Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:16

Aimpoint vs... Docter?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Aimpoint vs... Docter?

Mesajde CCM pe 18 Mai 2019, 20:48

Buna seara, domnilor!

Am dat cautare cu subiectul Aimpoint (34S), rezultat, nada.
Cum nu am suficienta rabdare sa scotocesc prin site pe indelete (mea culpa), am creat acest topic nou, ca sa aflu parerile cunoscatorilor - versus referinta Docter.
Asta, pt ca m-am pricopsit cu unul pe arma de ocazie pe care am cumparat-o si imi doresc sa aflu pareri de la utilizatori... nu de pe net.
Va multumesc in avans si va doresc un Wk-end excelent.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde violiv pe 18 Mai 2019, 21:52

Incearca-l!
Pe indelete, mai in viteza, pe lumina, mai la umbra si vezi cum te descurci.
Nu sint doi utilizatori care sa-ti spuna acelasi lucru.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde CCM pe 19 Mai 2019, 12:14

...good point!
Merci! Asa am sa fac.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde violiv pe 19 Mai 2019, 20:12

Teoretic, de la firma citire, a fost construit cu dedicatie pentru cei care nu reusesc sa se desprinda de obiceiul de a ochi privind prin dispozitivul optic. Punctele rosii, deschise sau in tub, au eficienta maxima atunci cand privesti pe langa ele, stai cu ochii pe tinta direct, si aduci punctul ca o fantoma in calea privirii. Cei care au tras mult folosind luneta nu se pot obisnui cu micro H2 sau Docter. Asa au aparut 30-34 lungi sau scurte. Forma mai ciudata a tubului ecraneaza mult daca vrei sa tragi cu ambii ochi deschisi dar ofera o imagine mai familiara pentru cei invatati sa stea cu ochiul in tub. Pentru un dublu-expres finut si usurel mi se pare mult prea butucanos.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde salus pe 20 Mai 2019, 09:16

Cu Docter nu am reușit să mă ” împac” deloc.
Cum spune și Vio, după ce am tras ani de zile prin lunetă, aveam tendința să caut tubul, așa că am trecut la Aimpoit Micro H2, căruia nu am ce să-i reproșez, cu toate acestea, în toamna trecuta am cumparat și un Aimpoint H 30 L :ymhug: . Combinația bolt-acționa, terenul pe care vânez și H30 L este perfect pentru mine.
34 S este în aceiași categorie cu 30 L, diferența fiind grosimea și lungimea tubului și mărimea ”obiectivului ” .
M-am jucat puțin și cu această variantă 34 S, care îți dă impresia unui câmp vizual mai mare, dar nu se potrivea armei mele.
În rest, gusturile nu se discută, părerile sunt împărțite, ......., informații foarte multe și bune găsești pe siteul celor de la Aimpoint, pentru fiecare model în parte.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde sean pe 20 Mai 2019, 09:31

Pentru X4 eu as merge pe Docter.
Am folosit Eotech XPS,IOR Pitbull si acum pe Chapuis am Docter...m-am obisnuit de la Eotech sa tin ambii ochi deschisi,cu Pitbull-ul la fel,mergea de minune...cum zicea Vio mai inainte,te uiti la vanat nu la punct.
Dupa parerea mea cel mai tare punct rosu este Eotech-ul dar pe un dublu express ar fi blasfemie... :lol: :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde CCM pe 20 Mai 2019, 11:03

Pentru un dublu-expres finut si usurel mi se pare mult prea butucanos.[/quote]


Adevarul este ca sunt cam nepotrivite una cu alta... se vede ca vin din lumi complet diferite!
Dar, daca functioneaza combinatia...
M-am uitat pe site-ul Aimpoint, sigur stiu sa isi laude produsul.
Sper sa le incerc saptamana asta in poligon.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde CCM pe 20 Mai 2019, 11:07

Eotech este atat de uraat...
In schimb am vazut un express juxtapus cu Docter pe el si arata chiar f bine!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde sean pe 20 Mai 2019, 12:09

Si pe suprapusul meu arata bine Docter-ul...abia il vezi... :lol: :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde ventura pe 20 Mai 2019, 12:52

Eu nu m-am împăcat deloc cu Docterul.
În schimb mi-a plăcut frf mult sa vanez cu EOTECH ul
Cum spunea Violiv: gusturi si gusturi
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde CCM pe 23 Mai 2019, 00:16

Pus mana astazi pe arma si pe Aimpoint. La rece numai, poligon in cel mai bun caz vineri.
Impresionant Aimpoint-ul. Mi-a placut. Producatorul zice ca l-a gandit pt a trage cu ambii ochi deschisi, ceea ce nu pare evident initial, dar dupa ce am incercat, ei bine, a devenit evident!
Pe arma (dublu express juxtapus) arata oarecum bizar, dar nu neaparat in sens rau. Parca incepe chiar sa imi placa...
Per ansamblu - in limitele subiectivismului personal - mi s-a parut foarte intuitiv, poti regla dimensiunea red-dot-ului pe o plaja mare de tot, nu trebuie sa fii aliniat cu linia de tragere... extrem de solid construit, optica de calitate inalta - si evident, cam scump.
Imi place. Cu Docter-ul nu m-am inteles asa din prima, cu H34S insa, da.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde CCM pe 23 Mai 2019, 22:25

Ma intreb cat de departe are rost sa incerci sa impingi optica la un express, adica sa te intinzi cu zero pina la ce distanta? in ideea de a o face un oarecum polivalenta - mai ales intr-un calibru "universal", gen 30-06.
Indiferent ca optica este de tip red-dot sau luneta de goana.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde violiv pe 24 Mai 2019, 08:47

Cea mai frumoasa experienta am avut-o cu o S2. Asta a mers reglata cu tevile perfect paralele si punea urechi unei buline de 1 moa si la 50 si la 150 m. Cu ea, stapanul a impuscat si la peste 200 m, fara probleme.

In functie de grupajul fiecarei tevi si de cel comun cred ca cel putin o teava poate fi reglata ca pentru orice carabina de vanatoare iar cealalta "de dublaj". Cu Aimpoint se poate trage chiar in grupuri foarte stranse la 50 m, cu tinta potrivita si la 100 m si cam pe la 150 m te lasa ochii....

Concluzionand, cred ca poate fi reglata ca orice carabina in 30-06, cu 0 la 150 m, pentru un foarte aproape 0 si la 50 m si doua degete peste la 100 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde CCM pe 24 Mai 2019, 18:36

Merita incercat!
Ideal ar fi sa trimit arma la producator, o sa ii sun sa vad daca e posibil, banuiesc ca da.
O sa postez rezultatul - aici si in sectiunea Chapuis Armes - pentru cazul ca sint si altii interesati de idee.
Wk-end placut!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Aimpoint vs... Docter?

Mesajde violiv pe 25 Mai 2019, 17:43

La producator 50 sau 100 m sint variantele.

Eu ziceam ceva la modul urmator:
- alegi una din tevi, functie de dimensiunea grupajului, taria tragaciului, preferinta personala, etc.
- cu teava asta tragi la 100, 150, 200, 250 m daca ai posibilitatea si vezi ce se intampla, daca merita sau nu
- daca ai optica dedicata pentru distanta atunci o reglezi pentru aceasta teava
- tragi si cu cealalta ca sa vezi pana la ce distanta trimite focurile suficient de aproape
- pentru panda folosesti teava "principala", pentru goana ambele

Nu trebuie trimisa arma la armurier.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate