Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:26

Red Dot IOR

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Red Dot IOR

Mesajde tonif pe 14 Oct 2012, 11:43

Bonnn....

M-am apucat de treaba ... Pe scurt ? S-a rezolvat, nu se poate :evil:

Mai lung nitel, dupa 2 ore de munca, si o adevarata opera de arta, am realizat ca nu se poate conceptual ca aceasta baza sa fie potrivita pe acea frezare :( si ca daca eram atent de la inceput m-as fi prins de spil ....

Respectiv problema vine de la faptul ca elementul mobil de strangere nu este ca la un inel, ci este o piesa mica, de forma ovala, separata, cu profil weaver in partea interioarasi cu un filet central prin care trece surubul de strans si care se introduce in cadrul mare al bazei ... Cadrul care inconjoara aceasta pieasa pe toate partile, inclusiv in partea de jos ... Iar ca aceasta piesa sa intre in frezare, ar trebui ca caprtea de sub ea a cadrului sa nu existe ... Dar daca reduci inaltimea bazei pe partea respectiva cu acel mm, pe langa faptul ca piesa ramane in aer in partea de jos, vei avea o baza intr-o rana :D , pentru ca din partea fixa nu ai cum sa halesti acel mm, ca se alege praful de unghiul ala weaver ...

Asa ca sfatul este clar, dont try this at home, ca nu mere nici sa o biiiippp .....

Noroc ca baza a ramas utilizabila pe o sina weaver de oameni normali, asa ca nu am facut rahatul praf chiar de tot ....

Asa ca o sa iau o baza suhler einhackmontage, si o sa-l fac pentru drilling la goana, si cu asta basta :lol:
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Red Dot IOR

Mesajde violiv pe 18 Oct 2012, 14:07

Mi-a sosit astazi Red-dot-ul fabricat de japonezi pentru aceasta firma si care se numeste la ei Minidot

http://en.deltaoptical.eu/products/clos ... inidot105/

Daca-l pun alaturi de Burris si Docter (cel mai ieftin si cel mai scump din care am testat) lucrurile ar suna cam asa: nu e Docter da' e peste Burris.

- constructie (aparent) mult mai solida decat la Burris; cel putin baza de prindere pe Weaver e mult mai tapana fata de cea de la Burris care se cam indoia daca strangeai mai viguros
- aceleasi surubele de reglaj cu aceleasi surubele de fixare si cu disculetul gradat aproximativ ca si la Burris si Docter ... naspa, puteau sa treaca la click-uri da' merge si asa
- ecran de aceleasi dimensiuni dar tenta colorata (albastru in acest caz) este mai evidenta decat la Burris si Docter
- punct rosu foarte bine definit si micut (3 MOA fata de 4 respectiv 3,5), exact cat sa fie numa bun
- reglajul automat al intensitatii luminoase sufera de aceeasi chestie ca si la Burris si la Docter II (nu Docter III care-i perfect), adica e super OK in conditii slabe de lumina dar devine iute stralucitor, mai iute decat cresterea intensitatii luminoase ambientale - efectul este insa un pic mai redus decat la Burris. Ce e bine este faptul ca senzorul de lumina este foarte bine izolat si nu "citeste" lumina decat prin micul orificiu anterior. Plasarea unui "plasture" de banda adeziva reduce cantitatea de lumina receptionata si, in consecinta, stralucirea punctului pana la valori foarte bune de folosit
- nu are o garnitura de protectie anti-umezeala intre corp si baza cum are Docter sau Burris III dar se poate improviza perfect cu un pic de banda adeziva
- vine in cutie cu absolut tot ce-i trebe pentru montat-reglat, inclusiv laveta de sters.
- pretul imbatabil (~130 E)

Din pacate, mai devreme de saptamana viitoare nu pot iesi sa-l incerc asa ca impresiile practice mai asteapta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Red Dot IOR

Mesajde radubichis pe 18 Oct 2012, 14:24

Vio ai gresit pretul .Costa 100 euro
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Red Dot IOR

Mesajde violiv pe 24 Oct 2012, 08:30

Am fost la tras cu Red-dot-ul de la Delta.
Vreme naspa, cu Soare foarte intens catre apus si un vant de sa nu poti sta in picioare.

Pro: a rezistat cu brio la ceva peste o cutie de 30-06 si n-a dat semne c-ar pleca la plimbare.

Contra:
- se regleaza la fel de naspa ca Zeiss, Docter, etc. Pana la urma a iesit din noroc si nu pentru ca rotitul de surubele dupa gradatii ar fi avurt vreo noima.
- ecranul colorat se coloreaza din ce in ce mai intens pe masura ce apune Soarele
- punctul rosu este mult mai stralucitor in teren decat pare in casa - o feliuta de banza adeziva neagra si opaca a rezolvat problema si punctul a devenit vizibil, foarte bine definit si posibil de ochit cu el si o sticla la 100 m.
- finisajul negru foarte sensibil - aproape orice atingere cu varfuletul surubelnitei minuscule din dotare lasa o urma

Concluzia: nu e Docter III da' e la fel ca Docter generatiile precedente sau Burris iar pretul e deocamdata imbatabil.

P.S. pe baza scrie "made in Poland", pe dispozitiv "made in China".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Red Dot IOR

Mesajde horea71 pe 03 Feb 2021, 16:04

Salutare!
A folosit cineva red dot-ul nou de la IOR? Daca da, il rog sa impartaseasca citeva impresii.
Ma refer la acest red dot (sper sa nu se considere reclama):
https://www.squadstore.ro/produse/arme- ... -1x20-ior/
Multumesc

PS. Deoarece am gasit acest topic mai vechi nu mai deschid unul nou chiar daca intrebarea mea se refera la cu totul alt produs
horea71
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Oct 2017, 06:36
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Red Dot IOR

Mesajde Iulian C-tin. pe 08 Feb 2021, 17:43

As fi tare curios ce parere ar avea d-ul Violiv.
Iulian C-tin.
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Iul 2020, 15:35
Locaţie: Hunedoara

Re: Red Dot IOR

Mesajde Iulian C-tin. pe 08 Feb 2021, 17:57

Ar fi excelent daca d-ul Radu Bichis ar putea face o paralela intre Delta 26HD si noul IOR.Multumesc.
Iulian C-tin.
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Iul 2020, 15:35
Locaţie: Hunedoara

Re: Red Dot IOR

Mesajde violiv pe 09 Feb 2021, 11:41

E foarte simplu: le cumperi, le pui pe arme, te duci in poligon si testezi. Alegi ce-ti place si vinzi restul! Te alegi cu o mica pierdere financiara si cu multa experienta ... nepretuita!

Mie unul mi-a ajuns experimentatul, strang bani si iau ceva bun-bun, garantat, care nu mai are nevoie de teste.

Dintr-o discutie mai veche cu un nene de la IOR am aflat ca punctul lor rosu a fost gandit si proiectat pentru platforme AR americane, in 223. Pentru arme comune e un pic prea inalt. Pentru calibre de mistreti nu garanteaza rezistenta mecanica.
Acu' chiar nu stiu daca acesta nou aduce si altceva nou inafara de prinderea mai joasa.

Delta tub nu mi-a placut. Are sticla prea verde. Daca il pui alaturi de Aimpoint vezi imediat diferenta. Am si folosesc doua Delta modelul deschis si sint OK .... dar se poate si mai bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Red Dot IOR

Mesajde DanCo pe 05 Iul 2023, 16:37

Salut! Încerc sa montez un punct rosu IOR pe o lisa pompa Benelli Supernova și nu prea îmi reușește pentru ca nu găsesc o prindere pentru ea. Red dotul este IOR RD1 Micro și are prindere picatinny iar sina de la lisa are 8mm lățime și 3 mm grosime. Am luat un adaptor universal din ala pentru Delta, Meopta,Docter, etc de genul celui din link.
https://huntershop.ro/suport-luneta-ada ... 14mm-delta
Red dotul se potrivește pe adaptor, el se potrivește ca lățime pe sina însă gheara care strânge sina nu este destul de înaltă încât sa intre pana sub sina și sa o fixeze foarte bine. Doar clampeaza pe sina. Fiind din aluminiu acel adaptor mi frica sa nu o ia la plimbare. Știe cineva o alta soluție? Multumesc!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Red Dot IOR

Mesajde tehărău pe 05 Iul 2023, 19:21

Erau bune niște poze. Cât a diferența?
Din ce povestești ar merge luat din grosimea șinei pe o mașină de rectificat. Eventual și din talpa adaptorului cât sa rămână gheara mai înaltă dar acolo e cu cântec la partea înclinată, nu știu fără sa vad.
Ar mai merge și un decupaj în șină cât sa între gheara, eventual în v cât sa strângă.
Important e sa găsești un atelier cu ceva dotări. Un frezor bun te rezolvă probabil. De unde să-l iei?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Red Dot IOR

Mesajde DanCo pe 05 Iul 2023, 20:03

Un frezor la care sa ma duc cu arma? Dacă ar fi un armurier cu freza dar de unde. O freza la care sa o fac eu dar nici asta nu am. Rămâne cred varianta de pila la care sa iau din partea de jos a șinei poate. Încerc sa fac poze și revin cu ele.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Red Dot IOR

Mesajde tehărău pe 05 Iul 2023, 20:21

Stai cuminte cu pilotul manual ca nu o scoți plan. Mai așteaptă ca găsești un meseriaș. Așteaptă sa mai citească lumea, mai scrie pe forumuri.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Red Dot IOR

Mesajde DanCo pe 05 Iul 2023, 20:41

Aici și pozele. Nu o sa ma apuc cu pila ca sigur nu pălesc drept și apoi, când strâng suportul pe sina o sa îmi împingă sina cine știe cum și va sta aiurea. De menționat ca mai am și suportul original cu care vine red dotul dar este pentru sina picatinny și nu am gasit nicaieri un adaptor pentru sina de 8 mm la picatinny.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Red Dot IOR

Mesajde tehărău pe 05 Iul 2023, 21:30

Acum se înțelege bine. Dacă ești mesterică, cred ca ți-o faci singur. Dacă ai hemoroizi și vrei neapărat chestia aia pe armă (care cred că mai rău te încurcă).
Ce as face în locul tău? Aș pune-o așa cum stă (ca dacă nu o strângi ca nebunul s-o rupi, stă) si as trage la poligon, să văd dacă încurcă. Eu zic că dacă pe bumb nu vezi prepelixul, pe punct rosu, nici atât.
Apoi, dacă rămâi pe el, as lua niște beri și niște pile noi. Aș face semn cu un ac de trasat pe șină și as face cu migală o fanta, în pană. După ce intri în ea, te apuci și refaci unghiul ghearei în până, pe negativ. Și le păsuiesti una după alta, în pași mici.
Cred ca ai înțeles ideea, că mecanică fina pe net nu-i lucru.
Spor!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Red Dot IOR

Mesajde DanCo pe 05 Iul 2023, 21:35

Nu am doua mâini chiar stângi. Candva, de mai bine de 30 de ani am făcut o școală în domeniu și am lucrat o vreme ca rectificator la o secție de mecanica fina. Oricum îmi trebuie mult curaj sa ma apuc. Poate ca nu zici rau. Ma duc la poligon si trag si cu si fara si apoi vad dacă risc sa pălesc sina. Pana atunci însă caut și un adaptor de la sina la picatinny.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Red Dot IOR

Mesajde violiv pe 06 Iul 2023, 00:11

1. Cu exceptia proiectilului unic, nu merita punct rosu pe lisa. Nu aduce niciun beneficiu in schimb incurca mult.

2. Chiar daca-l pui pentru unic, "simpla" montare nu e suficienta. Trebuie lucrat si la pat pentru ca linia de ochire e cu cel putin 2 cm deasupra si-l cauti mult daca pastrezi inclinarea patului potrivita pentru tras pe sina.

3. De ce sa-l pui aiurea-n tramvai pe sina tevii cand se poate pune pe carcasa armei??? N-ai gauri filetate in carcasa? A mea avea! Si se gasesc baze weaver-picatinny pentru Benelli. Pui dispozitivul cu prinderi originale, lucrate corect si nu mai surubaresti nimic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Red Dot IOR

Mesajde violiv pe 06 Iul 2023, 00:18

P.S. daca te mananca degetele ... eu as incerca sa tai un canal longitudinal in prindere. Exact de latimea sinei, perfect paralel cu marginea din stanga, de 1-2 mm adancime, care sa-i permita sa coboare mai jos.
Cum prinderea nu e arma, orice mester iti poate face asta pe o freza in 5 minute.
Eventual as face un mic sant transversal in sina armei, in care sa se sprijine partial surubul prinderii ... drept piesa anti-recul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Red Dot IOR

Mesajde DanCo pe 06 Iul 2023, 06:40

Exclusiv pentru unic vreau punct rosu. Arma nu are nici un fel de gaura filetata ca dacă avea era simplu și îl prindeam pe prinderea originala picatinny cu care a venit red dot-ul. Am văzut pe afara adaptoare de la sina de 8mm la picatinny și care se potrivesc la benelli supernova. Pana la urma poate ca o sa comand asa ceva numai ca is in State.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Red Dot IOR

Mesajde Adrian_Dumitru pe 06 Iul 2023, 10:16

DanCo scrie:Exclusiv pentru unic vreau punct rosu. Arma nu are nici un fel de gaura filetata ca dacă avea era simplu și îl prindeam pe prinderea originala picatinny cu care a venit red dot-ul. Am văzut pe afara adaptoare de la sina de 8mm la picatinny și care se potrivesc la benelli supernova. Pana la urma poate ca o sa comand asa ceva numai ca is in State.



dacă îmi dai mesaj pe wazzap iti trimit poze cu un adaptor de la sina de benelli nova la picatiny/weever
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Red Dot IOR

Mesajde DanCo pe 06 Iul 2023, 11:38

Iiti dau mesaj dar lasa-mi te rog numărul tău aici sau pe mesageria privata sa știu unde. Meci!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Red Dot IOR

Mesajde yoghi pe 08 Iul 2023, 09:28

Nu stiu daca cu tine am vorbit .acum doua saptamani a fost.cineva cu aceasi discutie/problema.
Punctul rosu nu se pune pe teava .e loc destul pe cutia mecaniamului. Care se poate gaurii pt prinderea unei sine .

Da montarea este mai. ""Invaziva"" decat pe sina dar vine mai bine la ochi. Cum a zis @Vio un unghi corect .Daca punctul tau e la jumatea tevii vei vedea mai usor animalul dar vei ochii f greu. Corect e sa vezi animalul in interiorul aparatului si punctul rosu pe inima/bot.
Asa cum montezi tu vei vedea tot aparatul pe locul inimii.

Pune aparatul pe arma lipestel cu scoci si schimba locul pina ai o veddere optima.


Am si freza daca trebuie **==
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Red Dot IOR

Mesajde DanCo pe 08 Iul 2023, 11:13

Nu cu mine ai vorbit sigur. De la Cluj pana la tine ii ceva distanta. Caut o soluție mai puțin invaziva. Am găsit sisteme de prindere pee ceva site-uri de afara și un sistem de prindere pentru Docter în tara care cred ca se potriveste dar ii scump ca dracu. Pana la urma cred ca este mai ușor sa caut o sina picatinny cu gauri pe margini și sa ii fac partea care vine sub sina cu 4 gauri filetate. Din păcate nici sistemul sugerat de @Adrian_Dumitru nu este pe nicăieri pe la noi asa ca rămâne sa improvizez.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Red Dot IOR

Mesajde violiv pe 08 Iul 2023, 14:51

@yoghi
Aparent, asa e cum spui.
Dar am vazut ca cei de la Verney monteaza punctul rosu in locul catarii armei, oferind chiar prindere dedicata pentru a-l putea pune in varful tevii.
Asa ca m-am apucat de experimente.
Am incercat sa folosesc la vanatoare cu alice punct rosu montat "la locul lui", adica mai langa ochi. Tragand cu alice, adica viteza mica si necesar de corectii mari, mult mai mari decat glont la mistret, animalul iese din cadranul dispozitivului pentru o corectie de ochire buna. Senzatia e naspa pentru ca imaginea prin dispozivitiv este un pic deformata si ochiul vede doua imagini diferite, greu de sincronizat. Greu functioneaza ...
Am un bock facut mai sportiv, cu patul foarte drept, cu care nu puteam trage neam. Mi-a iesit in cale un punct pentru lisa de la Docter, din acela cu geam foarte ingust si punct de 5 moa, cu fixare pe sina armei. Am inceput sa experimentez si cu acesta. Undeva pe la jumatea tevii marimea relativa a punctului ajunge sa ocupe tot ecranul. La gura tevii practic nu mai vezi decat punctul, exact ca pe o catare. Nu mai vezi tinta prin ecran. Poti ochi linistit asa cum o faceai pe bumbul sinei, ca si cand ar fi o catare de fibra. Aproape fara exercitiu functioneaza foarte bine, te obisnuiesti imediat.

Am fost la Aimpont, aproape imediat dupa ce au lansat modelul de pus pe sina armei. Aveau stand de tir virtual si ne-am tot jucat. Si ei aveau punctul rosu de tip inchis in tub fixat tot dincolo de jumatea tevilor. Numa' asa puteai vedea bine si talerul si punctul in aceeasi imagine, practic disparand din campul vizual corpul aparatului. Necesita adaptare, mai ales daca ai creierul setat sa priveasca "prin luneta".

Am vazut recent extrema cealalta, adica avand punctul fixat foarte-foarte aproape de ochi, pe o extensie catre in spate a sinei. Raniero Testa are niste filmulete in care trage cu glont la talere in zbor, cu o semi in 308 pe care are punct rosu fixat chiar langa ochi. In acest mod, chiar cu corectiile mari necesare, pastreaza in aceeasi imagine si talerul si punctul, imaginea fiind vazuta prin dispozitiv.

Cu ceva ani in urma Burris a facut un sistem de montare a punctului rosu, fixat pe o mica placuta care se prindea in loc de saiba de ajustare a patului la armele semi. Pozitia este tot foarte aproape de ochi.
Nu stiu de ce dar nu prea a prins la piata.

@ DanCo
Mai bine iti iei o carabina! \:D/
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Red Dot IOR

Mesajde yoghi pe 08 Iul 2023, 19:07

Da stiu ce zici. CLAR depinde de fabricantul punctului/dispozitivului.

Am avut in mana arme cu montaj in extrem. "Punctul"" era montat in varful tevii in locul catarii sau era la 5cm de ochi pe inelul de reglaj al patului(arma semi).
Am avut la reglaj luneta de 3_9x40 montata pe sina de beneli crio

Un nene avea pe ij27 un punc rosu inaltat ,pt a vedea catarea pe sub.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Red Dot IOR

Mesajde Adrian_Dumitru pe 10 Iul 2023, 09:50

yoghi scrie:Nu stiu daca cu tine am vorbit .acum doua saptamani a fost.cineva cu aceasi discutie/problema.
Punctul rosu nu se pune pe teava .e loc destul pe cutia mecaniamului. Care se poate gaurii pt prinderea unei sine .

Da montarea este mai. ""Invaziva"" decat pe sina dar vine mai bine la ochi. Cum a zis @Vio un unghi corect .Daca punctul tau e la jumatea tevii vei vedea mai usor animalul dar vei ochii f greu. Corect e sa vezi animalul in interiorul aparatului si punctul rosu pe inima/bot.
Asa cum montezi tu vei vedea tot aparatul pe locul inimii.

Pune aparatul pe arma lipestel cu scoci si schimba locul pina ai o veddere optima.


Am si freza daca trebuie **==


https://www.youtube.com/watch?v=lNDMV6j ... TVShowTime

Am vazut prin state arme de competitie/tactice ca bereta 1301/Mossberg 940 care aveau frezate prinderea de reddot direct in cutia mecanismelor pentru a fi montată cât mai jos. sunt curios daca se poate face asa ceva și în România
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate