Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:25

Binoclu IOR

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Binoclu IOR

Mesajde stefantr pe 27 Apr 2021, 17:32

Buna ziua
De curand am intrat in posesia unui binoclu ior,dar am constatat ca dioptriile mele nu corespund gradatiei de pe ocular.Daca la stangul este pe-acolo,la dreptul e mare rau,eu avand 1.75.
Am cerut ajutor la fabrica ior,pentru calibrare,dar au vrut seria binoclului,ocazie cu care am contatat ca aceasta este stearsa intentionat.
Intrebare:
Gasesc pe cineva ,priceput in ale opticii binoclului,sa poata face o calibrare a dioptriilor?
In bucuresti sau imprejurimi.
Multumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
stefantr
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 03 Sep 2009, 19:25
Locaţie: bucuresti

Re: Binoclu IOR

Mesajde Sly_Fox pe 27 Apr 2021, 20:25

Insistă la IOR, că are sau nu serie trebuie să rezolve problema. Plătești costurile modificărilor la binoclu și gata. Doar nu stai în loc de o serie acum!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Binoclu IOR

Mesajde stefantr pe 28 Apr 2021, 06:36

Eu nu stau in drum de serie,dar se pare ,ca politica Ior-ului,este sa repare doar ce au vandut ei direct,mentionand ca pe piata au aparut binocluri,cumparate de le depozite militare,pe care nu le repara.
stefantr
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 03 Sep 2009, 19:25
Locaţie: bucuresti

Re: Binoclu IOR

Mesajde Sly_Fox pe 28 Apr 2021, 09:09

Păi majoritatea dintre noi avem binocluri cumpărate de pe la unitățile militare. Le-au vândut legal, direct sau prin licitație, prin diferite platforme de vânzări-cumpărări on-line. Eu de exemplu am luat acum câțiva ani câteva bucăți, noi, sigilate în ambalajele originale, cu factură. Nu au fost deschise cutiile niciodată, erau așa cum au ieșit din fabrică în anii 80, cu instrucțiuni, certificat de garanție, plus laveta din bumbac. Acum de ce nu ar repara sau modifica fabrica un asemenea binoclu?
Eu m-aș duce personal la fabrică și aș vorbi direct, nu prin telefon. Am un binoclu, doresc să fac următoarele modificări la acest binoclu. Se face acet tip de modificare din punct de vedere tehnic sau nu?
Nu știu dacă în altă parte ai putea să faci acele modificări!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Binoclu IOR

Mesajde violiv pe 28 Apr 2021, 16:44

Asta e cea mai mica problema pe care o puteai intalni.
Daca valoarea reala a corectiei dioptrice nu corespunde cu indicatia scrisa pe inel e suficient sa privesti prin el si sa rotesti ocularul pana vezi clar! Chiar nu conteaza ce scrie. Pe 90% din binocluri nu scrie nimic acolo.

Daca totusi te deranjeaza, se remediaza usor, "pe genunchi". Ocularul e construit din piese infiletate una peste alta. Se desface usor si poti sa le aliniezi prin tatonari pana ti se pare ca se pupa.

Daca nu poti obtine imaginea clara atunci e o problema.
Pe vremuri, cautand date despre un binoclu similar, am dat de un forum al pasionatilor de optica/astronomie din Ro si am gasit acolo baieti priceputi si raspunsuri la mai toate problemele. Habar n-am daca mai exista forumul respectiv dar un grup pe f-b tot trebuie sa gasesti.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Binoclu IOR

Mesajde stefantr pe 28 Apr 2021, 18:14

Buna ziua
Asa este,e mica problema cu corectia,dar am zis sa remediez, pentru ca nu-mi place "las ca merge si asa".
Cand il folosesc,rotesc pana se vede clar,dar la dreptul imi arata dioptrie de 3,5 spre 4.
De regula ,imi repar singur ce am de reparat,dar aici nu ma bag.trebuie scule mai finute si dat fiind vechimea lui,imi este teama ca nu am sa-l pot desface in siguranta si decat sa-l stric,mai bine il folosesc asa.
Oricum multumesc tuturor.
Poate vreodata am sa-l aduc pe linia de" plutire".
stefantr
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 03 Sep 2009, 19:25
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate