Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:56

Instalare montura si luneta

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde CCM pe 21 Feb 2021, 22:33

Buna seara,
Citind topicul, am realizat ca la randul meu am o problema asemanatoare cu cea a colegului nostru - atata ca nu realizam:
Intentionez sa pun aceeasi Leupold Vx5 HD 1-5x24 pe un expres Chapuis X4. Am 1,86 iar patul armei (37,5 cm) cam spre 1 cm mai putin decat ar fi ideal pt mine. Ne impacam insa, cumva.
Care inele imi trebuiesc? joase, inalte, medii? Cum aflu?
Multumiri anticipate si seara buna,
C.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde violiv pe 21 Feb 2021, 22:43

Cele mai joase pe care le gasesti. Nu cred ca ai prea multe variante.

In al doilea rand, spre rusinea mea chiar si eu am remarcat tarziu ca paturile armelor basculante cu glont sint croite din fabrica un pic mai scurte decat ale basculantelor cu tevi lise, chiar de la acelasi fabricant. Bine-nteles, acolo unde nu exista "combo", adica si tevi de glont si tevi de lisa pe aceeasi bascula.
Observasem cumva, fara sa realizez-aprofundez, pana cand am putut sa pun alaturi mai multe arme.
In general, armele dedicate pentru goana au patul cam cu 1-1,5 cm mai scurt. La rece, cand te joci prin casa pare deranjant. In actiune insa, o sa vezi ca e mai comod, rapid in epolare patul mai scurt. Iar faptul ca folosesti un dispozitiv optic de ochire face ca obrazul sa nu mai stea lipit cu pometele de muchia superioara a patului, gatul se intinde si in sus nu numai spre inainte si patul mai scurt nu are influenta nefasta pe care o are la tirul instinctiv, cu alice. Chiar face bine la luarea liniei de ochire.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde stefanstnc pe 22 Feb 2021, 09:02

violiv scrie:Mie imi pare OK.
Acu' urmeaza partea cea mai nasoala - sa strangi capacele la inele in asa fel incat luneta sa ramana perfect in plan. Rahaturile astea de inele cu capac 2/3 au prostul obicei de a trage luneta dupa ele atunci cand strangi. Maxim un sfert de tura de surub pe fiecare laterala, la o singura pereche de suruburi opuse, pana cand fixeaza cat de cat luneta, apoi strangi total.



Buna ziua,

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, voi finaliza lucrarea saptamana asta cand vin mai devreme de la serviciu si voi tine cont de indicatiile domnului Vio, pentru strangerea capacelor la inele.


Multa sanatate!
stefanstnc
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 09 Ian 2013, 12:45
Locaţie: Ploiestiori

Re: Instalare montura si luneta

Mesajde Dr.47 pe 22 Feb 2021, 10:26

In toamna am trecut si eu, exact prin ce treceti dvs. Savage Axis, luneta 1-5x24vx5hd. Am pus inele medii pt ca cele joase nu permiteau ridicarea inchizatorului.
Pe YouTube gasiti o gramada de filmulete 'how to mount a scope' si 'how to sight/ zero in a scope'.
Cu luneta fixata cat sa culiseze, dar fara sa balangane in inele, magnificatia pa maxim, ochii inchisi, epolare, deschis ochiul dominant. Trageti si impingeti de luneta pana cand vedeti cerc complet. Strans suruburile 'in cruce' ca la prezoane. Epolati in continuare si daca simtiti nevoia sa ridicati putin obrazul inseamna ca aveți nevoie si de inaltator/obrazar.
Eu am un Axis 308win, 3.6kg arma, curea, 4 gloante. Bijuterie.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori

Publicitate