Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:23

Reduceri IOR

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Reduceri IOR

Mesajde Dan2812 pe 17 Ian 2013, 15:13

Buna ziua,
Astazi am trecut pe la IOR si am aflat ca au pastrat reducerile pentru anumite lunete. Va postez mai jos ce am aflat, poate va intereseaza.

1. 4x32 (tub din otel) - 175 euro
2. 10x56/Illum - 391 euro
3. 4-14x56/Illum - 509 euro
4. 2.5-10x56/Illum - 485 euro
5. 1x/4x32/Illum - 555 euro
6. 2.5-10x50/Illum - 463 euro
7. 2-12x36/Illum - 561 euro
8. 1.5-8x26/Illum - 549 euro

Preturile sunt fata TVA.
O zi buna tuturor :)
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Reduceri IOR

Mesajde mihaiclaudiu pe 17 Ian 2013, 18:35

Buna,sunt din provincie si ma intereseaza lunetele IOR, dar nu am gasit nici magazinele, nici site-urile de unde se pot achizitiona,asa ca te rog daca ai timp sa-mi trimiti adresele magazinelor si site-uri de unde se pot procura si chiar vedea,referitor la preturile afisate.Merci .
mihaiclaudiu
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Ian 2013, 18:07

Re: Reduceri IOR

Mesajde msg pe 17 Ian 2013, 18:46

In tara asta ar fi trebuit sa se vanda doar lunete IOR.
Pacat ca nu stiu sa vanda ...
msg
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 03 Iun 2012, 07:26

Re: Reduceri IOR

Mesajde pustiu pe 17 Ian 2013, 20:06

Dan2812 scrie:Buna ziua,
Astazi am trecut pe la IOR si am aflat ca au pastrat reducerile pentru anumite lunete. Va postez mai jos ce am aflat, poate va intereseaza.

1. 4x32 (tub din otel) - 175 euro
2. 10x56/Illum - 391 euro
3. 4-14x56/Illum - 509 euro
4. 2.5-10x56/Illum - 485 euro
5. 1x/4x32/Illum - 555 euro
6. 2.5-10x50/Illum - 463 euro
7. 2-12x36/Illum - 561 euro
8. 1.5-8x26/Illum - 549 euro

Preturile sunt fata TVA.
O zi buna tuturor :)



In magazin au si ceva prinderi pentru lunete ?

Mersi !
pustiu
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 31 Oct 2006, 19:52
Locaţie: Rm Valcea

Re: Reduceri IOR

Mesajde HUNTING MAN pe 17 Ian 2013, 22:36

pustiu scrie:
Dan2812 scrie:Buna ziua,
Astazi am trecut pe la IOR si am aflat ca au pastrat reducerile pentru anumite lunete. Va postez mai jos ce am aflat, poate va intereseaza.

1. 4x32 (tub din otel) - 175 euro
2. 10x56/Illum - 391 euro
3. 4-14x56/Illum - 509 euro
4. 2.5-10x56/Illum - 485 euro
5. 1x/4x32/Illum - 555 euro
6. 2.5-10x50/Illum - 463 euro
7. 2-12x36/Illum - 561 euro
8. 1.5-8x26/Illum - 549 euro

Preturile sunt fata TVA.
O zi buna tuturor :)



In magazin au si ceva prinderi pentru lunete ?

Mersi !


Da,au si diverse prinderi.
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Reduceri IOR

Mesajde Don pe 17 Ian 2013, 22:48

msg scrie:In tara asta ar fi trebuit sa se vanda doar lunete IOR.
Pacat ca nu stiu sa vanda ...

Nu s-au deranjat nici macar sa-si faca o pravalie on-line...mare pacat!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Reduceri IOR

Mesajde OVI762 pe 17 Ian 2013, 23:25

Nu e pacat,sincer.E doar tipic romanesc.Ar fi pacat cand i-ai vedea ca se zbat si nu pot dar ei nici nu misca un deget.Asteapta ca fata mare p....ensia.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Reduceri IOR

Mesajde GeKados pe 18 Ian 2013, 02:23

Poti comanda orice produs IOR pe mail si il trimit prin curier sau cel putin asa mi-au propus mie cand mi-am cumparat luneta.
Adevarul este ca nu incearca deloc sa-si promoveze produsele in Romania...asteapte exact ce a spus Ovi. Eu am avut si niste discutii cu ei referitoare la garantia foarte mica...mi-au explicat politica pe care o aplica in tara si in UE.
Cand am fost la ei ..si s-au parut tare dezorganizati , ceva tipic romanesc. Eu cred ca e lipseste partea de top management!

Mare pacat!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reduceri IOR

Mesajde Ghinda pe 19 Ian 2013, 08:25

Prieteni, vand astia afara de rup, peste 95%, iar promovare in Romania nu are rost(discutia purtata la IWA cu IOR, care avea stand acolo!)(ati vazut stand IOR la megatargurile din Romania?). Pentru ca piata va fi tot aia. I-a aratati voi un crestin, care se face vanator si se face cum se face, adica duce cererea azi, mqaine examen, spaga si gata si apoi sa isi ia IOR? Ati innebunit, macar svarovschi! :lol: :lol: :lol:

Tampit sa fii sa te promovezi in tara ta, plina de harfisti, cand merge mecanismul ca uns in alte parti!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Reduceri IOR

Mesajde violiv pe 19 Ian 2013, 09:51

Am vazut stand IOR la expozitia de tehnica de lupta pentru armata si trupe speciale.
Cu oameni simpatici, serviabili, care mi-au aratat toate exemplarele expuse si ne-am jucat cu ele ... asta acu vreo 3 ani.
La uzina daca mergi iar dai de oameni de treaba, te poti juca cu ce au pe acolo.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reduceri IOR

Mesajde GeKados pe 19 Ian 2013, 19:21

Pai si eu am fost la fabrica de cateva ori si m-am jucat cu mai multe modele, au fost super OK si domnul de la magazie...toti. Dar, cand am cumparat una mi s-au parut dezorganizati...incepand de la depozit de unde mi-am ales-o si cand am intrebat de cutie mi s-a raspuns frumos "n-avem" iar apoi la birouri unde mi s-a semnat garantia iarasi a venit discutia despre cutie..
- Nu are si cutie? (eu)
- De ce nu are cutie?(directorul de calitate <cred> catre cel de la depozit care avea luneta in mana ambalata in acea folie protectiva)
- Pai n-are sefu'
- Du-te domnule si adu-i o cutie.
- Ma duc da nu cred ca o sa gasesc.
.... etc ...etc pana a venit cu o cutie de la o 6-24x50 cu tipul si seria lunetei scrisa pe cutie (daca vreti va pun si poze) si mi-a mai adus manualul de utilizare. Apoi la plata ... m-au trimis la magazinnul de optica medicala din cladire ..doamna nu era acolo.. cand a venit , telefoane peste telefoane ca sa stie cum o trece si alte detalii ca sa-mi faca factura...
Una peste alta eram prea pe val ca sa-mi pese prea mult despre ceea ce se intampla in jurul meu si abia asteptam sa studiez luneta..mai in detaliu. :lol:
In concluzie sunt ok dar sa zicem ca atunci poate au avut o zi mai proasta.

PS: Drept bonus pentru achizitie m-am ales cu o insigna IOR + o punga de plastic , tot IOR.. :D
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reduceri IOR

Mesajde Don pe 19 Ian 2013, 21:12

GeKados scrie:PS: Drept bonus pentru achizitie m-am ales cu o insigna IOR + o punga de plastic , tot IOR.. :D

Ai pus-o,frate!
Dupa asa bonusuri ma mir ca-ti mai arde de rautacisme(vorba Regelui Gica Hagi) la adresa lor...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Reduceri IOR

Mesajde GeKados pe 20 Ian 2013, 00:26

:lol:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reduceri IOR

Mesajde Dan2812 pe 11 Feb 2013, 15:06

Tocmai am aflat ca IOR-ul a scos o luneta noua : 5,8-40x56 (Cruciader), prezentata pentru prima oara la Shot Show Las Vegas
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Reduceri IOR

Mesajde GeKados pe 11 Feb 2013, 18:51

Off topic:

Stie cineva la ce cuplu de strang suruburile de fixare pe sina picatinny si cele de la capacele inelelor pentru ca ceea ce am gasit este aprox 7,3 Nm..? Ma refer la varianta de otel cu diametru de 35mm.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reduceri IOR

Mesajde violiv pe 11 Feb 2013, 23:05

Daca ai model de inele "tactice" cam asa sunt valorile - 6-7 Nm - pentru suruburile de la capace si 10-12 pentru piulita mare de fixare a inelului pe baza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reduceri IOR

Mesajde violiv pe 11 Feb 2013, 23:10

Dan2812 scrie:Tocmai am aflat ca IOR-ul a scos o luneta noua : 5,8-40x56 (Cruciader), prezentata pentru prima oara la Shot Show Las Vegas



Chiar doua, prima din ele fiind e reluare a mai vechiului model 4-28 x 56, acum cu obiectiv de 50 mm si in maniera ca a noilor modele, cu ocularul cel mare de tot, luminita digitala si cu inelul de reglare a paralaxei langa obiectiv.

http://www.ior.ro/custom_images/riflescopes.pdf
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reduceri IOR

Mesajde GeKados pe 12 Feb 2013, 01:05

Multumesc pentru raspuns..
Problema este ca am incercat sa le strang la 5Nm (suruburile de fixare pe sina picatinny) si unul mi s-a rupt, iar la celalalt nici nu am mai incercat... Inelele au fost noi, modelul "tactical" si le-am trimis inapoi ca sa mi le schimbe.
Acum mi-e si frica sa mai incerc sa le strang la cuplu...oricum pe site-ul IOR Valdada am mai gasit o varianta pe care o s-o incerc si care trebuie sa functioneze si anume: se strang suruburile la mana plus inca 90° din pozitia in care erau stranse la mana si vor asigura o strangere suficienta..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reduceri IOR

Mesajde violiv pe 12 Feb 2013, 01:40

De multe ori suruburile sunt partea slaba la IOR - sunt prea dure, prea calite cred si crapa usor.

In general, la inele de asa calitate buna, strangerea suruburilor nu da deloc senzatia de "pastos" - strangi usor pana intampini rezistenta apoi inca aproximativ un sfert de tura si simti ca s-au blocat. Daca incerci sa strangi mai mult ceva se rupe.

Dintre suruburile care se gasesc peste ocean de vanzare, cele mai bune mi s-au parut cele de la Leupold ... au de toate felurile, nu-s deloc scumpe si merita banii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reduceri IOR

Mesajde GeKados pe 14 Feb 2013, 23:48

Astazi am primit de la IOR o fisa cu valorile cuplului de strangere la inelele IOR de otel :
- suruburi capac inele: 2,25 Nm
- suruburi M6 de fixare pe sina: 7,3 Nm
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reduceri IOR

Mesajde bibicu pe 28 Mar 2013, 21:58

GeKados scrie:Astazi am primit de la IOR o fisa cu valorile cuplului de strangere la inelele IOR de otel :
- suruburi capac inele: 2,25 Nm
- suruburi M6 de fixare pe sina: 7,3 Nm

Eu am intrat in posesia unei lunete tactice IOR 6-24x50 cu reticol MP 8 insa nu si a manualului de utilizare a lunetei si folosire a reticolului. Le-am scris in seara asta direct de pe site-ul IOR. Dupa experienta voastra crede-ti ca ma vor ajuta cumva sau poate vreun coleg forumist are ce ma intereseaza si isi face un pustiu de bine cu mine. E prima data cand pun mana pe tipul asta de luneta si pentru orice informatie " tara ii va fi recunoscatoare".
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Reduceri IOR

Mesajde HUNTING MAN pe 28 Mar 2013, 22:22

Pentru reticol poate va ajuta asa ceva.

Imagine
Imagine
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Reduceri IOR

Mesajde bibicu pe 28 Mar 2013, 22:28

:shock: Frate m-ai spart, nu ma asteptam la asa ceva. Trebuie sa- mi fac timp de studiu sa " traduc" questiunea. Multam fain oricum.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Reduceri IOR

Mesajde HUNTING MAN pe 28 Mar 2013, 22:34

Cu placere ;)
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Reduceri IOR

Mesajde violiv pe 28 Mar 2013, 23:46

Nu-i deloc asa greu cum pare ba chiar e foarte intuitiv. Nu stiu cum ai reticulul, in primul sau al doilea plan focal, adica se mareste-ingroasa odata cu imaginea sau ramane stabil indiferent de magnificatie. In ambele situatii este la fel cu singura deosebire ca in primul plan focal valorile de distanta intre repere sunt la fel pentru orice magnificatie pe cand in al doilea caz exista un marcaj pe inelul de reglat magnificatia pentru care reperele sunt cele din tabele.

In principiu, liniile de pe reticul subintind 10 cm la 100 m (la magnificatia marcata pe inel) iar puncticelele dintre ele 5 cm la 100 m. Intre punctul central si inceputul barelor sunt 5 cm la 100 m. Asta inseamna ca la 200 m vor fi 10 cm, la 300 m vor fi 15, etc. respectiv 20 cm la 200 m, 30 cm la 300 m pentru prima linie orizontala si tot asa.

Daca turetele sunt marcate in 1 cm atunci 5 click-uri pe tureta sus-jos inseamna exact distanta de la centru la inceputul liniei iar 10 pana la prima liniuta orizontala, normal ca pentru tinta la 100 m.

Cum te ajuta simplist un asa reticul?
Hai sa luam un exemplu concret ca sa fie mai usor, o munitie ce se gaseste uzual pe la noi, intr-un calibru la fel de uzual:

30-06 cu RWS EVO. Reglezi arma la fix la 100 m. Te uiti in tabel la ce poate proiectilul din cartusul tras de tine. Producatorul zice ca merge aproape "ata" pana la 100 m iar daca esti reglat la fix la 100 m atunci cade 3,8 cm la 150 m; 12,3 cm la 200 m; 26,3 cm la 250 m respectiv 46,2 cm la 300 m.

Sa zicem ca tinta este la 200 m, asta inseamna ca proiectilul va pica un pic peste 10 cm pana acolo. Folosind magnificatia pentru care sunt valabile datele daca reticulul este in planul II trebe sa compensezi cei 10 cm cadere. Ori pe reticulul tau, la 200 m, sunt 10 cm exact la varfuletul barei verticale inferioare. Nu mai ochesti fix cu punctuletul central ci cu varful barei orizontale si glontul ajunge in tinta la marele fix.

Sa zicem ca tinta este la 250 m. Glontul pica 26,3 ~ 25 cm. Distanta intre punctul central si prima liniuta orizontala este de 10 cm la 100 m, 20 la 200 si 25 la 250 m. Rezulta ca trebe sa ochesti exact cu prima liniuta orizontala de sub punctul central ca sa compensezi caderea si sa nimeresti exact la fix - reamintesc ca asta e valabil numai daca esti pe magnificatia corecta sau reticulul este in planul I. Daca magnificatia e alta iar reticulul e in planul II atunci si distantele sub-intinse de repere sunt altele si iese calculul complet aiurea.


Dintr-o data devine foarte usor sa calculezi compensatia de ochire chiar pentru o distanta "enorma" in realitate cum e 300 m.

Reticulul poate fi folosit si la calculul distantei pana la tinta intr-o maniera similara.
Sa zicem ca vezi un tap care sta si paste ceva undeva la departare. Ti se pare destul de departe si aproximarea din ochi e aiuristica rau. Cauti un sprijin cat mai stabil si pui luneta pe el, cu magnificatia setata la valoarea corecta pentru interpretare - iar amintesc, pare pisalogeala dar in teren uiti repede pe cat factor de marire esti. Tapul are cam 75 cm inaltime la umar. Te muncesti sa tii arma cat mai stabil si sa incerci sa incadrezi tapul intre punctul central plasat la nivelul solului si o liniuta orizontala sau un punct de pe linia verticala aflata superior de punctul central. Sa zicem ca intra la fix in dreptul celei de-a treia liniute. Asta inseamna 10 cm + 10 cm + 10 cm la 100 m ... adica tapul tau are dimensiunea relativa de 30 cm, adica este de 75/30 = 2,5 ori mai mic decat in realitate, adica este de 2,5 ori mai departe decat 100 m adica este la 250 m. Daca ai autorizatie, ochesti cu prima liniuta de sub punctul central (cum am calculat mai sus) si l-ai doborat :mrgreen: Daca-ti intra in 4 liniute atunci are 40 cm relativ adica este aproape de doua ori mai mic, adica este la aproape 200 m - pui varful liniei verticale de sub punct pe el si l-ai dat jos.
Daca tapul intra intre punctul central si prima liniuta atunci marimea relativa este 10 cm adica e de 7,5 ori mai mic adica este la 750 m si te decizi sa te mai apropii ....

Asta poate fi aplicat la orice tinta de dimensiune relativ cunoscuta, cu singura conditie s-o poti incadra cat de cat corect intre repere. Daca distanta rezultata depaseste 300 m e bine sa nu te bazezi pe astfel de calcule, erorile de apreciere fiind foarte mari, caderea proiectilului devine importanta la fiecare 25 m si ratarile sunt nenumarate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reduceri IOR

Mesajde bibicu pe 29 Mar 2013, 10:24

Multumesc pentru interventie si informatii. Cu adevarat folositoare.
Maitre, chapeau bas.
Aseara am citit un articol pe forum al unui coleg care si-a facut propria montura pentru Blaser ca sa foloseasca de o sina Picatinny(bravo lui !)
Luneta mea are inele de 35mm venite din fabrica si daca imi voi lua un Blaser R 93 asa cum ma bate gandul intru in aceeasi dilema ca a lui, caci nu am vazut montura Blaser cu inele de dimensiunea asta.
Simplu ar fi sa trec la Sauer 202 si problema ar fi rezolvata(sina picatinny pe toate gusturile si buzunarele). Arma ar fi in cal. .300 Win Mag.
Tu ce ma sfatuiesti?
Tot legat de monturi insa in alta ordine de idei. Mai demult ti-am luat in considerare recenzia facuta unei monturi produse de o firma italiana :

http://www.portaotticacontessa.it/index.php/it/

si bine am facut !
Pe o semi Browning Longtrack in .30-06 am montat o baza si am luat 2 monturi rapide cu inele de 30mm. Cu ajutorul lui @Tranan am pus cate o luneta de goana(UltimaX6)si un Trijicon(x56)pentru panda pe aceste monturi in ideea de a folosi aceeasi arma la metode de vanatoare diferite. Rezultatul a fost magnific.
Se pastreaza zero la ambele lunete. Le-am tot schimbat intre ele si oricand poti avea la indemana in rucsac o alternativa pentru terenul in care te trezesti plantat de conducatorul vanatorii. Am tras cu Sako de 14,3g si cu 9,7g din aceeasi arma(inghite Sako pe paine)cu ambele lunete fara sa am deziluzii.
Nu vreau zici ca-ti aduc ciment pentru piedestal dar dau cezarului ce e al cezarului.
Poate este o informatie valoroasa pentru alti colegi cu dileme, avand in vedere ca eu am experimentat-o personal cu succes. Dar repet nu este meritul meu initial.
Acum inca ceva care e off topic, scuze, tipic romanesc, dar daca tot am scris despre Blaser poti sa ma lamuresti despre diferentele intre teava semiweight si cea normala(semiweight am inteles ca e mai groasa 19mm fata de 17mm), avantaje si dezavantaje. De fapt ce e teava semiweight si ce vrea ea, ca sa parafrazez o zicala.
Multumesc inca odata pentru rabdare de data asta
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Reduceri IOR

Mesajde violiv pe 30 Mar 2013, 13:07

Cu permisiunea lui @Dac: exista si o formula "simplificata", mai putin intuitiva dar la fel de sigura pentru calculul distantei, adica dimensiunea tintei reper in milimetri impartita la MIL-i de pe reticul aproximati pentru precizie la 2 zecimale.

In cazul nostru tap la greaban 750 mm / 3 = 250 metri

Daca te uiti pe poza cu explicatiile reticulului o sa gasesti si dimensiunile liniilor exprimate in fractiuni de MIL precum si spatiile dintre linii si diverse combinatii de spatii+/-linii care insumate dar fractiuni mai mici sau mai mari de MIL, chestii utile pentru aprecierea cat mai exacta a dimensiunii relative a tintei.

Eu am o luneta cu reticul identic, in planul II focal, doar ca-i 4-14 si reticulul tarat la 10x. La 5x ar mari tinta doar pe jumate pe cand reticulul ramane la fel de mare adica distanta intre doua repere mari ar fi de numai 5 cm nu 10 pe tinta la 100 m. Mi-a folosit o data la o panda de seara intr-o maniera un pic inversa. Imi stabilisem repere de distanta in teren. A venit porcul, la pas, scurmand prin aratura. Am vazut ca a trecut un pic catre mine fata de reperul la 100 m. Am pus reticulul pe el si numa din reflex si oscilatia lunetei l-am incadrat si am numarat 3 linii groase -- imediat am calculat: 60 cm la cocoasa = porc mic si l-am lasat sa se duca. Noaptea ca si pe ceata, "orice iepure pare magar" adica tintele par mult mai mari decat in realitate. Fara masurarea prin reticul mi s-ar fi parut suficient de mare cat sa trag, asa l-am lasat sa mai creasca.

Se pot face multe jonglerii umbland la inelul de magnificatii si pozitionandu-l pe alta valoare decat cea la care e tarat reticulul. De ex. la luneta mea, pe 14x ar subintinde 14 cm pe tinta la 100 m intre linii respectiv 7 cm pe gradatiile mici. Pe o arma in 300 wm, tragand cu Accubond si reglata "vanatoreste" la +5 la 100 m adica foarte aproximativ la fix la 200 m aveam o cadere teoretica de ~20-21 cm la 300 m. Asta insemna ca puteam trage ochind cu micul varfulet al liniei verticale de sub punct si eram in tinta la 300 m, distanta intre punct si varfulet fiind de ~ 3x7 cm. Pare infima corectia cand te uiti pe o tinta in apropiere dar la distanta devine semnificativ.

E un reticul bun de tras pe zi dar pe lumina slaba de tot are dezavantajul ca se aprinde tot si te orbeste practic. Nu prea se poate folosi.

P.S. ai dreptate cu monturile Contessa - facute excelent, chiar la calitate germana ... mare-mare deosebire fata de Poli.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reduceri IOR

Mesajde violiv pe 30 Mar 2013, 13:45

Teoretic, o teava mai groasa e mai constanta in timp, la numar mai mare de focuri trase.
Practic, la Blaser diferentele sunt cam asa: o teava subtire trage doua boabe lipite, poate si a treia tot acolo mai uzual un pic langa; o teava semigrea trage aproape exact la fel, numa asa, cat sa nu te oftici, sa reusesti constant sa lipesti 3 iar una match o poate trage si pe a patra, cincea tot intr-o gaura .... mai degraba oboseste insa tragatorul decat teava. In schimb, tevile mai groase adauga la masa armei si adauga numai in fata adica o dezechilibreaza. In calibre normale nu merita. Poate intr-un calibru magnum rau sa-ti doresti un plus de greutate, eventual pentru a echilibra un amortizor de recul cu mercur plasat in pat.
Canelata arata mai bine ca una subtire dar la cat costa in plus mai bine iei inca o teava.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reduceri IOR

Mesajde GeKados pe 01 Apr 2013, 07:43

Desi au mai postat si alti colegi, gesesti mai jos valorile gradatiei reticulului MP8.

Imagine
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reduceri IOR

Mesajde petricaflorianioan pe 12 Mai 2016, 15:51

Un amic vrea sa cumpere un IOR 4-28 X 50 ILL FFP tactical,tub de 40 mm.
Stiti careva de unde o poate procura.
MULTUMIRI!
petricaflorianioan
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 06 Feb 2012, 09:22
Locaţie: Marghita(BH)

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori

Publicitate