Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:21

Sfat achizitie luneta

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Sfat achizitie luneta

Mesajde vanatorul007 pe 12 Mar 2019, 17:23

Multumesc mult mexx20_ro...Se pare ca musai sa dau pe optica cel putin jumatate de arma ori sa mai cumpar si teava de schimb...a naibii de boala...ai dreptate cu AR...uitasem de el si platforma lor macatoasa de calibre...multumesc inca odata..
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: Sfat achizitie luneta

Mesajde bogus pe 12 Mar 2019, 17:54

vanatorul007 scrie:Multumesc mult mexx20_ro...Se pare ca musai sa dau pe optica cel putin jumatate de arma ori sa mai cumpar si teava de schimb...a naibii de boala...ai dreptate cu AR...uitasem de el si platforma lor macatoasa de calibre...multumesc inca odata..

cu jumate din cat costa arma sa consideri ca ai scapat gratis, lunetele bune costa cel putin cat arma daca nu dublu, pe langa lista lui mexx mai poti pune si Bushnell din gama Elite si Delta Titanium ca tot pe la banii aia te invarti 2700-3000lei pe nou si preturi in jur la 2000lei pe second
Dar urmareste piata, vezi ce este de vanzare aici sau pe un alt site care exte specializat in mica publicitate la arme si accesorii de vanatoare, sau facebook are cateva grupuri pe vanzari, nu e musai sa iei nou si poti avea surpiza sa dai de cava la un pret extrem de bun
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sfat achizitie luneta

Mesajde laurul pe 12 Mar 2019, 18:14

vanatorul007 scrie:Multumesc mult mexx20_ro...Se pare ca musai sa dau pe optica cel putin jumatate de arma ori sa mai cumpar si teava de schimb...a naibii de boala...ai dreptate cu AR...uitasem de el si platforma lor macatoasa de calibre...multumesc inca odata..

Ia-ti arma de o suta, luneta de o mie si caine de un milion!
Asa m-a invatat odata un vanator batran...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Sfat achizitie luneta

Mesajde mexx20_ro pe 12 Mar 2019, 18:24

laurul scrie:
vanatorul007 scrie:Multumesc mult mexx20_ro...Se pare ca musai sa dau pe optica cel putin jumatate de arma ori sa mai cumpar si teava de schimb...a naibii de boala...ai dreptate cu AR...uitasem de el si platforma lor macatoasa de calibre...multumesc inca odata..

Ia-ti arma de o suta, luneta de o mie si caine de un milion!
Asa m-a invatat odata un vanator batran...


Si a facut-o bine! ;) :ymhug:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Sfat achizitie luneta

Mesajde vanatorul007 pe 12 Mar 2019, 18:36

AR din denumirea lunetei de la ce crezi ca vine? Ce zice un vanzator oarecare, pe mine ma lasa rece, dar ce zice producatorul sau majoritatea care o folosesc pe calibre gen 223 este cu totul altceva.
Eu cred ca la multi dintre noi ne este lene sa citum tonele de informatie de pe forumurile de profil (si aici si pe forumul celalalt sunt o gramada de informatii). Lunetele 1-4 x sau 1-6x pt armele noastre de goana care pleaca de la 30-06 in sus trebuie sa fie proiectate si testate pe calibre de goana inclusiv 375H&H, nicidecum facute pt platformele americane AR care sunt in 223 sau 308 (mai putine).
Treaba cu buget redus o inteleg dar nu inteleg de ce nu putem sa luam un Leupold VX2 corect din tote punctele de vedere si ne aruncam la panarame gen Hawke, Konus, HJB, sau gama de jos de la Vortex.... Vortex are si game super ok - gen Razor dar acolo vorbim de la 1000 de dolari in sus.
Avem 3 importatori si 3 reprezentanti de marci de lunete supertestate si destul de ok si la partea de service si garantii:

1. ELITEHUNTING Constanta - lunete Leupold - minim VX2
2. HUNTERSHOP ORADEA - lunete Meopta - recomand minim gama R1
3. ARROW - mai multe orase - lunete Minox minim ZX5i (gen2)

Daca mai sunt si alti de incredere si care rezolva si partea de service, va rog sa ii postati.
Respecte domnilor si spor la tras! :ymhug:[/quote]


Am gasit ceva Luneta Leupold VX-2 2-7x33mm...intrebare ....merge ptr goana?...Nu de alta dar ma incadrez si in buget...multumesc.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: Sfat achizitie luneta

Mesajde bogus pe 12 Mar 2019, 18:56

Cu mare indulgenta ar merge, desi la goana ti-ar trebuii un 1 sau 1.5, dar e si neiluminata, eu sincer nu as lua asta.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sfat achizitie luneta

Mesajde mexx20_ro pe 12 Mar 2019, 22:19

@vanatorul007
Depinde foarte mult de fondul unde vanezi si de locurile unde sunt amplasate standurile.
Normal luneta de goana trebuie sa fie un 1x curat sau un 1.25x dar cu un camp vizual cat mai mare, iar reticolul trebuie sa iti permita ochirea rapida la mistretul care vine in fuga mare. Pe de alta parte sunt fonduri unde vanatorii cu o anumita experienta prefera lunetele 2-7x33 sau 1.5-6x42 datorita distantelor de tragere si a vanatului care de multe ori vine maxim la trap cu destule opriri pt a asculta atent unde sunt gonasii si cainii...la fondurile de munte, vierii marisori am obsercat ca mereu incearca sa fenteze sau lasa sa treca goana de ei si apoi intorc inapoi pe goana. Asta am patit-o chiar eu la ultimul vier puscat in acest sezon.
Concluziond si tinand cont ca esti la inceput, cauta o luneta decenta din categoria 1 - 4 x iluminata sau una neiluminata dar cu un reticol mai gros gen Heavy Duplex si incerca sa faci si cateva iesiri in poligon, iar daca gasesti si unul cu mistret alergator, apoi chiar ai avea de castigat.

P. S. nu te multumi cu ce gasesti pe site... pune mana si suna sa vezi ce gasesti pe stoc la cele 3 magazine si verifica inclusiv rubricile de vanzari ale celor 2 forumuri + http://www.xxxxxxx.ro ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Sfat achizitie luneta

Mesajde mexx20_ro pe 13 Mar 2019, 00:33

@vanatorul007

https://www.earme.ro/luneta-meopta/ant-6907/

O Meopta R1 neiluminata cu reticol 4a...mie unul imi place mult si daca accepta 1800 lei pe ea eu cred ca faci o afacere buna. ;) 8)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Sfat achizitie luneta

Mesajde vanatorul007 pe 14 Mar 2019, 14:20

,,Ia-ti arma de o suta, luneta de o mie si caine de un milion!
Asa m-a invatat odata un vanator batran...''

Corecta zicala ...eu am luat-o invers...caine (caini)...arma si luneta mai apoi...oricum as renunta oricand la arma si luneta...dar nu la caine...e ceva special... :)
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: Sfat achizitie luneta

Mesajde Razvan Fish pe 15 Mar 2020, 20:14

Ce părere aveți despre lunetele Solognac 12x50? catare plină
Razvan Fish
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Oct 2019, 20:23

Re: Sfat achizitie luneta

Mesajde Ghinda pe 16 Mar 2020, 08:19

Daca te uitai bine prin ele, vedeai ca sunt reguli ale forumului, sectiune de prezentare, de dat binete, etc. Deci proaste lunete!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate