Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:30

GECO Optik

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

GECO Optik

Mesajde radu.b pe 28 Iun 2016, 12:07

Imagine

Numele GECO se face remarcat şi în domeniul opticelor.

Pentru toți cei care caută o lunetă de vânătoare de bună calitate, dar nu scumpă, GECO a devenit o opțiune serioasă.

De curând, cunoscutul fabricant german de muniție, membru al concernului Ruag Ammotec, a lansat propria serie de lunete de vânătoare.

Noile produse sunt maniabile si compacte, convingând prin calitate optică și mecanică la un preț îmbietor. În mod evident, această linie optică nu dorește să concureze cu fabricanții de top.

Lunetele de vânătoare GECO sunt dezvoltate pentru a corespunde nevoilor vânătorului european, oferind precizie tehnică și fiabilitate.

Întreaga serie dispune de tub de aluminiu aeronautic, dintr-o singură bucată cu diametrul de 30 mm și un design modern.

Eloxarea dură a corpului lunetei, asigură buna protecție împotriva șocurilor și a zgârieturilor ce pot interveni la vânătoare.

Atât tehnologia folosită, cât și lentilele construite din sticlă optică de calitate, cu tratament anti-reflex, generează un câmp vizual generos, fără efect de tunel, ce permite detectarea rapidă a țintei în orice situație de vânătoare.

Transmisia luminoasă de 92% asigură o imagine neutră și clară pentru un timp îndelungat, chiar și după apusul soarelui. Reticulul iluminat este de tip 4 german și are 11 trepte de reglaj, cu punct neutru între intensități. Plaja de reglaj este suficientă pentru a folosi punctul luminos atât ziua, cât și în condiții de luminozitate redusă.

Turetele de reglaj sunt acoperite și prezintă click-uri clare și audibile. Originea turetelor se poate reseta, iar într-unul dintre capacele acestora există loc de depozitare pentru bateria de rezervă.

Produsele optice din gama GECO oferă tot ce aveți nevoie pentru a vâna în condiții bune.

Modele disponibile:

GECO 1-6X24 IR

Imagine

Luneta ideală pentru vânătorile la goană, oferă un câmp vizual maxim de 38 de metri, lungimea lunetei 273 mm, greutate 561 grame, reticul 4 iluminat pentru zi și noapte

GECO 1.7-10X42 IR

Imagine

Lunetă universală, ce poate fi folosită atât la goană, cât și la pândă. Obiectivul de 42 mm asigură o vizibilitate bună și la crepuscul. Câmp vizual maxim de 22.5 metri, lungimea lunetei 310 mm, greutate 563 grame, reticul 4 iluminat pentru zi și noapte.

GECO 2.5-15X56 IR

Imagine

Cu o mărire de 15x și cu diametrul util al lentilei de intrare de 56 mm; această lunetă este destinată pândei în condiții de luminozitate redusă. În plus, dispune și de reglaj de paralaxă. Câmp vizual maxim 15.3 metri, lungimea lunetei 355mm, greutate 750 grame, reticul 4 iluminat pentru noapte.
radu.b
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 27 Mar 2014, 09:34

Re: GECO Optik

Mesajde blackcrotal pe 28 Iun 2016, 12:58

Salut,
Interesanta prezentare dar ceva informatii mai amanuntite de genul unde pot fi vazute acele lunete in Romania sau preturile lor este posibil ?
Sau daca nu pot fi vazute in Romania macar un linck spre site producator.
Multumesc,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: GECO Optik

Mesajde laurul pe 28 Iun 2016, 15:36

...ia vezi la Arrow...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: GECO Optik

Mesajde blackcrotal pe 28 Iun 2016, 16:53

laurul scrie:...ia vezi la Arrow...

Multumesc, am dat cautarea pe "GECO Optic "si google m-a dus in Germania pe diverse forumuri dar cam atat. Nu aveam habar ca exista la Arrow .
LUNETA 2,5-15X56 4A/IR/30MM Pret 3.167,03 lei. Pretul mi se pare super pentru performantele anuntate.
Vad ca este anuntat si modelul LUNETA GECO 1-6X24 4A/IR/30MM dara fara poza si fara comentariu trecuta la categira " Generic" ca si cum lui Arrow i-ar fi rusine sa o puna pe site .
Daca ar fi sa fie comparata cu BUSHNELL ELITE 6500 2,5-16X42 care este la un pret aproximativ egal cu a lui 2,5-15X56 4A/IR/30MM prezentarea lui BUSHNELL este facut cu mult profesionalism pe cand in cazul Geco lipseste ci desavarsire.

In mod normal provenienta germana este o garantie a calitatii . Dar . . . astept cu curiozitate .
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: GECO Optik

Mesajde violiv pe 29 Iun 2016, 06:57

blackcrotal scrie:
In mod normal provenienta germana este o garantie a calitatii . Dar . . . astept cu curiozitate .


Via P.R.C. :D

Avand in vedere faptul ca brandul este practic reinviat (asta dupa ce s-au produs in urma cu ceva zeci de ani lunete de provenienta germana, ulterior dreptul de folosire al numelui fiind cedat catre chinezi timp in care piata a fost invadata de lunete "Geco" bune pe air-soft ... si recastigat dupa o vreme) si calitatea munitiei oferita de firma, ma astept ca cel putin din punct de vedere mecanic lunetele sa faca fata. Insa provenienta nu este nici pe departe germana, originea lor fiind foarte-foarte aproape de a altora, de ex. Hawke, Nikko, etc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: GECO Optik

Mesajde Arrow Suport Tehnic pe 29 Iun 2016, 09:18

Buna ziua.

Zilele trecute am montat o luneta GECO 1.7-10x42 pe Blaser-ul unui client, calibrul 9.3x62. Bineinteles ca a urmat sedinta de poligon pentru reglaj. Caldura mare.
Avand in vedere faptul ca luneta GECO 1.7-10X42 se vinde cu 2599 ron, am fost surprins in mod placut de calitatea imaginii cat si de modul in care partea mecanica raspunde la comenzi.
Luneta s-a reglat rapid si am reusit cateva focuri bune. Turetel au click-uri ferme si audibile, iar capacele sunt si ele tot metalice. Nu am facut o sedinta completa de testare munitia apartinand clientului, RWS HIT 16.2 grame. Clientul a dorit sa ne oprim in momentul in care doua focuri s-au atins in "musca".
Una peste alta luneta ne-a creeat o impresie mai buna decat ne asteptam in aceasta gama de pret.
Luminozitate buna, fara efect de tunel, contrast decent, fara aberatii de forma sau culoare deranjante, reticol corect, senzatie generala de robustete si precizie mecanica, cam astea ar fi concluziile sedintei de reglaj.
Am facut si cateva poze pe care le voi incarca cat de curand.
Pana atunci sa auzim numai de bine.

Cu stima.
Arrow Suport Tehnic
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Mai 2016, 11:48

Re: GECO Optik

Mesajde Andrei0794 pe 30 Iun 2016, 13:58

Am vazut ca pe site modeleul 1-6x24 este 2200 lei...sunt curios daca s'a uitat cineva prin ea.
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: GECO Optik

Mesajde Arrow Suport Tehnic pe 05 Iul 2016, 09:47

Buna ziua.

Luneta GECO 1-6X24 IR pare a fi cea mai reusita din serie.
Imaginea este clara si luminoasa, nu are efect de tunel si nici aberatii de forma sau culoare iesite din comun. Distanta oculara este buna iar dimensiunea pupilei de iesire permite o achizitie rapida a tintei. In mod clar este foarte potrivita pentru vanatorul roman ce face vanatoare "la goana ".
Corpul din aluminiu aeronautic, capacele metalice ale turetelor de reglaj plus lentilele tratate antizgariere si antireflex, converg in senzatia de robustete si fiabilitate. Bineinteles ca nu concureaza lunetele similare ale brandurilor de top. Pretul este mai mult decat corect.
In momentul in care voi primi vreuna la reglat pe arma, va voi impartasi rezultatele.

Zi buna tuturor.
Arrow Suport Tehnic
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Mai 2016, 11:48

Re: GECO Optik

Mesajde Arrow Suport Tehnic pe 14 Iul 2016, 15:48

Salutare tuturor.
Asa cum am promis revin cu informatii proaspete.
Zilele trecute, un client a cumparat un ansamblu format dintr-o arma cu glont Sauer 100, cal. 30-06, o luneta Geco 1-6x24 IR si suport Warne. Am montat luneta pe arma am luat o cutie de Geco Express si fuga la poliogon la Tunari. Am incercat sa documentez actiunea facand poze cu telefonul, cu mentiunea ca nu sunt cel mai bun la capitolul fotografie.
Imagine
Am facut rapid un reglaj la 50 de metri si apoi am tras doua focuri la 100 de metri.
Imagine
Clientul multumit, reglaj rapid. Profit de multumirea clientului si obtin acceptul pentru un test al ansamblului. Dau 15 click-uri dreapta (1 click - 15 mm.) si trag 3 focuri. Centrul loviturilor se muta cu circa 22 cm dreapta si ramane constant pe inaltime. Perfect !
Imagine
Corectia este exact asa cum trebuia sa fie. Oare daca fac corectia inversa revin pe grupajul initial ? Cu aceste ganduri, fac corectia inversa si trag trei focuri.
Imagine
Foarte bine ! O lovitura se suprapune peste cele doua existente deja pe tinta iar celelalte doua focuri creeaza o singura gaura la mai putin de trei cm de primele. Nu e deloc rau pentru tir cu luneta de goana la 100 de metri.
Hai sa facem acelasi test si pe verticala. Dau 15 click-uri sus si trag doua focuri.
Imagine
Corectia se produce corect ca si dimensiune si directie. 15 click-uri x 15mm, 225mm, pe verticala ! Oare revine la reglajul initial daca fac corectia inversa ? Mai am 4 cartuse, le trag pe toate ! Pentru ca deja erau cam multe gauri in tinta, acopar gaurile ( de 30.06) existente cu autocolant portocaliu. Trag cele 4 Geco express care mi-au mai ramas...
Imagine
Deja teava este foarte calda. Un foc mi-a "scapat" dar celelalte trei sunt foarte bine pe centrul tintei. Foarte bine avand in vedere ca nu am cautat precizia extrema. Am tras "vanatoreste" relaxat cu niste unelte bune si accesibile ca si pret dar care nu sunt destinate preciziei extreme. Pentru vanatoare, cu predilectie goana, consider ca este suficient. Luneta are imagine buna, luminoasa fara aberatii de forma si culoare deranjante. In mod evident functioneaza corect si pentru numai 2200 ron imi pare extraordinara ! In spatele nostru, la standul de tragere, se formase coada, armurierii din poligon au fost placut impresionati de luneta Geco.Nu am folosit reticolul iluminat.
Stiu ca se putea face un test mai complex si poate mai elocvent dar nu a existat premeditare, iar nici arma nici munitia nu imi apartineau. In speranta ca acum v-am putut fi de folos, data viitoare mai mult si mai bine.

Toate bune si vanat in catare tuturor !
Arrow Suport Tehnic
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Mai 2016, 11:48


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 27 vizitatori

Publicitate