Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:33

Alegere Red dot

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Alegere Red dot

Mesajde Ramian pe 27 Noi 2020, 08:00

Salutare prieteni. Sunt nou in domeniu si mă interesează ce sistem de ochire recomandați la o lisa semiautomata (Fabarm) și la o carabina modesta gen IZH sau CZ. Cu alte cuvinte cum se alege un Red dot și o luneta, cu mențiunea sa nu fie mai scumpe decât armele, că așa e simplu de ales, iei ceva scump și sigur e și bun. Mulțumesc mult pentru ajutor !
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Alegere Red dot

Mesajde Ghinda pe 27 Noi 2020, 08:09

Sincer nu vad rostul rsd dot pe lisa. Imi pastrez pentru mine opiniile despre acele persoane.
Luneta, pe orice carabina ai pune, nu prea incape cu compromis. Armele de azi fac cam acelasi lucru, altfel nu ar mai fi pe piata. Scumpatatea este data in general de tunningul lor (pat de 5000 euro, blazoane, gravuri etc.).
Optica trebuie sa fie calitate. Esti roman? Ia I.O.R.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere Red dot

Mesajde Ramian pe 27 Noi 2020, 08:42

Ghinda scrie:Sincer nu vad rostul rsd dot pe lisa. Imi pastrez pentru mine opiniile despre acele persoane.
Luneta, pe orice carabina ai pune, nu prea incape cu compromis. Armele de azi fac cam acelasi lucru, altfel nu ar mai fi pe piata. Scumpatatea este data in general de tunningul lor (pat de 5000 euro, blazoane, gravuri etc.).
Optica trebuie sa fie calitate. Esti roman? Ia I.O.R.

Mulțumesc, am priceput. Am binoclu de la IOR și este peste multe mărci "mari".
Daca tot a venit vorba de "scule" sunt doua tipuri de vânători: unii care nu recomanda armele scumpe și îndeamnă de bani sa iei muniție să înveți să tragi, și o a doua categorie care blamează armele rusești și turcești, gama law cost de pe la noi, pe care nu le încadrează la arme serioase. De aici apare dilema unui începători : am o mie de euro , îmi iau o alma noua mai slab cotata sau una sh de marcă ?
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Alegere Red dot

Mesajde violiv pe 27 Noi 2020, 09:15

Piata armelor de azi, mai in toata Europa nu numai la noi, este caracterizata de o abundenta de arme noi si s-h si de o cerere mult sub asteptari. Asta inseamna ca armele s-h sint oferite la preturi aproape incredibil de mici fata de pretul lor original.
Exista opinii cum ca ar trebui sa cumperi numai lucruri noi dar in egala masura sint persoane care lucreaza aproape numai cu produse s-h.
Daca nu ma dau banii afara din casa eu as cauta lisa s-h de firma vestica in loc de rusoaica noua.

Aproape intotdeauna la o arma scumpa vei primi ceva in plus. Chiar daca te raportezi numai la variante de baza, cu finisare standard, tot primesti ceva folositor la una mai scumpa. Poate nu neaparat la precizie, ca azi toate trag bine, ci la manevrabilitate, functionare, etc.

Punct rosu pe lisa este 95% inutil. Chiar daca ai intentia de a-l folosi numai pentru proiectil unic, conformatia armelor nu le face comode pentru adaugarea unui sistem optic.

Problema cea mare a IJ-ului 18, ca si a altor arme pe la 3000 lei, este ca e aproape imposibil sa gasesti o luneta decenta mai ieftina ca arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere Red dot

Mesajde kama3 pe 27 Noi 2020, 09:21

Cred ca trebuie pusa putina ordine in idei...
In primul rand trebuie sa plecam de la vanatul vizat si pe urma sa analizam cu ce il vanam.
Ai spus ca vrei atat lisa cat si carabina. Deci si vanat mic si vanat mare.
Daca ai carabina nu vad rostul unui red dot pe lisa.
Lisa o folosesti la vanatul mic, iar la vanatul mare carabina pe care functie de cum vanezi ii pui sau nu sistem de ochire.
Daca arma are poti folosi sistemele mecanice de ochire sau poti monta red dot sau luneta.
Pentru panda iti trebuie luneta de panda, pentru goana red dot sau luneta de goana adica 1 - 1,5x maxim.
La lunete limita e cerul... Atentie la lunetele ieftine, pe langa limitarile de claritate, luminozitate, etc, sa tina la energia eliberata de calibrul respectiv. Si nu la limita ci cu o rezerva considerabila.
La carabina ai mai multe variante: basculanta, bolt, semi, liniara
Daca te intereseaza mistretul la goana basculanta nu cred ca e o varianta buna de inceput.
Ij-ul basculant e o arma buna, dar pentru dublarea rapida a focului e nevoie de mult antrenament.
Nu cred ca putem vorbi de recomandari de genul "asa trebuie sa incepi" intr-o activitatea pe care o faci de placere.
Poti sa incepi cu o arma ieftina, poti sa incepi cu o arma scumpa, nu e regula ca trebuie arma ieftina sau scumpa.
Ij-urile sunt cele mai ieftine arme noi bune. Nu cred ca e ok sa fie puse langa turcismele ieftine pentru ca este o diferenta considerabila de calitate si fiabilitate. Ij-ul intr-adevar nu e o arma cu pretentii de finete, dar e ok la tavaleala si e fiabila.
Vorbind de lise, daca vrei semi, diferenta de pret intre o ruseasca si una vestica nu e atat de mare. Du-te in magazin si probeaza doua trei patru arme sa vezi cum iti vin la mana. Nu te grabi sa iei repede arma, analizeaza bine toate aspectele.
La carabina, daca nu te intereseaza panda poti lua un red dot sau o luneta de goana. Daca vrei si panda si goana, as alege o montura care sa permita alternarea a doua lunete diferite
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Alegere Red dot

Mesajde Ramian pe 27 Noi 2020, 15:33

Mulțumesc băieți, astea erau răspunsurile pe care speram sa le primesc !
La lisa mă gândesc la un L4S sau XLR de la Fabarm, dar până acum nu mi-am dat seama de diferența dintre ele. Mai sunt și semiautomatele de la Baikal, mult mai ieftine dar pe care le evitam până acum din considerente tehnice și calitative. ( După cum vb lumea) La carabina o să mă mai gândesc și între timp mai stau la cotitura poate apare un sh cu preț bun.
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Alegere Red dot

Mesajde Dr.47 pe 28 Noi 2020, 03:37

Eu folosesc o chestie cu o bucata de fibra optica si un geam in care se reflecta un cerc din fibra aia.
La inceput am luat, mai degraba am primit jucăria, am dat o sticla de vin la schimb.
Cu lisa cred ca mai toti vanatorii trag la instinct, adica duci arma la ochi si tragi. Jucaria sta pe arma, dar nu prea ma uit prin ea cand sare cucosul.
N.as mai lua asa ceva. Imi aduc aminte sa o dau jos cand sunt in teren si nu am imbus.
Am o luneta 1-5x24 pe carabina. E prima carabina, prima luneta de vânătoare, deci experienta multa rau.
La 150-170m nu stie vulpea de unde a venit somnul, iar la goana...luneta e in mediul ei.
Poate ti se pare o distanta mica 150m, dar daca pui o țintă la 150 si te uiti la ea...pt mine e destul de departe.
Tragerile in tinte vii la distante de peste 200m mi se par chestii sf. Sansele sa ranesti aiurea sunt extrem de mari.
Repet, doar ce mi.am luat carabina, poate la anu' nu o sa mai fiu de acord cu ce am scris mai sus.
Sunt multe carabine sh pe net. Unele cumparate in urma cu 2-3 ani, si le gasesti la bani buni.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Alegere Red dot

Mesajde Ramian pe 28 Noi 2020, 11:55

https://www.olx.ro/oferta/red-dot-IDehWL3.html

Pare că seamănă...dar nu știu daca si răsare
Or avea dracii de chinezi o provincie Germany ?
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Alegere Red dot

Mesajde popaliviu pe 28 Noi 2020, 15:45

Sigur este contrafăcut ăla după OLX. Sau luat forțat :lol: . La o căutare rapidă, vezi că un Doctor sight 3 este oriunde peste 300 de €. Sau greșesc eu! Cine știe...
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Alegere Red dot

Mesajde Ramian pe 28 Noi 2020, 20:59

popaliviu scrie:Sigur este contrafăcut ăla după OLX. Sau luat forțat :lol: . La o căutare rapidă, vezi că un Doctor sight 3 este oriunde peste 300 de €. Sau greșesc eu! Cine știe...

Ăsta e și motivul postării..se contafac și astea ? Se poartă ?
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Alegere Red dot

Mesajde Dr.47 pe 29 Noi 2020, 00:32

Se poarta multe lucruri.
Era sa.mi iau o teapa de la un cunoscut, paznic de vanatoare.
Omu' voia sa.mi vanda o luneta Leupold fake. O jucarie facuta pt airsoft sau pt...gaște. Nu i.am spus ca e fake, i.am spus ca nu e ce vreau eu.
Cumpara o luneta de goana...lasa punctu' rosu :))
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Alegere Red dot

Mesajde Ramian pe 29 Noi 2020, 08:29

Dr.47 scrie:Cumpara o luneta de goana...lasa punctu' rosu :))

Recomandări ?
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Alegere Red dot

Mesajde Dr.47 pe 29 Noi 2020, 10:28

Trebe' sa mergi in magazin si sa te uiti prin multe lunete. Pt mine a contat mult sa pot sa stau cu amandoi ochi deschisi, sa am macar 7cm intre ochi si luneta, sa fie usoara, iar 1x sa fie cat mai aproape de adevar. Am vazut vreo 8 lunete, batalia s.a dat intre Delta Titanium 1,5-9x45(3000ron) si Leupold 1-5x24 vx5hd(4500ron). Am ales Leupold.
Am jucat vreo 6 ani airsoft, doua zile pe saptamana, o zi in cladiri, o zi afara. Am folosit red dot, holo, lunete. O luneta de goana iluminata si cu 1x adevarat, face acelasi lucru ca un red dot, dar mai bine. Daca tinta e aproape stai pe 1x, daca e mai departe, dai magnificatia la max, si vezi daca e ok sa tragi.
Probeaza si red dot si holo, poate nu iti plac lunetele.
Pe ce carabina ai pus ochiul? Mergi majoritar la padure sau la camp deschis?
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Alegere Red dot

Mesajde Ramian pe 29 Noi 2020, 15:35

Dr.47 scrie:Pe ce carabina ai pus ochiul? Mergi majoritar la padure sau la camp deschis?


Mă tot uit la BROWNING A-BOLT 3. Cât despre zona, avem și câmpie și palcuri de pădure, nu e că la munte dar seamănă a pădure.
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Alegere Red dot

Mesajde drflorea pe 02 Dec 2020, 15:25

Sigur este contrafăcut ăla după OLX. Sau luat forțat :lol: . La o căutare rapidă, vezi că un Doctor sight 3 este oriunde peste 300 de €. Sau greșesc eu! Cine știe...Sigur este contrafăcut ăla după OLX. Sau luat forțat :lol: . La o căutare rapidă, vezi că un Doctor sight 3 este oriunde peste 300 de €. Sau greșesc eu! Cine știe...


Tot la o cautare rapida 28$: https://www.aliexpress.com/item/32758378931.html :shock: :D :D :))
Cu diferenta ca domnul de la Dumbraveni a uitat sa spuna "stil" Docter 3 :D
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Alegere Red dot

Mesajde Ramian pe 05 Dec 2020, 15:23

Ok și cum ne dăm seama de diferențele dintre original și fake ?
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Alegere Red dot

Mesajde Ghinda pe 05 Dec 2020, 15:29

La producator su staif nu se vinde fake. Cum nici producatorul serios nu vinde prin srl la Obor. Sau wuhan!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere Red dot

Mesajde drflorea pe 07 Dec 2020, 10:59

Ok și cum ne dăm seama de diferențele dintre original și fake ?


Cand il iei nou, faci cum te-a invatat Ghinda, daca vrei second cauti produsul pe pagina producatorului.
Este ca in revistele "Luminita" sau "Soimii Patriei" cand la doua imagini alaturate trebuia sa gasesti 3 diferente. :D
Daca nu e la mana a treia vanzatorul o sa aiba factura, instructiuni etc.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori

Publicitate