Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 21:44

Luneta pentru baba

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Luneta pentru baba

Mesajde biriuck pe 09 Dec 2015, 22:53

Asa cum spune si topicul, caut luneta pentru baba mea - Brno 22f. Multe ezitari am avut inainte sa ma decid sa fac acest pas, marea lor majoritate din cauza unor pitici pe creier ce sunt inca acolo( :roll: ). Arma am folosit-o si la goana pe mecanice si nu pot sa ma declar nemultumit (putin eficienta prin maracini/cetina din cauza proiectilelor usoare) dar dupa achizitionarea unei arme lever-action in .45-70 a ramas exclusiv ca arma de dibuit si panda.
Cum a scapat de tavaleala de la goana, m-am gandit sa ii fac un upgrade la finisare si la optica (pentru finisare/restaurare topic separat la vremea lui, adica prin aprilie :mrgreen: )

Sunt in continuare decis sa nu folosesc luneta la caprior, una din vanatorile mele favorite, din cauza ca imi place foarte mult sa ajung aproape de tap iar pana la 50-70m chiar nu e nevoie de ajutor pe mecanice :D Problema e ca imi doresc sa vanez mai mult la rapitoare iar la astea nu mai tin neaparat sa ajung foarte aproape de ele si as vrea sa pot trage si pe lumina mai slaba (principalul factor). Distanta la care voi trage va ramane sub 200m, n-am nicio intentie sa fac tir la distanta pe tinta vie...

Arma este intr-un calibru bland (7x57) si am prinderile originale (aceeasi serie pe ele ca pe arma). In privinta diametrului nu mai sunt sigur dar cred ca este de 26... :roll:

Nefiind deloc pasionat de "sticla", n-am acordat atentie acestui domeniu ca sa ma documentez cat de cat, asa ca astept cu interes sugestiile voastre pentru situatia de fata :)

MAi mentionez ca aspectul pe fier este foarte important pentru mine si nu vreau ceva care sa intre in contrast cu spiritul clasic al babei. Atasez o poza ca sa fie mai clar...
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Luneta pentru baba

Mesajde madalin122582 pe 09 Dec 2015, 23:38

Lumina slaba si tub de 26 nu prea se potrivesc. Primul pas ar fi sa iei inele de 30.
Apoi daca nu vrei sa dai o caciula de bani pe luneta, eu as recomanda Delta Titanium. Eu am o 2,5-16×50 si isi face treaba cu brio
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Luneta pentru baba

Mesajde Sly_Fox pe 09 Dec 2015, 23:56

Cam ca tine sunt si eu,numai ca tu esti norocos sa te apropii de tap la 50-70 de metri. Pe la mine este camp gol cat vezi cu ochii si daca reusesc sa ma apropii la 200 de metri este mare lucru. In acele momente ma tot gandesc ca ar fi fost buna o luneta. Apoi imi trece spunandu-mi ca merge si pe catare,la cat de rar se iveste cate o ocazie de vanatoare la mistret mai ca si catarea sta degeaba pe pusca. :D
Totusi daca voi pune luneta,stiu ce va fi,o IOR din noua generatie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Luneta pentru baba

Mesajde Zeres Ciprian pe 10 Dec 2015, 07:53

Daca o veti folosi doar la panda si combatere, eu as pune una second hand, din
Marcile de top (khales, Docter, Karl Kaps, zeiss, etc) cu magnificatie 2,5-10x48/50. Si va fi si in ton cu arma.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 412
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Luneta pentru baba

Mesajde laurul pe 10 Dec 2015, 09:05

Diametrul mic al tubului trebuie compensat cu un obiectiv mare, pentru a beneficia de cat mai multa luminozitate.
Tii neaparat sa folosesti prinderile originale?!
Buget?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Luneta pentru baba

Mesajde violiv pe 10 Dec 2015, 09:14

Tubul mai ingust si lumina mai putina nu sunt intr-o relatie directa. O luneta de firma buna poate fi muuult mai luminoasa chiar si la un tub de 1" fata de una foarte moderna si de firma "aproximativa" pe tub de 30.

Avand o arma foarte asemanatoare in dotare (527 FS) am trecut prin aceleasi dileme.
Sa gasesti alte inele pentru prinderea ce-o ai e la limita imposibilului si devine extrem de costisitor. Prinderea aia merge perfect numa cu inelele cu care a facut-o mesterul acum cine stie cate zeci de ani. Asadar este aproape nevoit sa ramai la tub de 26 mm ... cu foarte mare probabilitate inele chiar sunt facute pentru tub de 26 mm si nu pentru 1"~25,4 mm ca-n zilele noastre, pentru ca asa se faceau in vremurile alea. Merg si pe o luneta mai moderna, cu tub de 1", cu eventual un mic ajutor, adica un strat de banda adeziva din aia cu armata cu ceva fibra, mai "plinuta", metoda pe care am folosit-o de multe ori cu rezultate perfecte.
De acolo de unde vine arma vin si lunete bune si unele se potrivesc la marele fix cu arma ca desen si cu destinatia dorita. Meopta inca are in oferta variantele clasice, pe tub ingust, cu magnificatie fixa, la Oradea in magazin:
Meopta MeoPro 6x42 cu reticul 1 , 4 , 4B , Z-Plex cu tub de 25,4mm , 445g 1,752.20 lei
respectiv
Meopta MeoStar R1 7x56 cu reticul 1 , 4 , 4B , Z-Plex II cu tub de 25,4mm 1,944.70 lei

http://www.meoptasportsoptics.com/shop/ ... tgRen.html

7x56 este o luneta beton, mult mai luminoasa decat s-ar crede, rezista zeci de ani fara griji si pe africane, campul de vedere e suficient si pentru un dibuit iar magnificatia relativ modesta fata de cele moderne este absolut suficienta pentru o vulpe la 300 m, pe bune. Absenta unui reticul iluminat n-o penalizeaza cine stie ce si se poate folosi bine si la amurg sau mai tarziu, atunci cand luminoztaea foarte buna o pune in valoare. Pretul este unul foarte accesibil si va fi dificil sa gasesti chiar si o luneta s-h care sa fie mai buna. Daca inelele sunt suficient de inalte cat sa-ti incapa obiectivul, mergi pe asta. Eventual, poate gasesti varianta un pic mai veche, pe tub de otel de fix 26 mm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Luneta pentru baba

Mesajde violiv pe 10 Dec 2015, 09:32

Sau da o tura pe forumul vecin, la vanzari optica, unde e de vanzare o S&B 6x40 iluminata (@padureanu), noua, la pret foarte bun.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Luneta pentru baba

Mesajde biriuck pe 10 Dec 2015, 13:07

Zeres Ciprian scrie:Daca o veti folosi doar la panda si combatere, eu as pune una second hand, din
Marcile de top

Cam asa ma gandeam si eu ca sa fie si in ton cu fierul, am ceva emotii la SH pentru ca nu prea stiu la ce sa ma uit.

@Sly_Fox Trasul la distanta la caprior mi se pare, chiar si pentru campie, o chestie determinata de stilul modern de trai. Pur si simplu multi vanatori nu mai au timp sa iasa de suficiente ori in teren, sa urmareasca un anume caprior, sa ii invete obiceiurile...

@Laurul Nu tin neaparat la prinderile originale dar nu stiu unde as putea sa fac altele care sa se pasuiasca perfect ("copita de porc" sunt cele de acum).
De buget n-am pomenit pentru ca nu mi-am impus o limita. Daca se poate ceva bun la pret decent e brici (dau beri de diferenta :lol: ) daca nu, bag mana mai adanc in buzunar...

@violiv Zecile de ani sunt peste 6 :mrgreen: Inelele sunt inalte pentru ca pe vremea aceea se faceau prinderile astfel incat sa se traga pe sub luneta. Luneta originala este o Meopta ( o am dar e aburita, dereglata si nu stiu unde as putea sa vad daca mai e ceva de capul ei, probabil e mai ieftin de luat alta)

Voi analiza cu atentie sugestiile voastre. Multam fain!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Luneta pentru baba

Mesajde the_mav pe 10 Dec 2015, 13:38

tine prinderile originale, inseriate, care fac parte integranta din fierul tau.
nu cred ca pui jos mai mult de cateva piese/an cu arma ta, vei vedea ca pastrarea INTACTA a elementelor armei (vezi daca nu ai si suruburi cu seriile pe ele) iti va adduce satisfactii pe viitor. asta asa, ca vad ca esti practicant-chitzibushar (adica tii la unele chestii :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ).
ia un tub care merge perfect pe inelele tale si cu aspect pt fierul tau si nu va rata nici la capra neagra.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Luneta pentru baba

Mesajde biriuck pe 10 Dec 2015, 14:26

@mav Asa? Poza e facuta la curatenia din primavara cand am luat-o la ulei...
Imagine

Din cate am inteles, nu are neaparat legatura cu calitatea ci mai mult cu legislatia in domeniu de la acel moment. Dar da, imi place de mor pusca asta (Sa-i dea Domne-Doamne ala (daca exista) multa sanatate lui Vechio ca a fost om de cuvant si mi-a oprit-o in ciuda ofertelor), daca era in 8x57 nu imi mai luam lever-ul pentru goana...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Luneta pentru baba

Mesajde the_mav pe 10 Dec 2015, 14:31

da. exact. esti (si tu) obsedat, deci e de inteles.

lasa prinderile originale, ia-ti o luneta PT ELE cum ti-au spus si oamenii mai sus, monteaz-o si bucura-te de ea. si la cate piese pui tu jos annual cu arma asta, eu iti garantez (blind) ca nu vei rata niciuna.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Luneta pentru baba

Mesajde violiv pe 10 Dec 2015, 16:22

Nu e o chestie de legislatie aia cu piesele inseriate. E o chestie ce tine de modul de fabricare al armelor epocii - la vremea aia toate finisajele si imbucarile se faceau de mana si chiar daca se folosea acelasi sistem de cote, fiecare piesa era un unicat ... luata la sutime. Seria prezenta pe toate piesele nu inseamna decat ca acea piesa a fost facuta cu dedicatie pentru acea arma si se va potrivi perfect. M 98 au facut zeci de firme mai bine de un secol. Chiar daca sunt in cote, potrivirea pieselor de la alta arma-fabricant nu este decat aproximativa.
Sa ai o arma de vechimea asta cu toate piesele cu aceeasi serie inseamna ca ai originalul, ca n-a suferit transformari sau reparatii majore, etc. In lumea civilizata asta dubleaza valoarea armei fata de una facuta din bucati disparate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Luneta pentru baba

Mesajde the_mav pe 10 Dec 2015, 18:17

asta spuneam si eu, Vio.
acele satisfactii nu sunt doar morale, ci si materiale (daca vrei sa dai arma). :!: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Luneta pentru baba

Mesajde biriuck pe 10 Dec 2015, 23:32

Incep sa cochetez cu ideea de Meopta (inca nu m-am hotarat definitv) dar mai am o dilema legata de reticul.
Imi puteti detalia ceva avantaje/dezavantaje intalnite in practica intre diferite tipuri pentru specificul vanatorii din cazul meu? :oops:
Exemplu, citesc ca nr 1 si nr 4 german sunt bune pe lumina slaba dar prin ce ajuta/incurca constructia lor?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Luneta pentru baba

Mesajde radubichis pe 11 Dec 2015, 07:52

biriuck scrie:Asa cum spune si topicul, caut luneta pentru baba mea - Brno 22f. Multe ezitari am avut inainte sa ma decid sa fac acest pas, marea lor majoritate din cauza unor pitici pe creier ce sunt inca acolo( :roll: ). Arma am folosit-o si la goana pe mecanice si nu pot sa ma declar nemultumit (putin eficienta prin maracini/cetina din cauza proiectilelor usoare) dar dupa achizitionarea unei arme lever-action in .45-70 a ramas exclusiv ca arma de dibuit si panda.
Cum a scapat de tavaleala de la goana, m-am gandit sa ii fac un upgrade la finisare si la optica (pentru finisare/restaurare topic separat la vremea lui, adica prin aprilie :mrgreen: )

Sunt in continuare decis sa nu folosesc luneta la caprior, una din vanatorile mele favorite, din cauza ca imi place foarte mult sa ajung aproape de tap iar pana la 50-70m chiar nu e nevoie de ajutor pe mecanice :D Problema e ca imi doresc sa vanez mai mult la rapitoare iar la astea nu mai tin neaparat sa ajung foarte aproape de ele si as vrea sa pot trage si pe lumina mai slaba (principalul factor). Distanta la care voi trage va ramane sub 200m, n-am nicio intentie sa fac tir la distanta pe tinta vie...

Arma este intr-un calibru bland (7x57) si am prinderile originale (aceeasi serie pe ele ca pe arma). In privinta diametrului nu mai sunt sigur dar cred ca este de 26... :roll:

Nefiind deloc pasionat de "sticla", n-am acordat atentie acestui domeniu ca sa ma documentez cat de cat, asa ca astept cu interes sugestiile voastre pentru situatia de fata :)

MAi mentionez ca aspectul pe fier este foarte important pentru mine si nu vreau ceva care sa intre in contrast cu spiritul clasic al babei. Atasez o poza ca sa fie mai clar...
Imagine

Daca vrei sa-i pui o luneta care sa o poti folosi in toate conditiile (goana ,panda, dibuit )iti recomand luneta care o folosesc si eu de aproape 4 ani ,Delta Titanium 1,5-9x45 .Are cam tot ce isi doreste vanatorul roman
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Luneta pentru baba

Mesajde laurul pe 11 Dec 2015, 08:36

biriuck scrie:Exemplu, citesc ca nr 1 si nr 4 german sunt bune pe lumina slaba dar prin ce ajuta/incurca constructia lor?

Pe lumina slaba, e mult mai usor de ochit cu un reticul gros decat cu unul subtirel de genul crosshair sau mildot.
Cele de mai sus fac treaba pe lumina reziduala,
Inconvenientul este ca finetea ochirii e net superioara la reticulele subtiri.
Daca luneta este cu iluminare, si aceasta functioneaza cum trebuie, inconvenientul dispare.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Luneta pentru baba

Mesajde biriuck pe 11 Dec 2015, 09:28

@radubichis fara goana. Am combinatie dedicata deja pentru goana :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Luneta pentru baba

Mesajde laurul pe 11 Dec 2015, 11:20

O varianta demna de considerat este IOR 8x56.
Tub de 26 mm, clara, rezistenta de poti sa bati covoare, luminozitate de necrezut.
...daca o cauti bine o gasesti la preturi uimitoare.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Luneta pentru baba

Mesajde the_mav pe 11 Dec 2015, 11:31

GLUMA:
laurul scrie:O varianta demna de considerat este IOR 8x56.
Tub de 26 mm, clara, rezistenta de poti sa bati covoare, luminozitate de necrezut.
...daca o cauti bine o gasesti la preturi uimitoare.....

si vorba aia: e IOR, deci o mai iei putin la pila, mai dai un deruginol sa n-o prinda umezeala si daca ti se pare tie (obsedat fiind) ca prinderile vechi nu fac fata, atunci ii dai un punct de sudura sa stea fixa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :mrgreen: :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Luneta pentru baba

Mesajde laurul pe 11 Dec 2015, 11:36

Superglue e mama lor.... si ceva isolierband !

Lasand gluma la o parte, s-ar pupa multi in cur sa faca asa lunete ...
Dar sa asteptam parerea monstrilor sacri....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Luneta pentru baba

Mesajde DART pe 11 Dec 2015, 11:40

Salut,

Ma pot interesa pt. tine daca mai este in depozitul din Budapesta un Schmidt&Bender Klassik 8x56 Iluminat (reticul L3) pe tub de un tol(acum un an au avut).Cu asta cred ca ai putea acoperii ... cam tot din ce doresti.Anul trecut a mai fost... si la un pret bun.Dar nici o Meopta fixa si IOR-ul nu-s de lepadat.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Luneta pentru baba

Mesajde DART pe 11 Dec 2015, 11:53

DART scrie:Salut,

Ma pot interesa pt. tine daca mai este in depozitul din Budapesta un Schmidt&Bender Klassik 8x56 Iluminat (reticul L3) pe tub de un tol(acum un an au avut).Cu asta cred ca ai putea acoperii ... cam tot din ce doresti.Anul trecut a mai fost... si la un pret bun.Dar nici o Meopta fixa si IOR-ul nu-s de lepadat.


Am vorbit...este,in 3 zile o poti avea :).Bafta la alegere !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Luneta pentru baba

Mesajde the_mav pe 11 Dec 2015, 12:37

Doctore, pentru 99,99% dintre toti e cam clar ce trebuie sa faca; pun pariu ca si pentru biriuck e clara treaba, dar ii place dramatismul si lungeste comunicarea deciziei :mrgreen: :D :mrgreen: :D :D

Acum pastrand tonul vesel, draga biriuck eu iti mai spun ceva: pe o astfel de arma e pacat sa pui o luneta care nu cadreaza si estetic cu arma. gandeste-te putin cum ar fi sa apari cu o astfel de arma cu o luneta din Star Wars pe ea - catastrofa totala :!:

Si inca ceva: cele recomandate mai sus cred ca se apropie de ce iti trebuie tie, dar iti garantez ca TOATE au impediment, si e MAJOR - NU AU SERIA ARMEI stantzata pe ele. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :D :D :mrgreen: :D

Eu zic cand restrangi lista la 2-3 fabricanti, sa le scrii direct (poate chiar le faci si o vizita) si le ceri sa iti faca o oferta pentru luneta personalizata: fara nici un fel de insemne pe ea, nici macar sigla, aspectul lunetei sa fie vintage si musai sa aiba stantzata seriile armei si pe luneta :D :mrgreen: ;)

acum (ceva mai) serios: ai incercat sa gasesti luneta originala a armei? :idea: :!:
ai avea atunci intr-adevar ceva absolut original si integral ;)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Luneta pentru baba

Mesajde DART pe 11 Dec 2015, 12:59

the_mav scrie:
Eu zic cand restrangi lista la 2-3 fabricanti, sa le scrii direct (poate chiar le faci si o vizita) si le ceri sa iti faca o oferta pentru luneta personalizata: fara nici un fel de insemne pe ea, nici macar sigla, aspectul lunetei sa fie vintage si musai sa aiba stantzata seriile armei si pe luneta :D :mrgreen: ;)
.........................................................................................................................................


Salut @Mavule !
Ce spui tu nu este deplasat deloc...se practica.
Pt. suma corecta se poate face...atat vopsitul cat si stantatul seriei armei pe langa cea a lunetei ...insa la calitatea opticii eu nu as renunta de loc ...de dragul niciunui trecut glorios...aceste 8x56 iluminat propus de mine este departe cea mai buna luneta fixa facuta vreodata...daca si violiv a spus-o in care eu ma incred va rog sa nu va indoiti :-bd .
Asa ca @biriuck...daca vrei personalizare se poate... :ymparty:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Luneta pentru baba

Mesajde violiv pe 11 Dec 2015, 13:44

A scris omul mai sus ca are luneta de pe arma si ca e aburita. Din pacate, seria ZKK, cea care a urmat acestei serii, a fost facuta de cehi sa vina imperecheata cu lunete Zeiss DDR la pachet, lunete inseriate ca si arma. La vremea cand s-a facut arma asta optica nu era o necesitate absoluta asa ca nu veneau din fabrica avand luneta pe ele. Nici macar monturi ... si ce are acum pe arma e adaugat ulterior.
Daca te-ai uitat bine la pozele lunetelor recomandate de mine, n-au nimic de mileniul III ci o forma foarte clasica, in pante line nu in unghiuri abrupte, comenzi de dimensiuni reduse, bla-bla.
N-am recomandat mai sus o luneta 8x56 dintr-un singur punct de vedere - campul de vedere de circa 5 cm la 100 m al acestor lunete, camp care le face dificil de folosit la dibuit .... sub 50 m nici nu intra un tap intreg in imagine - am folosit multi ani una si stiu despre ce-i vorba. De asta am zis ca 7x56 sau 6x40 de la S&B, aia sh nou-nouta, sunt optiuni perfecte si la bani absolut decenti.

P.S. ca imagine oferita, cea mai buna 8x56 e Docter asferical . Ca mecanica S&B conduce si e la un fir de par ca imagine. Zeiss si Swaro sunt tot pe acolo dar sunt modele deja vechi si se simte. De unde erau lunete foarte cautate astazi interesul a scazut mult si ca urmare producatorii sunt putintei. Nici IOR nu o mai face, decat la comanda.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Luneta pentru baba

Mesajde biriuck pe 11 Dec 2015, 16:54

Am luneta originala, o Meopta pe care scrie 4x6 grade (!!!) cu reticul 1 german. (am scris de ea aici dar la vremea aceea nu aveam de gand sa ma apuc de combatere cu arma aceasta http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=74&t=14100#p206192) Arma are si prinderi din fabrica cu seria armei pe ele, pe luneta nu are cum sa fie seria armei pentru ca e alt producator... Banuiesc insa ca a fost cumparata cu luneta pe ea :roll:
Stai calm, mavule, am zis si in postarea initiala ca este importanta si estetica pe arma, nu sunt fan "Galsheava-n sher" :lol:

Maine incerc sa ajung acasa si sa masor exact acele prinderi sa stiu in ce parte merg. Ma indoiesc ca as gasi pe careva sa-mi faca prinderi precise pentru ea astfel incat sa pot merge pe un diametru mai mare...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Luneta pentru baba

Mesajde Gabriell pe 13 Dec 2015, 03:34

Au fost recomandate deja cateva lunete foarte bune...si fiecare cu particularitatile ei.

Exista inca un model ce cred ca merita luat in seama. O luneta special conceputa pentru doritorii de design clasic,insa cat se poate de moderna prin caracteristicile tehnice si calitatea sticlei. Are tub din otel (desi exista in oferta si aluminiu) cu suprafata in stil vintage,magnificatie variabila si campuri largi de vedere,imagine superclara,are si ceva inovatii...si eu chiar o gasesc ca fiind mai exclusivista,asa!
Chestiunea e...ca ar necesita inele pentru tub de 30 mm! :-s

Kahles Helia 5 Steel Edition 1,6-8x42
https://www.all4shooters.com/en/special ... pensation/
Avatar utilizator
Gabriell
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 07 Sep 2012, 10:02
Locaţie: Romania

Re: Luneta pentru baba

Mesajde bibicu pe 14 Dec 2015, 10:06

Orice ai alege atentie sa nu loveasca manerul de la inchizator in ocular.
Astea moderne au ocularul cam gros. Eu gasisem la vremea aceea doar Leupold(1") care se incadra in dimensiuni.
Bafta la alegere !
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Luneta pentru baba

Mesajde biriuck pe 14 Dec 2015, 11:24

Am masurat azi luneta originala. Are tubul de 26.4 mm.
Deci trebuie sa ma orientez la cele cu tuburi de 26...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Luneta pentru baba

Mesajde violiv pe 14 Dec 2015, 11:26

Gabriell scrie:Exista inca un model ce cred ca merita luat in seama ......
Chestiunea e...ca ar necesita inele pentru tub de 30 mm! :-s

Kahles Helia 5 Steel Edition 1,6-8x42


Si de vreo 5 ori mai multi bani 8-}
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Mircea-B şi 46 vizitatori

Publicitate