Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:10

Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde DAC pe 06 Aug 2011, 21:15

@marius2011

LA VINATUL MEDIU TREBUIE SA TRAGI LA CAP SAU LA SPATA


La cap trag cei mai buni sau inconstientii nu cred ca se poate face din asta o regula .

Lovitura in spata este paguboasa ....parerea mea adica vanita de la cineva cu putina experienta , lovitura in "spata" face gauri mari cu munitia expandabila tocmai pt ca loveste in plin osul , asa de fenta ca doar daca reusesti head shot uri regulat asta ar fi o joaca, sa lovesti 15 cm in spatele spatei (sanse mari sa faci supa ambii plamani iar singura parte "carnoasa" afectata va fi cea de pe coaste ) si daca este posibil un pic mai jos de mijlocul trunchiului (sanse mari de a lovi si o artera importanta) sau la 5-10 cm in fata spatei spre baza gatului .
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde alexandro pe 24 Ian 2012, 17:17

Incerc sa aleg intre 30 06 si 7 x 64. Ma poate ajuta cineva?
alexandro
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Noi 2008, 16:12

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde Sly_Fox pe 24 Ian 2012, 19:32

Nu cred ca te poate ajuta cineva. Trebuie sa alegi singur. Ambele calibre au avantaje si dezavantaje.
Acum fiecare forumist iti va recomanda calibrul pe care il are acasa, in acest fel o sa fi si mai dezorientat.
Atat 30.06 cat si 7X64 fac treaba buna, chiar foarte buna cu munitie adecvata speciei de vanat vizata. Tot ce ai de facut este sa iei o hotarare, iar daca nu o poti lua pur si simplu dai cu banul. Pe orice parte ar cadea moneda ramai in avantaj. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde maryo pe 24 Ian 2012, 21:02

Daca-l vei folosi mai mult pentru vanatoarea la goana 30-06 iar daca vrei un calibru special pentru panda atunci 7x64 :wink:
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde alexandro pe 27 Ian 2012, 19:43

Mersi pentru sfaturi.Cred ca o sa aleg 30 06.
alexandro
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Noi 2008, 16:12

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde JigSaw pe 11 Noi 2012, 08:59

salutare
as dori sa imi cumpar calibrul 8x68s (adica sa fie atat pt goana([nu este periculos sa impusti accidental pe un alt coleg de vanatoare la goana??] cat si pt panda la mai tot vanatul mare). Ce puteti spune despre acest calibru, as vrea sa il folosesc si la caprior la o distanta mare, vad ca RWS 8x68s Twin Core de 11,7g e bun la caprior(cel putin asa spun ei).
O alta varianta ar fi .300 Win Mag sau 8x68s
Ce puteti spune despre recul, eu detin o lisa IJ de 12 si cu care trag cu cartuse cu incarcatura de 36g fara nici o problema. Astept raspunsurile voastre, va multumesc
JigSaw
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Noi 2012, 08:40

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde OviGal pe 11 Noi 2012, 14:11

JigSaw scrie:salutare
as dori sa imi cumpar calibrul 8x68s (adica sa fie atat pt goana([nu este periculos sa impusti accidental pe un alt coleg de vanatoare la goana??] cat si pt panda la mai tot vanatul mare). Ce puteti spune despre acest calibru, as vrea sa il folosesc si la caprior la o distanta mare, vad ca RWS 8x68s Twin Core de 11,7g e bun la caprior(cel putin asa spun ei).
O alta varianta ar fi .300 Win Mag sau 8x68s
Ce puteti spune despre recul, eu detin o lisa IJ de 12 si cu care trag cu cartuse cu incarcatura de 36g fara nici o problema. Astept raspunsurile voastre, va multumesc

Sunt multe descrieri si redescrieri pe acest site in alegerea armei ghintuite in functiee de "buget, zona de vanatoare, tipul de vanat (panda/goana) specia de vanat"

O parere a mea daca ai un fix pe aceste calibre si vrei musai ceva sprinten iti recomand 300 win mag. din urmatoarele motive: munitie ieftina si diversificata, putetre suficienta pt orice animal misca in tara la noi, arma la jumatate de pret si un numar mai mare de exemplare scoase la vanzare. referitor la recul e peste rusoaica care o ai (peste lisa IJ) si in conditiile in care te razgandesti si vrei la goana exclusiv si vanat mare iti recomand in 9,3x62 semiautomat cu teava cea mai scurta care o gasesti. Iar daca vrei un calibru cat mai aproape de "universal"..(e doar parerea mea) achizitioneaza-ti un 7X64 si nu vei regreta.
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde Alin3006 pe 13 Noi 2012, 13:13

JigSaw scrie:salutare
as dori sa imi cumpar calibrul 8x68s (adica sa fie atat pt goana([nu este periculos sa impusti accidental pe un alt coleg de vanatoare la goana??] cat si pt panda la mai tot vanatul mare). Ce puteti spune despre acest calibru, as vrea sa il folosesc si la caprior la o distanta mare, vad ca RWS 8x68s Twin Core de 11,7g e bun la caprior(cel putin asa spun ei).
O alta varianta ar fi .300 Win Mag sau 8x68s
Ce puteti spune despre recul, eu detin o lisa IJ de 12 si cu care trag cu cartuse cu incarcatura de 36g fara nici o problema. Astept raspunsurile voastre, va multumesc


Hai sa-ti spun eu cate ceva: am tras odata cu 8x68s pe camp, intr-un pet de pastic, de pe capota masinii. Pe langa faptul ca mi-au tiuit urechile jumatate de ora, mi-a plesnit si parbrizul, care avea o mica plesnitura de la o piatra, care a ¨inflorit¨in toate directiile. Nici 300 Win Mag nu e departe, asa ca daca nu esti sado masochist asculta-l pe OviGal si ia un 7x64 sau alt calibru universal. Si la goana si la panda tragi in majoritatea cazurilor sub 150 m, asa ca nu are sens un magnum.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 13 Noi 2012, 18:42

Bine ai venit printre noi!

E periculos sa impusti pe cineva cu orice arma sau calibru ai folosi. Cu toata expansiunea armelor cu tevi ghintuite din ultimii ani, inca predomina accidentele cu proiectile unice trase din lise.

La goana nu sunt recomandate proiectilele trase din calibre de viteza mare.
Se poate si chiar se impusca serios cu magnum-uri prin toate partile tarisoarei noastre dar la fel de bine se impusca si folosind calibre mai batranele.

Daca vrei mortis un magnum atunci as merge pe 7 RM. Nu pentru ca 7x64 ar fi prost dar este un calibru incarcat aproape ca un magnum si care necesita o tevuca mai lunguta ca sa si faca ce spun producatorii munitiei. Cum mai toate armele sunt oferite acum cu tevi ceva mai scurtute decat ii plac ... mai bine iei 7x57 :wink: Revenind la 7 RM - recul semnificativ mai mic decat 300 wm sau 8x68, efect bun, munitie mai ieftina.

Ce inseamna la tine "caprior la distanta mare"?
200 m reali sunt departe tare in practica - 500 m sunt "la mama naibii" si nu te ajuta cu nimic 8x68 daca tapul e la 350 m fata de un 7x64, de ex. Cat despre Twin Core de 11,7 tras din 8x68 si impactul cu un tap .... mai bine nu afli ce se intampla.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde sorynvl pe 25 Noi 2012, 00:46

Sunt nou venit ,
As vrea o informatie referitoare la carabina 22 Hornet modificata la Cugir, daca este o arma permisa la vanatoare ??.
As vrea sa achizitionez de la cineva care mi-a spus ca e fabricata in 1990, arma arata f bine,fuctioneaza bine. I-a pus luneta de 300 euro. Ce pret maxim credeti ca ar merita? si cam cat de scumpa este munitia pt ea.
sorynvl
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Noi 2012, 23:25
Locaţie: Valcea

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde OviGal pe 25 Noi 2012, 11:41

sorynvl scrie:
sorynvl scrie:Sunt nou venit ,
As vrea o informatie referitoare la carabina 22 Hornet modificata la Cugir, daca este o arma permisa la vanatoare ??.
As vrea sa achizitionez de la cineva care mi-a spus ca e fabricata in 1990, arma arata f bine,fuctioneaza bine. I-a pus luneta de 300 euro. Ce pret maxim credeti ca ar merita? si cam cat de scumpa este munitia pt ea.

-Pretul e in functie de cum arata arma.
-Munitia nu e scumpa (undeva la 3 ron/buc).
-E permis la vanatoare acest calibru.
Cu toate ca e permisa la vanatoare iti recomand ceva mai marisor sa poti folosi arma si la vanat mai mare. (Acest calibru e recomandat pt combatere:vulpe, sacal, caini hoinari)
PS Daca a pus luneta de 300 euro pe acea arma banuiesc ca cere undeva la minim 600 euro, ca parere pesonala eu nu as da atat pt o arma de acest calibru.
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde liviur pe 26 Noi 2012, 18:13

OviGal scrie:
JigSaw scrie:
O parere a mea daca ai un fix pe aceste calibre si vrei musai ceva sprinten iti recomand 300 win mag. din urmatoarele motive: munitie ieftina si diversificata, putetre suficienta pt orice animal misca in tara la noi, arma la jumatate de pret si un numar mai mare de exemplare scoase la vanzare. referitor la recul e peste rusoaica care o ai (peste lisa IJ) si in conditiile in care te razgandesti si vrei la goana exclusiv si vanat mare iti recomand in 9,3x62 semiautomat cu teava cea mai scurta care o gasesti. Iar daca vrei un calibru cat mai aproape de "universal"..(e doar parerea mea) achizitioneaza-ti un 7X64 si nu vei regreta.

Munitia la 8x68s si la 300WinMag sunt extrem de apropiate ca si pret, poate ca disponibilitatea in magazine a munitiei in cal 8x68s e mai mica, dar daca iti comanzi 2-3 cutii nu o sa ai probleme. Eu nu am mai gasit munitia cu care imi reglasem arma, Wincester XP3 11,7 in cal 30-06, asa ca se poate intampla si la calibrele comune.
Reculul nu e foarte mare, zgomotul in schimb este.
In concluzie, un calibru deosebit, care imi place foarte mult.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde Adrian Rapptor pe 26 Iul 2013, 14:42

Buna ziua
Nu știu dacă am nimerit topicul care trebuie si dacă o sa îmi răspundă cineva dar am o problema in alegerea unei arme defapt a unor calibre. Vreau sa îmi achizitionez un Blaser cu încă doua tevi de rezerva. Arma de baza calibru 9,3x64 cu tevi de rezerva 6,5x68 si 22x250 si nu sunt prea convins de utilitatea celei de 22x250. Mentionez ca dețin deja un benelli argo 30.06.
Așa ca dacă poate cineva sa mă indrume in alegerea unor calibre pt acest Blaser v-as fi recunoscator
Adrian Rapptor
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Mai 2010, 22:56
Locaţie: Bucuresti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde Lupe pe 26 Iul 2013, 17:30

Adrian Rapptor scrie:Buna ziua
Nu știu dacă am nimerit topicul care trebuie si dacă o sa îmi răspundă cineva dar am o problema in alegerea unei arme defapt a unor calibre. Vreau sa îmi achizitionez un Blaser cu încă doua tevi de rezerva. Arma de baza calibru 9,3x64 cu tevi de rezerva 6,5x68 si 22x250 si nu sunt prea convins de utilitatea celei de 22x250. Mentionez ca dețin deja un benelli argo 30.06.
Așa ca dacă poate cineva sa mă indrume in alegerea unor calibre pt acest Blaser v-as fi recunoscator


Salut,
Eu am 243 Win si astept autorizatia pentru o teava 9,3x62. Combinatia asta cred ca ca e suficienta, nu ai nevoie de 2 tevi de rezerva.
Lupe
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Noi 2010, 19:08

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde liviur pe 26 Iul 2013, 17:38

Adrian Rapptor scrie:Buna ziua
Nu știu dacă am nimerit topicul care trebuie si dacă o sa îmi răspundă cineva dar am o problema in alegerea unei arme defapt a unor calibre. Vreau sa îmi achizitionez un Blaser cu încă doua tevi de rezerva. Arma de baza calibru 9,3x64 cu tevi de rezerva 6,5x68 si 22x250 si nu sunt prea convins de utilitatea celei de 22x250. Mentionez ca dețin deja un benelli argo 30.06.
Așa ca dacă poate cineva sa mă indrume in alegerea unor calibre pt acest Blaser v-as fi recunoscator

E bine sa te orientezi la calibre "standard" daca o iei in 9, 3x62 ca sa nu mai schimbi capul inchizatorului, cum ar trebui pt 6, 5x68. Ca utilitate, numai tu stii in ce zone vanezi, ce vrei sa vanezi si in functie de asta sa vezi ce calibre iti trebuiesc. Oricum ar fi te prinde anul viitor pana o sa ai cele trei autorizatii de cumparare. Teva in 6, 5x68 mi-as lua si eu dar m-am saturat de birocratia de la politie. :evil:
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 26 Iul 2013, 18:12

9,3x64 si 6,5x68 folosesc acelasi cap de inchizator, merge combinatia.
O alta asemanare intre cele doua calibre este faptul ca la noi o sa gasesti munitie numai RWS si numai cate doua modele de fiecare calibru si numai de la 15 lei/buc in sus.
Pe partea asta e paguboasa rau combinatia.
Daca o sa te uiti si-n tabelele producatorilor de munitie, fata de 9,2x62 la 9,3x64 nu castigi mai nimic nici la viteza nici la energie in schimb castigi semnificativ la recul si zgomot. 9,3x62 il poti trage si din teava de 50 cm si din teava standard de 57 cm cu eficienta perfecta pe cand 9,3x64 vrea teava lunga, care intra in categoria de pret "magnum" si care inseamna inca 300 E plus la fiecare teava.
6,5x68 e vestit pt cat de razant si vitezist este. Dar da numa un ochi la 270 W - aceleasi gramaje de proiectile cu aceeasi viteza de plecare si munitie la dispozitie cat vrei de toate felurile. Si tot din teava standard.
22-250 e iar vestit ca vitezist dar castigul in energie si traiectorie e minimal fata de un 223 iar munitia e de doua ori mai scumpa. Daca vrei un calibru care sa fie si eficient in vanat si sa fie deviat de vant mult mai putin, 243 e mult mai avantajos.

Si uite asa ajungi la combinatia cea mai in voga la ora asta: 9,3x62 si 243 W, in tevi standard, eficienta foarte buna, arma usurica, scurta, manevrabila si munitie ieftina la tras si fara probleme de zgomot sau recul ... si poti linistit sa vinzi ARGO daca ai combinatia asta.
Ca sa nu mai spun ca o asa combinatie o poti lua maine din magazin pe cand pentru o teava in 9,3x64 s-ar putea s-o astepti pana la anul .... nici nu e pe stoc uzual si se face la comanda, importul dureaza alte cateva luni, etc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde Adrian Rapptor pe 26 Iul 2013, 21:20

Multumesc mult pt ajutor. Cât despre autorizatii am chiar prea multe :lol: in loc de 1 arma plus 2 rezerva am patru :lol:
Am sa urmez sfatul lui violiv si am sa îmi iau 9,3x62 si o sa vad ce mai are pe stoc arrow ca tocmai am aflat ca 22x250 nu o mai au așa ca v-a trebui sa mă orientez catre un 243 si sa dau înapoi din autorizatii ca am prea multe :lol:
Adrian Rapptor
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Mai 2010, 22:56
Locaţie: Bucuresti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde liviur pe 27 Iul 2013, 00:58

Am avut senzatia ca vrei 9, 3x62 nu 9, 3x64. In tabelul Blaser la "medium" nu e trecut si 9, 3x64, dar daca @violiv spune ca merge cu 6, 5x68 asa o fi.
O alta varianta de luat in calcul pentru calibru cu razanta buna ar fi 270wsm, recul mic, zgomot destul de mic . Iar munitie gasesti de la mai mulți producatori. Mie mi-a placut calibrul.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 27 Iul 2013, 10:26

Cand era in oferta calibrul era la medium.
Daca te uiti pe un site unde dau "cifrele" o sa vezi ca au aceeasi baza, practic sunt acelasi tub cu minima diferenta la profilul de-a lungu' ...
Din pacate pentru el, a cam cazut in uitare - 9,3x62 e efectiv prea bun ca sa merite sa treci la 9,3x64.
Blaser mai face tevi la comanda in calibrul acesta.

Calibrele short magnum, la R 93, ca si la o gramada de alte arme, au dat probleme la alimentarea rapida, adica blocaje. E un forumist printre noi care poate sa-ti povesteasca (inca o data) ce a trait cu ursul la cativa metri, lovit bine cu primul foc dar nepicat in foc si foarte suparat iar el cu arma blocata (R 93) la tentativa de rearmare rapida cu 300 wsm. Vezi ca nici ARGO nu mai ofera short magnum in varianta noua, E.

Calibrele "clasice" au fost gandite toate avand in minte o necesitate imperioasa: aceea de a nu se bloca la alimentare fortata sau de a nu se bloca in camera la extragere. Intotdeauna s-a avut in vizor intalnirea cu un potential pericol, ca era pe front sau la vanatoare, care sa necesite o rearmare cat mai rapida si fara probleme. De aia toate calibrele clasice au un profil preponderent alungit si curbe blande in loc de muchii frante. E foarte adevarat ca un tub bondoc si cu muchii cat mai pregnante ofera o ardere mai eficienta si un plus la eficienta dar e la fel de adevarat ca dificultatile de alimentare exista la mai toate armele si la toate "scurtele", fie ele Winchester sau Remi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde liviur pe 27 Iul 2013, 11:26

E adevarat ca n-am studiat dimensiunile tuburilor, m-am uitat doar in tabelul de calibre la Blaser. Referitor la problemele cu realimentarea la short magnum, e bine stiut !
Multumim de informatii !
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde romaniac pe 24 Noi 2013, 22:15

Mesaj Scris Dum Noi 24, 2013 3:49 am de ferenczi444


"Calibre Stimate Coleg !
A-şi avea ceva de adăugat la acest capitol , şi anume : Fiecare începător pe care l-a atins febra vînătorii şi doreşte să ajungă cumva în tabăra acelor oameni deosebiţi ,care sînt criticaţi de diferite grupuri extremiste şi sînt numiţi cînd măcelari, cînd criminali sau oameni fără un pic de suflet şi bun simţi ,în cele mai bune cazuri . Însă foarte puţini sînt acele persoane care se pot mîndri ,cu menţinerea echilibrului biologic ,sau cu salvarea de la pierire a unor populaţii de animale care ar fi căzut prada nepriceperii sau a ambiţiilor politice a unor cercuri ,al căror nume nu este voie nici să-l pronunţăm . Începătorul cînd s-a decis că se va face vînător ,încă nici habar nu are de arme sau muniţii sau metode şi modalităţi de vînătoare . Dacă are ceva habar este cazul mai fericit . Însă din păcate cu ce se va înfrunta este chiar legea vînătorii şi legea armelor . Aici mi-aşi permite cîteva păreri . Nu doresc să jignesc dar al naibii de tare mă deranjează acele lucruri care mi se par ne logice , pasivitatea , ignoranţa ,nepriceperea . Nu vreu prin acest fel să par perfect sau să afirm că nu greşesc sau că sînt atotştiutor . Însă nu mă pot abţine să nu-mi spun părerea . Şi acum scriu ce mă deranjează . De obicei cînd instituţiile de stat sau de conducere la aducerea unei hotărîri sau reglementări presupun că se consultă luni de zile , calculează toate posibilităţiile care ,ar putea interveni sau ar afecta bunul mers al lucrurilor . Lîngă conducători sînt presupun specialiştii în domeniu care cu sfaturi utile ajută să se aducă cele mai practice şi folositoare hotărîri să ajute şi să uşureze posibilităţiile de a obţine permisul şi să nu ajungă în capcana birocraţiei şi să-şi petreacă zilele în birouri , de unde dacă reuşeşti să ieşi după trei zile , ajungi terorist , atît de dezamăgit vei fii. Vă întreb ,oare cine a avut ideea să facă legea armelor şi ce l-a influenţat în halul acesta ? De ce oare a fost influenţat ,acum în secolul Internetului ,cînd se putea documenta despre legea armelor din toată Europa şi putea să aleagă combinaţia ideală ptr. vînătorii Români ? Însă el sau ei au ales ca bază vechiul sistem bolşevic şi au făcut legile folosind 4 sau 5 calibre cunoscute de ei din vremea celui mai mare vînător Pe vremuri se cunoştea 7x57 ,7x64, 8x57, 7x65 R , 7,62x54 R şi cîteva alte calibre la funcţionari mai mari. Dar omul de rînd nu avea alte posibilităţi. Vă întreb ,cum se poate să se aducă lege la arme , cînd se iau în considerare greutatea proiectilului , viteza proiectilului şi lungimea tubului ? Mai sînt legi proaste aduse ca de ex în Italia unde nu se poate folosi la vînătoare muniţie care cîndva a fost muniţia armatei ţării respective. Sau unde se stabileşte legea armelor sau folosirea lor la vînătoare pe baza diametrului proiectilului . Pornind însă din simplul fapt că totul este fizică se poate explica cum ,se foloseşte Energia (Jouli ) la toate armele cu foc la aproape toate ţările din Europa. Deci Energia la capătul ţevii este rezultatul arderii prafului de puşcă , şi anume la declanşarea trăgaciului o flacără puternică din fulminat de mercur aprinde praful de puşcă ,ce de fapt nu putem să-l numim praf ptr. că are formă cilindrică, sau biluţe sau formă de taler ,numai praf nu este . La arderea fiecărui gram de pulbere se formează un litru de gaz subpresiune care împinge proiectilul cu o viteză aproape de 8oo m/s şi la o presiune de aprox 3ooo bari . Deci Energia este rezultatul şi este egal cu masa ori acceleraţia . La mărirea masei sau a vitezei direct proporţional va creşte Energia . Acesta este teoria însă practic acest lucru se poate face doar pînă la un anumit punct. De acolo deja intervin şi alţi coeficienţi care aduc alte valori .Nu intrăm în amănunte . Firmele constructoare la construirea unui nou calibru luni de zile sau chiar ani lucrează ca muniţia să indeplinească calităţiile cerinţelor actuale . Am ajuns la Energia la capătul ţevii care parcurge să zicem 1oo m şi ajunge la destinaţie adică loveşte corpul animalului unde a atins o viteză de peste 8oo m/s . La acestă viteză în corpul animalului se produce un efect hidro dinamic , unde un val de unde trece prin venele şi arteriile vînatului, provocînd o explozie care omoară animalul . Efectul produs este cu atît mai brutal cu cît este lovitura mai aproape de creier . Pe vremuri teoria era ca tubul cartuşului să fie căt mai lung să ardă mai mult praf şi cu asta să fie mai mare Energia . Azi deja s-a dovedit că în tuburile scurte dar foarte groase al Magnumurilor praful arde mult mai rapid şi o cantitate mai mare ajungînd la performanţe deosebite . Altă technică folosită de firma Hornady de ex. Că tubul cartuşului fiind de o dimensiune oarecare şi lungime oarecare ,accepta o cantitate de praf oarecare . Firma mai putea să mărească performanţa muniţiei prin presarea în tubul respectiv a unei cantităţi oarecare de praf . Am ajuns la faza cînd factorul principal care îl putem folosi la alcătuirea legilor armelor este energia .Dar este nevoie de cifre cu care să se poate lucra . Şi era nevoie să se cunoască de specialişti performanţele unor muniţii ptr. a le pune la locul respectiv . Unde la căprior legea stabileşte cel puţin 1ooo jouli . Deci poţi vîna cu armă ,al cărui muniţie la capătul ţevii produce 1ooo Jouli. Aceaşi lege stabileşte ptr. vînat mare , Cerb, Lopătar, Mistreţi , Urs, 25oo Jouli . Numai ca o mică precizare vă spun că toate calibrele amintite mai sus au energia suficientă ptr. a aduce pe tablou oricare specie din România .Prostia acolo începe cînd se cer trei date care trebe să corespundă . EX. 444 Marlin 1o,9x56,8 gramajul este de 16g diametrul merge dar nu este bun lungimea tubului. Nu contează că viteza glonţului este de 78o m/s iar energia cu muniţie de Revolution de 435o Jouli. Sau 7x57 are o energie de 27oo-29oo Jouli iar 3o8 Winchester are viteza de peste 8oo m/s şi energia depinde de fabrică dar este între 34oo şi 37oo Jouli . şi toate astea la lungimea tubului doar de 51 mm . Tot aşa este şi cu 7mmo8 Remington ,care are diam. De 7mm şi energia de 34oo Jouli . Sau 6,5x55 Sweden . Are doar lungimea tubului de 55mm dar are gramajul de 1o g şi energia de 3ooo Jouli. Sau un alt caz 9,3x72 R . La prima vedere pare totul în regulă ,gramaj, diametru, lungimea tubului tot. Numai că la săraca muniţie energia este doar de vreo 15oo Jouli şi nu poţi doborî doar un ţap sau căprioară. Aici menţionez că este vorba de o muniţie din secolul trecut şi nu se confundă cu 9,3x74R . Nu mai vorbim de magnumuri unde de ex. 3oo W . Magnum are 7,62 x66 şi performanţa de 47oo Jouli . Muniţia este super cu calităţi excepţionale ,dar şi cu unele dezavantaje . Este nevoie de o ţeavă lungă de cel puţin 65 cm ,are magazie doar ptr trei gloanţe ,este scumpă muniţia , presiunea foarte mare termină ţeava mult mai rapid decît la cele normale , pe teren acoperit datorită vitezei mari dacă glonţul întîlneşte vre-un obstacol,creangă ,iarbă se sparge şi nu ajunge la destinaţie , etc.Dacă am scris toate astea săracul începător a citit pagini întregi şi încă nu a auzit de arme ,ce de fapt era tema respectivă .Armele cu glonţi se clasifică în trei grupe modeste
Arme de calibre mici de la 4,37 - 6,5 mm
Arme de calibre mijlocii d 6,5 - 8 mm
Arme de calibre mari de la 8 mm în sus

Deci ,depinde la ce vrei să vînezi alegi calibrul,ce presupun că ştii ce înseamnă Dacă ai vînat căprior atunci este suficient să ai o armă de calibru mic . Dacă ai şi vînat mare ,cerb,mistreţi, urs ,va trebui să alegi un calibru mijlociu sau mare .. Dacă vînezi din pîndă ajunge să foloseşti o armă de calibru mjlocie ,dar de calitate să poţi trage precis ,ptr. că poţi să ai cea mai performantă armă din lume dacă nimereşti vînatul într-un loc care nu este vital . În momentul de faţă sînt înregistrate în lume aproximativ 15o-2oo de muniţii în diferite calibre şi cam atîtea Wild Cat –uri adică muniţii ne omologate ,din care se poate alege ,majoritatea în SUA dar unui începător nu a-şi recomanda această variantă ,mai degrabă să aleagă din calibrele standard şi tipurile de armă cu tradiţie în Europa sau cel puţin răspîndite în Europa . Trebe să te consulţi cu pricepuţi în domeniu , cu cei care nu sînt orbiţi de un calibru oarecare ,. Să fie neutri în sfaturi şi să te influenţeze într-o direcţie nedorită , iar tu să faci procurarea armei respective pe care din diferite motive la urmă să nu poţi folosi . Nu a-şi recomanda începătorilor să cumpere prima armă un Magnum şi nu un Magnum folosit în nici un caz. Ţevile magnumurilor sînt mult mai solocitate la folosire decît la o armă cu calibru Standard ,de aceea ,s-ar putea să se uzeze ,mai ales la unele firme ( nu doresc să specific ) unde s-a dovedit că după cîteva sute de focuri era indicat schimbarea ţevii şi astfel investiţia în magnum este cu semnul întrebării . Dacă pe deasupra mgnumul nici nu are lungimea ţevii suficiente ,de cel puţin de 65 cm , calitatea şi Energia Magnumului nu are nici Energia unei Arme Standard de acelaşi calibru . Au apărut în ultima vreme nişte magnumuri ,Ultra, Super ,Short etc. Care arată o balistică ,că rămîi şocat şi cu genunchi ridicaţi alergi să-ţi procuri o armă cu aceste calităţi ,dar te recomand să mai alergi o tură că sînt atît de noi şi moderne aceste super muniţii că încă nu se cunosc efectele produse la vînătoare ,practic încă nu au vechime . Este o vorbă din bătrîni ,adică a mea ,să nu cumperi nimic pînă nu încerci . Ca la cumpărarea unui pantof ,sau cînd vrei să te însori . Prima dată proba iar după aceea cumpărătura. Acum sînt posibilităţi să încerci armele înainte de cumpărare. Acea armă o poţi cumpăra şi vei avea succes cu ea cu care în poligon poţi să tragi două cuti de cartuşe una după alta fără să te deranjeze reculul, poţi trage precis şi nu trebe să închizi ochii de frică . Dacă o poţi face acest lucru arma e bună ,o poţi cumpăra . După aceea mai tragi cam 2oo de focuri ca să –ţi cunoşti arma . În concluzie dacă ai posibilitate şi vînezi în România ar fi indicat să ai trei arme cu glonţi : Una în calibru mic ca 222 Rem ,223 Rem,243 Winc, 22-25o Rem, 6,5 x55 SE, 6,5x57 ,etc. Un al doilea în calibru mijlociu 7x65, 3o8 Win. 3oo6 Spr. 27o Winc. 28o Rem, 8x57 ,7x64 ,9,3x62,9,3x64 ,etc Şi unul în calibru mare la goană de mistreţi 9,3x 62 ,9,3 x 64 , 9,3 x 74 R , 375 Hand H etc. Cine nu este aşa de înzestrat şi sit. Materială nu-i permite aşa o investiţie, va trebui să aleagă o armă universală .cu care va vîna la tot. Cum spunea colegul ,nu este armă universală să fie bun la orice dar ,nu aveţi de ales .
Am obosit de atîta scris şi începătorul încă nu ştie nimic de arme . Se poate alege:
-Cu ţeavă basculantă cu un glonţi.
-Cu ţeavă basc. Cu două,trei ,patru gloanţe
-Cu ţeavă fixă cu un foc
-Cu ţeavă fixă ,gen carabină,
-Cu ţeavă fixă semiautomată
Ş i este varianta cînd se categorizează armele după încărcător sub ţeavă (la armele uni lever ) ,cu magazie centrală, (fixe şi demontabile ) şi magazia care trece prin patul armei . Deci să presupunem că după toate astea am reuşit să ajutăm vînătorul la alegerea tipului de armă , la alegerea muniţiei, cunoaşte aproape totul din vînătoare însă nu s-a decis , ce marcă să cumpere. Un singur sfat vă pot da : La arme şi la femei este o lege nescrisă ,unde întodeauna cele mai frumoase şi cele mai bune sînt de obicei şi cele mai scumpe !
Acum cînd v-am făcut capul calendar vă pot spune că şi la alegerea opticii sînt cîteva criterii care ar putea umple cîteva noi pagini. Însă nu doresc să vă obosesc acum la sfîrşitul săptămînii,de aceea vădoresc un sf. De săptămînă plăcut .
Cu Stimă V Janoş"
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde yoghi pe 25 Noi 2013, 01:09

romaniac scrie:Mesaj Scris Dum Noi 24, 2013 3:49 am de ferenczi444


"Calibre Stimate Coleg !
A-şi avea ceva de adăugat la acest capitol ..... .. Unde la căprior legea stabileşte cel puţin 1ooo jouli . .... Aceaşi lege stabileşte ptr. vînat mare , Cerb, Lopătar, Mistreţi , Urs, 25oo Jouli ..


.. Se poate alege:
.
-Cu ţeavă basc. Cu două,trei ,patru gloanţe
-Cu ţeavă fixă cu un foc
-Cu ţeavă fixă ,gen carabină,

..
.
Cu Stimă V Janoş"


Mare sef ...Nu inteleg
1. care lege ne obliga ...cu Joulii
2. care sunt tevile de mai sus (armele )
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 25 Noi 2013, 10:08

N-ai remarcat ca era o trimitere la legislatia din alte tari. In Germania e legea cu energia minima la 100 m, nu la iesirea din teava; in Franta este interzicerea calibrelor foste sau actuale militare; in Italia nu e nicio restrictie - se pot folosi la vanatoare, dupa dorinta vanatorului, calibre care au ori proiectilul mai gros de 5,6 mm, ori tubul mai lung de 39 mm (adica 9x19 e bun, 17 Fireball e bun dar 5,6 PPC x38 nu e bun).
Oricum, energia minima de 1000 J la 100 m pentru tap este o limita muuult mai mare decat are nevoie tapul ca sa pice. S-au facut ceva teste si s-a vazut ca de-i lovit perfect, in cele mai vulnerabile puncte, energia minima e undeva la 25 J iar de pe la 75 are sanse de deces peste 75% lovit chiar imperfect (adica o arma cu aer comprimat un pic mai rasarita) .... 1000 sunt cu o mare marja de siguranta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde bliviu pe 25 Noi 2013, 22:29

Asta da postare :D Acum stiu ca nu stiu :lol: :D Asta cu trei calibre am retinut-o si urmeaza un 243 si un 9,3/62 :wink:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde ferenczi444 pe 04 Dec 2013, 18:52

Stimate Coleg !
Să mă iertaţi că nu am fost destul de clar. Ştiam perfect ce vroiam să scriu ,dar probabil nu am găsit cuvîntul potrivit să fiu înţeles . Voi încerca din nou . Energiile stabilite în Jouli la vînarea unor specii de animale ,dacă nu mă înşel nu figurează în Legea Vînătorii din România .Cel puţin cînd am citit eu Legea acum 2o de ani ,ori am omis ori nu era. Legea despre care am citit pe Forum la un moment dat ,specifica gramajul,diametrul glonţului şi lungimea tubului .Acesta o condamn, şi o consider o prostie . Cînd în UE se pot cumpăra arme în zeci de calibre cu aproximativ aceeaşi Energie ,să se stabilească legi după asemenea criterii,dă dovadă de nepricepere .O consider prostie şi faptul că se interzice folosirea calibrelor care au fost cîndva în proprietatea armatelor statului respectiv.Însă că se stabileşte o anumită Energie la capturarea vînatului respectiv o consider logic şi etic. Violiv m-a înţeles în privinţa că nu am specificat că legile care am amintit erau din UE şi nu în România.
-Care sînt ţevile de mai sus (armele ) . Stimate Coleg ! În rîndurile de mai sus am încercat să ajut acei colegi care nu s-au decis încă ce armă să-şi achiziţioneze . De aceea am făcut o scurtă clasificare ,nu amănunţită să nu-l zăpăcesc ,după care într-un alt articol am vrut să scriu mai mult despre arme . Consider foarte important ca începătorul să cunoască felul,sistemul,tipul de arme ,iar marca să o aleagă după bunul plac. De aceea nu am dorit să specific firme şi să fac reclamă . Probabil că nici nu î-mi permiteau moderatorii. Important este că vei cumpăra armă sau arme în funcţie de grosimea portfelului . Însă în caz că doreşti să scriu despre ceva anume î-ţi stau la dispoziţie
Cu Stimă V. Janoş
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde ferenczi444 pe 06 Dec 2013, 21:19

Stimaţi Colegi !
Da, am observat şi eu greşeala şi î-mi cer iertare ptr. clasificarea din urmă ,dar nu ştiu dacă se poate şterge sau nu.De aceea voi face cîteva modificări ,poate colegii mă vor ierta . Adevărul este că am fost un pic obosit şi nu am verificat la urmă . La clasificarea armelor cu glonţi violiv foarte frumos a descris tot ce este folositor şi demn de urmat,dar permiteţ-im să fac unul în felul cum văd eu . Încep cu glonţul .Dînsa poate fi -cu percuţie pe ramă
-cu percuţie centrală
Cel mai mic calibru cu percuţie pe ramă este 17 Remington .(4,37x48) În ţările vecine este interzis să vînezi cu arme al căror muniţii au percuţie pe ramă.O clasificare se face după ţevile armelor şi anume :
-Cu ţeavă fixă
-Cu ţeavă basculantă
Armele cu ţevi fixe sînt : Carabinele cu încărcare prin repetire gen Mauser mod. M 98
cu repetire gen Winchester (uni lever , western)
cu repetire rapidă, lineară Mauser86 sau Blaser R93
cu repetire (pump action )la Remington mod 76oo
cu repetire semiautomată mod Benelli Argo ,cu arc sau piston cu gaz.
Armele cu ţevi basculante cu o ţeavă
cu două ţevi tradiţionale sau altfel zis Duble
cu două ţevi sistemul Bock
cu trei
cu patru
cu mai multe ţevi
Se mai poate face o calificare după magazia de muniţii folosită
cu magazia centrală -unul sub celălalt
-unul sub altul dar ca tabla de şah cu derivaţie
-sistemul Boxer unde muniţiile sînt aşezate în formă spirală.
cu magazia sub ţeavă ,la armele Western Marlin 444 Winchester 94 etc.
cu magazia în uluc la vechile arme Browning sau Spencer .
În concluzie : Pe Continentul European cele mai stabile şi mai de încredere arme sînt Carabinele cu sistemul de repetire gen Mauser ,Manlicher sau cele fabricate de firma Blaser .Poţi alege din sute de modele şi sute de calibre ,dar nu uita să consulţi vînători cu experienţă .
Cu Stimă V. Janoş
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde Dracones pe 27 Iul 2014, 22:38

Super postarea! Edificatoare pentru un vanator incepator si nu numai!
Nu vreau sa fiu carcotas, dar am ceva pareri "contra" referitoare la .50 BMG. Nu cred ca este prea raspandit la noi in tara, parerea mea e ca nu se justifica nici la urs. Daca nu vrei sa tragi in tyrannosaurus rex, atunci nu ai ce face cu acest calibru la vanatoarea pe plaiurile carpato-danubiano-pontice. Totusi ma intriga un paragraf din postarea ta si anume : Si tot mergind in sus cu calibrele ajugem la 50 BMG care e magnumul suprem si nu e bun de nimic practic (in umila mea opinie) decit tras in poligon si scris la mama si la tata despre el. Am observat aici ca procentul de 50BMG e mare la cei care isi cumpara Porche (observatie pur personala) si nimersc de obicei in tzintele vecinilor. Precizia practica in general scade pe masura ce calibrul si energia cresc. E mai greu de controlat greutati mai mari, cantitati de pulbere mai mari...si sint mai greu de tras
Cred ca se cunoaste recordul obtinut de un militar din armata canadiana, din cate stiu eu neegalat inca: tinta lovita la 2430 m cu .50 BMG. Arma folosita, McMillan Tac-50, are o acuratete de 0.5 MOA
Eeee....aici cred ca intervine o mica confuzie. Atunci cand vorbim de acuratete, nu ne putem referi strict doar la arma sau la munitie. Cred ca acuratetea este o valoare obtinuta din combinatia dintre arma+munitie+optica. Si in cazul asta .50 BMG sta destul de bine in arma potrivita. Ai precizat corect ca este mai greu de tras, presupun ca te-ai referit la recul. Ei bine, PGM Précision a gasit o solutie inovatoare. Frana de gura montata pe PGM Hecate II, face ca reculul sa semene cu cel al calibrului 7,62x51 NATO. Pana si vecinii nostri sarbi se lauda cu o reducere a reculului de 62% la M93 Crna Strela ( Sageata Neagra)
Ca si concluzie:
Parerea mea personala este ca .50 BMG este un calibru foarte bun pentru tragerile la distante de peste 1800 m. Destul de precis si foarte versatil ( poate fi folosit in diferite versiuni : incendiar, perforant, exploziv), se preteaza mai mult la operatiuni militare, fiind folosit cu precadere ca si calibru antimaterial.
Cu vanatoarea nu cred ca are nici o legatura. Merge...dar trebuie si un Porche 8)
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 28 Iul 2014, 07:28

Intai felicitari pentru noua arma! ... am vazut la un alt topic ca esti fericit.

Apoi ca stii rau - intre timp, recordul a fost doborat, ceva mai multi metri pana la tinta si arma o A.I. in 338 LAPUA

http://en.wikipedia.org/wiki/Longest_re ... iper_kills

P.S. intai sa tragi cu si fara frana de gura, calibre mai usoare sau mai serioase si dupa aia sa emiti pareri, mai ales care incep cu "conzluzie personala". Daca tu chiar crezi ca 50 bmg ajunge 308 ..... Solutia de la PGM e atat de inovatoare ca are vreun secol de cand e folosita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde Dracones pe 28 Iul 2014, 22:58

Intai multumiri pentru felicitari! Chiar sunt fericit : m-am luptat cu sistemul si am castigat. De acum pot spune ca am arma mea proprie si personala!
In al doilea rand multumiri pentru urecheala parinteasca...habar nu aveam ca recordul a fost doborat.
In al treilea rand se pare ca nu am fost inteles. Si o sa incerc sa explic, cu cuvintele mele, inca odata ce am vrut sa subliniez in postarea de mai sus.
Departe de a fi o autoritate in domeniu, nici prin cap nu mi-a trecut sa compar calibre sau sa emit pareri de genul care calibru este mai bun sau mai putin bun. Nu le-am incercat pe toate asadar habar nu am. Colegul nostru a afirmat intr-o postare: calibrul 50 BMG nu e bun de nimic! Tot ce am vrut sa demonstrez a fost ca .50 cal este bun, dar nu se preteaza la vanatoare. Cel putin nu cred ca se preteaza la vanatoarea in Romania. Daca ar fi sa il parafrazez pe nenea sectoristul ( baiat de treaba de altfel) as spune ca aceasta imi este declaratia pe care o dau o sustin si semnez! :D
In alta ordine de idei...am tras cu si fara frana de gura, calibre mai usoare si mai serioase. Nu am pretentia ca parerea pe care am emis-o e un adevar universal valabil! Doamne fereste si pazeste! Este doar parerea mea liber exprimata in baza unei experiente precare, ce-i drept!
Oricum, raman deschis catre discutii constructive. Daca e ceva de invatat eu sunt pentru. Nimeni nu poate spune niciodata ca stie deajuns.
Inca odata multumiri violiv, intentia mea nu a fost sa deranjez pe nimeni. A fost o "concluzie personala". Daca nici pe forumuri nu ne putem exprima liber parerile...atunci unde?!
Respect!
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului

Mesajde violiv pe 29 Iul 2014, 07:24

Nu e vorba de niciun deranj.
Dar afirmatii de genul .... reduce reculul unei 50 bmg la valori de 308 .... pe care le mai auzi de la producatori, nici pe hartie nu sunt adevarate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori

Publicitate