Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:35

probleme eotech xps 2-0?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

probleme eotech xps 2-0?

Mesajde yanke pe 15 Oct 2014, 09:30

Buna ziua!
Am achizitionat in noiembrie 2012 un eotech xps 2-0 nou-nout de la colegul forumist newuser. L-am montat pe un benelli argo comfortech 30.06. Toate bune si frumoase pana anul trecut in decembrie cand iese un card de mistreti, dau primul foc si... surpriza... se stinge cerculetul cu punct in mijloc... dupa cateva incercari se reaprinde dar...prea tarziu... Scot bacteria ma uit la ea si vad pe borna de + o mica adancitura ca la un cartus percutat...schimb bateria( Panasonic photopower cr 123a) si o inlocuiesc cu alta Duracell ultra... pana atunci cerculetul nu a clipit(semn ca bateria e pe terminate)...nimic... prin sept. schimb bacteria deoarece m-a avertizat ca e pe terminate... o inspectez la fel o adancitura pe borna + la fel ca la cealalta... gasesc doar Panasonic si cumpar...
Ieri iese un card de 14-15 mistreti,dau primul foc si ... din nou surpriza... se stinge cercul... dau sa reaprind si ...pauza...
schimb azi dimineata bateria si totul pare a fi ok...
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: probleme eotech xps 2-0?

Mesajde laurul pe 15 Oct 2014, 10:23

Din cate stiu eu, la modelul asta bateria este asezata transversal fata de teava, deci e greu de crezut ca datorita reculului se stinge....
Incearca, cu o penseta, sa intinzi putin arcul bateriei.....probabil ca este un contact imperfect ..care poate genera un mic arculet electric pe borna +, ceea ce da semnul de care vorbeai.

Oricum, e primul XPS 2-0 de care aud ca face figuri....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: probleme eotech xps 2-0?

Mesajde violiv pe 15 Oct 2014, 11:05

Adancitura e facuta cel mai probabil de un mic bumb ce face contactul - la strangerea capacelului lasa urma pe borna, nimic rau in asta.

Faptul ca se stinge la soc nu cred ca este de acolo. Pentru test ai doua variante - ori mergi in poligon si vezi ce se intampla real la foc, ori ridici arma la verticala cu talpa cam la 1 m de podea si-i dai drumul sa cada in talpa, pe o podea de lemn de preferat, mentinand numai directia de coborare cu o mana in jurul tevii .... socul este aproape identic cu cel resimtit la recul, cel putin acesta este testul facut de americani. Daca se stinge iar atunci e o defectiune si vezi cum faci sa remediezi/inlocuiesti.

Sau incerci sa ochesti perfect cu primul foc ca sa nu mai fie nevoie de urmatoarele .... :twisted:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: probleme eotech xps 2-0?

Mesajde adrian_ppp pe 15 Oct 2014, 14:06

bacteria cred ca e de vina :)
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: probleme eotech xps 2-0?

Mesajde yanke pe 15 Oct 2014, 19:18

facut testul cu podeaua...totul ok...adevarul ca din 100-120 cartuse trase doar de 2 ori s-a intamplat si cred ca a fost din cauza bateriei... aseara cand am ajuns acasa nici nu mai voia sa se aprinda... schimbat dimineata bateria noua si totul e ok...
Apropo reglajul nu are cum sa aiba de suferit nu?
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: probleme eotech xps 2-0?

Mesajde yanke pe 15 Oct 2014, 19:21

adrian_ppp scrie:bacteria cred ca e de vina :)

Mama lor de predictii... scriu bateria si ia bacteria
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate