Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:12

lunetele Vector Optics ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde Adrian_Dumitru pe 05 Iun 2020, 09:15

violiv scrie:Singura parte naspa atunci cand folosesti produse de buget mic este ca nu ai real termen de comparatie si ajungi sa crezi ca aia inseamna "luminozitate perfecta" ...


Buget mic, așteptări mici. Buget mare, așteptări mari. Cine întreabă de o luneta de buget redus nu prea își permite o lunetă de top. Cine își permite o lunetă de top nu își strică ochii cu o luneta chinezească. Termen de comparatie între o luneta de 500 euro și una de 3500 nu prea există. Degeaba G-ul e mai bun ca Freelander-ul dacă eu nu mi-l permit. Nu a zis nimeni că o luneta chinezească e mai bună ca una nemțească de top, doar să aveți așteptări realiste.

Apropo, pentru Blaser cine fabrică lunete și binocluri ?
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mihai_tud pe 05 Iun 2020, 09:49

marinsorinmarian scrie:
mihai_tud scrie:Nimeni nu va obliga sa platiti in plus, fiecare cumpara ce vrea dar am si eu o curiozitate: cum ati masurat acei 3% in plus?

Daca te intereseaza ceva te interesezi, te documentezi, daca nu comentezi:))
=)) =)) =))
Este internetul plin de fise tehnice, pune mana cauta si citeste.. ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

Spor!


Stimate domn dupa cum observi eu ti-am vorbit frumos asa ca nu ti-ar strica mai mult respect pentru colegii de forum chiar daca nu agreezi ideile lor.Cred ca te-a lamurit colegul @violiv in ceea ce priveste cititul asa ca nu-mi mai ramane decat sa-ti urez sa fii un bun credincios si sa iei de bun tot ce scriu chinezii despre lunetele lor.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde salus pe 05 Iun 2020, 14:31

Când te străfulgeră secunda zilnică de sinceritate și îți dai seama că erau unii care puneau jos un mamut cu o suliță cu vârf dintr-o piatră , iar tu îți ascunzi neîndemânarea în spatele ”calității” unui sistem de ochire, care oricât de prost ar fi tot nu este suliță cu vârf de piatră :-o :ymblushing:
Știu, știu,... evoluția, civilizația, ect., da în fond tot cam de cacao este să te vaiți de calitățile lunetei când te gândești la băieții cu piatra în vârful bățului.
Cine știe, poate și ei aveau discuții din aste ”tehnice”, în genul: bă, tu ce ce dracu îți legi piatra în vârful bățului? Cu tendon de căprioară sau de mamut?
Nu bă! Eu leg cu tendon de gamba stângă de la șarpele cu clopoțe
i!

Scuze pt off topic!!! ^:)^ Nu m-am putut abține :ymblushing:
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mihai_tud pe 05 Iun 2020, 15:02

Nu stiu cine isi ascunde indemanarea in spatele calitatii in aceasta discutie care oricum a deviat mult de la subiect.Trebuie sa ma simt vinovat ca nu-mi plac si nu folosesc chinezisme? Acelasi tip de gandire ca al dvs. il regasesc si la cei cu mai mult de 25 de ani de vanatoare in spate care spun ca era mai bine inainte cand vanam cu Ij-ul si mergeau pe jos toata ziua iar in cele mai multe cazuri partida de vanatoare era de fapt o plimbare prin natura fara nimic pus pe tablou.Acum mergem in masini si asta ne ajuta sa ne deplasam rapid acoperind o zona mult mai mare si facand goane mai multe.Tragem cu carabine cu si fara lunete si asta ne ajuta in a recolta vanatul mai eficient.E drept ca era mai pitoresc inainte cand doar ne plimbam dar la animalele ranite cu poste si sparturi de tuci pe post de munitie nu ne mai gandim,nu-i asa!?Calea spre progres e competitia asa ca daca cei din China vor sa fie competitivi trebuie sa faca lucruri competitive cu cele din Japonia,Germania,Austria...
PS: Ati fost off-topic total .
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde Rachie pe 15 Iun 2020, 07:40

Multumesc pentru pareri dominilor.

Am luat pana la urma luneta de care vorbeam (2-12x50) si sunt super, super multumit de banii cheltuiti.
Am reglat-o pe un 7x64 din 4 focuri la 100m, e foarte luminoasa, punctul rosu e f bine definit, turetele au posibilitatea de revenire la 0 dupa reglaj, e foarte clara din margine in margine.
Singurul punct negativ sunt suportii livrati cu luneta care nu i-am folosit ca erau de aluminiu. Am pus de calitate, de otel ...

Adica sa fim seriosi, sunt de acord cu ce se spune mai sus, pentru 5-10% la nu stiu ce caracteristica ar fi trebuit sa platesc de 5 ori mai mult. Pe asta am dat 400eur si una de "neam" la aceiasi magnificatie era 2.000... Comparand fisele tehnice am gasit o mica diferenta la FOV. La aia "de neam" era cu un metru mai mare decat asta de "saraci". Apai eu nu cheltui 1.600eur pentru 1m in plus ...

https://www.emag.ro/luneta-zeiss-conque ... DRRYTDBBM/
https://www.optics-trade.eu/en/swarovsk ... _store=int

https://www.optics-trade.eu/en/vector-o ... 0-sfp.html
Rachie
Membru important
 
Mesaje: 240
Membru din: 17 Feb 2009, 16:03

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde yoghi pe 21 Iun 2020, 18:27

Hai sa fim seriosi.unul cumpara dupa ce are altul cu ce n_are dar sa pui pe picior de egalitate Svarowski cu Vector e total gresit.
Intamplarea face ca am reglat acum3 zile un Vector pe 7 rem parca .se vede clar ,s_a reglat dupa 5 focuri dar numarul de clikuri parca nu prea corespund cu ce scrie pe tureta si cel mai important ,sa vedem daca rezista(cate focuri).
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mihai_tud pe 21 Iun 2020, 19:13

Proba timpului ne va spune ceva despre partea mecanica a acestor lunete si asta doar daca se vor folosi ca daca armele stau in dulap normal ca o sa tina 100 de ani.Nu stiu de ce se spune “ lunete de saraci” si “ lunete de bogati”!Daca te-ai bagat in lumea carabinelor ar trebui sa fii constient ca trebuie sa duci tot ansamblul arma+luneta+tragator la nivelul maxim posibil de atins si asta inseamna sa tragi mult in poligon deci sa te tina arma + luneta + buzunarul altfel doar tragi sperand la rezultate bune. Eu cand am realizat importanta opticii am preferat sa trag pe mecanice pana cand am strans banii de o luneta buna ( de bogati :mrgreen: ) decat sa cumpar tot felul de struto-camile .
Treaba fiecaruia la urma urmei.
Subscriu la cele scrise de colegul @yoghi.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde bogdan187 pe 21 Iun 2020, 21:39

Zilele trecute am asistat la o vanatoare in care un tap a fost doborat la 256 m (masurati de mine cu telemetrul ) . Arma a fost un bolt in 30.06. echipata cu o luneta (vortex 4-16 x 50 , parca ).
Nu ai cum sa ceri optica celor de la zeiss sau swarovski sau leica (a costat 1800 de lei ), dar mecanic cred ca isi fac treaba .
Pe cea mai mare piata de optica militara si vanatoare (sua) sunt foarte bine cotate . Se stie ca majoritatea americanilor nu cheltuiesc multi bani pe optica ....prefera sa dea banii pe munitie si trag mult .....exact nisa asta de clienti o targeteaza Vortex .
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde Septimiu pe 22 Iun 2020, 08:00

Topicul era despre Vector si nu despre Vortex...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde bogdan187 pe 22 Iun 2020, 15:11

Septimiu scrie:Topicul era despre Vector si nu despre Vortex...

Buna asta ....scuze , greseala mea ! Have a nice topic :lol:
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde OVI762 pe 25 Iun 2020, 20:53

Nu ma pricep cine stie ce la lunete asa ca o sa vorbesc din experienta proprie, asa cum am perceput-o la momentul respectiv.Un vector de poligon, ceva 4,5xmultxceva, si o Delta 1,5x9.Cam acelasi pret,destinatii diferite,acelasi proprietar,aceeasi arma, un x bolt in 30.06, aceeasi munitie.Delta am adus-o pe calea cea buna din 4 focuri, vectorul neam.Reusea sa trimita 2 boabe cam in acelasi loc dupa care al treilea o lua razna,tras la 100m.Punctul rosu era ok insa,dupa mai mult de 5 minute consecutive privite prin sticla incepeam sa vad inorogi, si nu bausem sau fumasem ceva.La Delta, oricat te-ai uita prin ea, nu te doare "in spatele ochilor".Nu spun ca sunt proaste sau bune, departe gandul,spun ca la 2000 si mai mult sau mai putin exista si variante mult peste, din punctul meu de vedere.Ah, sa nu uit:3 oameni am tras in ziua respectiva, cu aceeasi configuratie, si am avut cam aceeasi experienta.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde zforis pe 26 Iun 2020, 02:13

Am avut si eu o luneta 3-12x/50, ceva chinezarie, CZ era parca (probabil de la China Zwaro, sau ceva de genul... ma costat vreo 200 eur, sau chiar era CZ :-) ?), am vanat cu ea doi ani, am puscat vreo 5-6 tapi si niste vulpi si am ratat vreo 2 tapi... De fiecare data cand ieseam la vanatoare, ma uitam prin luneta, mai ales pe la margini, vedeam ca nu e imaginea clara, abia am reusit sa nimeresc in inima primul tap, mi-a stricat zilele de vanatoare, si pe forum si in jurnalul meu personal de vanatoare asta a ramas: efectul de borcan pe la margini, imagine neclara, imi venea greu sa trag, am si uitat ce am vanat... Nici pe poligon nu era situatia mai faina. Nu reuseam sa trag mai bine decat grupuri care abia au incaput intr-un cerc de 5 cm (la 100m). In urmatorii ani, am facut rost de o luneta de "neam(t)", nu de bogati, era de clasa medie, am luat la 1400 eur fara TVA in 3 rate - si nici TVA-ul nu a mai trebuit sa platesc, 5% mai luminoasa, 16x, abia asteptam momentele de +5% diferenta - cele 2 minute inainte de intuneric total, momente cand cu CZ nu mai vedeam nimic, pacat ca tapii nu stiau acest lucru si nu s-au prezentat la momentul oportun de +5%... Dar si asa, am puscat vreo 10 tapi (si 2-3 mistreti) si am ratat vreo 3 tapi (si un porc)... De fiecare data eram incantat (chiar si atunci cand am ratat) de luminozitatea si claritatea imaginii cand ma uitam prin luneta, ca estimam distanta cu paralaxa, ma gandeam, faceam calcule care punct sa folosesc... Nu puteam sa dau drumul la foc, numai dupa ce am savurat din belsug claritatea sticlei (mai ales la margini, ca acolo sunt chestii interesante - iarba, crengi, etc). In toate jurnalele mele am scris ingrosat, si am povestit si la copii mei, uite D-le, asa e, cand ai luneta de calitate, te uiti minute in sir prin luneta (mai ales pe la margini), si nu poti sa dai drumul la foc, de claritatea imaginii redate... De mai multe ori a plecat vanatul, si tot ma uitam, D-le, asa da! Eram fericit! La poligon situatia s-a imbunatatit substantial, am reusit sa trag focuri intr-un cerc de 3 cm, ba, uneori am bagat 2 gloante in aceeasi gaura (aproape), si chiar am inceput sa vad foarte clar tinta. Pe urma am luat iar ceva de saraci (vreo 600 EUR ma costat, D-le una de 600 de eur nu face ce face una de 1200, clar), o luneta de goana, de nu cumpara nimeni, ca nu rezista, ca nu vezi prin ea noaptea (foarte mare dezavantaj la goana), abia am reusit sa dobor 6 mistreti cu ea sezonul trecut (si am ratat odata o turma de 30+ bucati), si o capra la sfarsit de sezon (ca imi era lene sa pun luneta luminoasa de panda, cu +5% avantaje in conditii nefavorabile). Cand am ratat turma, ziceam, da, daca aveam ceva serios, cu sticla clara cu +5% avantaje (luat in rate, sau din bani pusi deoparte), poate nimeream macar un porc din turma, dar asa... Am tras 2 focuri si nimic... Cu sticla de 2000 de eur picau sigur... A mai fost o faza, intamplator a venit cu mine si nevasta mea, dupa un dibuit la caprior, gestionarul ma convis sa raman si la o panda/observatie la porc... Stam cu nevasta mea in foisor, se intuneca incet-incet, zic sa nu mai vorbim, vom auzi clar cand porcii manca porumbul ... nici 5 minute nu au trecut, au venit porcii. Nevasta repede cu un binoclu de 200 eur(zici ca e format din 2 sticle de pepsi 250ml) de 10x, repede observa 3 porci si vreo 12-15 purcei... Pai zic, nu ai cum sa vezi cu sticla de pepsi...da-mi si mie sa vad, si iau in mana si ma uit, si vad 3 porci si vreo 15 purcei... Iau in mana arma cu luneta luminoasa de +5% si pun la 10x si nu vad cum vede sticla de pepsi de 10x... pun la 4x (minim) si vad mai bine, decat cu 10x pepsi, chiar si cu 6x vad mai bine, pe la 8-10x era deja mai borcan decat sticla de pepsi. Ca sa evaluezi? Nici vorba! Sa vezi daca este vreun vier... Nu poti.. Asa ca am scos din rucsac monoclul NightVision (de saraci), si am identificat si pozat 3 scroafe cu purcei... Am asteptat linistit pana cand au mancat portia, au plecat si porcii, pe urma am plecat si noi...

Uneori acordam prea mare importanta pentru arme, lunete, binocluri, munitie, si uitam de ce am iesit in natura...

500 de cartuse? 80% din vanatori trag 500 de cartuse in 10 ani...

Pe de alta parte, da, peste 200m conteaza optica, arma, munitia si directia/viteza vantului... Sub 200m, poti trage (cu succes) mai cu orice luneta si arma. Am facut media distantelor de tir la caprior in ultimii ani si a iesit sub 150 metri... Daca nu as fi facut efortul sa cumpar luneta scumpa, as vinde maine... Dar asa? Niciodata nu sti... Poate-poate voi avea nevoie candva, cand nu voi mai fi in stare sa ma apropi de vanat...

In Formula1, la calificari, intre primul si ultimul diferenta de timp este sub 2 secunde. Diferenta de buget este 500 de milioane de dolari... Prin urmare, daca mergi la concursuri, pe langa buget, iti trebuie arma, optica, etc. de top.

@OVI62: focurile 1,2 s-au dus unde -sau dus si 4,5? Daca da, e bine... Parerea mea.

Stiu, topicul este Vector Optics.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde OVI762 pe 26 Iun 2020, 07:33

@zforis,focul al 3-lea se ducea unde voia el,niciodata in acelasi loc.Ramanea pe coala A4 dar o lua ba in sus,ba in jos,ba in toate partile.La Delta nu am avut nicio problema,am tras cu arma mea.cu munitia respectiva,la fel,nicio problema,am tras cu o alta arma,totul ok.Cand incercam cu vectorul ala,jale.Sa ne intelegem,tras de pe masa,cu cal,vreme buna,vant 0,cheie dinamometrica,tot tacamul.Arma tragea impecabil insa luneta era praf.Cumparata de noua,de la un baiat care-si zicea Dragos sau Cosmin,de undeva din Bucuresti,intre timp am vazut ca s-a apucat sa le importe in Romania.Eu am un Nikon Monarch pe Tikka,un 2,5x10 insa nu l-as da pt niciun vector.Oricat m-as uita prin Nikon nu ma doare capul,dupa cateva minute de uitat prin dracia aia iti lacrimau ochii,la propriu.Daca as primi una cadou as duce-o in poligon si as filma in slow motion cum ii fac cunostinta cu un glont,asa imi este de scarba de ele.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mihai_tud pe 26 Iun 2020, 09:35

zforis scrie:Am avut si eu o luneta 3-12x/50, ceva chinezarie, CZ era parca (probabil de la China Zwaro, sau ceva de genul... ma costat vreo 200 eur, sau chiar era CZ :-) ?), am vanat cu ea doi ani, am puscat vreo 5-6 tapi si niste vulpi si am ratat vreo 2 tapi... De fiecare data cand ieseam la vanatoare, ma uitam prin luneta, mai ales pe la margini, vedeam ca nu e imaginea clara, abia am reusit sa nimeresc in inima primul tap, mi-a stricat zilele de vanatoare, si pe forum si in jurnalul meu personal de vanatoare asta a ramas: efectul de borcan pe la margini, imagine neclara, imi venea greu sa trag, am si uitat ce am vanat... Nici pe poligon nu era situatia mai faina. Nu reuseam sa trag mai bine decat grupuri care abia au incaput intr-un cerc de 5 cm (la 100m). In urmatorii ani, am facut rost de o luneta de "neam(t)", nu de bogati, era de clasa medie, am luat la 1400 eur fara TVA in 3 rate - si nici TVA-ul nu a mai trebuit sa platesc, 5% mai luminoasa, 16x, abia asteptam momentele de +5% diferenta - cele 2 minute inainte de intuneric total, momente cand cu CZ nu mai vedeam nimic, pacat ca tapii nu stiau acest lucru si nu s-au prezentat la momentul oportun de +5%... Dar si asa, am puscat vreo 10 tapi (si 2-3 mistreti) si am ratat vreo 3 tapi (si un porc)... De fiecare data eram incantat (chiar si atunci cand am ratat) de luminozitatea si claritatea imaginii cand ma uitam prin luneta, ca estimam distanta cu paralaxa, ma gandeam, faceam calcule care punct sa folosesc... Nu puteam sa dau drumul la foc, numai dupa ce am savurat din belsug claritatea sticlei (mai ales la margini, ca acolo sunt chestii interesante - iarba, crengi, etc). In toate jurnalele mele am scris ingrosat, si am povestit si la copii mei, uite D-le, asa e, cand ai luneta de calitate, te uiti minute in sir prin luneta (mai ales pe la margini), si nu poti sa dai drumul la foc, de claritatea imaginii redate... De mai multe ori a plecat vanatul, si tot ma uitam, D-le, asa da! Eram fericit! La poligon situatia s-a imbunatatit substantial, am reusit sa trag focuri intr-un cerc de 3 cm, ba, uneori am bagat 2 gloante in aceeasi gaura (aproape), si chiar am inceput sa vad foarte clar tinta. Pe urma am luat iar ceva de saraci (vreo 600 EUR ma costat, D-le una de 600 de eur nu face ce face una de 1200, clar), o luneta de goana, de nu cumpara nimeni, ca nu rezista, ca nu vezi prin ea noaptea (foarte mare dezavantaj la goana), abia am reusit sa dobor 6 mistreti cu ea sezonul trecut (si am ratat odata o turma de 30+ bucati), si o capra la sfarsit de sezon (ca imi era lene sa pun luneta luminoasa de panda, cu +5% avantaje in conditii nefavorabile). Cand am ratat turma, ziceam, da, daca aveam ceva serios, cu sticla clara cu +5% avantaje (luat in rate, sau din bani pusi deoparte), poate nimeream macar un porc din turma, dar asa... Am tras 2 focuri si nimic... Cu sticla de 2000 de eur picau sigur... A mai fost o faza, intamplator a venit cu mine si nevasta mea, dupa un dibuit la caprior, gestionarul ma convis sa raman si la o panda/observatie la porc... Stam cu nevasta mea in foisor, se intuneca incet-incet, zic sa nu mai vorbim, vom auzi clar cand porcii manca porumbul ... nici 5 minute nu au trecut, au venit porcii. Nevasta repede cu un binoclu de 200 eur(zici ca e format din 2 sticle de pepsi 250ml) de 10x, repede observa 3 porci si vreo 12-15 purcei... Pai zic, nu ai cum sa vezi cu sticla de pepsi...da-mi si mie sa vad, si iau in mana si ma uit, si vad 3 porci si vreo 15 purcei... Iau in mana arma cu luneta luminoasa de +5% si pun la 10x si nu vad cum vede sticla de pepsi de 10x... pun la 4x (minim) si vad mai bine, decat cu 10x pepsi, chiar si cu 6x vad mai bine, pe la 8-10x era deja mai borcan decat sticla de pepsi. Ca sa evaluezi? Nici vorba! Sa vezi daca este vreun vier... Nu poti.. Asa ca am scos din rucsac monoclul NightVision (de saraci), si am identificat si pozat 3 scroafe cu purcei... Am asteptat linistit pana cand au mancat portia, au plecat si porcii, pe urma am plecat si noi...

Uneori acordam prea mare importanta pentru arme, lunete, binocluri, munitie, si uitam de ce am iesit in natura...

500 de cartuse? 80% din vanatori trag 500 de cartuse in 10 ani...

Pe de alta parte, da, peste 200m conteaza optica, arma, munitia si directia/viteza vantului... Sub 200m, poti trage (cu succes) mai cu orice luneta si arma. Am facut media distantelor de tir la caprior in ultimii ani si a iesit sub 150 metri... Daca nu as fi facut efortul sa cumpar luneta scumpa, as vinde maine... Dar asa? Niciodata nu sti... Poate-poate voi avea nevoie candva, cand nu voi mai fi in stare sa ma apropi de vanat...

In Formula1, la calificari, intre primul si ultimul diferenta de timp este sub 2 secunde. Diferenta de buget este 500 de milioane de dolari... Prin urmare, daca mergi la concursuri, pe langa buget, iti trebuie arma, optica, etc. de top.

@OVI62: focurile 1,2 s-au dus unde -sau dus si 4,5? Daca da, e bine... Parerea mea.

Stiu, topicul este Vector Optics.

Luminozitatea unei lunete se datoreaza si diametrului obiectivului nu numai calitatii sticlei asa ca daca binoclul avea cu un obiectiv mai mare decat al lunetei era normal sa vezi mai bine cu el prin intuneric deoarece colecta mai multi fotoni.De asemenea odata cu cresterea magnificatiei fenomenul este invers asa ca ce poti vedea la 4x nu mai poti vedea la 10x.
Acum ca unii trag 500 cartuse in 10 ani asta e problema lor si atunci nu vad rostul investitiei intr-o arma+luneta de calitate.Daca tragi prost cu o luneta slaba calitativ sunt sanse foarte mari sa tragi la fel de prost si cu una de top dar cel putin in ultimul caz nu mai poti da vina pe luneta si poti identifica cauza esecurilor si eventual remedia.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde OVI762 pe 27 Iun 2020, 22:40

@mihaitud, nu zici rau, dar lunetele alea sunt panarame.cu toata dragostea pe care i-o port rangerului.si nu e putin lucru, sunt panarame.aia e.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mariusica82 pe 29 Iun 2020, 15:55

Vad ca avem posesori doar de Mercedes, Audi si avioane,Logan nimeni nimic????doar oameni cu bani,specialisti mioritici pana in maduva oaselor, plecand de la acest considerentqar trebui ca pe piata aauto mondiala sa avem doar avioane.Apropo chiar si avioanele se mai strica, chiar si extraterestrele Swaro si Zeiss se mai strica. Alte branduri mai au voie sa existe? Mioriticii ochelari de cal ii mai dam si noi jos?Stati linistiti ca o sa apara pe piata romaneasca in curând multe branduri de optica.Piata asta se va imparti in mult mai multe portii si consumatorul va fi cel ce va decide ce si doreste.
Sunt posesor de Vector optics Taurus 5 30 56 de vreo 3 ani cu pezte 400 cartuse trase din 30 06 sunt foarte multumit care aveti chef va provoc pe banii vostri la un poligon sa vedem niste hartii dansand si niste oboseala la pupila.
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mariusica82 pe 29 Iun 2020, 18:00

Ce luneta era aia de la VECTOR cu 4.5 si ceva x spune tot macar sa stim sa ne ferim, daca ai luat o de la COSMIN nu prea sta in picioare ca din ce am vazut si vorbit cu el , ei aduc doar gama Continental si Taurus, si 4.5 si ceva nu exista in nici o configuratie.Si o fi luat vreun specialist vreo luneta de 300 lei, de la vector apropo nonorocitii astia de la vector fac si lunete de airsoft deastea de 300 lei.
Si clar daca o cumpara si se impidica de niste bani si nu facea ce trebuie asta in cazul in care tot ce ati scris este adevarat era omul in cauza mult mai vocal si vehement.
Nimeni nu vrea sa piarda bani aiurea.
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mariusica82 pe 29 Iun 2020, 18:04

Hai care raspunde provocarii sa mergem in poligon sa distrugem niste hartii?Nimeni doar vorbe ?eu vin cu luneta o punem pe orice arma vreti voi inlusiv magnum , voi doar sa aveti cartuse si bani de poligon, eu va filmez cu GDPR ul semnat si va postez dupa la topicul asta Deltoist si Nikonist.
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde OVI762 pe 30 Iun 2020, 05:16

Marius, pe tine te stiu ce fel de om esti si nu ti-as pune la indoiala cuvantul insa tot ceea ce am scris am scris din patite, nu din auzite.Prietenul asta al meu si-a luat luneta fix de la Cosmin, acum cativa ani,din Bucuresti.E o poveste intreaga aici insa prefer sa ti-o spun la un pahar de Regina.Caut sa vad daca mai am poze cu luneta, cutia si tot ce mai era,caci sigur nu erau fake-uri,omul oricum si-a luat o Delta intre timp.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde laurul pe 30 Iun 2020, 05:56

Taurus era....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde Rachie pe 31 Mar 2021, 08:08

Rachie scrie:Multumesc pentru pareri dominilor.

Am luat pana la urma luneta de care vorbeam (2-12x50) si sunt super, super multumit de banii cheltuiti.
Am reglat-o pe un 7x64 din 4 focuri la 100m, e foarte luminoasa, punctul rosu e f bine definit, turetele au posibilitatea de revenire la 0 dupa reglaj, e foarte clara din margine in margine.
Singurul punct negativ sunt suportii livrati cu luneta care nu i-am folosit ca erau de aluminiu. Am pus de calitate, de otel ...

Adica sa fim seriosi, sunt de acord cu ce se spune mai sus, pentru 5-10% la nu stiu ce caracteristica ar fi trebuit sa platesc de 5 ori mai mult. Pe asta am dat 400eur si una de "neam" la aceiasi magnificatie era 2.000... Comparand fisele tehnice am gasit o mica diferenta la FOV. La aia "de neam" era cu un metru mai mare decat asta de "saraci". Apai eu nu cheltui 1.600eur pentru 1m in plus ...

https://www.emag.ro/luneta-zeiss-conque ... DRRYTDBBM/
https://www.optics-trade.eu/en/swarovsk ... _store=int

https://www.optics-trade.eu/en/vector-o ... 0-sfp.html


revin cu proba timpului.
dupa aproape un an si vreo 2 cutii trase peste sezon luneta isi face treaba la fel de bine ca la inceput. sunt la fel de multumit ca in prima zi. nu s-a dereglat, am vanat si la 5m la goana si la 200m la panda la fel de bine. si pe ziua si pe inserat a fost ok.
o mica problema care am constatat-o ar fi ca pe inserat, daca pun punctul rosu pe setare mai intensa, apre o nuanta rosiatica in jurul "intrarii" in luneta. nu e deranjant si dispare daca scad intensitatea punctului.
Rachie
Membru important
 
Mesaje: 240
Membru din: 17 Feb 2009, 16:03

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mariusica82 pe 02 Apr 2021, 13:50

Punctul rosu este vizibil si ziua,asa fie vorba intre noi si la IOR de 3000 euro puncthl rosu poatefi folosit seara pe primele foua trepte restul nu te lasa sa vezi nimic, totul este rosu.
Deci ca si mine posesor de 4 ani nu ai ce sa le reproșezi calitate pret extraordinar.
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mariusica82 pe 02 Apr 2021, 13:54

https://m.youtube.com/watch?v=s_7TRKwcH ... e=youtu.be
Un link cu parerea jnui specialist pt gama noua continental fp 34 mm
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mariusica82 pe 02 Apr 2021, 14:04

https://m.youtube.com/watch?v=s_7TRKwcH ... e=youtu.be


https://youtu.be/KIQgAtbPUs0

Doua link uri cu evaluarea onor profedionisti din SUA pt gama noua vector optics continental fp 34 mm
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde ventura pe 05 Apr 2021, 12:31

OVI762 scrie:Marius, pe tine te stiu ce fel de om esti si nu ti-as pune la indoiala cuvantul insa tot ceea ce am scris am scris din patite, nu din auzite.Prietenul asta al meu si-a luat luneta fix de la Cosmin, acum cativa ani,din Bucuresti.E o poveste intreaga aici insa prefer sa ti-o spun la un pahar de Regina.Caut sa vad daca mai am poze cu luneta, cutia si tot ce mai era,caci sigur nu erau fake-uri,omul oricum si-a luat o Delta intre timp.

Cred ca-l confunzi pe Ranger cu cel cu care discuti.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde laurul pe 05 Apr 2021, 13:52

ventura scrie:
OVI762 scrie:Marius, pe tine te stiu ce fel de om esti si nu ti-as pune la indoiala cuvantul insa tot ceea ce am scris am scris din patite, nu din auzite.Prietenul asta al meu si-a luat luneta fix de la Cosmin, acum cativa ani,din Bucuresti.E o poveste intreaga aici insa prefer sa ti-o spun la un pahar de Regina.Caut sa vad daca mai am poze cu luneta, cutia si tot ce mai era,caci sigur nu erau fake-uri,omul oricum si-a luat o Delta intre timp.

Cred ca-l confunzi pe Ranger cu cel cu care discuti.

Asa fac oltenii, confunda mancarea cu mancarimea.... O:-)
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde violiv pe 05 Apr 2021, 21:41

mariusica82 scrie:Punctul rosu este vizibil si ziua,asa fie vorba intre noi si la IOR de 3000 euro puncthl rosu poatefi folosit seara pe primele foua trepte restul nu te lasa sa vezi nimic, totul este rosu.
Deci ca si mine posesor de 4 ani nu ai ce sa le reproșezi calitate pret extraordinar.


Tocmai de aia exista trepte de intensitate si potentiometre la sistemele de iluminare.
Intensitatea punctului se regleaza dupa conditiile de mediu. Noaptea pe treptele cele mai mici, ziua pe cele mari.
Probleme sint atunci cand cea mai mica treapta e tot prea stralucitoare si te orbeste noaptea sau cand cea mai mare intensitate nu e suficienta pentru o zi insorita. Aici chiar si nume celebre mai gresesc.

P.S. ai sau n-ai ce sa reprosezi functie de ce-ti doresti si ce cunosti ca s-ar putea sa existe in domeniu.
Daca lunetele de 200 € ar fi chiar atat de bune, ar fi disparut alea de 2000 €. Nu-s chiar asa multi snobi pe lumea asta si parte din vanatori chiar se pricep la optica.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde OVI762 pe 07 Apr 2021, 10:47

ventura scrie:
OVI762 scrie:Marius, pe tine te stiu ce fel de om esti si nu ti-as pune la indoiala cuvantul insa tot ceea ce am scris am scris din patite, nu din auzite.Prietenul asta al meu si-a luat luneta fix de la Cosmin, acum cativa ani,din Bucuresti.E o poveste intreaga aici insa prefer sa ti-o spun la un pahar de Regina.Caut sa vad daca mai am poze cu luneta, cutia si tot ce mai era,caci sigur nu erau fake-uri,omul oricum si-a luat o Delta intre timp.

Cred ca-l confunzi pe Ranger cu cel cu care discuti.


Sa stii!
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde OVI762 pe 07 Apr 2021, 10:49

laurul scrie:
ventura scrie:
OVI762 scrie:Marius, pe tine te stiu ce fel de om esti si nu ti-as pune la indoiala cuvantul insa tot ceea ce am scris am scris din patite, nu din auzite.Prietenul asta al meu si-a luat luneta fix de la Cosmin, acum cativa ani,din Bucuresti.E o poveste intreaga aici insa prefer sa ti-o spun la un pahar de Regina.Caut sa vad daca mai am poze cu luneta, cutia si tot ce mai era,caci sigur nu erau fake-uri,omul oricum si-a luat o Delta intre timp.

Cred ca-l confunzi pe Ranger cu cel cu care discuti.

Asa fac oltenii, confunda mancarea cu mancarimea.... O:-)


Punem noi laba pe tine :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate