Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:12

Red Dot IOR

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Red Dot IOR

Mesajde Dan2812 pe 05 Oct 2012, 11:03

Daca tot am vorbit despre niste oferte IOR in postul trecut, am mai aflat o noutate de la baieti :

Red Dot - se vinde cu capace si sistem de prindere - 135 euro, fara tva
Mini Red Dot Digi - 125 euro, fara tva
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Red Dot IOR

Mesajde Dan2812 pe 05 Oct 2012, 11:17

Red Dot :

Imagine
Imagine
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Red Dot IOR

Mesajde Don pe 05 Oct 2012, 12:09

Si imaginile?!?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Red Dot IOR

Mesajde DAC pe 05 Oct 2012, 12:25

Imagine

Imagine

Imagine

Banuies ca aici trebuia sa ajungem:http://www.ior.ro/Detalii/Luneta-Red-Dot-RDS/
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Red Dot IOR

Mesajde Don pe 05 Oct 2012, 12:37

P-asta-l stiu...eu il vreau p-ala micu'!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Red Dot IOR

Mesajde madalin122582 pe 05 Oct 2012, 12:57

Mda...interesanta oferta mai ales la cel micut. Poate ne da cineva care a folosit asa ceva niste impresii. Oare rezista la un recul de 30.06 ?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Red Dot IOR

Mesajde tonif pe 05 Oct 2012, 13:47

la cat de grele sunt, nu pot fi decat tanculet, Mada :D

preturile bune bune ... daor ca arata extreme de militaros asa .. nu au nici o treaba cu vanatoarea ... si sunt si maricele ... lungi fata de un burris sau un docter ...

acu, dupa gust pana la urma :D
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Red Dot IOR

Mesajde Dan2812 pe 05 Oct 2012, 13:54

madalin122582 scrie:Mda...interesanta oferta mai ales la cel micut. Poate ne da cineva care a folosit asa ceva niste impresii. Oare rezista la un recul de 30.06 ?

Eu iti pot zice din proprie experienta ca rezista la recul de 30.06 si cel mic este chiar practic.
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Red Dot IOR

Mesajde Dan2812 pe 05 Oct 2012, 13:56

DAC scrie:Imagine

Imagine

Imagine

Banuies ca aici trebuia sa ajungem:http://www.ior.ro/Detalii/Luneta-Red-Dot-RDS/

Da aici trebuia, nu stiu de ce nu au mers la mine, asta e cel mare de 135, eu ma o poza si cu cel mic dar nu pot sa pun aici, nu stiu de ce nu merge.
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Red Dot IOR

Mesajde Elmer_Fudd pe 05 Oct 2012, 16:40

Caracteristicile celui mic si pozele cum le putem vedea? Ce diferente sunt oare intre ele?
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Red Dot IOR

Mesajde bogdan_daniel pe 05 Oct 2012, 19:07

Cand spuneti "ala mic" este cumva vorba de RV - 2? Daca da, aveti mai multe review-uri legate de "asta mic"?
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Red Dot IOR

Mesajde hunt25 pe 05 Oct 2012, 20:44

Cum spune si colegul de mai sus.Mai multe detalii despre RV-2 daca se poate :)
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: Red Dot IOR

Mesajde violiv pe 06 Oct 2012, 09:28

Am tinut in mana RV-1 si RV-2. Primul merita amintit doar ca istorie. Al doilea este semnificativ mai mare decat pare in poze, bate catre un Eotech XPS2 ca lungime da' nu-i chiar asa de lat si greu desi este cam de 3-4 ori mai masiv decat un Docter. Ca prima impresie pare construit beton si nu cred sa scartaie pe niciun calibru si nici nu cred sa crape daca scapi arma pe jos, cum am mai vazut :cry: sa se intample la cele micute. Avantaj pare a fi reglajul cu click-uri ca la lunete si nu cu disculetul nesuferit de la Docter. Prin comparatie cu dimensiunea lui globala si cu grosimea ramei ecranul pare micut desi diametrul este cat la un Docter. Spre deosebire de cele micute cu care suntem mai obisnuiti, geamul este colorat mai intens intr-o tenta verde-albastrui, cam ca la cele rusesti sau red-dot-urile inchise mai vechi si are tendinta de a deforma usor imaginea. Nu-i la fel de intuitiv (sa-i zic asa) de privit prin el. Acum, e drept ca nu l-am avut montat pe arma si este o diferenta mare in a te juca cu el in mana sau pe arma da' mi s-a parut ca si pozitia ochiului in fata lui e un pic mai stricta decat la cele micute. Nu are reglaj digital al intensitatii luminoase. De aceea, "Mini Red Dot Digi" cred ca se refera la acest model:

http://swfa.com/IOR-1x21-Edge-Micro-Red ... 53847.aspx

care se vrea un echivalent al lui Aimpoint Micro.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Red Dot IOR

Mesajde Elmer_Fudd pe 06 Oct 2012, 17:19

Sa inteleg ca cel mai recomandat este cel mare?
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Red Dot IOR

Mesajde violiv pe 07 Oct 2012, 03:04

In graba s-au strecurat mai mult de doua modele in acest topic.
Pe de o parte este vorba de red-dot-uri deschise - adica RV 1-2 - nici nu stiu daca se mai fabrica

http://www.ior.ro/Detalii/RV---1/

http://www.ior.ro/Detalii/RV-2/

iar pe de alta parte de red-dot-uri inchise, asa-zise "cel mare"

http://swfa.com/IOR-1x-Edge-Tactical-30 ... 42524.aspx

si "cel mic"

http://swfa.com/IOR-1x21-Edge-Micro-Red ... 53847.aspx

la fel de bune, cu cat mai mic cu atat mai bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Red Dot IOR

Mesajde Elmer_Fudd pe 07 Oct 2012, 10:55

Deci pot cumpara linistit varianta mini pt 3006...inteleg ca sunt la fel de rezistente. Oare si acesta are inclus in pret sistemul de prindere si capacele? La 125 cred ca se merita...nu stiu la calitate daca se poate compara cu un xps2 sau alti concurenti pt ca la pret e imbatabil...parerea mea. Oare punctul rosu nu e cam mare la 4moa pentru distante un pic mai mari?
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Red Dot IOR

Mesajde violiv pe 07 Oct 2012, 15:49

Ca sa fiu sigur ca vorbim aceeasi limba, topicul face referire la red-dot-uri inchise intr-un tub nu la cele cu gemulet.
125 + TVA >150 E rezonabil si asa pretul. E solid.
Micro are din constructie sistem de prindere pentru sina Weaver la fel ca si Aimpoint.
4 MOA nu-i mult pentru tras la 30-50-70 m ... la 100 m e cat o portocala, poti lua si un taler daca te inveti.

Ca orice dot inchis intr-un tub sufera foarte mult la capitolul imagine de tub si camp de vedere - efectiv jumate din al oricarei lunete de goana decenta ... cat despre uitatul pe langa el cu ambii ochi deschisi, intai incearca si apoi mai vorbim. Eu nu mi-as pune tub pe arma nici sa-l primesc cadou. Oricand e de preferat o luneta de goana iar daca vrei punct rosu atunci alege unul deschis.
Vezi ca a aparut si la noi modelul de la Delta Optical si e undeva la 110-120E.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Red Dot IOR

Mesajde Elmer_Fudd pe 07 Oct 2012, 19:01

Multumesc mult!!!
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Red Dot IOR

Mesajde hunt25 pe 07 Oct 2012, 21:37

Vezi ca a aparut si la noi modelul de la Delta Optical si e undeva la 110-120E.[/quote]

http://en.deltaoptical.eu/products/clos ... inidot105/

De asta ii vorba?
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: Red Dot IOR

Mesajde violiv pe 08 Oct 2012, 09:21

Exact. Teoretic, saptamana asta trebe sa-mi ajunga unul. Va tin la curent ce poate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Red Dot IOR

Mesajde Don pe 08 Oct 2012, 14:40

hunt25 scrie:Vezi ca a aparut si la noi modelul de la Delta Optical si e undeva la 110-120E.


http://en.deltaoptical.eu/products/clos ... inidot105/

De asta ii vorba?[/quote]
violiv scrie:Exact. Teoretic, saptamana asta trebe sa-mi ajunga unul. Va tin la curent ce poate.

Cred ca este cel mai asteptat review al ultimei perioade,sper sa-l afisezi cat mai repede!
Pana in momentul acesta,cele mai ieftine open RD-uri care meritau cumparate mi s-au parut a fi cele
livrate de Meopta si Burris,exact in ordinea asta,cel de la Delta Optical este multisor mai ieftin si daca-l
gasesti comparativ cu cele doua mentionate anterior...poate fi irezistibil!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Red Dot IOR

Mesajde tampa pe 08 Oct 2012, 17:13

Se poate folosi asa ceva la vanatoarea de iepuri si fazani?Este indicat are vreo eficienta?
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: Red Dot IOR

Mesajde Don pe 11 Oct 2012, 10:02

@Violiv,a ajuns la tine RD-ul lui Delta?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Red Dot IOR

Mesajde violiv pe 11 Oct 2012, 12:26

Inca astept ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Red Dot IOR

Mesajde Don pe 11 Oct 2012, 13:00

violiv scrie:Inca astept ...

Si noi...cu nerabdare!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Red Dot IOR

Mesajde tonif pe 12 Oct 2012, 08:27

il am eu, Don, dar nefiind foarte cunoscator in ale red doturilor, nu imi vine sa fac review ...

mic, super usor (40 g) , punctul mai mic un pic decat la burris fast fire, bine definit ... finisat destul de aproximativ la exterior, dar sticla este ok, clara, fara probleme. sistem de reglaj cu surubelnita si cadran atasabil la surubelnita. Probabil este ideal de efectuat in 2, unul trage si ramane cu arma fixa pe menghina sau sac, si celalat regleaza ...

nu l-am folosit inca pentru ca prinderea lui weaver nu se potriveste pe frezarea tot weaver de pe culata XLR ... pe care am aflat ca se potriveste la fix prinderea weaver pentru docter :D .. si exista o sansa foarte mare din ce m-am prins eu, sa se potriveasca reddotul delta pe platforma de docter ... inca nu am verificat, o sa o fac , si zic ...

cu niste mici ajustari (a se citi mici taieturi cu dremmel-ul ) se poate pune si cu baza lui originala pe xlr, dar mi-a fost lene pana acum ... pe o sina weaver normala, prinderea lui merge stas ...

mai departe, nu pot zice nimic cu privire la fiabilitate ...

per ansamblu, la o prima vedere este destul de pe acolo cu burris ff 1-2, mai slab calitativ bine decat ff 3 ...

cu altceva nu pot sa-l compar, ca nu prea am vazut ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Red Dot IOR

Mesajde Don pe 12 Oct 2012, 08:51

tonif scrie:il am eu, Don, dar nefiind foarte cunoscator in ale red doturilor, nu imi vine sa fac review ...

mic, super usor (40 g) , punctul mai mic un pic decat la burris fast fire, bine definit ... finisat destul de aproximativ la exterior, dar sticla este ok, clara, fara probleme. sistem de reglaj cu surubelnita si cadran atasabil la surubelnita. Probabil este ideal de efectuat in 2, unul trage si ramane cu arma fixa pe menghina sau sac, si celalat regleaza ...

nu l-am folosit inca pentru ca prinderea lui weaver nu se potriveste pe frezarea tot weaver de pe culata XLR ... pe care am aflat ca se potriveste la fix prinderea weaver pentru docter :D .. si exista o sansa foarte mare din ce m-am prins eu, sa se potriveasca reddotul delta pe platforma de docter ... inca nu am verificat, o sa o fac , si zic ...

cu niste mici ajustari (a se citi mici taieturi cu dremmel-ul ) se poate pune si cu baza lui originala pe xlr, dar mi-a fost lene pana acum ... pe o sina weaver normala, prinderea lui merge stas ...

mai departe, nu pot zice nimic cu privire la fiabilitate ...

per ansamblu, la o prima vedere este destul de pe acolo cu burris ff 1-2, mai slab calitativ bine decat ff 3 ...

cu altceva nu pot sa-l compar, ca nu prea am vazut ...

Si baza de la Docter trebuie "ajustata" un picut...in esenta,ca sa intre perfect in forajele XLR-ului trebuie
ca marginile care asigura prinderea sa nu fie mai late decat un inel Warne Maxima,spre exemplu.
Sunt foarte curios,eu a trebuit sa vand Meosight-ul,nu-mi ajungeau altfel banii pentru luneta Delta pe care am cumparat-o,dar ala chiar e un RD foarte reusit,nu prea scump,dar oricum dublu fata de Delta,
ala se regleaza foarte usor si este foarte stabil iar optica si iluminarea sunt bune - asta e,atat dai,atat
face,rar apar exceptii...si tot umblam dupa ele!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Red Dot IOR

Mesajde tonif pe 13 Oct 2012, 08:34

Aha !

Inseamna ca am primit informatie eronata :twisted:

Poate imi fac timp azi, dupa ce termin cu pregatirea casei pentru iarna, sa ma apuc sa mesteresc la baza aia, si postez cateva poze cu rezultatul ...

Oricum , jucaria este decenta la prima vedere, si mai multe nu vom sti decat dupa ce e folosita macar un sezon, pe mai multe calibre, eventual lovita, scapata pe jos, etc ... Adicatalea informatii practice ...

Ps mci de tip cu baza docter, ma gandeam sa cumpar una ca sa nu mai surubaresc eu :D
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Red Dot IOR

Mesajde Don pe 13 Oct 2012, 09:58

tonif scrie:Aha !

Inseamna ca am primit informatie eronata :twisted:

Poate imi fac timp azi, dupa ce termin cu pregatirea casei pentru iarna, sa ma apuc sa mesteresc la baza aia, si postez cateva poze cu rezultatul ...

Oricum , jucaria este decenta la prima vedere, si mai multe nu vom sti decat dupa ce e folosita macar un sezon, pe mai multe calibre, eventual lovita, scapata pe jos, etc ... Adicatalea informatii practice ...

Ps mci de tip cu baza docter, ma gandeam sa cumpar una ca sa nu mai surubaresc eu :D

Din cate-mi amintesc,baza de la Docter are latimea prinderii laterale un picut peste cea a unui Warne,
ceea ce presupune sa "iei" un picut din ea,oricum mult mai putin de lucrat decat in cazul bazei de la Delta!
Dar daca-ti place postura de "handyman",chiar nicio problema,dimpotriva!
Eu am cam ajuns batran si lenes cand e vorba despre actiuni care presupun "bibilitul"!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Red Dot IOR

Mesajde tonif pe 13 Oct 2012, 10:40

Ai dreptate, la delta e ceva de munca, pentru ca nu este vorba numai latime, ci si de lungime, baza fiind mai lunga cu cativa mm decat frezarea culatei ...

Pe mine nu ma deranjeaza bricolatul, ci faptul ca nu prea am timp de el :(

Ce-mi ramane dupa job , copil etc, foarte putin de altfel, mai bine citesc o carte sincer ....

La asta o sa-mi fac curaj totusi, ca daca tot m-am captusit cu el, si e destul de simpatic, e pacat sa-l las sa mucezeasca in cutie ....

Si apropos de prinderi, stai sa vezi distractie cu krieghoff-ul ... Ca ala are baze de suhler einhackmontage ... Gherute de-alea mici si enervante .... Unde fiecare baza e cu gheruta ei customizata ... Fereasca sfantul sa vrei sa schimbi ceva, ca esti mancat :D

Iar eu vreu sa fac ceva schimbari ... M-am pregatit psihic deja :)
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 116 vizitatori

Publicitate