Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:35

TABU - termoviziunea in romania

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 15 Oct 2019, 09:52

In asteptarea schimbarilor legislative cu privire la folosirea duspozitivelor de vedere nocturna la vanatoare vine si intrebarea ce merita folosit?
Din cate am vazut in Romania pe la limita a 5000 euro avem atn cu varf de gama atn thor 4-640 si pulsar helion xp50, nu stiu daca flir este prezent oficial la noi si nici gama lor de produse.
Sfaturi si comparatii daca ne poate da cineva si eventual alte optiuni?
Am vazut si peste ocean trijiconul dar pretul este 10.000 dolari :(
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde mialxx pe 15 Oct 2019, 19:22

Servus.
Ca detinator de Pulsar Trail XQ50 i-mi pot permite sa-mi dau cu parerea. Este o luneta ireprosabila la banul platit, are tot felul de optiuni, poti filma cca. 5 min. pe fiecare video. Pentru vinatoare e mai mult decit suficient.
Interesant la Pulsar e faptul ca nu ai nici un led sau alta sursa de lumina ce te poate da de gol.
O recomand cu mare placere.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 14 Feb 2020, 22:53

Pana la urma legea ce zice, ca nu mai inteleg.
Nu poti folosi lunete ir/ thermo montate pe arma? Dar ai voie sa le detii?
Sau ai voie sa le folosesti pe post de spotter, nemontat pe arma?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde violiv pe 15 Feb 2020, 07:29

Ai voie cu orice dispozitiv de vedere.
Sint interzise complet cele de ochire.
Cu autorizare prealabila ai voie sa iluminezi tinta cu surse artificiale sau farurile masinii dar nemontate pe arma, la sacal, vulpe si, pe unde e pesta, mistret.

Concluzia e ca s-a schimbat de ne-a omorat si tot interzise sint toate cele montate pe arma.
Bine-nteles ca ramane cu cantec si in situatia particulara a celor de vedere dar care pot fi atasate pe arma. Cred ca trebuie sa fii imbecil de-a dreptul ca sa fii prins cu un FN 455 pe arma dar cred ca vor exista sigur si politisti mai zelosi care sa ajunga si sa faca hartiute daca il ai in buzunar si arma alaturi .... pentru ca e posibil si ei lucreaza la preventie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 15 Feb 2020, 18:50

Pai si ce te faci daca ai luneta cu termo( thermionu :)) la tine dar in buzunar?
O sa ajung luni pe la depozitul vanatorului sa vad si pozitia lor :)) din pdv al legii.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde violiv pe 15 Feb 2020, 20:01

Faci de la 3 la 5 ani!
Si daca o ai acasa, pe birou. Dispozitivele de ochire sint interzise la folosire, detinere, comercializare, etc. Incalcarea interdictiei este infractiune.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 16 Feb 2020, 09:10

E, acu e clar :))
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 17 Feb 2020, 13:25

Am fost la cei de la depozitul vanatorului care au spus clar (??!!) ca atata timp cat luneta cu termo/nv nu e montata pe arma ea poate fi folosita pentru observare.
Ce sa mai zic
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde the_mav pe 17 Feb 2020, 13:44

SPV13R scrie:Am fost la cei de la depozitul vanatorului care au spus clar (??!!) ca atata timp cat luneta cu termo/nv nu e montata pe arma ea poate fi folosita pentru observare.
Ce sa mai zic

Sa citesti TU, CU CAPUL TAU, Legea. Si apoi faci cum crezi. De ce ne complicam singuri vietile?!?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Ghinda pe 17 Feb 2020, 14:37

Ce depozit este asta?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Ciprian_1 pe 17 Feb 2020, 15:19

Pe OLX sunt de vanzare lunete theromvision...
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde the_mav pe 17 Feb 2020, 15:39

:text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti:
parca mi-as pune o cafea si as lua si niste floricele, ca devine interesant…
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Ghinda pe 17 Feb 2020, 16:06

Tu vorbesti? Ca ai si luneta si binoclu, ca ni le-ai aratat iarna asta.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde laurul pe 17 Feb 2020, 17:36

Ghinda scrie:Tu vorbesti? Ca ai si luneta si binoclu, ca ni le-ai aratat iarna asta.
:)) :)) :))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Sly_Fox pe 17 Feb 2020, 21:09

În noua lege 13/2020 spune ceva de termoviziune.

15. La articolul 39 alineatul (1), litera ad) se modifică și va avea următorul cuprins:
ad) utilizarea, pentru tirul pe timp de noapte, a dispozitivelor de ochire care funcționează pe principiul laser, a sistemelor de ochire pe timp de noapte cuprinzând convertizoare sau amplificatoare electronice de lumină reziduală, a dispozitivelor de vedere în infraroșu și a dispozitivelor cu termoviziune, cu excepția utilizării dispozitivelor de iluminare a țintelor pentru vânarea speciilor mistreț, șacal și vulpe, cu derogare de la autoritatea publică centrală care răspunde de mediu.

Adică sunt interzise, dar cu o excepție, la mistreț, șacal și vulpe și numai cu derogare de la autoritatea publică centrală. Totuși treaba este cam ambiguă. Motivul acestei excepții cred că are legătură cu PPA ce evoluează în țară, mai ales că altă prevedere sună cam așa:

16. La articolul 42 alineatul (1), literele m) și o) se modifică și vor avea următorul cuprins:
m) vânătoarea la lumina farurilor sau a dispozitivelor de iluminare, cu excepția situațiilor de urgență stabilite prin derogări acordate de autoritatea publică centrală care răspunde de mediu pentru recoltarea exemplarelor din specia mistreț în vederea prevenirii pagubelor sau pentru combaterea epizootiilor, și vânătoarea prin folosirea dispozitivelor prevăzute la art. 39 alin. (1) lit. ad);


Văd că și prin presă a apărut ceva.
https://zch.ro/vanatorii-au-inteles-gre ... interzise/
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 17 Feb 2020, 21:34

the_mav scrie:
SPV13R scrie:Am fost la cei de la depozitul vanatorului care au spus clar (??!!) ca atata timp cat luneta cu termo/nv nu e montata pe arma ea poate fi folosita pentru observare.
Ce sa mai zic

Sa citesti TU, CU CAPUL TAU, Legea. Si apoi faci cum crezi. De ce ne complicam singuri vietile?!?


Pai chiar as vrea dar ce sa citesc?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 17 Feb 2020, 21:41

[quote="Sly_Fox"]În noua lege 13/2020 spune ceva de termoviziune.

15. La articolul 39 alineatul (1), litera ad) se modifică și va avea următorul cuprins:
ad) utilizarea, pentru tirul pe timp de noapte, a dispozitivelor de ochire care funcționează pe principiul laser, a sistemelor de ochire pe timp de noapte cuprinzând convertizoare sau amplificatoare electronice de lumină reziduală, a dispozitivelor de vedere în infraroșu și a dispozitivelor cu termoviziune, cu excepția utilizării dispozitivelor de iluminare a țintelor pentru vânarea speciilor mistreț, șacal și vulpe, cu derogare de la autoritatea publică centrală care răspunde de mediu.


Pai spune ca utilizarea dispozitivelor de ochire pentru tir e interzisa. Dar utilizarea lor pentru identificare? Bineinteles ca nu montata pe arma.
Un amic spune asa : daca vanzarea este legala, ( o iei cu factura din magazin ca se poate), atunci si detinerea este legala. Atat timp cat nu o folosesti pentru a efectua tirul, deci nu o montezi pe arma, care ar fi problema?

Ps imi iau si eu floricele ca si armele cu ac este o mare ambiguitate. Depunde de politist in ce toane e:)
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Sly_Fox pe 17 Feb 2020, 21:54

Trebuiesc multe floricele în țara asta. Se spune de excepție, așadar achiziția ar trebui să fie legală altfel cum se aplică excepția? Însă mai departe se continuă: "cu excepția utilizării dispozitivelor de iluminare a țintelor pentru vânarea speciilor mistreț, șacal și vulpe". Iluminare am înțeles, dar de care iluminare, toate cele enumerate inclusiv termoviziunea sau doar un anumit tip?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 17 Feb 2020, 22:01

E mult pana se strecoara fiorul neincrederii.
Deci cum e?
Si cum facem sa stim.

Candva cand vindeam scutere su 50cc era o cutuma in lege daca se supun sau nu inmatricularii.
Ne am strans cateva magazine si am facut o adresa la igpr si am primit un raspuns, si acel raspuns il dadeam fiecarui client ptr a i fi opozabil in fata altor politisti mai putin scoliti.
Cum facem sa primim raspunsul.oficial?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 17 Feb 2020, 22:02

E mult pana se strecoara fiorul neincrederii.
Deci cum e?
Si cum facem sa stim.

Candva cand vindeam scutere su 50cc era o cutuma in lege daca se supun sau nu inmatricularii.
Ne am strans cateva magazine si am facut o adresa la igpr si am primit un raspuns, si acel raspuns il dadeam fiecarui client ptr a i fi opozabil in fata altor politisti mai putin scoliti.
Cum facem sa primim raspunsul.oficial?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Sly_Fox pe 17 Feb 2020, 22:33

Am dat și un link în postarea mea anterioară. Acolo cititorii sunt îndrumați către un alt link, iar la cel de-al doilea link văd că este un interviu cu Constantin Nemțanu, comisar șef din cadrul Serviciului Arme, Explozivi, Substanțe Periculoase al Poliției Neamț.
Acesta spune cam așa, citez: "Au fost discuții printre vânătorii care au înțeles, din interpretarea legii, că li s-a dat voie să folosească dispozitive de iluminare pe timp de noapte, pentru a fi puse pe armă. Vorbesc de dispozitive cu infraroșu sau cu termoviziune, care sunt total interzise prin Legea armelor. Nu știu de unde au înțeles ei că au voie să le folosească, dar au înțeles greșit. Probabil au făcut o confuzie cu ce prevede o modificare a articolului 39, unde se precizează interdicțiile, cu excepția utilizării dispozitivelor de iluminare a țintelor pentru vânarea speciilor de mistreț, șacal și vulpe. Adică li s-a dat voie vânătorilor să ilumineze ținta, dar cu o lanternă, nu să monteze camere cu termoviziune pe armă. Ei au înțeles că pot să-și cumpere dispozitive, deși una din regulile de bază ale vânătorii spune că trebuie să-i dai și vânatului o șansă, nu să-l detectezi cu astfel de dispozitive. Și mai este o modificare la braconajul cinegetic, unde se precizează că este interzisă vânătoarea la lumina farurilor, cu excepția situațiilor de urgență, stabilite prin derogare acordată de autoritatea publică centrală la specia mistreț, în vederea prevenirii pagubelor sau pentru combaterea epizootiilor. Excepțiile au apărut după problema cu pesta porcină. Dar este necesară derogarea, nu o simplă autorizație."

Și am ajuns la întrebarea mea: iluminare, dar de care? Omul legii spune ceva de o lanternă. Dar de unde reiese că doar cu lanterna este voie, că din textul legii nu reiese. :roll:
Mai spune și faptul că dispozitivele gen termo sunt "total interzise prin Legea armelor".
Păi dacă total atunci ce mai este și cu excepția, pentru ce au mai dat-o? Abrambureală!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde violiv pe 18 Feb 2020, 00:22

Cand citesti din doi in doi asa se intampla.
N-ati remarcat o chestiuta esentiala: e vorba de doua categorii diferite de dispozitive luate in discutie: de ochire respectiv de vedere.
Cele "de ochire", indiferent ce modalitate de vedere pe timp de noapte folosesc, sint complet interzise de legea armelor, la folosire, detinere, comercializare iar codul penal pedepseste fapta cu inchisoare.
Cele "de vedere" sint permise.

Diferenta o face prezenta reticulului, ajustabil-reglabil, coroborat cu montarea pe arma.

Asadar, aia de la magazinul pomenit sint cat se poate de ilegalisti, ca si toti cei care vand pe olx dispozitive DE OCHIRE.

Cum s-ar putea proceda practic dupa legea de acum?
Asociatia face cerere pentru derogare, pentru fondurile x, y, z. Primeste aprobarea scrisa.
Vanatorul primeste autorizatie la combatere sau porc. Isi cumpara un dispozitiv de vedere si o lanterna serioasa si pleaca la vanatoare cu paznicul. Se uita cu thermalu' pana vede ceva, pune arma pe directie, ii arata si paznicului unde sa indrepte lanterna, vizeaza prin luneta, paznicul aprinde lanterna si vanatorul, daca gaseste iute tinta iar asta-i proasta si sta, trage!

REPET:

Simpla detinere a oricarui dispozitiv DE OCHIRE este infractiune, la fel ca si comercializarea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Sly_Fox pe 18 Feb 2020, 02:22

Poți citi și din unu în unu că tot este cu schepsis. Ce ai spsus tu acum este tot o interpretare, posibil cea la care s-au gândit și cei care au scris legea. La excepția prevăzută în noua lege "de ochire" apare întradevăr, dar "de vedere" nu apare. Apare în schimp "de iluminare" care poate să nu fie totuna cu "de vedere". La o adică de ce nu ai putea ilumina cu un dispozitiv prevăzut cu reticol, dispozitiv pe care nu îl utilizezi practic pentru ochire.
violiv scrie:Cand citesti din doi in doi asa se intampla.
Cum s-ar putea proceda practic dupa legea de acum?
Asociatia face cerere pentru derogare, pentru fondurile x, y, z. Primeste aprobarea scrisa.
Vanatorul primeste autorizatie la combatere sau porc. Isi cumpara un dispozitiv de vedere si o lanterna serioasa si pleaca la vanatoare cu paznicul. Se uita cu thermalu' pana vede ceva, pune arma pe directie, ii arata si paznicului unde sa indrepte lanterna, vizeaza prin luneta, paznicul aprinde lanterna si vanatorul, daca gaseste iute tinta iar asta-i proasta si sta, trage!

Ce bulibășeală! Dacă s-au chinuit să dea o lege doar pentru o manevră precum cea expusă de către tine, mai bine nu o dădeau. Vor să combată PPA-ul reducând numărul de mistreți prin împușcare pe timpul nopții, atunci dădeau o lege clară, personalul asociațiilor să aibă voie să folosescă lunete cu termoviziune cocoțate pe arme și cu asta basta. Cel puțin se putea da o asemenea dispoziție pentru o perioadă delimitată de timp, până se aranjau lucrurile.
Așa stai să vizezi prin thermo, stai să te benoclezi prin lunetă, aprinde lanterna,stinge lanterna, nebunie curată. Circ de doi bani made in Romania!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 18 Feb 2020, 08:20

Cele "de ochire", indiferent ce modalitate de vedere pe timp de noapte folosesc, sint complet interzise de legea armelor, la folosire, detinere, comercializare iar codul penal pedepseste fapta cu inchisoare.

Ne poti da legea unde spune asta?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde SPV13R pe 18 Feb 2020, 08:23

Si mai e o situatie : ce te faci cand reticolul de ochire poate fi activat si atunci e o luneta sau poate ramane neactivat si avem un dispozitiv de vedere?

Prea mult loc de interpretare, si oricum singurul care conteaza este cel al politistului care isi face si el treaba cum intelege.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Sly_Fox pe 18 Feb 2020, 08:49

SPV13R scrie:Cele "de ochire", indiferent ce modalitate de vedere pe timp de noapte folosesc, sint complet interzise de legea armelor, la folosire, detinere, comercializare iar codul penal pedepseste fapta cu inchisoare.

Ne poti da legea unde spune asta?


Se specifică, nu asta este problema. Prevederea se găsește în legea armelor la Art 5, alin 2 .
(2) Sunt interzise procurarea, deţinerea, portul, utilizarea, testarea, evaluarea, importul, exportul şi comercializarea de către persoane fizice sau juridice a următoarelor sisteme şi dispozitive destinate armelor:
a) sisteme de ochire care funcţionează pe principiul laser;
b) sisteme de ochire pe timp de noapte;

Problema este la noile modificări și la ambiguitatea termenilor utilizați.
SPV13R scrie:Si mai e o situatie : ce te faci cand reticolul de ochire poate fi activat si atunci e o luneta sau poate ramane neactivat si avem un dispozitiv de vedere?
.

Nu cred că au bătut așa departe atunci când au realizat legea. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde mialxx pe 18 Feb 2020, 14:37

Legi facute de tampiti, punct.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde laurul pe 18 Feb 2020, 15:52

mialxx scrie:Legi facute de tampiti, punct.

Oameni total nepregatiti in domeniu pusi sa faca legi.
Ghici ciuperca, ce e?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde the_mav pe 18 Feb 2020, 18:36

Brief: unii cu banii (vanzatorii adica), altii cu anii....
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: TABU - termoviziunea in romania

Mesajde Ghinda pe 19 Feb 2020, 08:42

Asta asa este @Mav! Dar pe vanzatori, potera nu ii incalta?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori

Publicitate