Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:14

Schmidt&Bender in Romania

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 16 Feb 2014, 22:14

Buna intrebare !
Marti saptamana viitoare aflu exact cand primesc cateva din noile modele ...variantele "demo" ... De care oras esti mai aproape ?
Bucuresti...sau Timisoara ?In functie de asta le vei putea "consulta"...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde Stefan Andrei pe 16 Feb 2014, 22:35

Imi cer scuze pentr botez, sunt mai aproape de d-voastra domnule Atilla, Deva.
Stefan Andrei
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 29 Noi 2010, 19:11

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 16 Feb 2014, 23:21

Nu face nimic... :D
Iti voi putea prezenta in total 6 lunete ...4 modele ale fabricii(demo) si 2 model "personale".Acestea cuprind cate un "exemplar" din toate modelel in afara de modelul Exos.
Sfat: inainte sa platesti pt. o luneta fa in asa fel sa arunci cate o privire macar ...in cat mai multe modele/brand-uri...educa-ti ochiul.
Eu cred in Schmidt&Bender,si din tot ce am incercat ( te asigur ca m-am uitat in f.multe lunete de top)
acesta este brand-ul l-a care am ramas.Optica este un lucru subiectiv ... nu trebuie sa alegi SB decat in cunostinta de cauza!
Te voi tine la curent cand am "garnitura" de lunete ...completa.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 25 Apr 2014, 10:39

Pt. toti cei interesati !!!(anunt din partea fabricii)

Sunt disponibile incepand cu data de azi aprox. 15 lunete Zenith iluminate zi/noapte cu reticul FD7(cel mai popular reticul) cu un timp de livrare de 10-12 zile la pretul de 1750 Euro cu toate taxele incluse(pana la poarta).

Va reamintim ca intotdeauna este vorba de lunete noi din stocul fabricii germane!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde Tranan pe 01 Mai 2015, 19:00

Am primit zilele trecute prima livrare cu Schmidt & Bender PMII intrucat de doua luni de zile am preluat agentura la PM II in Suedia.
Trebuie sa spun ca am fost foaret placut impresionat de variantele de lor de Ultrashort. Lunete extrem de usor de utilizat echipate cu mai tot ce ai nevoie. Sunt super atat pentru long range si close combat. Atat 5-20x50 cat si 3-20x50 sunt o bijuterie. Mult mai bine dotate decat 5-25x56.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 02 Mai 2015, 06:36

Tranan scrie:Am primit zilele trecute prima livrare cu Schmidt & Bender PMII intrucat de doua luni de zile am preluat agentura la PM II in Suedia.
Trebuie sa spun ca am fost foaret placut impresionat de variantele de lor de Ultrashort. Lunete extrem de usor de utilizat echipate cu mai tot ce ai nevoie. Sunt super atat pentru long range si close combat. Atat 5-20x50 cat si 3-20x50 sunt o bijuterie. Mult mai bine dotate decat 5-25x56.


Pana la urma nu doar " taranii" de danezi "impart" Schmidt &Benderul in Suedia... :).
Felicitari pt. obtinerea "agenturii" !
Ma gandesc ca acum cum sunteti(esti) si direct interesati in promovare(cred ca pana la urma multa treaba nu veti avea pt. ca poporul suedez este un popor cunoscator in ale opticii... :) ) vei scrie si tu mai pe larg si pt. cititorii forumului nostru ... cum o faceai si alta data...Unde sunt vremurile acelea !? ... (desigur cum iti v-a permite timpul cunoscut fiind ca esti un om f.cupat) si despre Schmidt &Bender... de ce sa nu recunoastem ca nu prea ai facut-o de cand impreuna cu Alin promovam acest brand aici si in alta parte...eu ma gandesc ca motivul a fost... tot lipsa de timp.

Nu sunt de acord cu ultma propozitie din acest citat "... Atat 5-20x50 cat si 3-20x50 sunt o bijuterie. Mult mai bine dotate decat 5-25x56 " si spun asta ca si posesor/utilizator a 3 modele diferite de lunete PM II .

Modelele Ultra Short eu as zice ca vin cu altceva:

-solutia constructiva ce a dus la obtinerea unei lunete f.compacte lucru ce nu a afectat optica...nu-i putin lucru ! (insa nu toti prefera obligatoriu lunete scurte...nu-i vad pe cei care folosesc de ani buni modelele PM II 5-25x56 in diferitele configuratii ca isi vor arunca brusc lunetele de pe arma si vor sarii pe UltraShort...iar istoria modelului PM II 5-25x56 inca va fii mult timp ne egalata :)... )
-vine cu o plaja de ajustare pe verticala care depaseste 300cm/100m...nici cei 260 cm/100m ai 5-25x56 nu-s de aruncat...in Romania inca se umbla cu reticienta la turete...acest plus inca pe aceasta piata este "nesesizabil"...
-Sunt mai usoarein medie cu 150 g....cine cumpara aceste modele nu este interesat de greutatea lor...garantez(a lta gaselnita locala...unii fac caz de 100g in plus la o luneta cand in fata lor cara o roaba de ...intestine pline...)

... in rest nu sunt diferente...poate tureta pt.ajustarile pe verticala mai aplatizata ce confera o priza mai buna...

Asa este bijuterii sunt toate... ma bucur ca ai spuso si Tu.

Spor la treaba si sa vinzi vagoane intregi din ele !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde Tranan pe 02 Mai 2015, 07:43

Imi insusesc critica. :lol:

Motivul pt. care nu am scris mult despre Schmidt & Bender nu are de a face cu faptul ca voi aveti agentura. Nu am scris mai nimic nici inainte si motivele au fost datorate faptului ca agentura fiind detinuta de o firma cu care nu se putea coopera aici la noi, practic Schmidt & Bender era o marca care se apropia de mormant. Variantele de PMII practic nici nu existau aici la noi si din cauza asta, foarte rar aveam posibilitatea sa mai uit cum trebuie la ele. A scrie recenzii nu ar fi fost corect intrucat marfa nu o cunoasteam cum trebuie.

Referitor la timp insa ai cu totul si cu totul dreptate. Nu il mai am. Magazinul nostru a explodat si intr-o peroada foarte scurta, de la cel mai mare din Suedia, am devenit cel mai mare din Europa si unul dintre cele mai mari din lume in ce priveste sortimentul nostru. Asta inseamna munca de zeci de ori mai multa decat inainte asa ca activitatea de pe forum am fost nevoit sa o reduc ca sa pot sa supravietuiesc.

Referitor la diversele modele insa, zilele trecute am avut o experienta foarte interesanta.
Un vechi client care cumparase un Hensoldt 4-16x56 LT de la mine acum vre-o doi ani, s-a decis sa treaca de la tactical shooting la benchrest. Din cauza asta, omul nu mai vroia reticul FFP si vroia una cu SFP.
A venit intr-o sambata la mine la magazin si am scos afara un Hensoldt 6-24x56, un March 2.5-25x52 si un Schmidt & Bender PMII 5-25x56. Am cafeaua si niste prajituri pe masa afara si am stat aproape 4 ore si le-am tot comparat una cu celalta.

Rezultatul a fost foarte interesant.
Hensoldt era impunatoare datorita faptului ca era foarte generoasa in ce priveste eyeboxul cat si datorita transmisiei de lumina. Nu are nici imagine de tub nici de tunel.

March s-a situat aproape la acelasi nivel cu Hensoldt in ce priveste eyeboxul si luminozitatea dar in comparatie atat cu Hensoldt cat si cu Schmidt & Bender a castigat datorita faptului ca March are lentile care reduc mirajul cat si la faptul ca era cea mai mica si mai usoara dintre ele, avea cele mai bune clickuri si cel mai usor zero stop.

PMII insa ne-a socat pe amandoi prin rezolutia optica. :shock: Luneta nu avea practic aberatii cromatice (ceea ce atat Hensoldt-ul cat si March-ul aveau) si claritatea era fantastica. Din pacate, imaginea de tub intre 5-8x, clickurile mai putin distincte decat la March si faptul ca luneta era mai mare si mai grea, le-au facut pe client sa aleaga March. Eu am fost insa super impresionat de calitatea optica a Schmidt & Benderului.

Tocmai de aceea sunt atat de impresionat de Ultrashort. Au rezolutia si claritatea pe care o are 5-25x dar nu au dezavantajele pe care le are 5-25x. Nu au nici imaginea de tub, au clicuri mai distincte si sunt mici si usoare.

Stand la povesti cu clientul am zis ca ar fi fain ca cineva sa scota o luneta care sa combine avantajele pe care le-am vazut:
-rezolutia si claritatea de la Schmidt & Bender
-zero stopul, clicurile, lentilele ce reduc mirajul, plaja de grosisment, marimea si greutatea de la March
-eyeboxul, luminozitatea si senzatia de 3D de la Hensoldt


Toata lumea ar fi multumita atunci. :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde violiv pe 02 Mai 2015, 21:32

Ca tot venise vorba despre greutate, in testul facut cu un pic de vreme in urma si pe care @Tranan ni l-a impartasit prin intermediul forumului american, am remarcat o notiune care parca o parafrazeaza pe cea a lui Tranan cu care deja ne-am invatat (multa luneta la banul dat) si anume: "cea mai multa luneta pe gram". Se pare ca masa lunetei sau a ansamblului arma+luneta chiar a inceput sa conteze.

P.S. va las sa reluati articolul ca sa vedeti despre ce luneta era vorba.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde CCM pe 20 Noi 2019, 21:47

Rog colegii de pe forum care au adresa web a magazinului lui Tranan sa aibe bunavointa de a mi-o transmite si mie pe PM.
Multumesc si seara buna,
C.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 97 vizitatori

Publicitate