Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 10:13

RETICUL RUPT ZEISS DIAVARI

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

RETICUL RUPT ZEISS DIAVARI

Mesajde ionut_browning pe 22 Feb 2015, 18:59

Salutare , am si eu o problema cu o luneta zeiss diavari-z 1,5...6x42 reticul4, cumparata de putin timp sh si montata pe un browning eurobolt 30=06, am tras 5 focuri la tinta dupa o zi de vanatoare si m-am trezit cu un reticul rupt . As vrea sa stiu daca la noi in tara se poate face undeva in afara de IOR Bucuresti pt ca cei de acolo mi-au zis ca nu repara zeiss. Ca si incepator deocamdata nu stiu daca o mai pot folosi asa s-au am pierdut cei 500e care am dat pe ea . Multumesc !
ionut_browning
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Feb 2015, 18:33

Re: RETICUL RUPT ZEISS DIAVARI

Mesajde jack pe 23 Feb 2015, 15:26

Bun in astea este Vasile Lupu,armurier printre altele de la Medias.Imi pare rau ca nu mai am numarul de telefon dar cred ca se gaseste vre-un coleg care sa-l stie.
Uita de IOR cu tot cu jigodiile lor fiindca eu am trimis doua lunete din care doar una s-a mai intors si asta de v
re-o doi sau chiar trei ani,ca nici nu mai stiu ce m-am suparat.
Ps.De ce nu vorbesti cu colegii care merg mai des in Germania si poate o duc direct la fabrica!
jack
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 12 Feb 2014, 20:34

Re: RETICUL RUPT ZEISS DIAVARI

Mesajde adrian_ppp pe 23 Feb 2015, 16:19

da, poti incerca la Dorin Lupu, insa cu Germania, ma indoiesc ca ti ar face un pret bun....
imi amintesc ca la un zeiss din 2005 care nu si tinea reglajul mi au dar o cotatie de 800 eur ... luneta valorand undeva intre 600 si 900eur
dar cum adica s a rupt ?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: RETICUL RUPT ZEISS DIAVARI

Mesajde ionut_browning pe 23 Feb 2015, 18:37

Astept poate ma ajuta vre-un coleg cu numarul de telefon al d_lui Lupu . Firul acela subtire din centru s a desprins de cel gros , sunt 3 linii groase si fiecare are prins un fir suptire ce formeaza crucea . Am incercat sa pun o poza aici dar nu reusesc .
ionut_browning
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Feb 2015, 18:33

Re: RETICUL RUPT ZEISS DIAVARI

Mesajde Ray pe 23 Feb 2015, 21:03

@ ionut_ browning
de regula lunetele Zeiss au o garantie de 25 - 30 de ani.
Un reticol rupt e un caz de garantie( daca nu ai umblat cu surubelnita in maruntaiele lunetei ),
Din proprie experienta pot spune ca cei de la servicul Zeiss sunt foarte amabili si nu vor sa-si strice renumele.
Mie mi-au verificat un Zeiss Diavari 2,5-10x52 T si schimbat inelele de reglaj for nothing.
Daca ai ocazia sa trimiti luneta la:

Carl Zeiss Sports Optics GmbH
Kundenservice
Gloelstr. 3-5
D-35576 Wetzlar
Germany
http://www.zeiss.de/sports-optics/de_de ... rvice.html

cred ca o sa-ti rezolve problema pe garantie.
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: NicuNicuta şi 57 vizitatori

Publicitate