Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:02

top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Tranan pe 29 Apr 2016, 12:53

Cred ca motivul principal e cau reticulul e in primul plan focal. E un sistem invechit care a devenit neinteresant la vanatoare odata cu sosirea reticulilor iluminati. Intrucat majoritatea trag cu punctul la intuneric nu mai e nevoie de lunete FFP care sa aiba un reticul gros la panda. De aceea mai toate marcile au scos modelele astea din circulatie iar putinele care le au in continuare la vand nasol.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde DART pe 29 Apr 2016, 13:07

Discutabil in opinia mea... si depinde f.mult de reticul,modelele acestea sunt si ele iluminate cu iluminare pt. panda ...iar reticulul L3 este chiar unul f. fin si la magnificatia 10x...Desigur sunt concepte mai vechi... insa nu cred ca vor disparea de pe piata.Vom vedea.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Tranan pe 29 Apr 2016, 13:16

Sper si eu sa nu dispara intrucat isi au avantajele. Daca combini vanatoare cu poligon, FFP e mult mai interesant decat SFP dar cred ca e motivul pt. care au pierdut teren.
Cand am vorbit cu ei la IWA mi-au spus ca e unul dintre motivele pt. care au vrut sa scoata Polarul, ca sa aiba un SFP de calitate.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde DART pe 29 Apr 2016, 14:12

Tranan scrie:...................................................................................................
Cand am vorbit cu ei la IWA mi-au spus ca e unul dintre motivele pt. care au vrut sa scoata Polarul, ca sa aiba un SFP de calitate.


Intradevar reticulul-Diffractive 2. focal plane,D7 de la PolarT96 face o casa foarte buna cu optica acestuia , stiu ca pot fi considerat subiectiv chiar daca nu sunt... Polarul T96 cu acest reticul este maximumul ce-si poate dorii cineva pt. panda.

https://www.youtube.com/watch?v=quYFfZKzuH0#t=10
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

Publicitate