Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 13:17

Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde Croco pe 26 Dec 2020, 14:25

Intrebare pentru posesorii de Docter/Noblex Sight III. Pe distante scurte, in special la 15m si 25 m, are efect de paralaxa sesizabil? Daca da, verticala, orizontala sau amandoua? Multumesc!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde yoghi pe 26 Dec 2020, 16:36

1.la ce te referi cand zici paralaxa : la neclaritatea lunetei in diferte distante de peste 200m sau la umbra creata de pozitionarea incorecta a capului fata de reticul ,cand se creaza umbre negre in interiorul lunetei
2. Cum adica verticala si orisontala

3. Oricum diferenta de impact glontului e de 3_5 cm la 100m asa ca la 25m nu se simte .


Era undeva un topic vechi!cauta!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde Croco pe 26 Dec 2020, 19:04

1. Cand zic paralaxa ma refer la ... paralaxa! Am fost specific, Docter/Noblex Sight III, nu luneta! Si la anumite distante. Are legatura cu pozitionarea capului dar nu cu umbre si lumini!
2. La unele dispozitive red dot sau holo se manifesta pregnant pe o anumita axa!
3. Daca nu stii cum se manifesta cum ai masurat-o?

Producatorul specifica: parallax free - 40m. Intrebarea este pentru 15m si 25m. Posesorii pot sa verifice focalizand un punct la distanta specificata, 15 sau 25 . Deplasarea capului schimba punctul de impact?

Exemplu:
https://youtu.be/NNrOetjzme4
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde violiv pe 26 Dec 2020, 20:18

E vizibil doar pe distante foarte mici, asa cum e in filmulet, cand te joci in casa. La peste 15 m nu mai vezi. Chiar si atat de mare diferenta, cum pare in film, tot esti in jumate ce coala A4 oricum ai pune ochiul. Folosesc de ~10 ani aproape numai puncte rosii deschise in goana. 75% din focuri le-am tras la distante sub 25 m. N-am avut probleme de genul acesta nici la 5 m. Dincolo de rapiditatea de achizitie tocmai acesta mi se pare marele avantaj. Am avut situatii cand am tras practic "peste umar" si tot a mers glontul unde era punctul.


Daca ai timp sa ochesti ceva la distanta mai mare atunci ai timp sa pui si ochiul unde trebuie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde Croco pe 26 Dec 2020, 20:38

Nu pentru vanatoare imi fac griji. Ma gandeam sa-l folosesc alternativ si pe pistol in competitii de precizie, la categoria open. De aici interesul! Sunt si red dot-uri pe piata cu un pronuntat efect de paralaxa!
Nu stiu cum este Docter-ul, de aceea intreb; am vazut ca este preferat de vanatori si ma astept la un feedback cuprinzator!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde DCT pe 27 Dec 2020, 00:44

Nu exista dispozitive de ochire red dot "parallax free" ci doar cu paralaxa redusa pana la nivelul la care ochiul nu mai sesizeaza "deplasarea" tintei. Chiar si cele ce sunt declarate de producator ca atare (marketing!) de fapt nu sunt free. De la o anumita distanta (specificata de producator) paralaxa este neglijabila. Aceasta este prezenta (sesizabila) numai la distante foarte mici unde in schimb efectul este neglijabil pentru precizie. In general corectia se face pe orizontala asa ca efectul este mai pregnant pe verticala dar pozitia ochiului tragatorului pe verticala fata de centrul red dot-ului este de cele mai multe ori corecta. In schimb pe orizontala datorita rapiditatii achizitiei e mult mai probabil ca tinta si punctul rosu sa nu fie in acelasi plan focal. Daca vrei sa folosesti un red dot pentru pistol cauta unul dedicat ce corecteaza paralaxa la distante mici (Holosun HS407K-X2 sau Sig Sauer Romeo Zero ar fi doua alegeri). Acelasi red dot si pentru pistol si pentru carabina nu prea merge.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde violiv pe 27 Dec 2020, 00:51

Aici chiar nu pot sa ma pronunt.

Ce pot sa-ti spun este ca apare in egala masura la tot ce-am folosit pana acum, deschise sau inchise, de la chinezesti de 100 $ la Aimpoint. Poate ca la Eotech, daca-mi amintesc bine, era cel mai mic, aproape insesizabil.
Ma gandesc ca pentru ochi-creier mai conteaza si dimensiunea punctului. Din ce-am vazut, pentru pistol tras rapid se folosesc puncte de dimensiune mare. Pentru precizie, mie si cele de 3-4 MOA mi se par mari. Aimpoint micro ajuta mult si prin dimensiunea mica a punctului si prin definitia perfecta.

P.S. nu am apucat sa ma joc cu "asfericul" de la Leica.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde DCT pe 27 Dec 2020, 01:01

Asa este. Cele dedicate pentru pistol au punctul de 6 MOA.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde Croco pe 27 Dec 2020, 11:10

Am avut Eotech iar acum folosesc Aimpoint pentru vanatoare. Intrebarea topic-ului este una specifica avand la baza considerente tehnice si personale.
Fiind cel mai mediatizat red dot de pe aici, Docter-ul, ma gandeam ca ar fi starnit si apetitul posesorilor pentru testare, verificare. Daca a facut-o careva, astept feedback.
Asadar, este pregnant efectul de paralaxa pe distante scurte, 3m-25m si cat influenteaza precizia? Poate ca influenta este minima sau neglijabila, nu stiu, ma intereseaza cat?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde violiv pe 27 Dec 2020, 13:10

Daca s-o opri ploaia oi da o fuga sa verific. Chiar nu mi-am pus problema asta. Suparari am avut atunci cand punctul prea stralucitor a fost mai mare decat o tinta mica si nu puteam sa vad efectiv in ce trag.

Cat despre Docter, dincolo de faptul ca a fost primul pe piata si practic a dat numele tipului acesta de aparate de ochire, personal apreciez la el culoarea neutra a ecranului. Mecanic si ca definitie a punctului sint multe pe piata foarte bune dar inca n-am gasit un ecran la fel de "alb".

Care ar fi, din punctul meu de vedere, limitarea folosirii aceluiasi dispozitiv pe doua arme diferite, cu baze de prindere diferite? Chiar daca marchezi pozitiile de reglaj si folosesti marcajele ca sa nu mai reglezi iar la tinta, demontarea si remontarea pe baza nu mi-a pastrat punctul de impact intotdeauna ... garnitura aia moale nu te lasa sa strangi exact la fel de fiecare data.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde yoghi pe 27 Dec 2020, 19:24

Croco scrie:1. Cand zic paralaxa ma refer la ... paralaxa! Am fost specific, Docter/Noblex Sight III, nu luneta! ..


Bine e ca tine.
Eu am citit Doctoor Noblex si...atat. am crezut ca e luneta.


Am mai zis si in alt topic.Mai puneti si poze nu numai denumiri.ma obligi sa caut denumirea pe net....mai bine gresesc explicatia decat sa caut.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde violiv pe 06 Ian 2021, 15:38

Croco scrie:Intrebare pentru posesorii de Docter/Noblex Sight III. Pe distante scurte, in special la 15m si 25 m, are efect de paralaxa sesizabil? Daca da, verticala, orizontala sau amandoua? Multumesc!



Am fost, am testat pe cat am putut.
Nu mai am chef sa fac alt cont pe ceva site de gazduit poze.
Da-mi un mesaj sms sau whats la
0744 311 730
si-ti trimit poze sa apreciezi singur cat de mult conteaza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde AXP pe 06 Ian 2021, 16:36

Anexat un extras dintr-un catalog mai vechi Meopta, ..., pe vremea cand erau atat de sinceri incat se dadea la caracteristici si erorile de paralaxa ...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde Croco pe 07 Ian 2021, 11:28

AXP scrie:Anexat un extras dintr-un catalog mai vechi Meopta, ..., pe vremea cand erau atat de sinceri incat se dadea la caracteristici si erorile de paralaxa ...

9 cm decalaj vertical la 40m pentru cele deschise! Hmmm...
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde Croco pe 07 Ian 2021, 11:44

violiv scrie:Am fost, am testat pe cat am putut.
Nu mai am chef sa fac alt cont pe ceva site de gazduit poze.
Da-mi un mesaj sms sau whats la
0744 311 730
si-ti trimit poze sa apreciezi singur cat de mult conteaza.


Am facut rost de un Docter C si ieri am vrut sa testez. Am facut reglajul la 25m, pe pistol. Cu cea mai buna munitie precizia ansamblului este de 7 MOA. Sunt tolerante mari, dar macar verificam! Pe pusca e mult mai relevant! Am facut o tiganie si am folosit suruburi de prindere a red dot-ului M3 in loc de 6-48! Astfel ca unul dintre ele a cedat! Revin!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Paralaxa Docter/Noblex Sight III

Mesajde violiv pe 07 Ian 2021, 12:54

Docter e foarte strict in constructie.
Doar ca-i trebuie si o baza la fel de stricta in tolerante. Daca e a lui sau alta nemteasca, cei 4 pini din colturi intra in gauri de parca sint aspirati acolo si nu mai clinteste. Daca sint de pe la americani, chinezi bazele atunci trebuie fixat din suruburi, stranse binisor.

Docter C are mai mereu punctul prea stralucitor, chiar si la lumina slaba. Stralucirea mare si codita de cometa care apare cand ochesti stramb te impiedica sa ochesti corect.
Pentru precizie, reglaj eu il pacalesc - lipesc in fata, pe senzorul de lumina si pe 1-2 mm din gemulet (ca intra lumina si pe acolo) o banda adeziva neagra. Punctul se face mic-mic si poti tinti mult mai precis.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

Publicitate