Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:44

Leica tempus

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Leica tempus

Mesajde vodarna pe 14 Iul 2020, 20:52

Buna seara
A folosit cineva Leica tempus 2 MOA ? L-a comparat cineva cu DOCTER SIGHT III ?
vodarna
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 16 Mar 2009, 20:50

Re: Leica tempus

Mesajde violiv pe 15 Iul 2020, 08:37

Un pic mai mare ecranul.
Un pic mai limpede imaginea dar asta la periferie.
Mai mic semnificativ punctul, la fel de bine definit.

Un pic mai mare in dimensiuni. Se potriveste pe o baza pentru Docter la pini si suruburi dar ramane un pic suspendat - au aparut si baze dedicate dar sint mai rare.

Cam la fel cu reglajul si ajustarea intensitatii.

Evident mai colorat ecranul decat la Docter, care ramane cu cel mai neutru ecran din toate.
Semnificativ mai scump.
Din "auzite", relatia cu firma in caz de probleme era cam "pacatoasa" ... nu stiu daca or fi imbunatatit-o. Cu Docter e excelenta in caz de garantii, reparatii.
Nu m-a convins sa fac schimbul de la Docter. Poate ca prin astfel de produs achizitionat sa fie mai convingator.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Leica tempus

Mesajde vodarna pe 15 Iul 2020, 17:44

Chiar eram curios daca merita schimbat docterul. Si eu il folosesec. Multumesc
vodarna
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 16 Mar 2009, 20:50

Re: Leica tempus

Mesajde violiv pe 15 Iul 2020, 22:17

In ultima vreme au aparut multe astfel de dispozitive care concureaza Docter la pret, ba chiar il depasesc. Unele au cate ceva deosebit, altele doar se lauda.
Eu folosesc Docter, Zeiss si ... Delta. :ymhug: Am mai folosit Burris, JPoint.
M-am uitat lung la Leupold, Meopta, Sig, etc.
Ce-mi place la Docter, la fel ca la Aimpoint, este ca are geamul cu cea mai vaga nuanta de culoare, foarte putin diferita de natural, sticla limpede. Restul au toate un albastru sau verde care ma deranjeaza. Unii nu vad deloc culoarea diferita dar mie nu-mi place.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Leica tempus

Mesajde Adrian_Dumitru pe 22 Iul 2020, 12:30

violiv scrie:In ultima vreme au aparut multe astfel de dispozitive care concureaza Docter la pret, ba chiar il depasesc. Unele au cate ceva deosebit, altele doar se lauda.
Eu folosesc Docter, Zeiss si ... Delta. :ymhug: Am mai folosit Burris, JPoint.
M-am uitat lung la Leupold, Meopta, Sig, etc.
Ce-mi place la Docter, la fel ca la Aimpoint, este ca are geamul cu cea mai vaga nuanta de culoare, foarte putin diferita de natural, sticla limpede. Restul au toate un albastru sau verde care ma deranjeaza. Unii nu vad deloc culoarea diferita dar mie nu-mi place.


Dacă compari Docter cu restul, nu mai pare așa scump. Dai bani o dată și ai scăpat de griji.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Mircea-B, NicuNicuta şi 58 vizitatori

Publicitate