Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:02

lunetele Vector Optics ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

lunetele Vector Optics ?

Mesajde Rachie pe 29 Mai 2020, 09:45

A avut cineva asa ceva ?
Poate sa ne dea cineva detalii ?
Par lunete din gama Delta/Yokon daca ne luam dupa pret ...
Am vazut ca au o magnificatie interesanta care se gaseste mai ales la cele de peste 1000eur ... 2-12x50

https://www.youtube.com/watch?v=I1MhJB3tXLo
Rachie
Membru important
 
Mesaje: 240
Membru din: 17 Feb 2009, 16:03

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde robert13 pe 29 Mai 2020, 12:17

Si eu sunt interesat de achizitionarea unei astfel de lunete. Astept cu nerabdare orice sfat sau parere despre aceasta optica :)
robert13
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Mar 2019, 13:14

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde kornel9000pro pe 29 Mai 2020, 14:23

Unde sunt fabricate aceste lunete?Am vazut ca au magnificatii interesante.Rezista mecanic la recul?
kornel9000pro
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 23 Oct 2019, 19:48

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mialxx pe 29 Mai 2020, 15:14

Chinezarii...
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde drflorea pe 29 Mai 2020, 19:53

Unde sunt fabricate aceste lunete?Am vazut ca au magnificatii interesante.Rezista mecanic la recul?


Din moment ce in colțul din stânga sus de pe videoclipul pus de colegul Răchie scrie "Made in China" înseamnă cu siguranță că sunt nemțești. ;)

Da, mecanic pot fi acceptabile, tine de grija cu care sunt lucrate, dar optic sunt varza garantat.

Personal sunt foarte sceptic, acum vreo 10 ani au fost pe piata sub mai multe denumiri, dar neoficial se chemau Pom de Crăciun.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mihai_tud pe 29 Mai 2020, 21:08

Ciudat ca inca mai exista persoane care cred ca “Made in China” poate fi similar cu “Quality” cel putin in acest domeniu al opticii de vanatoare.Stati fratilor departe de rahaturile astea.Ieftin si bun nu exista la lunete.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde popaliviu pe 30 Mai 2020, 12:26

Poate așa este la lunete, dar să zici că ce este Made in China sunt numai lucruri proaste, nu este corect. Cred că mai bine de 90% din telefoanele și laptopurile pe care scriu toți aici pe forum sunt produse în China. Ca multe haine, încălțăminte și nu numai.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mihai_tud pe 30 Mai 2020, 13:09

Dupa cum am specificat afirmatia mea se referea la lunete.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mariusica82 pe 30 Mai 2020, 13:56

Foarte bune lunetele,claritate foarte buna,pret decent rezista pe calibre magnum,gama continental si Taurus.
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mariusica82 pe 30 Mai 2020, 13:58

Noi in general romanii vrem sa dam 300 lei pe oluneta sa aiba claritate de swaro mecanica de zeiss si floricele de camp.
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mariusica82 pe 30 Mai 2020, 13:59

Nu uitati ca si hawke si sig and sauer si bushnell se mai fac in china,si iphone si multe altele.
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mariusica82 pe 30 Mai 2020, 14:03

In general noi vanatorii sau unii dintre noi care habar n avem de foarte multe chestii legate de vanatoare,ne dam cu parerea .Ps daca este vreun sceptic legat de calitatea produselor de la vector optics sa ia legatura cu mine pe privat sa i spulber îndoielile.
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mariusica82 pe 30 Mai 2020, 14:11

Suntem vreo 50 de nebuni care am montat chinezariile astea de la vector,atentie varful de gama Continental si Taurus,pe Blaser,Sako,Tikka,steyer,Rosler Hybrid,mauser,cz dar atentie pe xalibre mici 300 winchester magnum si 30 06,dar si un tampit de prieten care are un 338 Lapua magnum.
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mihai_tud pe 30 Mai 2020, 17:27

Una e sa montezi o luneta pe o arma si alta e sa o si folosesti.Concret cate focuri ati tras cu aceste lunete montate? Cum se prezinta dupa 500 de focuri ? Nu am vazut nicaieri reclama la Blaser cu luneta din asta montata pe ea ci doar cu Zeiss, Swaro, Blaser si alte marci din aceeasi categorie. Sa pui asa ceva pe un Blaser e ca si cum ti-ai lua Porsche si i-ai pune instalatie pe gaz!Parerea mea asa ca unul care habar n-are ....
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde violiv pe 30 Mai 2020, 19:15

De cand cu CNC-urile si pirateria pe scara larga, multe lunete de bani foarte putini rezista mecanic, misca reticulul cum trebuie, tin chiar si pe calibre serioase. Poate ca nu toate, unele mai scapa CTC-ului. Insa uzual se inlocuiesc usor de catre firme.

La "sticla" e alta poveste. Pur si simplu inca nu s-a reusit producerea unui sistem optic bun si ieftin. Absolut toate, oricat ar fi de laudate de posesorii lor, sufera de toate bubele optice posibile. Poate ca la prima vedere vezi prin ele dar dupa 5 minute de privit comparativ prin ele alaturi de o luneta de top remarci imediat de ce una costa 200 si una 2000.

Sint multe firme noi care au reusit sa-si faca un nume in ultimii ani. Care au rezistat pe piata si au progresat au scos si lunete cu adevarat bune. Pretul lor insa nu mai este deloc "de buget redus" ci se apropie mult de al lunetelor de top.

Nu ma intelegeti gresit: se pot folosi. Astazi am tras printr-o luneta de 200 $ ... foarte bine la cartoane. Si nu numai eu. Dar asta numa' ca sa-mi amintesc cum e sa tragi privind prin fundul borcanului. Niciodata o luneta de 1000 € nu face tot ce poate una de 2000.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde Onica Cosmin pe 02 Iun 2020, 06:19

Salut. Folosesc o chinezarie din asta modelul de goana. Faza e ca nu poti emite pretentii la banii dati si nici nu se poate compara cu lunetele top,dar iti poti face treaba linistit. Nu am tras mult cu ea, in jur de 60 cartuse, am si cazut pe ea, dar nu s-a dereglat. e ok.
Onica Cosmin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 19 Mai 2016, 07:55

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde Rachie pe 02 Iun 2020, 10:24

mariusica82 scrie:Suntem vreo 50 de nebuni care am montat chinezariile astea de la vector,atentie varful de gama Continental si Taurus,pe Blaser,Sako,Tikka,steyer,Rosler Hybrid,mauser,cz dar atentie pe xalibre mici 300 winchester magnum si 30 06,dar si un tampit de prieten care are un 338 Lapua magnum.



si ? au fost probleme ?
Rachie
Membru important
 
Mesaje: 240
Membru din: 17 Feb 2009, 16:03

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde salus pe 02 Iun 2020, 13:07

Treaba este cam așa:
Îți place, ți-o permiți, o cumperi!
Pe parcurs constați singur dacă este ok sau nu.
Marca/brandul unei lunete nu este neaparat garanția succesului la vânătoate. Am vazut și oameni nemulțumiți de zwaro, de zeiss, de leupold și chiar unul care facea comparație între o amărâtă de Konus cu care vânase vreo 3 ani și zeiss-ul pe care îl montase de vreo 3 luni pe armă.
Faptul că dăduse vreo 5 rateuri de zile mari cu noua achizitie, îl convinsese pe om că vechiul Konus este net superior :ymparty: (-|
Acum, fiecare laudă ce are sau ce iși permite!
În urmă cu vreo 30 de ani tot ce venea din China era considerat calitate superioară, azi ....., deși, hai să fim serioși că în materie de COVID-E le-a iesit calitate :)) :(
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde popaliviu pe 02 Iun 2020, 22:25

....., deși, hai să fim serioși că în materie de COVID-E le-a iesit calitate :)) :(

:)) :)) :)) =))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde Adrian_Dumitru pe 03 Iun 2020, 16:00

Dețin si eu luneta Vector Optics Taurus 5-30x56, înainte am avut Delta 2.5-15x50.
Am trântit de 2 ori de pământ luneta, am rupt patul de lemn al armei de 2 ori, luneta a rezistat fără să se deregleze sau să se spargă sticla. Am scos-o în teren pe ceață, ploaie, lapoviță, ninsoare, am dat-o jos de pe armă și am plimbat-o în portbagaj, am tras cel putin 200 focuri cu ea la vânătoare și în poligon, de la SB FMJ de 9,5 grame până la Sako și Federal de 14.3 grame în calibrul 30-06.
La aproximativ 500 euro nu poți avea pretenții sa fie la fel ca una de 3500 euro, dar eu cred că își merită banii. Este în aceeași categorie de preț cu Bushnell, Burris, Delta, Hawke, Athlon, și mai ieftină decât altele MIL MIL FFP ca Vortex, Delta Stryker sau IOR.
Dacă nu am reusit eu să o distrug cred că rezistă chinezăria asta la oricine.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mihai_tud pe 03 Iun 2020, 17:15

Din ceea ce descrieti dvs. pare ca arma de vanatoare este folosita mai mult pentru lupta corp la corp cu animalele decat pentru a trage cu ea.Lasand gluma la o parte partea mecanica poate fi facuta sa tina la tavaleala dar sticla in sine iti da adevaratul avantaj atunci cand tarziu in amurg sau dimineata devreme nu poti vedea clar prin ea si implicit executa focul comparativ cu un Zeiss sau Swaro. In acel moment ti-ai fi dorit sa ai o sticla de calitate pe arma ca sa poti vana capriorul si nu sa fii nevoit sa renunti. Despre asta este vorba!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde Adrian_Dumitru pe 04 Iun 2020, 09:29

mihai_tud scrie:Din ceea ce descrieti dvs. pare ca arma de vanatoare este folosita mai mult pentru lupta corp la corp cu animalele decat pentru a trage cu ea.Lasand gluma la o parte partea mecanica poate fi facuta sa tina la tavaleala dar sticla in sine iti da adevaratul avantaj atunci cand tarziu in amurg sau dimineata devreme nu poti vedea clar prin ea si implicit executa focul comparativ cu un Zeiss sau Swaro. In acel moment ti-ai fi dorit sa ai o sticla de calitate pe arma ca sa poti vana capriorul si nu sa fii nevoit sa renunti. Despre asta este vorba!


Vede destul de bine și noaptea, eu nu folosesc lanterna pe arma. Depinde în ce fază a lunii ești și dacă luna e acoperita de nori sau nu. Comparativ cu Delta cu obiectiv de 50 eu zic că e mai luminoasa datorită obiectivului de 56mm.
Să nu mă înțelegeți greșit: eu nu vând nici lunete Delta, nici lunete Vector, le-am avut pe ambele și prefer Vectorul.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde marinsorinmarian pe 04 Iun 2020, 15:17

Salutare,

Detin o luneta vector optics taurus 5 30 56 pe un Franchi 30 06.
Este perfecta pentru panda, luminozitate foarte buna seara,tureta rapida isi face treaba excelent.
Nu omiteti un lucru va rog, nu toti vanatorii au un buget pentru swaro si zeiss. ;;) ;;) ;;) ;;)

In plus am 2 redoturi Harpys unul montat pe 300 si unul pe 30 06.

Pana in acest moment toate de mai sus mentionate si-au facut treaba perfect indiferent de conditiile meteo.

Deci intr-un cuvant RECOMAND!

:-bd :-bd :-bd :-bd
Avatar utilizator
marinsorinmarian
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 04 Mar 2011, 17:00

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde marinsorinmarian pe 04 Iun 2020, 15:22

[quote="mihai_tud"]Din ceea ce descrieti dvs. pare ca arma de vanatoare este folosita mai mult pentru lupta corp la corp cu animalele decat pentru a trage cu ea.Lasand gluma la o parte partea mecanica poate fi facuta sa tina la tavaleala dar sticla in sine iti da adevaratul avantaj atunci cand tarziu in amurg sau dimineata devreme nu poti vedea clar prin ea si implicit executa focul comparativ cu un Zeiss sau Swaro. In acel moment ti-ai fi dorit sa ai o sticla de calitate pe arma ca sa poti vana capriorul si nu sa fii nevoit sa renunti. Despre asta este vorba![/quot

Nu ma intereseaza sa platesc 2000 E in plus pentru cei 3% luminozitate in plus:))
Avatar utilizator
marinsorinmarian
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 04 Mar 2011, 17:00

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde mihai_tud pe 04 Iun 2020, 18:23

Nimeni nu va obliga sa platiti in plus, fiecare cumpara ce vrea dar am si eu o curiozitate: cum ati masurat acei 3% in plus?
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde marinsorinmarian pe 04 Iun 2020, 22:55

mihai_tud scrie:Nimeni nu va obliga sa platiti in plus, fiecare cumpara ce vrea dar am si eu o curiozitate: cum ati masurat acei 3% in plus?

Daca te intereseaza ceva te interesezi, te documentezi, daca nu comentezi:))
=)) =)) =))
Este internetul plin de fise tehnice, pune mana cauta si citeste.. ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

Spor!
Avatar utilizator
marinsorinmarian
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 04 Mar 2011, 17:00

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde violiv pe 05 Iun 2020, 05:57

marinsorinmarian scrie:
mihai_tud scrie:Nimeni nu va obliga sa platiti in plus, fiecare cumpara ce vrea dar am si eu o curiozitate: cum ati masurat acei 3% in plus?

Daca te intereseaza ceva te interesezi, te documentezi, daca nu comentezi:))
=)) =)) =))
Este internetul plin de fise tehnice, pune mana cauta si citeste.. ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

Spor!



Un pic mai ponderat tonul, ca acusi ajungem sa ne batem cu lunetele noastre minunate de 200 $. Cu ceva timp in urma chiar asta era recomandarea utilizarii acestor lunete.

In privinta cititului, ar fi perfect daca si ce s-ar scrie ar fi macar 90% adevarat. Insa, in materie de scule folosite la vanatoare, cele mai mari si mai nerusinate minciuni se scriu la caracteristicile lunetelor produse prin partile alea de lume. De ce? Pentru ca este ingrozitor de greu sa verifici ce spun ei si sa dovedesti cu numere ca mint - asadar nu poti sa reclami nicaieri, nu poti sa ceri sa fie pedepsiti, bla-bla.

Io zic ca-i mai bine sa ramana fiecare fericit cu luneta ce-o are si intrebarea "de ce mama dracului costa aia de zece ori mai mult si chiar se gasesc tanpiti s-o cumpere cand face numa' cu un fir de par mai mult?" sa ramana doar retorica.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde violiv pe 05 Iun 2020, 06:00

Singura parte naspa atunci cand folosesti produse de buget mic este ca nu ai real termen de comparatie si ajungi sa crezi ca aia inseamna "luminozitate perfecta" ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde laurul pe 05 Iun 2020, 06:25

In materie de optica, realitatea e una singura:
Pentru 10-20% in plus la calitate, platesti dublu sau triplu....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: lunetele Vector Optics ?

Mesajde Ghinda pe 05 Iun 2020, 06:49

Ce bine ca am doar o singura luneta! Si e cea mai buna! =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate