Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:02

Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde quasar pe 25 Ian 2010, 22:58

In primul rand va salut pe toti care "pierdeti" timpul pe acest forum pentru a da o mana de ajutor celorlalti. :D ....din simpla curiozitate am citit o parte din discutiile voastre pentru a-mi face o idee despre actuali vanatori din tara fata de cei italieni (diferite forumuri de pe aici). Concluzia la care am ajuns este : incet incet vad ca unii schimba vechile mentalitati iar lucrurile merg spre bine....continuati tot asa.,cea mai mare prostie astazi la multi romani este de a alege un calibru cat mai mare posibil tip 338 lapua magnum crezand ca astfel cum nimereste vanatul pe loc ramane... Personal atat eu cat si multi vanatori experimentati straini care au colindat lumea mergand la tot felul de vanatori cu care am avut ocazia sa schimb anumite idei...pentru fauna din Romania este suficient calibrul 30-06 sau in cel mai rau caz maxim 300 WM .
Un lucru surprinzator si pe acest forum i-l reprezinta faptul ca nu discutati despre munitia referitoare la calibre...aceasta are o foarte mare importanta nefiind suficient ca pusca lui X a fost facuta pentru munitia de 150 grs si daca foloseste munitie de marci diferite vanatul se comporta la fel...luam de exemplu un singur producator RWS are o varietate de modele pentru fiecare calibru pentru tot felul de situatii chiar daca ne uitam doar la munitia de 150grs...pe urma conteaza mult cum este construit acel proiectil care odata ajuns in corpul salbaticului cum se comporta la anumite distante si nu este suficient doar sa opreasca pe loc de exemplu mistretul ci sa n-ui faca ditamai gaura la iesire sau s-ai umple carnea de scije sa fii nevoit ca o buna parte din carne sa o arunci....dupa ce se exerseaza cu diferite modele de "cartuse" cu diferite proiectile ve-ti ajunge la concluzia ca acea carabina a dumneavoastra se comporta diferit iar efectul ce il are asupra vanatului lovit este total diferit 100grs fiind mai letala decat 200grs daca se alege bine. Inca nu sa inventat cartusul universal...dar daca trageti la maxim 100m doar pentru sa omori discursul e altul....un alt lucru care vine lasat in paragina este LUNETA care este mult mai importanta decat carabina !!!...inteleg nu sunt bani dar daca nu se monteaza o luneta ETIC este a nu se trage la mai mult de 150 este riscul foarte mare de a rani doar vanatul !!! Un alt lucru tampit este acela ca multi i-si cumpara pusti semiautomate lise pentru a putea trage 5,6 focuri pentru a face macel...de vina este statul care nu intervine sa le impuie un limitator de maxim 3 focuri cum este si in alte tari...,daca va deranjeaza criticile mele i-mi cer scuze. Sanatate !!!
quasar
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Ian 2010, 21:05

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde violiv pe 26 Ian 2010, 09:42

Bine ai venit printre noi!
Ne bucuram de orice nou venit care e gata sa ne impartasesca din experienta.
Poate n-ai rasfoit suficient. Ori aici, ori pe forumul concurent exista topicuri foarte specializate atat pentru optica de folosit in diverse situatii cat si pentru efectul proiectilelor provenite de la diversi fabricanti sau cu diferite configuratii. Poate ca n-avem noi acces la toate tipurile de proiectile ce se gasesc pe afara dar rar sa fi scapat vreunul din cele prezente pe piata noastra. Si le-am testat si ca precizie si ca efect terminal, si aproape si deoparte, in mai multe calibre chiar, unde a fost posibil.

Cat despre "restrictii", legea nu ne da voie cu mai mult de 2 cartuse in magazie + 1 pe teava atat la armele semi lise cat si la cele ghintuite. Parca la italieni restrictia e numai la lise iar la ghintuite au voie cu magazii de 10 boabe si nu plange nimeni ca fac macel la mistreti :twisted:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde yoghi pe 26 Ian 2010, 19:04

338 nu inseamna neaparat sa cada animalul in foc.338 lapua magnum inseamna placerea de a trage cu un calibru cu adevar magnum.Iar 300WM cit si 7 RemM si binenteles 338 LM sunt totusi cartuse de mare precizie pe distante f mari chiar.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde quasar pe 29 Ian 2010, 00:21

...in ceea ce priveste limitarea la italieni discursul este destul de complicat.,nu stiu daca va intereseaza dar incerc sa va explic: in afara de legea statului referitoare la vanatoare fiecare regiune are o alta lege iar in interiorul regiunilor fiecare provincie (judet) stabileste un regulament...iar cei ce vaneaza in acea provincie trebue sa tina cont de toate diferentele ce se pot gasi intre aceste legi. Pe urma sunt multe provinci unde teritoriul de vanatoare este impartit in 3 categori: 1 zona alpina sau prealpina,2 ATC (un fel de avps cu deal si campie),3 zone umede...lagunare si de palude fiecare zona are limitarile sale de exemplu in multe zone prealpine daca mergi la vanat mic nu ai voie cu nici un fel de pusca lisa semiautomata fiind permise doar cele cu 1 sau 2 tevi lise....altele vor semiautomatele cu 1 pe teava si doar 1 in magazie.....in celelalte 2 categori semiautomaticul este limitat ca la voi in tara....in multe zone umide este interzis plumbul se foloseste doar otelul.,iar in baza la ultimile directive europene in curand peste tot inclusiv la voi in zonele umede o sa fiti obligati sa folositi alice de otel (o sa fie mari probleme in tara datorita ca multi din punct de vedere economic nu o sa-si permita sa schimbe pusca cu una cu tevile omologate...si o sa mearga la risc in continuare cu plumbul.,aici e de vazut cum or sa faca controalele si care vor fi pedepsele....pentru ca daca continua sa functioneze ca in prezent unde sunt destui ce folosesc semiautomatul fara limitator...legea stiu ca exista dar se pare ca sunt destui ce nu prea o respecta.
Referitor la limitarea carabinelor pentru vanatul mare este adevarat ca nu exista peste tot...acolo unde nu exista se datoreaza faptului ca regiunile impreuna cu provinciile au stabilit ca mistretii sunt considerati daunatori si in perioada de vanatoare trebuiesc impuscati cati mai multi....sunt alte provincii unde mistretii sunt vanati tot timpul anului ...aici cand se stabileste ca pe fondul de vanatoare x in acest sezon se poate impusca 20 de capriori vanatori care sunt inscrisi pe acest fond i-i impusca gratis si fara nici o autorizatie doar odata ce i-i impusca trebue sa anunte filiala...odata terminat numarul vanatoarea la acea specie se inchide pe acel fond x....nici la mistret sau la lopatar,capra neagra indiferent de trofeu nu se plateste nimic daca esti inscris in acel fond de vanatoare...in fiecare an un vanator se poate inscrie doar intrun singur fond de vanatoare daca gaseste un loc liber sau daca este primit ca oaspete care are marimea unei singure comune in zonele alpine sau prealpine sau maxim a 4,5 comune la un loc in zonele ATC (un fel de deal si campie) aici nu este nici o limita de locuri dar tot intrun singur fond te poti inscrie daca nu ai ales un fond alpin. Pentru a merge sa vanezi intrun alt fond de vanatoare trebue sa faci un permis temporar zilnic si in functie de specia de vanat ce impusti platesti in baza tarifelor stabilite de fiecare fond alpin sau ATC.
Peste tot fiecare vanator primeste la inceput de sezon un carnetel pe care noteaza de fiecare data ce iese la vanatoare data ora si fondul de vanatoare si cum impusca ceva imediata i-l noteaza indiferent ca este un caprior sau o mierla....in majoritatea zonelor alpine se poate merge doar maxim 2 zile pe saptamana in altele doar 1 la vanatul stantial la pasarile migratoare fiind permise alte 2 zile...se poate impusca doar un singur cap (daca impusti un fazan sau 1 iepure imediat i-l notezi pe carnetel iar vanatoarea sa incheiat...poti impusca doar alte cateva specii de pasari respectand si aici numarul care poate fi de 10 sau 20 de bucati. De obicei intrun singur sezon un vanator in zonele alpine are voe sa impuste de la 2 iepuri pana la maxim 5...la fazani nu este limita pe sezon...in ceea ce priveste vanatul mare nu exista limita in majoritatea cazurilor la mistreti pe cand la celalalt vanat mare exista.
In zonele ATC aici functioneaza tot ca sus cu diferenta ca sunt 5 zile pe saptamana sa mergi la vanatoare si ai dreptul sa impusti in acceasi zi 2 capete...2 iepuri sau 2 fazani sau un iepure si un fazan.,dar in tot sezonul de vanatoare nu mai mult de 5 iepuri de fiecare vanator...in rest alte specii de pasari in baza de fiecare specie exista un numar in fiecare zi sau pe intreg sezonul.,vanatul mare aici nu prea exista dar acolo unde este are cam aceleasi reglementari ca in zona alpina.
Peste tot fiecare vanator poate avea maxim 2 caini si poate merge si singur la vanatoare...nu exista un numar minim de vanatori pentru a iesi in teren.
In multe reserve alpine sau ATC in caz ca terenul este acoperit de zapada este interzisa vanatoarea....doar in unele zone unde iarna este prezenta cateva luni ca la noi se permite si pe zapada dar se inmultesc limitarile.
Cand se incheie sezonul de vanatoare fiecare vanator trebue sa restitue carnetelele la provincie (judet) care face socotelile la numarul si speciile vanate.
quasar
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Ian 2010, 21:05

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde quasar pe 29 Ian 2010, 00:41

:D sunt de acord cu tine daca vrei sa tragi la tinta in poligon....nu in saracul mistret,refuz sa cred ca pentru placere unu ar fi capabil sa traga si in caprior!!! ar fi cum ai trage cu semiautomaticul super magnum calibru 12 camera de 89mm cu incarcatura de 66 grame de plumb la potarnichi.La concursuri in poligon pe distante de 900m-1000m in Italia a-m ramas placut surprins ca arma cea mai utilizata si apreciata (calitate-pret-precizie) este PSL romanesc pe urma vine Dragunov rusesc iar pe trei Zastava al sarbilor iar pe urma vin armele italienesti sau nemtesti...acuma nu stiu daca astfel de arme legea le permite in Romania pentru a le cumpara si folosi in poligon ???
yoghi scrie:338 nu inseamna neaparat sa cada animalul in foc.338 lapua magnum inseamna placerea de a trage cu un calibru cu adevar magnum.Iar 300WM cit si 7 RemM si binenteles 338 LM sunt totusi cartuse de mare precizie pe distante f mari chiar.
quasar
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Ian 2010, 21:05

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde sabinp pe 03 Iun 2010, 16:16

Alin3006 scrie:
violiv scrie:Ba ramai in aceeasi clasa de calibre "normale"....

Sincer, tare sunt curios sa trag niste cartuse de la domnul Lutz la 300 m, indiferent de calibru - chestia cu masa mica si diametrul mare nu se impaca deloc cu distante mari parcurse in "siguranta" si corect.



N-am pacanit cu gloante cat tine, dar draciile alea m-au impresionat. La 300m n-am incercat. Cel mai departe am tras la 150 m, e drept. Si pana acum doar cu 9,3x62. Astept cu mare interes sa vad ce face 243 win din aceeasi sursa. Ca efect omorator nu se compara cu nimic din ce am vazut eu . Ca precizie, pana in 150 m sunt ceas. Mai departe nu stiu ca n-am incercat. Ideea e ca la 9,3x62 viteza e de 975 m/ s iar la 243 win de 1040m/s cu 2070 J. Am avut si folosit la mistret 30.06 cu proiectil de 11,5 g. O singura data a cazut in foc. In rest ...tot mai facea ceva drum, chiar lovit ca la carte. Cu 10,5 g in 9,3 x62 cade in foc invariabil, iar la goana de ex corectia fata de 30.06 a scazut spectaculos datorita vitezei proiectilului. Asta ca sa raspund la o intrebare mai veche - de ce nu folosesc un 16 g in calibrul ala. Mi s-a parut un compromis bun.
De tras la 300 m...nu am unde in Bucuresti. Poate o sa incerc undeva pe coclauri. Sau poate le testezi tu Vio inaintea mea si ne povestesti. Tind sa cred ca ai dreptate si ca pe traiectorii f lungi e posibil sa se destabilizeze.
Scuze de offtopic- din punctul meu de vedere ideea de magnum se leaga cumva ( desi nu e corect dar nu pot sa ma abtin ) si de efectul asupra vanatului.

Salut Alin, da-mi un PM pentru un poligon in Buc. de 300m. daca esti interesat.
sabinp
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Feb 2009, 00:57

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde adigeo pe 03 Iun 2010, 18:11

Spune-l aici sa stim si noi , sau e secret, sau e vreun camp?Sau pulimea nu merita sa traga acolo ?
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde scirocco pe 04 Iun 2010, 14:19

Corect, Adi! Si noi vrem sa stim de poligon,daca bineinteles nu e secret.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde newuser pe 04 Iun 2010, 23:12

Doar pentru cunoscatori :mrgreen:
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde adigeo pe 06 Iun 2010, 11:53

Sincer cred ca e ceva , stiu eu pe un maistru , sau vreun dom' sergent la cutare poligon al armatei etc .Eh ,,, lasa ca ne-om face si noi cunoscatori :roll: .
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde Adrian Rapptor pe 07 Iun 2010, 08:27

In poligonul de la Domnesti se poate face tragere cu carabina la 300 m
Adrian Rapptor
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Mai 2010, 22:56
Locaţie: Bucuresti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde adigeo pe 07 Iun 2010, 08:53

Multumim!!!!!!!!!
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde yoghi pe 08 Iun 2010, 10:10

acum doua zile am auzit si eu ca un vechi tragator de talere a reusit sa ajunga la o intelegere cu conducerea fostului poligon de la Domnesti ,pt al reamenaja in asa fel incat in afara de sportivi sa se poata antrena si unii "snaiperi" :P ai acestui forum.

mai multe nu stiu
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde scirocco pe 08 Iun 2010, 11:09

Aleluia! Sper sa fie adevarat si sa reziste cat mai mult.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde acsph pe 21 Sep 2012, 10:35

Buna ziua,
Rog pe cineva educat si destept sa-mi spuna daca,vanator proaspat fiind,pot cumpara o arma din Franta.Daca da cum ? Daca nu de ce ?
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde vanatorul dibaci pe 21 Sep 2012, 17:53

acscontactph scrie:Buna ziua,
Rog pe cineva educat si destept sa-mi spuna daca,vanator proaspat fiind,pot cumpara o arma din Franta.Daca da cum ? Daca nu de ce ?

Cu toate ca ai postat complect aiurea aici si nici macar nu ai citit atat regulile cat si toate celelalte topicuri unde sa dezbatut pe larg acesta problema -iti pun un link pe care cu certitudine il cunoasteai de la cursurile de armament unde ti-ai insusit temeinic si aprofundat legislatia :mrgreen: - http://www.politiaromana.ro/acte_necesa ... s_arma.htm -aici iti spune cam ce acte ai nevoie si pasi de urmat
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde acsph pe 24 Sep 2012, 12:23

Multumesc pentru raspuns.I-mi insusesc criticile si promit sa nu mai fac (de la verbul a face).
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde bliviu pe 24 Sep 2013, 21:03

Am gasit cu ocazia asta cum sa fac pasaportul armelor :idea: Credeam ca ii de umblat mult dar se pare ca ma inselam .Cu respect
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde Dacul pe 07 Mai 2020, 10:13

Salut!Parerea mea este ca nu dai gres daca cumperi Sabatti pt ca se numara printre marcile bune si te incadrezi si inin limita bugetului.In plus si optica de pe ea este de calitate mai buna.In ce priveste semiautomata la vanatoarea la goana este foarte utila,unde timpii de ochire si reincarcare sunt f. scurti.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea primului magnum (carabina)

Mesajde yoghi pe 07 Mai 2020, 11:39

@Dacule
Omul dorea sa cumpere o pusca dar ...prin 2012 cred.! :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate