Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:21

SCHMIDT&BENDER

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde drflorea pe 12 Iul 2019, 08:05

Multmesc frumos Violiv!

Initial asta am banuit si eu ca fac, dar cand am rotit de turete si am observat ca pozitia punctuletului indicator a ramas neschimbata, m-am gandit ca au alt scop.

Aceasta este explicatia:
Sistemul este unul foarte aproximativ, este comandat de roti dintate mici si sensibile si se mai strica ..

Rotitele cred ca au dintii rasi, sau sunt intepenite, si inelul de modificare a magnificatiei l-am rotit extrem de greu primele dati, era aproape intepenit. Cred ca arma a zacut multa vreme prin vreun dulap.

Altfel luneta m-a impresionat placut din punct de vedere optic, si nu zangane nimic prin ea. Are cateva zgarieturi superficiale, dar nu urme de lovituri.
Imagine
Imagine
Ramane sa o testez practic.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: SCHMIDT&BENDER

Mesajde violiv pe 12 Iul 2019, 16:23

"Dopul" de plastic este lipit pe tureta. Cu un varf fin se poate dezlipi si o sa gasesti sub el 1-2 surubele care fixeaza tureta de partea mecanica de sub ea. Desfaci usor surubelele si dai de micile roti dintate si vezi ce-i cu ele.
E aproape imposibil sa strici ceva. Oricum ramai deasupra mecanismului de reglare si a farniturilor de etansare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

Publicitate