Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 01:17

Suporti luneta cu sina pentru Blaser R8

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Suporti luneta cu sina pentru Blaser R8

Mesajde sica99 pe 09 Oct 2019, 14:50

Salut grup,ma o mare nedumerire in achizitionare montajuluiu (blaser),mentionez faptul caci luneta este zeiss conquest 2,5-15x56 cu sina iar arma este un blaser R8 cu ,catare si inaltator.Din cautarile mele pe internet am gasit dou dimenaiuni disponibile 8,5 mmsi 15,5mm,care credeti ca ar fi buna pentru ansamblul meu?
Multumesc anticipat si catare plina !!!
sica99
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Feb 2012, 18:41

Re: Suporti luneta cu sina pentru Blaser R8

Mesajde violiv pe 09 Oct 2019, 23:12

E vorba de doua inaltimi ale sinei, cirespunzatoare inaltimii mediu respectiv inalt, de la inele.
Teoretic, sina joasa permite montajul sigur al lunetelor cu obiectiv de pana la 50 mm iar cea inalta pentru cele cu 56 mm.

De cele mai multe ori intra lunete cu 56 obiectiv si pe montajul mediu. Cu teava standard, de 17 mm. Totusi, diametrul efectiv al lunetelor cu obiectiv de 56 mm variaza intre 59-60 si pana pe la 65 mm. Daca luneta vine la rasul tevii e posibil sa nu mai poti monta capace.

Mai e o chestie: cu luneta montata umbli mai greu la magazia armei, incarcat-descarcat. Cu cat e mai joasa luneta e mai greu.

Cu montura inalta mergi la sigur. E cea recomandata.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate