Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:41

Reticuli lunete goana - ce alegeti si de ce

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Reticuli lunete goana - ce alegeti si de ce

Mesajde ktlm pe 17 Ian 2020, 14:30

Ziua Buna Colegi,
s-a discutat mult despre lunete de goana insa nu si despre ce reticuli. Sint pe deplin convins ca alegerea reticolului este o optiune mai mult personala decit tehnica insa e interesant de stiut ce se foloseste cu predilectie si de ce ati optat pentru un anume reticul.

Si pentru a da tonul in cazul meu lucrurile stau asa:
Luneta: Kahles Helia CSX
Reticul: Circle-Dot
Alegere si motivatie: mi-a parut - teoretic cel putin - ca cercul va usura achiizitionarea tintei. In realitate ma cam deranjaza, trag mai bine cu punct rosu izolat sau cu un reticul gen 4-dot (in limbaj Kahles)
Ce as alege acum: un punct rosu simplu sau un p-dot(Kahles)
Cu stima,
ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Reticuli lunete goana - ce alegeti si de ce

Mesajde violiv pe 17 Ian 2020, 22:45

Am folosit duplex sau echivalentul european 4 pe lunete fara iluminare. Negru pe negru in pafurea neagra nu e chiar cea mai buna solutie dar functioneaza.
Punct rosu e punct rosu, n-ai optiuni decat la diametru.
Punct si cerc am avut pe Eotech si Leupold Prismatic. Mi-a placut. Punctul de 1 moa e bun pentru tras mai departe, cercul merge la tras repede, cu conditia sa fie bine vizibil.

Ce as alege pe o eventuala luneta de goana? Un ceva gen 1 sau 4 modificat, doar 3 bare groase E - S - W si un punct central. De ce? M-am invatat sa incadrez pe cruce groasa dar bara de sus ocupa prea mult din imagine. Centrul gol imi face bine iar punctuletul din mijloc ar fi pentru precizie. Pare ca nu sint singurul cu astfel de preferinte pentru ca am vazut la cateva firme diverse variante.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reticuli lunete goana - ce alegeti si de ce

Mesajde yoghi pe 18 Ian 2020, 01:32

Lumea buna stie din experienta :D

Si eu am aceeasi preferinta. Trei sau patru bare groase cu cruciulita fina pe mijloc.
De ce?
In 10-20m la goana liniile groase incadreaza o roata de Dacie (o treime de mistret ...capul mistretului.) iar reticulul fin din mijloc isi face treaba pina in 150 m.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Reticuli lunete goana - ce alegeti si de ce

Mesajde Alexandru Nicu pe 18 Ian 2020, 12:39

Mai știe cineva reticulul 56 de la Zeiss? M-am înțeles super bine cu el. Pentru mine, ar fi ideal in orice situație. Păcat ca Zeiss nu îl mai are in producție. Dezavantajul era ca se afla in planul 1 focal. Ultima oară l-am văzut pe Varipoint M.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Reticuli lunete goana - ce alegeti si de ce

Mesajde zforis pe 19 Ian 2020, 19:10

yoghi scrie:Lumea buna stie din experienta :D

Si eu am aceeasi preferinta. Trei sau patru bare groase cu cruciulita fina pe mijloc.
De ce?
In 10-20m la goana liniile groase incadreaza o roata de Dacie (o treime de mistret ...capul mistretului.) iar reticulul fin din mijloc isi face treaba pina in 150 m.


Foarte tehnic raspuns, asta functioneaza pe orice magnificatie si la FFP si la SFP la orice reticul (ex. A4, A7, A8, etc) care are bare groase (3 sau 4), la orice distanta de la 10 pana la 20 de metri? Fix o roata de Dacie ? De care? 1310 TLX sau Duster? :-).
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Reticuli lunete goana - ce alegeti si de ce

Mesajde zforis pe 19 Ian 2020, 19:21

zforis scrie:
yoghi scrie:Lumea buna stie din experienta :D

Si eu am aceeasi preferinta. Trei sau patru bare groase cu cruciulita fina pe mijloc.
De ce?
In 10-20m la goana liniile groase incadreaza o roata de Dacie (o treime de mistret ...capul mistretului.) iar reticulul fin din mijloc isi face treaba pina in 150 m.


Foarte tehnic raspuns, asta functioneaza pe orice magnificatie si la FFP si la SFP la orice reticul (ex. A4, A7, A8, etc) care are bare groase (3 sau 4), la orice distanta de la 10 pana la 20 de metri? Fix o roata de Dacie ? De care? 1310 TLX sau Duster? :-).


Lasand gluma la o parte, si eu am A4 (3 bare groase si cruciulita fina cu punct rosu, care face treaba pana 80 pasi mari :-)), am citit ca acele bare orizontale se pot folosi si pentru corectie, cand mistretul fuge dreapta, se foloseste varful barei din stanga si viceversa (daca se cunosc toate datele lunetei, spre exemplu distanta intre varful barei din stanga si dreapta la 100m, la magnificatia X, la luneta mea de panda, cunosc aceste distante, la o adica pot aproxima si distanta, cu paralaxa confirm, si daca am timp masor cu telemetru).
Are cineva vreun tabel spre exemplu cu reticul de A4 cum se folosesc aceste bare orizontale pentru corectie?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Reticuli lunete goana - ce alegeti si de ce

Mesajde zforis pe 19 Ian 2020, 19:40

Reticulul ideal la goana (pentru mine) ar fi:
Imagine
Si sa cunosc distanta intre varfurile intre bare la 100 de metri, restul ar fi geometrie.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate