Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 20:09

Holosun si Sig sauer concurenți serioși pentru Aimpoint?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Holosun si Sig sauer concurenți serioși pentru Aimpoint?

Mesajde CALUTUL pe 19 Sep 2018, 12:19

Are careva dintre voi , vreunul din aceste dispozitive de ochire, ceva păreri? Văd că americanii le laudă de mama focului. Merită cumpărate, la ce preț ar ajunge în România?
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Holosun si Sig sauer concurenți serioși pentru Aimpoint?

Mesajde violiv pe 19 Sep 2018, 20:42

https://www.earme.ro/luneta-goana-punct ... /ant-7336/

Sig m-am jucat cu ele. Nu stiu cat de rezistente sint. Probabil ca rezista la orice. Sig tine la fiabilitatea si rezistenta liniei de produse optice personale.
Ce nu mi-a placut? Sufera de acelasi "defect" ca al tuturor, indiferent cat de scumpe, bune sau de firma sint....daca nu sint Aimpoint sau Docter....si anume - sticla colorata verde sau albastru mult prea vizibil.

Holosun n-am vazut dar la nemti e chiar mai scump ca Aimpoint.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Holosun si Sig sauer concurenți serioși pentru Aimpoint?

Mesajde CALUTUL pe 19 Sep 2018, 21:22

Am găsit holosun, pe e-gun, mai ieftin cu 100 de euro decât un aimpoint și așa mi s-a aprins beculețul. Conform principiului "cel mai ieftin produs care face treaba", dacă este adevărat ce se spune în filmulețele de pe youtube despre ele înseamnă că merită cumpărate. Dar, cred că ar fi de folos ceva păreri de la cineva care le-a folosit.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Holosun si Sig sauer concurenți serioși pentru Aimpoint?

Mesajde violiv pe 20 Sep 2018, 05:50

Cand vine vorba de preferinte si nu exista numere care sa le descrie caracteristicile e mai greu de apreciat.

Ca sa fiu mai bine inteles: folosesc Delta, Zeiss, Docter (puncte rosii deschise) si am mai folosit Burris, JPoint, m-am jucat binisor cu Meopta, Bushnell.....chiar si Zeiss mi se pare prea albastru. Exista zeci de utilizatori pe care nu-i deranjeaza!

Sig deschis nu mi-a placut. Sig inchis da. Singura chestie e ca nu stiu daca exista baza pentru Blaser pentru ele. Calitatea fabricatiei si a opticii de la Sig e comparabila cu Steiner, ca astea se mai gasesc in magazine la noi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Holosun si Sig sauer concurenți serioși pentru Aimpoint?

Mesajde CALUTUL pe 21 Sep 2018, 22:26

Multumesc pentru raspuns Violiv, prompt ca de obicei, astepăm si alte pareri si ... poate si un importator.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Holosun si Sig sauer concurenți serioși pentru Aimpoint?

Mesajde yokozuna pe 18 Noi 2019, 23:06

Am folosit cativa ani un 9000 sc, de la Aimpoint.Cum stim nu mare lucru de zis, e arhi cunoscuta.Punctul nu este foarte bine definit, este mai degraba o steluta.Am avut unele probleme cand trebuia sa ochesc ultra repede, cand vanatul sarea o carare, corpul aimpointului acopera o suprafata destul de mare, si pana punem punctul pe tinta era prea tarziu.
Am trecut la un holosun hs510c.Mi se potriveste mult mai bine.Fiind panoramic , cu ecranul foarte mare, campul vizual nelimitat, cadrul devine invizibil in scurta vreme.Punctuletul de 2 MOA e perfect rotund.Pare solid, deocamdata numai de bine.
yokozuna
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Iun 2017, 13:27


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: yoghi şi 13 vizitatori

Publicitate