Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:05

Magnificarea lunetei- cita?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde dtdpuu pe 23 Mai 2019, 14:57

S-a mai discutat despre magnificare lunetei tangential in diferitne topicuri. Dar as vrea sa discutam aici separat de cita magnificare avem nevoie cu adevarat pentru carabine. Putem discuta si de lisa, dar nu stiu prea multe...asadar cineva trebuie sa completeze

Ca sa incadram un pic lucrurile si sa vorbim la obiect, hai sa impartim activitatile in urmatoarele:
- Vinatoare statice (stand adica) animale mici (la noi e voie cu carabina, AC, etc.)
- Vinatoare statica la vinat mediu si mare - capra, mistretz, etc.
- Vinatoare dinamica (goana) vinat mediu si mare
- Tir poligon distante de vinatoare (maxim 200m)
- Tir poligon distanta mare (200m ......departe)

Dupa ce ne exprim opiniile legate de magnificare, as vrea sa stabilim poate optiunile in lunete care pot servi mai multe categorii.

Inainte de oferi opinia mea marturisec ca am evoluat in opinia mea relativ la magnificare....poate pentru ca sint mai tantalau si in loc sa invatz de la altii mai multe, a trebuit sa incerc pe pielea mea. De asemenea, trebuie sa spun ca experienta mea este in principal vinatoare statica (stand, pinda, dibuit) la animale mici si medii, iar armele folosite sint cu AC si de foc cu percutie pe rama si cu capsa. Calibrele sint de toate de la .17 pina la 7 mm Magnum.

Asadar am evoluat de la inceputuri unde voiam neaparat magnificare mare pina acum unde prefer sa am o imagine mai buna la magnificare mai mica, si chiar incerc catari mecanice in unele cazuri.

Asadar numerele mele sint cam asa:
- Vinatoare statice (stand adica) animale mici (la noi e voie cu carabina, AC, etc.) - maximum 10X
- Vinatoare statica la vinat mediu si mare - capra, mistretz, etc. - maximum 6X - ideal poate 3-4x
- Vinatoare dinamica (goana) vinat mediu si mare - maximum 2x - ideal 1x sau catari mecanice.
- Tir poligon distante de vinatoare (maxim 200m) - maximum 24 x ca sa vad gaurile dar se poate confortabil cu 10x
- Tir poligon distanta mare (200m ......departe) - maxim 24x dar se poate trage la 900m si cu 10x


Asadar pentru mine cred ca pot sa ma descurc cu lunete in plaja de magnificare:
- minimum 2-3
- maximum 12-16


Dupa cum stiti calitate imaginii si o plaja de magnificare mare sint in opozitie din cauza opticii/mecanismelor mai pretentioase de care e nevoie. Nu e imposibil sa ai o plaja mare de magnificare si calitate foarte buna, DAR luneta e mai scumpa. La pret rezonabil e mai usor sa ai calitate la plaja de magnificare medie (sa zicem de 4 ori de la magnificare mininima la cea maxima).

Am citeva lunete cu magnificarea maxima 24x si nu folosesc acea magnificare decit in poligon, la vinatoare scad la minimum, 6x la acele lunete. Acum nu le mai inlocuiesc, dar daca cumpar noi, nu mai iau magnificare asa mare.

Asadar dup vreo 20+ de lunete schimbate pe diferite arme si in diferite conditii, m-am stabilit la 2 marci cu pret rezonabil in care am incredere si continui sa le iau: Bushnell seria Elite (nu mai jos) si Leupold. Sint alte marci mai bune, dar prea scumpe, pentru mine nu cred ca merita. An tras cu Bushnell Elite de ani de zile, pe AC (.17, .22, .25), 17 HMR, 22 LR, 223, 308 (din bolt si semi), 7 mm Magnum si nu am avut nici o problema pe soare, ploaie, poligon, si mutat din turete pina se incalzezc in unele cazuri. Si in ziua de azi, luneta tine 0.


Astept experientele voastre.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde CristianJ pe 23 Mai 2019, 21:28

eu in urma multor topicuri scrise de tine pot sa spun ca am ales leupold 3-15x56 pt panda si un 2-6x42
shirstone la goana asta am primit-o (nu avem mai mare poligon in zona de 100-150 m) si sunt foarte multumit iar la calibru am un 3006 pt goana semiautomata si bolt 6.5x55 pt panda nu imi plac magnumurile desi sunt destul de solid.

in viitor vreau sa incerc o luneta cu magnificatia de 1.1sau1.5 tot un leupold pt goana.
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde yoghi pe 23 Mai 2019, 22:13

Pe 9.3 am 1,5-6 cu "zero" la 170m
pe 243 e un 4-16 si are zero la 220m
pe un 300WM este 3-12 la 180m
pe alt 300win este 6-24 cu zero la 180m
pe 222 am 3-12 reglata la 150m
si pe 22hornet 1-6 cu zero la 125m
pe 22lr am 2.5 -10 cu zero la 100


Pe linga Svaro de 6-24 am mai incercat un 5-30 si 10-40 pe 308win dar m-am convins ca pt vanatoare un maxim 16x -18x este indeauns. 24x....30x e bun pt observatie amanunte .Pt tinta la 300si 400m , Da e buna magnificatia mare

pe de alta parte , depinde si de modelul reticulului lunetei. Prima mea luneta era un Carl zeiss de 8x fix, montat pe un 8x57.reglata pe la 130 (in alte vremuri mistretul si tapul se impusca de obicei in 50m).
Dar cele trei linii ale reticulului erau f groase , iar in 15...20m o janta de dacie se incadra perfect.Deci la un mistret in goana ,zona de impact era f lejer de ochit.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde TheBear pe 24 Mai 2019, 22:10

Savage axis 2 accutriger, Delta Titanium 2,5-10x50 HD e perfect pentru mine :ymhug:
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde TheBear pe 24 Mai 2019, 22:17

In 30-06.
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde liviur pe 27 Mai 2019, 19:46

...cât mai mare !
Folosesc zeiss 2.8-20x56 pe 8x68s si swaro 5-30x50 pe 243win, imi place sa trag pe magnificatie mare, chiar si la goana fosesc x5, rar x 2.8.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde zforis pe 27 Mai 2019, 21:59

Folosesc 2 lunete:
1./ 1.25 - 4x cu punct rosu, pentru aproape (dibuit, goana, pana la ~100m) - Bushnell Elite, reglata la 50m
2./ 4 - 16x pentru panda (orice distanta) - Schmidt & Bender Klassic, reticul A8 Varmint, reglata la fix 100m (am mai multe puncte pentru diverse distante, punctul 1: 169m, punctul 2: 227m, 3: 299m, ...cf. Strelok Pro)

Imagine

amandoua lunete cu prindere rapida pe sina picatinny pe un CZ 557 sporter .30-06.
Nu pot folosi luneta 4-16x la 4x pentru ca asa subtire este recitulul, ca abia se vede, in goana este foarte foarte greu de tras, ca pe mistretul negru, nu se vede reticulul subtire la 4x.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde traian72 pe 29 Mai 2019, 15:52

Pe teava de 243win am Delta titanium 2,5-15,5x56, iar pe teava de 9,3x62 un zeiss 1,2- 7x 37 amandoua cu punct rosu. Sunt foarte multumit de ele.
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde bogus pe 30 Mai 2019, 07:09

Pe teava de 8x68 am um Aimpoint H2 pe care il alternez cu un Swaro Z6i 2.5-15x56, combinatia asta ma ajuta ca la o goana sa pot sa pot trece din tufe pe liber intins in cateva secunde sau la panda desigur.
Pe teava de .223 am un Hawke Endurance 4-16x50
Pentru mine aceste plaje sunt mai mult decat suficiente la vanatoare
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde violiv pe 30 Mai 2019, 08:33

Pentru aproape cat mai aproape de 1x real.
Pentru restul cat o fi ca nu conteaza asa mult. Mi s-a intamplat sa fie nevoie de tras rapid si sa trag cu luneta pe 3-6x desi aveam 12-20 la dispozitie si nu mi s-a parut incomod.
Desigur ca mi-as dori sa fie mereu cat se poate de comod, pozitie stabila, 30x, fara vant, cafeaua alaturi....
M-am obisnuit ca daca am timp sa mut luneta pe maxim si sa aleg sa ochesc cat mai mic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde dtdpuu pe 30 Mai 2019, 15:23

Pentru cei care folosesc prinderi rapide pentru schimbarea lunetelor, a-ti observat deviatii in zero? M-am tot ferit de asemenea prinderi, sau daca le am, totusi nu alternez lunetele.

Opinii, recomdari, experiente...? Cum a-ti testat ca pastreaza zero intre schimbari?

Merci,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde zforis pe 30 Mai 2019, 16:55

Diferentele sunt minore. De obicei dupa ce am facut reglajul, scot si pun la loc (fix acolo pe sina picatinny, memorez pozitia) si iar trag cateva focuri. Diferenta poate sa fie 0.5cm (centrul grupului), sau poate sa rezulte si din alta pozitie de tragere sau eroare de tragator. Eu cu arma mea CZ 557 sporter .30-06, pot trage 1 MOA constant, am tras si grupuri de 0.5 MOA, dar nu constant. Cum fac testele.

1./ reglaj
2./ trag un grup de 3
3./ demontez luneta
4./ montez luneta
5./ trag un grup de 3

Compar diferenta dintre cele 2 centre de grup.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde zforis pe 30 Mai 2019, 16:58

Mai ceva: 3 focuri trag in ~5 minute, nu ma grabesc, si nu schimb pozitia de tragere. Nu imi permit sa trag mai multe focuri unul dupa altul imediat, din cauza armei, arma nu e rea, dar teava es destul de subtire.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde zforis pe 30 Mai 2019, 17:05

Chestia asta fac doar atunci cand reglez luneta pe o noua munitie (in rest am notate toate reglajele la toate munitile), sau de ex. acum, cand observ ca RWS-ul a schimbat cutia la munitie :-), poate a schimbat si altceva... ca nu a puscat reglajul ultima data la KS cu ambalajul nou (poate si din cauza frigului - 12 grade, diferenta a fost 1.5 cm sub..)Cu luneta 4-16x reglajele fac la 100m, cu luneta 1.25-4x reglajele fac la 50m.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde violiv pe 30 Mai 2019, 21:34

dtdpuu scrie:Pentru cei care folosesc prinderi rapide pentru schimbarea lunetelor, a-ti observat deviatii in zero? M-am tot ferit de asemenea prinderi, sau daca le am, totusi nu alternez lunetele.

Opinii, recomdari, experiente...? Cum a-ti testat ca pastreaza zero intre schimbari?

Merci,
CristianC


Din experiente si calcule empirice am ajuns la un fel de formula: 1 cm distanta pe tinta la 100 m inseamna 1 sutime milimetru in montura....mai mult sau mai putin dar poti s-o iei de reper.
Asadar, ca o luneta odata demontata si pusa la loc sa faca focurile sa ajunga in acelasi loc, in limita unui grupaj decent pentru armele de azi, adica bine-cunoscutul MOA, trebuie sa devieze in montura cu maxim 2-3 sutimi de milimetru.
Asta inseamna ca numai monturile gandite bine si lucrate perfect sint in stare.

Din experienta sina tip Weaver-Picatinny e cel mai prost gandita pentru asta. Pentru stabilitatea lunetei necesita clamping-force mare si are multe variabile si prea multe grade de libertate. Totusi, se poate sa reusesti cu monturi de calitate, din alea mai "tactice", eventual de la aceeasi firma pentru ca sint la cote mai apropiate. O sina Leupold cu o pereche de inele tactice, din alea cu piulita de 1/2" si o cheie dinamometrica te duc in 0,5 moa abatere maxim. O Spuhr scoate o sutime.
Monturile americane zise rapide, gen La Rue, cele care se fixeaza prin mecanism cu cama trebuie alese cu grija. Unele nici macar nu reusesc sa fixeze luneta iar altele nu stau decat cu contrasurubul strans asa de mult ca nu mai poti actiona levierele. Cele bune sint scumpe.
Cam la fel se poarta si monturile pe coada de randunica, de aia prinderile pentru basculante sint asa scumpe.

O solutie mai buna este sa limitezi gradele de libertate. Exemplul cel mai bun este folosirea pivotului, ca la EAW sau multe altele.
O alta idee este sa ai baze frezate particular, fara libertate de miscare. Ruger 77 are de zeci de ani asa ceva si sistemul a fost imprumutat si modificat perfect la cel mai de succes sistem, cel de la Blaser. Nu numai ca este foarte stabil dar este si ingrozitor de repetitiv. Am ajuns sa nu mai port arma in toc larg iar luneta e in ranita.

Ca sa vezi ce mult inseamna absenta libertatii de miscare cauta armele Strasser. Aici e dusa la superlativ montura rapida - daca vezi in ce se tine luneta de arma o sa zici ca-s nebuni. E ca si cum ai compara inzavorarea de la Browning 725 cu aia de la Beretta sau Perazzi.

In concluzie: functioneaza dar e scumpa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde zforis pe 30 Mai 2019, 22:29

Eu folosesc sina si prindere rapida Leupold (pentru luneta 4-16x), nu e chiar catastrofa la pret, am cumparat in ungaria de la firma care a facut si frana de gura, m-a costat 150.000 HUF din care 105.000 a fost prinderea si sina... Pe cand doar o prindere SPUHR este undeva la 1500-1700 LEI.Tot am auzit ca va fi o diferenta de 1 cm dupa ce demontez/ montez luneta (nu imi era clar, difernta fata de ce, +/-, stanga dreapta, sus/jos, de fiecare data cand montez, va trage cate .5-1cm la stanga/dreapta/sus jos). Din acest motiv am masurat distanta dintre centrul celor 2 grupuri. Fix la fel nu va fi, clar. Dar diferenta, dupa parerea mea, la vanatoare (150-200m), poate fi neglijata. Iar la long range, hm, nu prea se folosesc prinderi rapide (cel putin eu nu as folosi).

Am ajuns la concluzie, ca daca tragi 1 MOA (2.9 cm la 100m), dupa demontare/montare vei trage cu precizia de 3.4-4cm, prin urmare, un taler la 200m nimeresti, deci tapul pica.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde dtdpuu pe 30 Mai 2019, 22:42

Merci Violiv si zforis.

Lucrurile incep sa se complice al naibii daca e asa. Incep sa ma gindesc daca e asa, pe ce sa dau banii, pe montura sau pe o luneta cu plaja mai mare.

Ar fi mai multe aplicatii pentru montare/demontare vs luneta cu plaja mare (1.5-16 sau ceva de genul ast):
- mi-ar place sa am punct si luneta pe acelasi 308 semi - montura ar fi numa buna pentru asta, daca nu atunci luneta cu 1x-etc. Dar dupa cum spune lumea punctul rosu e mult mai rapid de ochit decit luneta 1x
- de asemenea ma bat gindul sa incerc la un moment dat thermal sau IR, car iar inseamna schimbare de luneta.
- o alta aplicatie ar fi doua/3 lunete "trasnet" schimbat intre mai multe arme. Avantajul e ca te poti baza pe aceeasi luneta cunoscuta incercata si de o luneta cit de cit buna (400-600 USD), poti probabil lua 3 prinderi

Cred ca o sa ma uit la monturi Ruger si Blaser sa vedem daca se aplica. Mi-ar place sa pot muta lunete intre:
- luneta 1:AC si percutie pe rama
- luneta 2: Inntre 223, 7mm-08 si 308. Poate totusi 223 ramine cu luneta separata pentru ca este foarte precisa.
- luneta 3: Magnumul va ramine cu luneta dedicata.

Sa vedem un pic cit costa toate jucariile astea.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde zforis pe 30 Mai 2019, 23:58

:-) lucrurile sunt complicate si inca nici nu am discutat despre munitie... Eu am o singura arma... Din aceasta arma am vrut sa scot o arma universala (cu doua lunete), am si reusit pentru scopurile pentru care folosesc. Insa in viitor as vrea sa iau un 6.5x55, pun luneta 4-16x, voi folosi la panda, cu o montura fixa. Iar pe .30-06 las 1.25-4x tot cu montura fixa, practic voi face 2 arme dedicate... Depinde la ce vrei sa folosesti arma, la vanatoare pana la 200 m, sau long range.
Pana la urma voi ajunge la arme dedicate la fiecare tip de vanatoare, insa eu fiind incepator si destept, este musai sa incerc pe toate.

Da, pentru 7mm, .308 si 8mm, as lua o luneta 1-4x cu punct rosu, probabil as folosi pentru vanat medie/mare, la goana.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde violiv pe 01 Iun 2019, 00:09

@dtdpuu
Eu vorbeam de a scoate si a pune 1-2-x sisteme optice pe aceeasi arma, teava.
La Blaser asta functioneaza perfect.

Daca vrei sa muti aceeasi luneta devine si mai complicat. E posibil dar cu mai multe ajustari si reglaje. Nici la Blaser nu merge intotdeauna. Se poate dar trebuie scule cu tine, memorie sau semne/notite.
Cum nu esti singurul care s-a gandit la asta, cineva a si inventat o montura care poate asta. Principiul e relativ simplu. Pui acelasi model de baza pe toate armele si un suport pe luneta. Reglezi pe o arma apoi muti pe alta. Pe asta pastrezi turetele pe aceeasi pozitie si reglezi punctul de impact din baza, care e smechera rau. E mai migalos si mai mancator de cartuse initial dar odata realizat reglajul initial producatorul zice ca poti muta luneta cand vrei de pe o arma pe alta fara sa mai reglezi si verifici si va fi acolo mereu. Am un lapsus dar revin cu link. E scumpa rau dar unii o monteaza si pe Blaser. Cu vreo 5-700 € in monturi poti plimba o luneta de 2000 € pe doua tevi de panda de calibre diferite. Cand ai acelasi pat, acelasi tragaci, aceeasi arma ... prinde bine sa vezi mereu aceeasi imagine, reticul. De! Fineturi de europeni cu bani multi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde violiv pe 01 Iun 2019, 00:42

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde dtdpuu pe 02 Iun 2019, 22:05

Merci violiv, cam asa ma gindeam o baza cu un system comun si apoi mutata....DAR eh...la asa preturi, tot mai multe lunete e solutia cost effective, mai fiabila si mai simpla.

Dar, interesant si bine de stiut.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde Starik pe 04 Iun 2019, 13:22

dtdpuu scrie:Pentru cei care folosesc prinderi rapide pentru schimbarea lunetelor, a-ti observat deviatii in zero? M-am tot ferit de asemenea prinderi, sau daca le am, totusi nu alternez lunetele.

Opinii, recomdari, experiente...? Cum a-ti testat ca pastreaza zero intre schimbari?

Merci,
CristianC


Spuhr ISMS QD detasat dupa fiecare foc.
Am tras 3 focuri la 100 m, cu martor(instructorul de poligon)

Luneta: schmidt bender pm 2 5-25
Arma: tikka CTR cu pat GRS Bifrost
Bipod: fortmeier
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat de Starik pe 04 Iun 2019, 13:37, modificat 1 dată în total.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde Starik pe 04 Iun 2019, 13:35

Alte 4 focuri mai "muncite" trase cu o singura detasare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde dtdpuu pe 04 Iun 2019, 16:00

Super info Starik. Se pare ca esti la limita preciziei armei, asdar probabil ca montura este cit se poate stabilizata de intre ciclii de montare-demontare.

Merci,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde Starik pe 04 Iun 2019, 18:11

dtdpuu scrie:Super info Starik. Se pare ca esti la limita preciziei armei, asdar probabil ca montura este cit se poate stabilizata de intre ciclii de montare-demontare.

Merci,
CristianC


Cred ca mai am de lucru pana ajung la limita preciziei armei. Abia am aflat ce ii place sa manance.
In cazul armei mele....Hornady bate tot ce am tras. Dureaza un pic pana strangi si montura cum trebuie, dar apoi nu ai surprize. Am 0 pe o arma si u +1 r +2 la alta. Mut luneta dupa cum am nevoie.
Mai importanta e munitia decat cele 1-2 click-uri.!!!
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde zforis pe 04 Iun 2019, 18:47

@Starik: calibru, munitie?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde Starik pe 04 Iun 2019, 19:42

zforis scrie:@Starik: calibru, munitie?


Hornady Superformance SST 165 gr in 308 win. Teava este semiweight de 20 inch, twist 1:11.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde violiv pe 04 Iun 2019, 22:19

Adica tot cu cea mai scumpa montura functioneaza.

Unii zic ca ar merge si cu Warne sau Leupold, inele QD. Mie nu mi-a iesit niciodata pe mai mult de 223. Am reusit doar sa rup manete sau sa barbieresc filet.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde zforis pe 05 Iun 2019, 06:11

Cu Leupold am reusit doar precizia, la Warne / luneta de goana nici nu am insistat la precizie... Ce e drept , acum macar stiu ca nu sunt singurul ghinionist, care a reusit sa rupa maneta cu mana la Warne...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Magnificarea lunetei- cita?

Mesajde Starik pe 05 Iun 2019, 09:22

violiv scrie:Adica tot cu cea mai scumpa montura functioneaza.

Unii zic ca ar merge si cu Warne sau Leupold, inele QD. Mie nu mi-a iesit niciodata pe mai mult de 223. Am reusit doar sa rup manete sau sa barbieresc filet.


Am si eu Warne.....in raft!
Am si pivotanta....in raft!

Ma gandesc sa mai iau un spuhr pe 30 mm, tot cu detasare rapida.

Cred ca ar merge si warne in conditii ideale de strangere si atasare.....dar prefer sa iau spuhr si sa nu imi bat capul. Am dat deja o carca de bani pe experimente cu munitie pana am ramas la ce folosesc acum sa nu mai vorbesc de prinderi si lunete pentru fiecare carabina, ajungand sa folosesc una(carabina) si sa imi para rau de banii pe care i-am dat pe montaj si reglaj.
SPUHR are dispozitiv de nivelare reticul, are nivela(foarte important!), e solida si usurica pentru ceea ce face.
Ma gandeam sa incerc La Rue, Geissele si Contessa dar m-am abtinut
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate