Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:12

Minox ZE 5i 2-10x50

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde NicuNicuta pe 22 Aug 2017, 18:47

Buna ziua,

Hotarat sa pun optica pe o Tikka 30-06 am aveam in minte Delta 1.5-9x45, apoi m-am gandit sa incerc un red dot, dar parca nu renteaza pentru mine, asa incat ca orice moldovan caut ceva ieftin, bun si mult in kila; uiniversal, perfect la toate si la nimic in particular.

Tot aruncand cate un ochi pe site-urile de profil vad o oferta interesanta la o luneta numita in titlu Minox ZE 5i 2-10x50. Daca Delta e la un pret de ~3.000, Minox-ul e 3.500.

N-am tinut in mana niciodata nici pe una, nici pe cealalta, asa ca sunt foarte curios daca vre-o careva a incercat Minox-ul asta si e incantat de el, ca pe net nu prea exista review-uri, iar despre Delta s-au auzit numai de bine in configuratia asta.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde biriuck pe 22 Aug 2017, 20:04

Daca gasesti pe undeva sa vezi, spune-mi si mie. Si eu sunt foarte curios de aceasta marca ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde laurul pe 22 Aug 2017, 20:09

N-am avut ocazia sa ma zgaiesc printr-una dar am auzit pe unul mai priceput numai de bine...sticla e Schott.
Parca Arrow era importator
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde NicuNicuta pe 22 Aug 2017, 20:45

laurul scrie:N-am avut ocazia sa ma zgaiesc printr-una dar am auzit pe unul mai priceput numai de bine...sticla e Schott.
Parca Arrow era importator

Asa e, le gasim la Arrow si pe forumurile de pe alte plaiuri scrie de Sticla Schott, care e folosita si ded Zeiss cica.
Mai mult cica Minox ar cam avea printre proprietari pe Zeiss.
Cele mai multe referinte se gasesc pentru configuratia 1-5x24, unii au curajul sa o aduca aproape de Zeiss Victory.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde mialxx pe 22 Aug 2017, 21:56

Am vazut citeva lunete Minox in magazin, dar nu m-am uitat prin vreuna, in schimb am un Nightvision de la ei si pot spune ca e facut cu simt de raspundere.
Asa e, apartine de Zeiss Sports Optics GmbH, ambele au sediul in Wetzlar Germania.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde kleine pe 23 Aug 2017, 11:22

Minox a avut o istorie interesanta, fiind preluat la un moment dat de Leica, dupa aceea lasat ca entitate separata, fiind preluat in grupul din care face parte si Blaser, ocazie cu care s-a infiintat GSO: German Sport Optics http://www.german-sports-optics.de/kompetenz/team
Lunetele sunt vandute sub sigla Minox, probabil asteptand raspunsuri din piata, unele fiind manufacturate in Germania, iar altele in afara, sub licenta Minox.
Primul produs sub sigla Blaser: http://blaser-optics.de/

Multumesc,
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde NicuNicuta pe 23 Aug 2017, 13:03

Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde NicuNicuta pe 23 Aug 2017, 13:07

.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde NicuNicuta pe 24 Aug 2017, 10:26

Am gasit luneta exact sub ochii mei, la Arrow Iasi.
Pe langa ea am mai avut pentru comparatie:
- Zeiss Victory 1.5-6x42
- Bushnell XLT 1.5-6x42
- Geco 1.7-10x42

M-am uitat prin ele cam la ora 6:30, din magazin spre parcarea unui supermarket, ~100m camp liber.

Ce-am observat ccu ochiul meu neavizat:
- Minox vs Zeiss: mi-a fost greu sa observ diferentele de optica, apoi cand am luat si Geco la comparatie mi-a fost clar ca exista o mica diferenta in plus a lui Zeiss fata de Minox, si una mai marisoara in favoarea lui Minox fata de Geco.
- 2x de la Minox e 2 si ceva de la Zeiss. Ca si date tehnice revenind si la Delta 1.5-9x45, 9x de la Delta e foarte foarte aproape de 10x de la Minox: 4,1/100m vs 4/100m. La Magnifiecatie minima 1.5 Delta este 24.4/100m iar Minox 2x este 18,9/100m.
- Diferenta dintre Minox si Bushnell XLT a fost insesizabila pentru mine.
- Iluminarea la Minox mi se pare de proasta calitate, intensitatea maxima nu cred ca m-ar ajuta absolut deloc la o goana insorita pe zapada. Iar punctul rosu nu este uniform, cel putin la modelul pe care l-am avut in mana.

Cam astea ar fi opiniile personale despre Minox.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde Alexandru Nicu pe 28 Aug 2017, 15:02

Aceeasi dilema am avut-o si eu de curand, cautand o luneta din gama asta. Am avut ocazia sa ma uit prin Delta unui unchi de-al meu, proaspat cumparata iar cu Minox m-am jucat doar in magazin. Mi se pare ca Delta e inutil de lunga. In schimb, imi place iluminarea. Punctul e finut si bine amplasat in reticul. Dar Minox mi s-a parut a fi mai luminoasa. Am observat o diferent anotabila. Si asta dupa o zi diferenta de utilizare a celor doua lunete. Cu iluminarea nu m-am jucat la Minox, nu aveam o baterie la mine si nici cei de la magazin nu aveau. Dar de ce nu mai astepti putin, mai stragi ceva bani si te orientezi catre Meopta, aceeasi magnificatie ca si Minox? Am citit undeva si sper sa nu gresesc, ca Meopta face lentile pentru Zeiss deci si pentru Minox?
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde NicuNicuta pe 28 Aug 2017, 16:03

Alexandru Nicu scrie:Dar Minox mi s-a parut a fi mai luminoasa. Am observat o diferent anotabila. Si asta dupa o zi diferenta de utilizare a celor doua lunete?

Ai reusit sa faci o comparatie in acelasi timp? :)

Alexandru Nicu scrie:Mi se pare ca Delta e inutil de lunga. In schimb, imi place iluminarea. Punctul e finut si bine amplasat in reticul.

Intradevar, e cu 2 cm mai lunga.
Ma bucur nespus de mult ca aud inca odata de bine de iluminarea de la Delta.

Alexandru Nicu scrie:Dar de ce nu mai astepti putin, mai stragi ceva bani si te orientezi catre Meopta, aceeasi magnificatie ca si Minox? Am citit undeva si sper sa nu gresesc, ca Meopta face lentile pentru Zeiss deci si pentru Minox?

Asa citisem si eu despre lentile. Car despre bani si preferinte ori o chestie de asta la 3.000 de ron ori Leica cu genul asta de magnificatie. Cum de Leica n-am bani si nici nu stiu cand o sa am sa nu ma doara sufletul pretul ei, prefer o chestie care sa-si faca treaba si atat. De vre-o 3 ani am un Axis cu Weaver Kaspa, mai putin de 150 de dolari costa, face treaba cat nu ma astept.

Cat despre lunete, in continuare OFF-Topic, Zeiss sau Swarovski sunt produse bune dar care nu se potrivesc cu mine. Prima data am tras printr-o luneta Swarovski- nu ale mele, asa a fost conjunctura: panda, dibuit, goana - nu m-am impacat mai deloc bine cu ea. La un targ de vanatoare am avvut ocazia sa ma uit prin ele la foarte scurt interval, Leica se pune cel mia bine la ochiul meu si la problemele mele de vedere. Swarovski Z8, chiar am fost ssurprins ce nepotrivire de caracter e intre noi, iar Zeiss nu se aseaza bine pe ochelari, nici lunete nici binocluri. Soarta.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde Alexandru Nicu pe 29 Aug 2017, 01:12

Din pacate nu am reusit sa fac o comparatie fata in fata. Ar fi fost interesant si mi-ar fi rezolvat cateva dileme. Nu as putea sa iau o decizie, comparatia facandu-se la 2 zile distanta. Dar cred ca am un punct sau doua in plus pentru Minox. Din nou, pe zi, mi s-a parut mai luminoasa si putin mai clara. Dar e parerea mea. Cel mai bine ar fi sa le vezi tu fata in fata.

Pe partea cu potrivitul, te inteleg. Asa sunt eu cu Swaro. Cu Leica nu am vanat insa am facut-o cu Zeiss. Dar nu m-a multumit sufleteste asa cum o face Swaro.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde Sharpshooter pe 11 Sep 2017, 16:32

am vazut una tot in 2-10x50 cu punct rosu la cineva pe o mixta cu 30.06, omul era foarte multumit de ea, mie mi-a lasat impresie buna, nu sunt guru in materie ca sa va dau detalii...
Poate vizibilitate mai buna decat leupoldu meu pe inserat :-?
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde Johnny_r0 pe 03 Sep 2018, 18:25

Am un prieten care a cumparat aceasta luneta si a tot avut probleme cu ea mai ales pe partea de iluminare cand mergea cand nu mergea, asa ca a dus-o la garantie si a fost schimbata cu una noua. Surpriza a fost ca au inlocuit-o cu cea de generatie a doua care este total schimbata fata de prima generatie.

Punctul acum este mai aprins si mult mai fin.
Ochiul meu neavizat crede ca s-a umblat putin si la sticla dar ramana sa se uite si altii mai avizati ca mine.

Per total generatia doi este mult superioara primei.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: Minox ZE 5i 2-10x50

Mesajde CZ7X64 pe 31 Mar 2019, 20:02

M-am uitat ieri la expozitie pe asa ceva si este o mare teapa . Punctul luminos era neuniform iar firele reticului erau strambe. Asta pe luneta ce era expusa acolo. M-am uitat impreuna cu un coleg si el a vazut acelasi lucru la acea luneta. Colegul va da zilele urmatoare o comanda la o luneta DELTA TITANIUM 2,5-10 x50. Ne-au placut mult si lunetele LEUPOLD VX5 dar depaseau bugetul. Dar lunete ff bune.
CZ7X64
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Apr 2017, 21:43


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 129 vizitatori

Publicitate