Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:10

dispozitive reglat luneta

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

dispozitive reglat luneta

Mesajde BOGDAN M pe 19 Mai 2020, 13:15

Doresc sa ma informez despre ce dispozitive de reglat carabina fara a trage exista.
Am gasit multe modele pe net Bushnell Banner Boresighter Kit dar nu vreau sa iau ceva ce nu da randament.
Din pacate in judetul meu nu exista un poligon .
Va rog sa scrieti daca aveti careva asa ceva si eventual pareri legate de aceste dispozitive si eventual cum functioneaza.
Multumesc
BOGDAN M
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 17 Iul 2014, 09:24

Re: dispozitive reglat luneta

Mesajde BOGDAN M pe 19 Mai 2020, 13:35

BOGDAN M scrie:Doresc sa ma informez despre ce dispozitive de reglat carabina fara a trage exista.
Am gasit multe modele pe net tip Bushnell Banner Boresighter Kit dar nu vreau sa iau ceva ce nu da randament.
Din pacate in judetul meu nu exista un poligon .
Va rog sa scrieti daca aveti careva asa ceva si eventual pareri legate de aceste dispozitive si eventual cum functioneaza.
Multumesc

https://www.youtube.com/watch?v=gQ3AYNKaYBg&t=52s
BOGDAN M
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 17 Iul 2014, 09:24

Re: dispozitive reglat luneta

Mesajde violiv pe 19 Mai 2020, 13:39

NU EXISTA!

Toate sint doar un fel de indicator, ca sa aduci cat de cat pe tinta luneta, ca sa nu tragi pe langa la debutul reglajului.
Nu exista alta metoda sigura decat sa mergi sa tragi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: dispozitive reglat luneta

Mesajde salus pe 20 Mai 2020, 08:42

Cu banii care îi dai pe dispozitiv poți merge lejer într-un poligon unde îți reglezi luneta asa cum trebuie și faci si ceva antrenament!!!
Sfatul meu este să nu arunci banii degeaba pe dispozitive! Am încercat totate felurile de sisteme de reglare, și pot spune că mai bine reglezi privind pe teava armei.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: dispozitive reglat luneta

Mesajde Ghinda pe 20 Mai 2020, 09:00

Prinzi arma in menchina, te uiti pe teava si fixezi punctul. apoi, far sa umbli la nimic, te uiti pe luneta, umbli prin turete si o aduci pe cruce pe punctul care il vezi prin teava pe un perete. Apoi pui capacelele la turete si fugi la poligon. 50 m punct ochit punct reglat, apoi la 100 m, punct 0 +2-4 cm. Si o ai gata de vanatoare. Asta daca iti monetzi singur luneta. Daca nu, poligon direct, mester si se rezolva tot.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: dispozitive reglat luneta

Mesajde mihai_tud pe 21 Mai 2020, 08:03

Asta cu uitatul pe teava merge daca e bolt action ca la semi nu prea ai pe unde sa te uiti.Subscriu la cele spuse de colegii de mai sus : du-te in poligon daca vrei un reglaj pe care sa te poti baza sau daca nu poti gaseste o padure departe de localitati si regleaz-o acolo.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: dispozitive reglat luneta

Mesajde Clujeanul pe 21 Mai 2020, 10:55

Nu-i recomandabil sa tragi aiurea pt. reglaj nici in vremuri normale. In stare de urgenta sau de alerta, sau ceva asemanator, ii prostie curata sa faci asa ceva.

Asculta de @Ghinda si nu te apuca de aventuri ca nu merita.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: dispozitive reglat luneta

Mesajde mihai_tud pe 21 Mai 2020, 16:22

Eu i-am dat colegului doar un sfat “tehnic” asa ca partea cu riscurile aferente ii revine lui spre evaluare.Nici eu nu m-as risca acum la asta decat daca as avea autorizatie ca sa ies in teren. In fond cat de departe de tine este cel mai apropiat poligon de nu te poti duce acolo? Eu la poligonul Joita m-am intalnit cu vanatori din Olt!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 125 vizitatori

Publicitate