerca-o doar intr-o stare de necesitate sau de forta majora si ... bine-nteles dac-as avea arma in calibrul respectiv. Aici cu siguranta Violiv si cei carea au experienta cu diverse calibre ne-ar putea lamuri si poate ai ei cunostinte despre astfel de trageri.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde mariusk pe 15 Mai 2018, 20:10

Nu cred ca maestrul Violiv a tras cu un 7.62 dintr-o arma 308 care este 7.8 dar daca a facut-o as fi curios sa ne relateze...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 15 Mai 2018, 23:42

0,308" inseamna 308 miimi de inch, care traduse in unitati metrice inseamna 7,82 mm. Atat au ca diametru real aproape toate proiectilele trase din arme in calibre botezate cu 7,62 sau 300. Exceptia cea mai cunoscuta pe la noi este 7,62*54 R care are proiectilul un pic mai gros, de 0.311".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 16 Mai 2018, 00:02

Tot 7,82 mm are si teava pe interior, intre "goluri" adica santurile dintre ghinturi, care dau diametrul nominal al tevii.
7,62 mm este (mai mult sau mai putin, functie de fabricant) diametrul tevii intre ghinturi.
Numele diverselor calibre este o mare nebuloasa, nefiind nicio regula internationala stricta, nici macar in Europa. Adica 7*64 are, de fapt 7,2 mm pe cand 9,3*62 are fix 9,3 mm.

Revenind la disputa - 308 w si 7,62*51 au exact acelasi proiectil, de 0.308" adica 7,82 mm. Atat la civil cat si la militar se folosesc diverse forme si gramaje de proiectil. Toate standardele internationale, atat cel american cat si cel european, nu prevad dimensiuni fixe la micron ci o marja oarecare de dimensiuni in care fabricantii pot produce tuburile. Obligatoriu este respectarea presiunii maxime de incarcare.

De-a lungul timpului, modelul militar a fost tras preponderent din semi, care au avut diverse sisteme de functionare si au mers mai bine cu munitii incarcate mai slab sau mai tare. Munitia civila a fost un pic mai standardizata.

Lasand teoria la o parte, in ziua de azi, o arma bolt-action moderna, civila poate trage fara probleme orice cartus, fie el militar sau civil, cu singura conditie sa fie in stare buna, pastrat corect.
Reciproca nu este valabila, existand foste arme militare care s-ar putea sa nu functioneze corect cu munitia civila moderna.

Ca sa raspund: da! Am tras munitie 7,62*51 NATO, din stocuri ale nu stiu carei armate, cumparata din Ungaria cu multi ani in urma. Am tras-o dintr-o arma cat se poate de civila - o IJ 18!!! Cred ca s-au tras prin ea peste 500 cartuse militare si n-a patit nimeni, nimic. Am tras 5,6 nato din aceeasi sursa cu CZ in 223 R si n-a avut nici pe dracu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde adisan77ro pe 16 Mai 2018, 17:52

violiv scrie:Reciproca nu este valabila, existand foste arme militare care s-ar putea sa nu functioneze corect cu munitia civila moderna.


Si aici motivul e legat de variatiile in legatura cu dimensiunile tuburilor sau riscul ar veni mai mult din diferenta de presiune?
Ma gandesc ca armele militare sunt uneori supradimensionate, fiind pregatite sa reziste la solicitari mai mari decat ar fi nevoie in mod normal, comparativ cu o varianta civila, asa incat la prima vedere n-ar trebui sa nu poata face fata unei munitii civile. Din acest motiv ma gandesc ca poate pericolul ar veni mai mult din faptul ca tubul nu va fi bine fixat in camera cartusului (varianta civila avand se pare si peretii mai subtiri) existand pericolul de rupere a acestuia, decat din diferenta de presiune careia actiunile militare ar trebui sa-i poata face fata. Diferenta de presiune dintre 308 si 7.62*51 NATO fiind semnificativa, undeva pana la +20% presiune la sub10% surplus de pulbere, daca nu ma-nsel, ceea ce mie mi se pare destul de mult.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde romaniac pe 16 Mai 2018, 18:19

Asa este, am mai zis aici pe forum in legatura cu .223 si 5.56 sau .308 si .7.62 Nato! Nu va jucati mai oameni buni pentru ca diferenta de presiune este mai mare si poate cauza neplaceri.
Corect ce a zis Vio, dintr-o arma bolt nu sunt sanse mari sa ai probleme, problemele apar cand folosesti platforme semi-auto, gen AR-15 sau AR-10 care nu au camere pentru calibrele nato. La fel cu alte platforme care produc semi-auto pentru uz civil, care totusi de multe ori sunt si pentru a accepta incarcaturi Nato. In rest, da-i sa puta cum zice romanu.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 17 Mai 2018, 11:08

Diferenta de presiune maxima admisa nu-i asa mare, vreo 150 bari functie de standardul de masurare, ceea ce raportat la circa 4000 nu inseamna mare lucru.

Armele militare ce folosesc 308 sint preponderent semi. Arma in sine rezista oricum mai mult dar s-ar putea sa se rupa ceva prin maruntaie, asta ar fi singura problema. Munitiile mai noi dezvoltate de Hornady, cele superperformance erau contraindicate oricaror semi, civile sau militare. Pe unele mai scrie si acum desi in timp au rezolvat partea cu presiunea mare prin ceva combinatii de pulberi.

Munitia militara din stocuri vechi are doar problema depozitarii. Daca a fost in "conserva", sigilata si deschisa recent se poate trage si daca era din 1960. Daca a fost tinuta mult in cutii de carton devine problematic. In plus, capsa cartuselor militare e mult mai tare. Sint multe semi civile care nu le pot percuta.

Cum pe la noi nu prea exista cine stie ce FN-uri din anii "60-70 iar platformele AR pentru civilie suporta orice, eu cred ca problema este mult supra-evaluata.
Puteti trage linistit si legal 308w.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde emy pe 19 Apr 2023, 14:45

violiv scrie:
Ca sa raspund: da! Am tras munitie 7,62*51 NATO, din stocuri ale nu stiu carei armate, cumparata din Ungaria cu multi ani in urma. Am tras-o dintr-o arma cat se poate de civila - o IJ 18!!! Cred ca s-au tras prin ea peste 500 cartuse militare si n-a patit nimeni, nimic. Am tras 5,6 nato din aceeasi sursa cu CZ in 223 R si n-a avut nici pe dracu.


Munitia .223 Rem. nu trebuie folosita in armele 5,6x45 NATO
5,6x45 Nato in .223 Rem nu are nimic dar nici asa nu e recomandat datorita diferentelor de proiectare a tevilor.
Precizia a fost multumitoare ?

La .308 Win. cu 7,62 Nato -teoretic liber la distractie - cred ca sunt singurele calibre care permit utilizarea fara riscuri.

Oricum - ramane lege - fiecare arma trage cu cartusele dedicate calibrului armei.
Ar fi si greu de explicat in RO, daca nu ai arme in ambele calibre de ce ai doua calibre diferite :)
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 19 Apr 2023, 15:30

emy scrie:
violiv scrie:
Ca sa raspund: da! Am tras munitie 7,62*51 NATO, din stocuri ale nu stiu carei armate, cumparata din Ungaria cu multi ani in urma. Am tras-o dintr-o arma cat se poate de civila - o IJ 18!!! Cred ca s-au tras prin ea peste 500 cartuse militare si n-a patit nimeni, nimic. Am tras 5,6 nato din aceeasi sursa cu CZ in 223 R si n-a avut nici pe dracu.


Munitia .223 Rem. nu trebuie folosita in armele 5,6x45 NATO
5,6x45 Nato in .223 Rem nu are nimic dar nici asa nu e recomandat datorita diferentelor de proiectare a tevilor.
Precizia a fost multumitoare ?


)



Cred ca-i exact pe dos!
Munitia NATO are presiune mai mai mare si varfuri mai lungi. Cum in ultima vreme mai toate armele in 223 vin cu pas scurt la ghinturi se pot trage si cartuse nato, cu precizie buna.
223 in NATO merge. Poate doar vreun varf prea usor si prea expandant sa se mai dezintegreze in aer.

Oricum, problema nu se mai pune de vreun an si ceva .... ca nu mai gasesti 5,56 nato nici sa vrei. E toata pe front in Ucraina.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde emy pe 19 Apr 2023, 21:10

Am gresit. Am scris din amimtiri exact pe dos.
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate