Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 08:19

LUNETA BUSHNELL

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

LUNETA BUSHNELL

Mesajde mariusandrei37 pe 22 Ian 2013, 21:29

Domnul Tranan credeti ca pe un ij18 3006 se potriveste luneta trophyXLT 3-9x40 DOA 600, ce sfat i-mi dati?
mariusandrei37
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 07 Ian 2011, 22:54

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde geomarrr27 pe 24 Ian 2013, 18:01

iati de la elite 3200 in sus
geomarrr27
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 29 Iun 2012, 19:15
Locaţie: focsani

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde Tranan pe 24 Ian 2013, 23:52

Nu sunt un mare fan al Trophyului dar trebuie sa marturisesc ca seria de XLT pare foarte stabila. Le-am tratat cu foarte mare suspiciune dar mi-au dovedit contrariul. Cred ca te poti de descurca cu ea. Nu am vandut atat de multe incat sa pot baga mana in foc pt. ele, dar deocamadata nu am avut probleme cu nici una.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde mariusandrei37 pe 26 Ian 2013, 10:01

Multumesc foarte mult de parere,pentru inceput cred ca e buna dar pentru a o regla imi poti spune ceva si cu ce munitie ar tremui sa folosesc?
mariusandrei37
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 07 Ian 2011, 22:54

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde HUNTING MAN pe 26 Ian 2013, 11:19

Regleaz-o cu cartus Geco,sa nu dai pe 3 cutii de cartuse decat pe arma.
http://geco-munition.de/en/products/cen ... l#!0/0/334
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde sorin corleanca pe 05 Feb 2013, 02:18

salut,sunt nou pe sait si ptr.cine e interesar am o luneta BUSHNELL ELITE 4200 APROAPE NOUA IN CUTIE mie nu mi e de folos si poate e cineva interesat...8-32x40 ...
sorin corleanca
 
Mesaje: 3
Membru din: 03 Feb 2013, 18:31

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde mariusandrei37 pe 06 Feb 2013, 17:31

La ce pret e luneta?
mariusandrei37
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 07 Ian 2011, 22:54

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde violiv pe 07 Feb 2013, 09:05

A fost initial ~2200 lei la Arrow, ultima data cand au avut-o in lista a fost ~1400 lei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde DART pe 07 Feb 2013, 10:45

Comfirm pretul,am avut-o si eu in mana si daca imi amintesc bine l-am ”chestionat” in legatura cu subiectul respectiv chiar pe violiv....
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde llaure pe 10 Mar 2013, 17:31

As dori o parerea autorizata in legatura cu lipsa iluminarii la Bushnell Elite 6500 1.25-8x32. Din cataloage si review-uri este una dintre lunetele lor de referinta, chiar reprezentativa si nu inteleg ce anume i-a determinat sa nu puna si un reticul iluminat! De asemenea, as dori sa aflu de la cei care au o asemenea luneta cum se inteleg cu ea in conditii de iluminare slaba (crepuscul, noaptea). Multumesc anticipat lui Tranan, Violiv, celorlalti. Cu respect, Laurentiu.
llaure
 
Mesaje: 17
Membru din: 07 Noi 2012, 23:00

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde violiv pe 11 Mar 2013, 09:58

Bine ai venit printre noi!

Luneta cu pricina a fost conceputa special pentru vanatul foarte mare, zis si "african". Are o plaja de magnificatii potrivita cu acest scop - adica se poate folosi si aproape la dibuit si ceva mai departe. Distanta pupilara, adica distanta fata de ochi la care se monteaza luneta este mult mai mare decat uzual, adica aproape 15 cm fata de ~10 uzuali pentru a feri tragatorul de urmele eventualului contact cu luneta din cauza reculului calibrelor foarte mari cum la fel si rezistenta mecanica a lunetei este peste cea a lunetelor obisnuite, tocmai pentru a face fata calibrelor foarte mari. O alta particularitate este reticulul ceva mai gros desenat decat aceeasi forma de reticul la alte lunete ale lor, gandit tot pentru achizitie rapida a tintei.
Pentru ca in Africa nu se vaneaza inainte de rasarit si dupa apus si se trage numai in conditii de lumina foarte buna nu a fost nevoie nici de un diametru al obiectivului mai mare si nici de iluminarea reticului, cu atat mai mult cu cat sistemele de iluminare sunt susceptibile sa se mai defecteze sub actiunea reculului intens.

Este o luneta foarte buna pentru scopul propus dar acest scop e mult diferit de necesitatile noastre. Asa ceva urmeaza sa poposeasca pe arma mea in .375 ultra-magnum.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde Tranan pe 13 Mar 2013, 18:18

Campul vizual la ea e deasemenea relativ redus.
Asa cum a spus si @violiv nu e o luneta gandita pt. Europa.
Ti-as propune mai de graba sa te axezi pe o Delta Titanium 1.5-9x45 care e iluminata si are o transmisie de lumina foarte buna. La mine au cumparat-o foarte multi si o folosesc atat la goana cat si la panda cu succes. Putin mai scumpa dar se merita.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde llaure pe 15 Mar 2013, 11:49

Pentru Tranan: Adresa de mail vanerntour@gmail.com mai este de actualitate?
Cu respect, Laurentiu.
llaure
 
Mesaje: 17
Membru din: 07 Noi 2012, 23:00

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde radu 30.06 pe 15 Mar 2013, 19:09

MAI NOU FAC CALITATE
Ultima oară modificat de radu 30.06 pe 15 Mar 2013, 19:22, modificat 1 dată în total.
radu 30.06
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 03 Mar 2013, 14:14

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde radu 30.06 pe 15 Mar 2013, 19:12

am si eu un bushnell trophy xlt 1.5x6x42 cu punct luminos pe o 30.06 dar s-a dovedit extrem de rezistenta si precisa. EXCELENTA.
radu 30.06
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 03 Mar 2013, 14:14

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde Tranan pe 16 Mar 2013, 02:54

llaure scrie:Pentru Tranan: Adresa de mail vanerntour@gmail.com mai este de actualitate?
Cu respect, Laurentiu.


Da.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde llaure pe 22 Mar 2013, 22:51

As dori sa montez o astfel de luneta (Bushnell 1.5-6X42 XLT)
http://swfa.com/Bushnell-15-6x42-Trophy ... 48385.aspx
pe o arma Zastava m85 7,62X39 Mini Mauser.
V-as ruga sa-mi spuneti daca monturile la urmatoarele link-uri s-ar potrivi cu luneta si arma!

Baze:
http://swfa.com/Warne-Maxima-2-Piece-Base-P9756.aspx
Inele:
http://swfa.com/Warne-Maxima-Permanent- ... P9938.aspx
Ar putea merge si versiune joasa a inelelor?
http://swfa.com/Warne-Maxima-Permanent- ... P9937.aspx

Un coleg de forum care a instalat o astfel de luneta pe un CZ 550 se plangea ca, luneta avand tubul scurt a intrat la limita intre inele! As putea avea aceeasi problema la Zastava?

O alternativa la Warne ar fi sa folosesc bazele care deja sunt instalate pe arma, acestea fiind de provenienta sarbeasca, tip coada de randunica, cu dimensiunea (latimea benzii) de cca 17mm. Problema mea este ca nu gasesc, nici macar la Arrow, inele potrivite. Poate sa-mi recomande cineva inele pentru aceasta baza? Ar putea fi o alternativa mai rapida decat comanda pe swfa.
Va multumesc. Laurentiu.
llaure
 
Mesaje: 17
Membru din: 07 Noi 2012, 23:00

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde adiluk pe 23 Mar 2013, 12:39

adiluk
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 19 Iul 2009, 08:55

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde llaure pe 23 Mar 2013, 22:47

Multumesc adiluk. Nu stiu sa apreciez foarte bine calitatea acestor inele, dar nu cumva pretul este cam mare?
llaure
 
Mesaje: 17
Membru din: 07 Noi 2012, 23:00

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde adiluk pe 24 Mar 2013, 08:58

Calitatea merita banul platit, pe probate.
adiluk
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 19 Iul 2009, 08:55

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde violiv pe 24 Mar 2013, 12:19

@llaure

Problema de lungime n-o vei avea si la Zastava. CZ foloseste o culata de Mauser 98 modificata. E o culata in care intra calibre "normale" asadar foarte lunga. Iti trebuie ori lunete foarte lungi in tub, ori monturi care "retrag" inelul anterior macar cativa cm ca sa poti pune o luneta moderna. Zastava MiniMauser are o culata mult mai scurta si poti monta mai orice luneta. Avand in vedere calibrul si reculul modest cred ca nici luneta n-o sa scartaie.

Bazele de "aproximativ" 17 mm latime ar putea accepta cu usurinta inele facute pentru CZ 527, a carei sina are 16 mm si de care gasesti la Huntershop Oradea. De preferat inele separate nu montura dintr-o bucata. Eventual va trebui sa "tai" o mica frezare in baza din spate a armei ca sa se imbuce cu pintenul anti-recul al inelelor CZ.

O alta varianta, mult mai ieftina, apare in lista la Arrow:

http://www.arw.ro/produs.php?p=4867

e vorba teoretic de o prindere pentru arme cu aer comprimat dar care este surprinzator de bine facuta si cred ca va rezista cu succes la 7,62x39, cu singura conditie sa-i "imaginezi" un sistem antirecul, adica ceva in care sa se propteasca in partea din fata macar unul din inele - o gaurica filetata de 3 mm si un cap de surubel plasat intr-una din bazele armei rezolva problema. Din pacate sunt numai pe 1" nu si pe 30 mm.

Tot in lista la Arrow ai baza Weaver pt Zastava M 85, care este si arma ta.

http://www.arw.ro/produs.php?p=16406

Din pacate, inele pentru Weaver ieftine si bune de 30 mm nu apar la Arrow in stoc.

Apare doar varianta asta:

http://www.arw.ro/produs.php?p=12280

care-ti permite asezarea inelelor in ce directie doresti pentru plasarea cat mai buna a lunetei ca pozitie dar si ajustarea grosiera pe orizontala. Am folosit asa ceva si rezista pe calibrul tau fara probleme.
Eventual un telefon la @radubichis (gasesti datele pe forum) - am auzit ca are niste inele OK pt. Weaver si la pret si la calitate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde llaure pe 24 Mar 2013, 13:35

Va multumesc pt raspunsuri. Cu cei de la arrow discutia pot sa o consider incheiata. Le-am dus arma si le-am pus-o pe masa rugandu-i sa-mi ofere o solutie. Pur si simplu, cei de la magazin mi-au spus ca nu au la acest moment nici o solutie. E posibil ca reperele recomandate de dvs maestre sa existe doar pe site, altfel singura explicatie ar fi ca omul nu stie despre ce este vorba. In cazul acesta am ca alternativa inelele de la cz 527 sau SWFA-ul. Dat fiind faptul ca luneta m-am hotarat sa o comand acolo, v-as ruga sa va aplecati un pic atentia asupra acestei solutii si sa-mi spuneti daca baza este corect aleasa si care dintre cele doua tipuri de inele ar fi cele mai potrivite pentru arma mea.

Baze:
http://swfa.com/Warne-Maxima-2-Piece-Base-P9756.aspx
Inele:
http://swfa.com/Warne-Maxima-Permanent- ... P9938.aspx
Ar putea merge si versiune joasa a inelelor?
http://swfa.com/Warne-Maxima-Permanent- ... P9937.aspx

Va multumesc anticipat. Cu respect, Laurentiu.
llaure
 
Mesaje: 17
Membru din: 07 Noi 2012, 23:00

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde violiv pe 24 Mar 2013, 14:09

In multe cazuri oamenii nu stiu despre ce-i vorba.

Mergi din nou la magazin impreuna cu codurile produselor si roaga-i sa se uite in stoc daca exista. Daca sunt, ajung la orice magazin din tara intr-o saptamana.

Cred ca macar inele medii ar fi indicate si nu pt. ca obiectivul ar lovi teava ci pentru ca manerul inchizatorului ar putea lovi intr-un ocular asa gros cum e al lunetei in cauza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde violiv pe 24 Mar 2013, 14:15

Apropo, la ce-ti trebe o luneta asa-zis universala, "subtirica" dar cu reticul iluminat, cu mult mai scumpa decat varianta fara iluminare si a carei iluminare e destul de "sclipitoare" ?

O astfel de arma eu o vad ca arma de combatere, ieftin de tras mult, la distante de ~ 200 m. As pune linistit pe ea o luneta fixa 6-7-8x, eventual cu un obiectiv mai potrivit pe inserat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde llaure pe 24 Mar 2013, 18:57

Maestre, este singura mea arma cu glont, iar pentru alta arma mai scumpa, cu un calibru mai mare, nu am bani de dat in acest moment. Fiind incepator, am luat-o mai mult pentru caprior si combatere, iar scopul principal a fost sa am o arma cu care sa-mi fac ucenicia si sa nu ma coste foarte mult nici arma, nici munitia. La noi pe fonduri se vaneaza preponderent caprior si ceva mistret. La prima mea vanatoare cu arma, am vazut colegi care au vanat capra cu 30-06, ca doar asta aveau. Inutil sa va spun ce se alege de acele animale. Mi s-a parut o barbarie. Eu am pus jos primul meu vanat cu lisa, dar a trebuit sa alerg 2-300 de metrii prin padure sa-i dau focul de gratie. Intre cele doua extreme am considerat ca asta ar fi solutia, mai ales ca la Geco exista munitie FMJ de 8 grame pt acest calibru, de foarte buna calitate.
Este adevarat ca m-am gandit si eu la o fixa:
http://swfa.com/Bushnell-4x32-Banner-Du ... P4162.aspx

care, din ceea ce a spus Tranan, ar fi o luneta ce-si merita banii, dar ma costa mai mult adusul in tara si montura decat luneta, iar daca o iau de aici ma costa cat un 1.5-6X42 XLT acolo.
O alta alternativa ar fi asta:
http://swfa.com/Bushnell-15-6x44-Trophy ... 48388.aspx, dar colegii mei mi-au recomandat totusi sa iau un 4A iluminat.
Ca sa fac un optim in vederea unui upgrade ulterior (2-3 ani, Calibru 308, probabil Un Savage Axis sau ce o mai fi atunci pe piata) am zis ca XLT este cea mai potrivita.


Cel care a folosit-o aproape 20 de ani, este paznic de vanatoare, si a vanat cu ea cam tot ce se poate vana cu carabina, inclusiv mistret la goana folosind SP-uri de la Barnaul (pe care mi le-a si lasat mostenire), este foarte adevarat, ajutat si de o experienta de invidiat. Am identificat tot la geco munitie de 9,7 grame SP.
http://geco-munition.de/en/products/cen ... !0/578/332
Inca n-am ajuns eu la experienta de a merge la coltos, dar teoretic, arma asta ofera si aceasta alternativa.

Cam asta este povestea mea cu aceasta arma.
Cu respect, Laurentiu.
llaure
 
Mesaje: 17
Membru din: 07 Noi 2012, 23:00

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde violiv pe 24 Mar 2013, 20:21

Daca folosesti munitia potrivita nici nu se vede pe unde a intrat sau a iesit glontul din caprior chiar daca tragi cu 30-06 sau chiar cu unele si mai mari. Daca mergi pe Geco SP si mai tragi in torace atunci cam ai dreptate.

Nu este Geco SP in 7,62x39 in magazin, e doar in lista. Mie mi se pare prea mic pentru mistret. Nu intotdeauna esti in stare sa plasezi o lovitura perfecta ... mai bine mergi tot cu lisa.


Iluminarea la luneta ar fi buna in doua situatii:
- la goana unii prefera un punct luminos in locul reticulului negru - poate fi mai usor de vazut
- la panda in conditii slabe de lumina.

La luneta ce-o vrei, intai ca luneta nu-i nici cal nici magar si nu face fata la mai nimic iar in al doilea rand, iluminarea e de spanac: nici ziua pe lumina intensa nu se vede grozav iar pentru seara e mult prea stralucitoare. Si aproape ca dubleaza pretul lunetei.

Vrei ceva ieftin de tot si care sa functioneze, o solutie mai la indemana este sa cauti una din lunetele Bushnell cu care vin dotate armele Savage Axis - e o 3-9x40 care chiar vede bine si se vinde pe la 300-350 lei. Tragi o fuga la Arrow impreuna cu codul produsului si-i rogi sa-ti aduca inelele astea:

http://www.arw.ro/produs.php?p=4867

Le-am vazut eu in magazin asa ca trebe sa le aiba. Cu mai putin de 100 E ti-ai facut un ansamblu care functioneaza OK si-ti faci treaba.
Cand o fi sa treci la o carabina mai serioasa sa te gandesti atunci si la o luneta mai buna.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde llaure pe 24 Mar 2013, 20:53

Am sa ma gandesc foarte serios la alternativa propusa de dvs, maestre. Mai ales ca Radu mi-a oferit o astfel de luneta la un pret chiar foarte bun. Am sa merg la Arrow inca o data pentru a fi sigur ca au prinderile mentionate de dvs. Multumesc pentru sfaturi.
Cu respect, Laurentiu.
llaure
 
Mesaje: 17
Membru din: 07 Noi 2012, 23:00

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde llaure pe 24 Mar 2013, 21:17

Nu este Geco SP in 7,62x39 in magazin, e doar in lista. Mie mi se pare prea mic pentru mistret. Nu intotdeauna esti in stare sa plasezi o lovitura perfecta ... mai bine mergi tot cu lisa.


Aici, la bucuresti, sunt SP-uri. Am cumparat eu saptamana trecuta. Nu sunt FMJ-uri. Am discutat cu ei sa-mi aduca la comanda, in perspectiva sezonului de caprior, si mi-au zis ca nu pot aduce decat la toamna, cand este prea tarziu. Eu nu pricep nimic din bussines-ul lui Arrow, dar nici nu ma mai straduiesc.

Cat despre varful pe care dvs il considerati mic pt mistret, macar sa-l pun eu in animal, caci daca nu cade la mine, cade la colegi, asa ca de-o jumara ajunge cate ceva si pe la mine, ca tot impreuna il impartim. Sa dea Dumnezeu sa fim sanatosi si sa avem ce sa vanam!

Pentru reglajul viitoarei lunete sunt nevoit sa folosesc ceea ce am, adica SP-uri. Dat fiind faptul ca GECO va fi munitia cu care voi trage de acum incolo intrebarea este daca nu cumva era mai bine sa folosesc FMJ-uri pt. reglaj, deoarece din diagrama balistica de la GECO, sunt mai razante si mai precise! Este foarte adevarat si faptul ca nu sunt diferente foarte mari! Ma gandesc la faptul ca daca reglezi o luneta pe un varf mai greu (9,7 grame), la folosirea unui varf mai usor (8 grame), trebuie sa dai un pic mai jos, pt ca varful se va duce un pic mai sus.
Scuze moderatorilor daca sunt off topic.
Cu respect, Laurentiu.
llaure
 
Mesaje: 17
Membru din: 07 Noi 2012, 23:00

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde radubichis pe 24 Mar 2013, 21:37

Mai exista si gamehead de la Sako de 8 g cre merge bine si pune jos mistretul fara probleme L-am folosit din Zastava similara cu a ta .La caprior este super
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: LUNETA BUSHNELL

Mesajde violiv pe 25 Mar 2013, 03:30

Unde merg proiectilele pe tinta n-are aproape nicio legatura cu masa sau fabricantul. Tragi si vezi. Ai o munitie, reglezi pe aia si tragi cu aia.

Radule, mai las-o moale, ca invata tinerii ca pica porcu si cu 22 lr. ... de fapt, nu cu 22 lr ci cu 5,6x39. :wink:
Eu bag mana in foc ca pentru fiecare porc picat din 7,62x39 exista cel putin unul plecat. Vorba aia, eram si eu prin preajma cand n-a picat porc din doua 300 wm si doua 45-70 ....

@llaure - nu-l asculta nici pe Radu si nici pe altii care te invata ca 7,62x39 e super la porc. Nu-i asa. Trage cu arma asta sa-ti faci mana, sa inveti cum e cu glontul si luneta, curata toate vulpile de pe fond, fa si cate un tap da' la porc ia-ti lisa. Acum, ca ai cumparat-o, invita-l la un pahar de vorba pe fostul proprietar al armei - dupa ce se incalzeste un pic o sa-ti spuna povestile din nou, mai aproape de realitate - cati porci au plecat pana a invatat sa nu traga in ei decat de la cativa m si numa cand e sigur pe foc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: glontz, Mircea-B şi 17 vizitatori

Publicitate