Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 19:49

luneta pentru 338 WIN MAG

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde mariusspania pe 24 Dec 2012, 14:35

Salutare si Craciun Fericit tuturor cititorilor acestui forum.
De cateva luni bune tot imi bat capul,ce marca de luneta si ce magnificatii sa cumpar,pentru calibrul de mai sus.Arma o sa fie,(zic o sa fie pentru ca am comandat-o luna aceasta si pana in iulie 2013 nu ajunge) Tikka T3 pentru stangaci.Zona unde vinez este de deal-munte cu distante de tragere de la 50m in sus,iar vinatul este mistretul, in principal la goana si sper anul viitor sa incep cu vanatoarea la panda.Eu din citite m-am gandit la magnificatii gen 2.5-10 sau12sau16x50/56 ca sa mearga si la goana si la panda. Armurierul unde cumpar tot timpul mi-a recomandat niste lunete marca SHILBA japoneze si le-a laudad pana la cer si inapoi la doar vreo 300 euro,daca cineva are sau le cunoaste astept opinii.
Pe alta parte ma gandesc la:
NIKON MONARCH E 2.5-10x56 RET IL care ajunge pe la 1100 euro sau
BUSHNELL ELITE 6500 2.5-16x50 RET IL la 950euro sau
Delta Optical Titanium 1.5-9x45 fara reticula iluminata 1150euro
Delta Optical Titanium 2.5-15.5x56 RET IL 1150euro
Cred ca le prefer pe cele cu reticula iluminata(punctuletul rosu) in cazul goanei cred ca este mai intuitiva ochirea avand un punctulet rosu in centru.
Orice parere este binevenita avand in vedere ca nu cunosc personal nici o marca sau model.Multumesc aticipat
mariusspania
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Mar 2011, 13:00
Locaţie: albacete,spania

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde VanatorMd1974 pe 24 Dec 2012, 16:48

Bine ai venit.Arma foarte buna. Calibrul mai rar intalnit dar foarte bun la panda. Pentru goana nu poti lua o semi? Despre luneta 2.5-15.5x56 se descurca foarte bine la panda. Sanatate!
VanatorMd1974
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 12 Sep 2012, 17:38

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde mihai_tud pe 24 Dec 2012, 17:24

Eu nu as incepe cu 2,5 magnificatie pentru goana.Cauta ceva cu 1,25...1,5 ca si magnificatie minima.
Spor la cumparat!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde DART pe 24 Dec 2012, 17:26

Salut @mariusspania

Ma gandesc la acest calibru si eu de ceva vreme.........in ambalaj SAKO , acest calibru de 8,585 incarcat magnum este f. interesant.Ai mai de toate in ea.
De regula o optica de calitate buna(sa-i reziste mecanica la acest calibru ,”sticla” sa-i fie exemplara .......si dotata cu punct luminos de zi/noapte) poate sa coste uneori de 2x cat arma.
Luneta cu magnificatie 2,5-10x56 este un compromis mai mult sau mai putin ....dulce sau....amar.
Din lunetele enumerat mai jos............ Delta Optical Titanium 1.5-9x45 varianta iluminata ar fii alegera buna daca doresti o singura luneta.............”acceseaza-l” pe @Tranan sau D-ul Radu Bichis.....si poate iti dau dinsii un pret mai bun la aceasta luneta.
Bafat si Craciun Fericit si tie!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde Don pe 24 Dec 2012, 17:29

Marius,din cate vad lunetele Delta sunt mai scumpe binisor in Spania decat aici!
Daca te hotarasti pentru una dintre ele,mai bine comanda-le lui @Tranan sau Radu Bichis,probabil ca te
va ajunge una sub 800 de euro cu transport cu tot!
Privitor la model,daca nu vanezi pe intuneric ci numai pe zi sau un pic dupa apus,cand mai ai ceva lumina
reflectata,un obiectiv de 56 nu se justifica!In acest caz,universala 1,5-9x45 de la Delta este de departe cea
mai potrivita pentru ce povestesti ca ai de gand.
De asemenea,nu cunosc reglementarile legale locale(inteleg ca vanezi in Spania) pentru ca in unele tari este
permisa utilizarea dispozitivelor de iluminat,caz in care ai putea folosi o lanterna pe luneta pentru panda
de noapte,atunci 1,5-9x45 ti-ar cam putea rezolva toate.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde DART pe 24 Dec 2012, 17:40

...zici ca ne-am vorbit......Don :lol: ,sau cei ce se aseamana se aduna.Craciun Fericit!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde Alexandru Nicu pe 24 Dec 2012, 17:47

Buna seara.
Ati ales niste lunete chiar foarte fiabile, robuste si cu o optica impresionanta. Toate pot face o pereche buna cu Tikka. Dat fiind faptul ca veti vana preponderent la goana, magnificatia de plecare (2.5x) de la Nikon, Bushnell si Delta "mai mare" va poate crea uneori mici inconveniente fiind cazuri in care vanatul poate veni/trece la distante mult mai mici fata de unde ne-am propus iar ochirea prin luneta fiind deficitara. In schimb, cele 3 mai sus mentionate isi fac treaba cu brio la panda. Dar cea mai potrivita pentru cazurile in care vanati este 1.5-9x45, putand fi folosita atat la goana cat si la panda (200-250 m).
Sarbatori fericite si bafta la achizitie.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde Don pe 24 Dec 2012, 18:44

DART scrie:sau cei ce se aseamana se aduna.Craciun Fericit!

Si tie,DART,din toata inima!
Alexandru Nicu scrie:Buna seara.
Ati ales niste lunete chiar foarte fiabile, robuste si cu o optica impresionanta. Toate pot face o pereche buna cu Tikka. Dat fiind faptul ca veti vana preponderent la goana, magnificatia de plecare (2.5x) de la Nikon, Bushnell si Delta "mai mare" va poate crea uneori mici inconveniente fiind cazuri in care vanatul poate veni/trece la distante mult mai mici fata de unde ne-am propus iar ochirea prin luneta fiind deficitara. In schimb, cele 3 mai sus mentionate isi fac treaba cu brio la panda. Dar cea mai potrivita pentru cazurile in care vanati este 1.5-9x45, putand fi folosita atat la goana cat si la panda (200-250 m).
Sarbatori fericite si bafta la achizitie.

La panda,magnificatia maxima de 9x permite mai mult decat cei 200-250m chiar si pentru un animal de
talia vulpii...dezavantajul real pentru distante mai mari decat cele mentionate de tine ar fi ca nu are un reticul balistic,nu magnificatia!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde mariusspania pe 24 Dec 2012, 19:19

Multumesc pentru raspunsurile rapide.Cert este ca aici in Spania,sau cel putin in zona mea,este permisa folosirea lanternelor, si as lua in considerare varianta DELTA insa modelul 1,5-9x45 este fara punctuletul iluminat(nu apare pe site)care il consider destul de necesar(avand in vedere zilele noroase sau ploioase)
Daca luam in considerere distanta intre ochi si luneta NIKON si BUSHNELL au 10cm(scrie pe site la fiecare) iar DELTA intre 8 si 9,5(adica la minim trebuie sa pun ochiul mai aproape de luneta cu 1,5 cm)
Garantia la NIKON este de 30 de ani iar la delta numai de 10,la BUSHNELL nu cunosc exact.
Asta ar fi teoria dar din punct de vedere mecanic(fiabilitate,rezistenta la apa,la lovituri) ceva cunostinte


CRACIUN FERICIT !!!
mariusspania
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Mar 2011, 13:00
Locaţie: albacete,spania

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde Don pe 24 Dec 2012, 20:18

mariusspania scrie: insa modelul 1,5-9x45 este fara punctuletul iluminat(nu apare pe site)

Al naibii de curios!!!
Tot ce se vinde in Romania este iluminat si costa sub 750 de euro!!!
Mai mult,in 2013 se livreaza deja cu iluminarea de generatia a III-a de la ei!
Poate chiar e bine sa strici o vorba cu Tranan sau Radu Bichis!
Daca mai spui ca este permisa si folosirea surselor de lumina...chiar ca e pacat sa iei altceva!
Eye relief-ul este suficient si la Delta,este mai bun intr-adevar la Monarch E,dar fa tu singur o experienta
si aseaza-le una langa alta sa vezi ce diferenta de camp vizual in favoarea lui Delta!
Parte dintre cei care ti-au raspuns le cunosc pe amandoua...eu le-am si avut si am ramas cu Delta!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde armi pe 24 Dec 2012, 21:55

De ce nu incerci la @Tranan, ere preturi destul de bune la lunete si este serios. Eu am fost multumit de el cum m-a servit.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde mialxx pe 25 Dec 2012, 13:40

Sunt permise si dispositive NightVision, sau doar surse de Lumina?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 949
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde violiv pe 25 Dec 2012, 14:30

De ce Tikka am inteles.
Dar de ce 338 WM ? Pentru aplicatiile dorite de tine 9,3x62 este net superior la toate capitolele, mai putin distanta peste 300 m. Recul mai mic, pret mai mic, munitie mult mai diversificata, se poarta mult mai bine din tevi scurte chiar de 50 cm pe cand 338 wm vrea peste 60 cm, etc..
Sincer, e tare greu sa gasesti un calibru care sa bata 9,3x62 pentru mistret in goana, chiar cerb sau urs.

Daca ramai la 338 wm atunci ar fi de preferat sa schimbi arma - o semi e mai prielnica trasului unui calibru considerat la limita suportabilitatii de catre oameni normali. Si ARGO si BAR exista in 338 wm.

In fine, daca vrei mortis Tikka si 338 atunci nu mai trebe sa ai grija decat de frunte si spranceana. E tare-tare rau contactul ocularului cu spranceana - cel putin cateva ore dupa esti invalid si nu mai esti bun de vanatoare ori la astfel de calibre este aproape inevitabil ca la tras in goana sa nu te pripesti un pic, sa ai o pozitie mai putin perfecta, etc. si nacazul e gata. Am patit-o chiar de doua ori si am mai si vazut.

10 cm reali ar fi minim ce mi-as pune pe combinatia arma usoara - calibru greu.
La lunetele la care distanta pupilara variaza aceasta este mai mare la magnificatie mica si mai mica atunci cand incepi sa cresti magnificatia, adica invers de cum ai spus. Delta sunt bune la pret pe la noi si ofera destul de mult pentru banii dati dar sunt la limita si cu distanta pupilara si cu rezistenta la recul pentru 338 wm. La multe alte lunete partea de iluminare cedeaza prima la recul mare.

Am o arma in 375 RUM - e adevarat ca e mult mai rau la recul - pe care am pus un vizor Leupold prismatic. E doar 1x dar pot atinge o carte de joc la 100 m prin el si are distanta pupilara mare de tot, chiar peste cei 5" enuntati in prospect dar si o plaja lunga in care poti aseza ochiul fata de ocular atunci cand trebe sa tragi din epolaj rapid. Chiar si asa am simtit o data contactul cu el....noroc ca avea capacul de protectie pus si inelul e de cauciuc gros.

http://swfa.com/Leupold-1x14-Prismatic- ... 10947.aspx

Nu straluceste la camp vizual in cifre dar in realitate, imaginea foarte-foarte limpede si efectul de tunel 0 il fac foarte bun la goana. Pentru ca este totusi penalizant la distanta si pentru ca un magnum da tot ce poate la distante ceva mai mari, am scototcit printre multe lunete si am gasit asta: Bushnell 6500 1,25-8x32. Este o luneta creata special pentru calibre africane, foarte rezistenta la recul si cu o distanta pupilara mare de tot, aproape la limita de a putea fi montata pe o sina normala deasupra culatei, adica ~15 cm.
http://swfa.com/Bushnell-125-8x32-Elite ... 13138.aspx

Nici asta nu are un camp vizual de invidiat, cam ca o luneta 1,5x mai modesta dar nu are tunel, e limpede cristal, reticulul e suficient de gros cat sa-l vezi foarte intuitiv la goana si 8x e suficient pentru 300 m fara griji.

O alta luneta pe care am incercat-o pe un calibru rau de tot este Weaver Classsic Extreme 2,5-10x56. In cifre are 10 cm distanta pupilara dar in realitate se apropie de 12 cm si este o luneta excelenta pentru panda de noapte, aproape la nivelul celor europene de top.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde mariusspania pe 25 Dec 2012, 15:19

mialxx scrie:Sunt permise si dispositive NightVision, sau doar surse de Lumina?


Salut nu stiu sigur dar cred ca ca,in urma cu cateva saptamani a venit la armurier un spaniol cu un dispozitiv de vedere pe timp de noapte si intreba de niste inele,si ma gandesc ca sunt permise
mariusspania
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Mar 2011, 13:00
Locaţie: albacete,spania

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde mariusspania pe 25 Dec 2012, 21:03

violiv scrie:De ce Tikka am inteles.
Dar de ce 338 WM ? Pentru aplicatiile dorite de tine 9,3x62 este net superior la toate capitolele, mai putin distanta peste 300 m. Recul mai mic, pret mai mic, munitie mult mai diversificata, se poarta mult mai bine din tevi scurte chiar de 50 cm pe cand 338 wm vrea peste 60 cm, etc..
Sincer, e tare greu sa gasesti un calibru care sa bata 9,3x62 pentru mistret in goana, chiar cerb sau urs.

Daca ramai la 338 wm atunci ar fi de preferat sa schimbi arma - o semi e mai prielnica trasului unui calibru considerat la limita suportabilitatii de catre oameni normali. Si ARGO si BAR exista in 338 wm.

In fine, daca vrei mortis Tikka si 338 atunci nu mai trebe sa ai grija decat de frunte si spranceana. E tare-tare rau contactul ocularului cu spranceana - cel putin cateva ore dupa esti invalid si nu mai esti bun de vanatoare ori la astfel de calibre este aproape inevitabil ca la tras in goana sa nu te pripesti un pic, sa ai o pozitie mai putin perfecta, etc. si nacazul e gata. Am patit-o chiar de doua ori si am mai si vazut.

10 cm reali ar fi minim ce mi-as pune pe combinatia arma usoara - calibru greu.
La lunetele la care distanta pupilara variaza aceasta este mai mare la magnificatie mica si mai mica atunci cand incepi sa cresti magnificatia, adica invers de cum ai spus. Delta sunt bune la pret pe la noi si ofera destul de mult pentru banii dati dar sunt la limita si cu distanta pupilara si cu rezistenta la recul pentru 338 wm. La multe alte lunete partea de iluminare cedeaza prima la recul mare.

Am o arma in 375 RUM - e adevarat ca e mult mai rau la recul - pe care am pus un vizor Leupold prismatic. E doar 1x dar pot atinge o carte de joc la 100 m prin el si are distanta pupilara mare de tot, chiar peste cei 5" enuntati in prospect dar si o plaja lunga in care poti aseza ochiul fata de ocular atunci cand trebe sa tragi din epolaj rapid. Chiar si asa am simtit o data contactul cu el....noroc ca avea capacul de protectie pus si inelul e de cauciuc gros.

http://swfa.com/Leupold-1x14-Prismatic- ... 10947.aspx

Nu straluceste la camp vizual in cifre dar in realitate, imaginea foarte-foarte limpede si efectul de tunel 0 il fac foarte bun la goana. Pentru ca este totusi penalizant la distanta si pentru ca un magnum da tot ce poate la distante ceva mai mari, am scototcit printre multe lunete si am gasit asta: Bushnell 6500 1,25-8x32. Este o luneta creata special pentru calibre africane, foarte rezistenta la recul si cu o distanta pupilara mare de tot, aproape la limita de a putea fi montata pe o sina normala deasupra culatei, adica ~15 cm.
http://swfa.com/Bushnell-125-8x32-Elite ... 13138.aspx

Nici asta nu are un camp vizual de invidiat, cam ca o luneta 1,5x mai modesta dar nu are tunel, e limpede cristal, reticulul e suficient de gros cat sa-l vezi foarte intuitiv la goana si 8x e suficient pentru 300 m fara griji.

O alta luneta pe care am incercat-o pe un calibru rau de tot este Weaver Classsic Extreme 2,5-10x56. In cifre are 10 cm distanta pupilara dar in realitate se apropie de 12 cm si este o luneta excelenta pentru panda de noapte, aproape la nivelul celor europene de top.


Craciun Fericit
Cam greu de explicat de ce am ales 338wm,initial am vrut 375H&H dar am gasit decat la browning modelul a-bolt sintetic(este singurul model pentru stangaci pe care il aveau distribuitori de aici la un pret acceptabil) si nu ma incantat prea mult.A urmat 300wm dar are viteza prea mare si de aproape cate unii se plangeau ca trece prin vanat fara sa descarce toata energia si asa am ramas la 338wm care este un 8,6x63,5 adica un pic mai mic decat 9,3 cu ceva mai multa pulbere.
M-am gandit si la semi dar BAR-ul de la browning nu se poate configura pentru stangaci(numai daca ii faci un pat personalizat ) iar ARGO este la inceput in acest calibru si pana nu mai trece ceva timp pentru a se dovedi ca intradevar functioneaza bine in aceasta configuratie nu ma risc.
Reculul nu il cunosc dar arma am comandat-o cu filet la gura tevii pentru montarea unui dispozitiv de reducere a reculului(acum nu stiu cam sa-l numesc) si adaugand un tub de mercur in pat cred ca se domoleste ca sa pot trage si eu cu 70kg ale mele.
La capitolul lunete cred ca mai trebuie sa studiez.La delta 1,5-9x45 in ce plan este situat reticolul 1 sau 2 (liniutele de la cruce se ingroasa odata cu cresterea magnificatiei sau nu?)ca parca mi-ar face cu ochiu daca imi garatizeaza colegii ca rezista pe acest calibru.Cum am spus vreau o luneta pentru tot (cu limitarile si neajunsurile pe care aceasta le implica) nu trebuie sa fie aceasta neaparat orice alta sugestie este acceptata(deocamdata nu am bani pentri Z6i-poate mai la anul)
Inca odata,
Craciun Fericit
mariusspania
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Mar 2011, 13:00
Locaţie: albacete,spania

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde DART pe 25 Dec 2012, 21:38

Din experienta iti spun ca specificatiile technice ale producatorului atat la arme cat si la munitie sunt doar....pe aproape!Sunt f.importante experientele tale...propri!Nu cumpara o arma intr-un calibru anume ....daca nu ai tras macar o cutie de cartuse cu ea.Filetul pe teava este o idee buna.........vei putea monta pe ea o ”frana de gura” care iti va putea permite sa dublezi focul daca este nevoie....pt. ca fara ea si fara experienta potrivita ....va fii un pic cam complicat.
Luneta este extrem de importanta.....nu te grabi altfel vei face o ”colectie” pana vei ajunge la cea care ti se potriveste.
Luneta Delta are reticolul in al 2-lea plan focal(nu se mareste odata cu magnificatia).
Don,violiv,Tranan(si inca cativa) fac parte din lectorii acestui forum......daca iti raspund o fac aplicat si poti conta pe experienta lor.
Spor la (ales)treaba!
p.s-fara sa ating sensibilitatile posesorilor sau viitorilor posesori de Z6i......contine cam muuuuult plastic la banii platiti.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde mariusspania pe 26 Dec 2012, 14:24

Inca una Kahles Helia Csx Autolight 2,5-10x50 Retícula 4dot / Cdot Tubo 30 Mm la 1365 sau
modelele KAHLES HELIA C L 1,5-6x42 la 795 euro
KAHLES HELIA C L 2,5-10x50 la 875 euro
acestea din urma fara iluminare iar reticula in planul 1
Cine le cunoaste sau le-a studiat sa expuna parerile pro si contra
Multumesc
mariusspania
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Mar 2011, 13:00
Locaţie: albacete,spania

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde DART pe 26 Dec 2012, 20:04

pt.@mariusspania
.......Hm,hmmmmmm nu prea ai chef sa rasfoiesti forumul.....cand, ai avea raspuns la toate ”dilemele” tale.Forumul, la ”capitolele”de specialitate, inunda de informatii aproape la zi.”rumegate” sa zic asa ......si in lipsa unui ”dialog” incitant ma tem ca acest topic nu va mai ”pupa” f. multe postari.......sper totusi sa gresesc.
Toate cele bune!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde Don pe 26 Dec 2012, 20:52

Mda...DART cam are dreptate!
Prea se sare de la izmene la chiftele...incepe cu Shilba(la 300 de euro bucata) si se ajunge la Kahles!
Ori lipseste logica,ori lectura forumului!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde violiv pe 26 Dec 2012, 21:26

Ai vazut filmuletele cu baiatul cel blond ce face reclama la Sauer si Aimpoint?
Ai bagat de sama cu ce calibru trage?

E 270 win. Tocmai ca sa traga precis, sa poata ramane pe foc, sa poata dubla iute. La 70 kg si 338 wm de o parte moare porcul de cealalta parte moare vanatorul. Cu toata frana de gura reculul va fi atat de rau ca niciodata nu vei putea scoate din arma tot ce poate ea si nici tu nu vei putea da tot ce poti ca tragator. Un calibru mic si bine pus e de o mie de ori mai eficient ca unul enorm si tras aiurea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde stefan 3006 pe 26 Dec 2012, 21:37

violiv scrie:Ai vazut filmuletele cu baiatul cel blond ce face reclama la Sauer si Aimpoint?
Ai bagat de sama cu ce calibru trage?

E 270 win. Tocmai ca sa traga precis, sa poata ramane pe foc, sa poata dubla iute. La 70 kg si 338 wm de o parte moare porcul de cealalta parte moare vanatorul. Cu toata frana de gura reculul va fi atat de rau ca niciodata nu vei putea scoate din arma tot ce poate ea si nici tu nu vei putea da tot ce poti ca tragator. Un calibru mic si bine pus e de o mie de ori mai eficient ca unul enorm si tras aiurea.

Foarte adevarat si bine explicat!
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde adiser pe 27 Dec 2012, 00:56

Buna Marius.Ai facut o alegere buna.
Eu am un 338 semi un Browning,long track hunter,cu nikon monarch 1.5-6-42, ce pot sa-ti spun ...e demolator iar reculul sincer pt mine (184cm si 94 kg)nu difera mult fata de 30.06 (cerrojo).
Munitia e ceva mai scumpa ,eu folosesc winchester power-point 200gr care e la 90 de euro cutia.
In Spanie e interzisa vanatoarea la panda cu dispozitive de visiune nocturna se poate doar cu lanterna.
Toate cele bune.
adiser
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 31 Aug 2010, 17:12
Locaţie: Madrid

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde tonif pe 27 Dec 2012, 08:32

adiser, marius nu a facut neaparat o alegere buna, in ceea ce spui tu, compari mere cu pere ...

70kg el, versus 94 kg tu ... 30% diferenta in masa corporala ...

tu semi, el bolt action ... am o oaresicare senzatie ca 338-ul tau e ceva mai bland decat 338-ul lui ...

din cele sute de pagini scrise pe aici despre munitie, calibre, reculuri etc pare-se ca in cazul de fata, era mai interesant de luat ceva in 9.3 * xx ... si nu ceva cu WM, WSM sau WUM in coada ... m-am uitat foarte rapid asa pe 9,3 de la rws si norma, si se poate trage cu el lejer la 200 - 250 de metri ... marea majoritate a boabelor au MRD in jur de 150 160 metrii , cu caderi sub 10 cm la 200 si in jur de 20 cm la 250 ... dupa aia se cam strica treaba, e adevarat ...

deci daca marius are nevoie sa traga peste 250m, face sens .338 wm ... din ce ma prind eu, nu va avea nevoie ...

dar in fine, arma e comandata, o sa vina , si o sa se lamureasca marius ca de bine se impaca cu ea ...

in ceea ce priveste optica, si eu zic tot delta 1,5-9x45 ... m-am jucat si cu cateva monarchuri, si fara a fi vre-un expert in optica, mie mi se pare net superioara delta ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde mariusspania pe 29 Dec 2012, 01:22

Domnilor eu nu ma referam la rezistenta mea la acet calibru ci la rezistenta sticlelor. Sunt constient ca DELTA 1,5-9x45 ar fi luneta ideala pentru ceea ce mi-am propus eu,datorita magnificatiei, dar domnul Violiv care sigur cunoaste acest calibru,in plus are unu mult mai "rau", a firmat ca aceasta este la limita in ceea ce priveste rezistenta.Din cate am observat toata lumea se gandeste mai intai la ieftin si dupa aceea la bun.Nu ma dau banii afara din casa dar nici nu ma risc sa cumpar o luneta pe care majoritatea o considera buna pentru ca rezita pe un 30-06.
mariusspania
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Mar 2011, 13:00
Locaţie: albacete,spania

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde violiv pe 29 Dec 2012, 09:20

Spre deosebire de multi alti producatori care doar afirma despre lunetele lor ca sunt cele mai tapene din lume si ca rezista si pe 50 BMG, Delta este un producator mult mai serios in caracteristici tehnice si ofera valorile de energie si deceleratie la care lunetele rezista.

Uite cam ce scrie pe site-ul producatorului:

Built of a strong, 30 mm dia. tube they whistand shots with largest, even 9.3 x 62 bore gun!

shockproof: 1000G / 6500J

Recoil test (G) ................................. 1000 G x 10 times
Image jump after recoil (MOA) ............. less than 1 moa

La Norma Orix 338 wm zice cam asa: 14,9 g / 230 gr ..... 840 (m/s) ..... 5259 J
Un 375 H&H are catre 6000 J. Unii producatori cel putin la fel de seriosi si cu ceva vechime pe piata declara ca optica lor e testata la un numar de xxx focuri cu 375 unde xxx are valori de ordinul sutelor.

Adica luneta rezista chiar si la reculul unui calibru mare cum e 9,3x62 si a fost testata la 1000 G de zece ori dupa care verificand deplasarea reticulului s-a constatat ca acesta s-a deplasat sub 1 MOA.

Ca idee de comparatie, NightForce, Hensoldt, Leupold Mark IV si chiar IOR din seriile tactice rezista la 5000 G iar reticulul nu misca nici 1/10 MOA dupa test

De asta spun ca Delta sunt la limita cu rezistenta mecanica pentru un calibru asa rau mai ales tras dintr-o arma foarte usoara.

Daca tot vrei o "universala" ca luneta, cred ca mai bine te-ai orienta catre o clasica si mult incercata 1,5-6x40 de la un producator la fel de incercat gen Zeis, Kahles, Docter.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde tudor81 pe 09 Mar 2016, 11:25

violiv scrie:Spre deosebire de multi alti producatori care doar afirma despre lunetele lor ca sunt cele mai tapene din lume si ca rezista si pe 50 BMG, Delta este un producator mult mai serios in caracteristici tehnice si ofera valorile de energie si deceleratie la care lunetele rezista.

Uite cam ce scrie pe site-ul producatorului:

Built of a strong, 30 mm dia. tube they whistand shots with largest, even 9.3 x 62 bore gun!

shockproof: 1000G / 6500J

Recoil test (G) ................................. 1000 G x 10 times
Image jump after recoil (MOA) ............. less than 1 moa

La Norma Orix 338 wm zice cam asa: 14,9 g / 230 gr ..... 840 (m/s) ..... 5259 J
Un 375 H&H are catre 6000 J. Unii producatori cel putin la fel de seriosi si cu ceva vechime pe piata declara ca optica lor e testata la un numar de xxx focuri cu 375 unde xxx are valori de ordinul sutelor.

Adica luneta rezista chiar si la reculul unui calibru mare cum e 9,3x62 si a fost testata la 1000 G de zece ori dupa care verificand deplasarea reticulului s-a constatat ca acesta s-a deplasat sub 1 MOA.

Ca idee de comparatie, NightForce, Hensoldt, Leupold Mark IV si chiar IOR din seriile tactice rezista la 5000 G iar reticulul nu misca nici 1/10 MOA dupa test

De asta spun ca Delta sunt la limita cu rezistenta mecanica pentru un calibru asa rau mai ales tras dintr-o arma foarte usoara.

Daca tot vrei o "universala" ca luneta, cred ca mai bine te-ai orienta catre o clasica si mult incercata 1,5-6x40 de la un producator la fel de incercat gen Zeis, Kahles, Docter.


Dar pe un 9,3X62, oare ar fi potrivita, tot ca ”universala”?
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde radubichis pe 09 Mar 2016, 12:07

Am Titanium 1,5-9x45 din februarie 2012 de cind a aparut .Luneta a fost montata pina acum pe 5 carabine printre care si 2 carabine 300Wm folosite la vanatoarea pe parcursul anilor. De la montare la demontarea de pe carabine nu am sesizat nici cea mai mica deplasare a punctului de impact pe tinta . Acum cu toate ca a suferit multe cazaturi si lovituri in teren si in masina, in acest rastimp, a ajuns pe o carabina 3006 pe care o folosesc la goana
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: luneta pentru 338 WIN MAG

Mesajde violiv pe 09 Mar 2016, 12:09

Discutia de mai sus e de ceva ani.
Intre timp Delta nu mai ofera date atat de exacte dar se jura ca rezista la orice recul.
Poate-ti raspund posesori mai noi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate