Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Oct 2021, 07:24

Red Dot IOR

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: Cristi

Re: Red Dot IOR

Mesajde tonif pe 14 Oct 2012, 11:43

Bonnn....

M-am apucat de treaba ... Pe scurt ? S-a rezolvat, nu se poate :evil:

Mai lung nitel, dupa 2 ore de munca, si o adevarata opera de arta, am realizat ca nu se poate conceptual ca aceasta baza sa fie potrivita pe acea frezare :( si ca daca eram atent de la inceput m-as fi prins de spil ....

Respectiv problema vine de la faptul ca elementul mobil de strangere nu este ca la un inel, ci este o piesa mica, de forma ovala, separata, cu profil weaver in partea interioarasi cu un filet central prin care trece surubul de strans si care se introduce in cadrul mare al bazei ... Cadrul care inconjoara aceasta pieasa pe toate partile, inclusiv in partea de jos ... Iar ca aceasta piesa sa intre in frezare, ar trebui ca caprtea de sub ea a cadrului sa nu existe ... Dar daca reduci inaltimea bazei pe partea respectiva cu acel mm, pe langa faptul ca piesa ramane in aer in partea de jos, vei avea o baza intr-o rana :D , pentru ca din partea fixa nu ai cum sa halesti acel mm, ca se alege praful de unghiul ala weaver ...

Asa ca sfatul este clar, dont try this at home, ca nu mere nici sa o biiiippp .....

Noroc ca baza a ramas utilizabila pe o sina weaver de oameni normali, asa ca nu am facut rahatul praf chiar de tot ....

Asa ca o sa iau o baza suhler einhackmontage, si o sa-l fac pentru drilling la goana, si cu asta basta :lol:
tonif
Veteran

Mesajde violiv pe 18 Oct 2012, 14:07

Mi-a sosit astazi Red-dot-ul fabricat de japonezi pentru aceasta firma si care se numeste la ei Minidot

http://en.deltaoptical.eu/products/clos ... inidot105/

Daca-l pun alaturi de Burris si Docter (cel mai ieftin si cel mai scump din care am testat) lucrurile ar suna cam asa: nu e Docter da' e peste Burris.

- constructie (aparent) mult mai solida decat la Burris; cel putin baza de prindere pe Weaver e mult mai tapana fata de cea de la Burris care se cam indoia daca strangeai mai viguros
- aceleasi surubele de reglaj cu aceleasi surubele de fixare si cu disculetul gradat aproximativ ca si la Burris si Docter ... naspa, puteau sa treaca la click-uri da' merge si asa
- ecran de aceleasi dimensiuni dar tenta colorata (albastru in acest caz) este mai evidenta decat la Burris si Docter
- punct rosu foarte bine definit si micut (3 MOA fata de 4 respectiv 3,5), exact cat sa fie numa bun
- reglajul automat al intensitatii luminoase sufera de aceeasi chestie ca si la Burris si la Docter II (nu Docter III care-i perfect), adica e super OK in conditii slabe de lumina dar devine iute stralucitor, mai iute decat cresterea intensitatii luminoase ambientale - efectul este insa un pic mai redus decat la Burris. Ce e bine este faptul ca senzorul de lumina este foarte bine izolat si nu "citeste" lumina decat prin micul orificiu anterior. Plasarea unui "plasture" de banda adeziva reduce cantitatea de lumina receptionata si, in consecinta, stralucirea punctului pana la valori foarte bune de folosit
- nu are o garnitura de protectie anti-umezeala intre corp si baza cum are Docter sau Burris III dar se poate improviza perfect cu un pic de banda adeziva
- vine in cutie cu absolut tot ce-i trebe pentru montat-reglat, inclusiv laveta de sters.
- pretul imbatabil (~130 E)

Din pacate, mai devreme de saptamana viitoare nu pot iesi sa-l incerc asa ca impresiile practice mai asteapta.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde radubichis pe 18 Oct 2012, 14:24

Vio ai gresit pretul .Costa 100 euro
radubichis
Veteran

Locaţie: Hunedoara

Mesajde violiv pe 24 Oct 2012, 08:30

Am fost la tras cu Red-dot-ul de la Delta.
Vreme naspa, cu Soare foarte intens catre apus si un vant de sa nu poti sta in picioare.

Pro: a rezistat cu brio la ceva peste o cutie de 30-06 si n-a dat semne c-ar pleca la plimbare.

Contra:
- se regleaza la fel de naspa ca Zeiss, Docter, etc. Pana la urma a iesit din noroc si nu pentru ca rotitul de surubele dupa gradatii ar fi avurt vreo noima.
- ecranul colorat se coloreaza din ce in ce mai intens pe masura ce apune Soarele
- punctul rosu este mult mai stralucitor in teren decat pare in casa - o feliuta de banza adeziva neagra si opaca a rezolvat problema si punctul a devenit vizibil, foarte bine definit si posibil de ochit cu el si o sticla la 100 m.
- finisajul negru foarte sensibil - aproape orice atingere cu varfuletul surubelnitei minuscule din dotare lasa o urma

Concluzia: nu e Docter III da' e la fel ca Docter generatiile precedente sau Burris iar pretul e deocamdata imbatabil.

P.S. pe baza scrie "made in Poland", pe dispozitiv "made in China".
violiv
Veteran

Mesajde horea71 pe 03 Feb 2021, 16:04

Salutare!
A folosit cineva red dot-ul nou de la IOR? Daca da, il rog sa impartaseasca citeva impresii.
Ma refer la acest red dot (sper sa nu se considere reclama):
https://www.squadstore.ro/produse/arme- ... -1x20-ior/
Multumesc

PS. Deoarece am gasit acest topic mai vechi nu mai deschid unul nou chiar daca intrebarea mea se refera la cu totul alt produs
horea71

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde Iulian C-tin. pe 08 Feb 2021, 17:43

As fi tare curios ce parere ar avea d-ul Violiv.
Iulian C-tin.

Mesajde Iulian C-tin. pe 08 Feb 2021, 17:57

Ar fi excelent daca d-ul Radu Bichis ar putea face o paralela intre Delta 26HD si noul IOR.Multumesc.
Iulian C-tin.

Mesajde violiv pe 09 Feb 2021, 11:41

E foarte simplu: le cumperi, le pui pe arme, te duci in poligon si testezi. Alegi ce-ti place si vinzi restul! Te alegi cu o mica pierdere financiara si cu multa experienta ... nepretuita!

Mie unul mi-a ajuns experimentatul, strang bani si iau ceva bun-bun, garantat, care nu mai are nevoie de teste.

Dintr-o discutie mai veche cu un nene de la IOR am aflat ca punctul lor rosu a fost gandit si proiectat pentru platforme AR americane, in 223. Pentru arme comune e un pic prea inalt. Pentru calibre de mistreti nu garanteaza rezistenta mecanica.
Acu' chiar nu stiu daca acesta nou aduce si altceva nou inafara de prinderea mai joasa.

Delta tub nu mi-a placut. Are sticla prea verde. Daca il pui alaturi de Aimpoint vezi imediat diferenta. Am si folosesc doua Delta modelul deschis si sint OK .... dar se poate si mai bine.
violiv
Veteran

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare