Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 07:40

sfat alegere luneta pt cal 223

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde nikki pe 06 Feb 2021, 21:39

Salutare tuturor,
Cu scuzele de rigoare pentru intrebarea retorica, ce luneta sa aleg, vreau sa va rog să ma ajutati sa elucidez urmatoarea dilema, care din lunetele urmatoare s-ar preta mai bine pt o arma Cz 527lux cal 223 :
Meopta r2 2-12x50
Leupold vx-5hd 2-10x42
Schmit bender clasic 2,5-10x56
arma va fi folosita la dibuit, panda,( caprior, combatere, poligon) ,max 200m
am citit prin forum destul de mult dar n-am tras nici o concluzie clara, poate ar fi nimerit sa le vad live ca sa trag o concluzie dar asta e mai greu la noi, as dori parerile voastre raportat la cele enumerate precum si sugestii in gama asta de pret, va multumesc!
nikki
 
Mesaje: 11
Membru din: 29 Ian 2019, 12:16

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde Ghinda pe 07 Feb 2021, 11:36

Nici-una! Ia o fixa 8x56. Eventual cu moft de reticul cu baterii.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde yoghi pe 07 Feb 2021, 11:44

Oricare magnificatie
Dar fiind pt pinda e de preferat macar x50 si important e modelul de reticul.lini mai subtiri.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde capleacosmin pe 07 Feb 2021, 21:35

Ghinda scrie:Nici-una! Ia o fixa 8x56. Eventual cu moft de reticul cu baterii.

Vă salut!
Puteți să îmi explicați și mie de ce fixă? Eu am un zeiss duralyt 3-12x50 și vreau să o schimb cu ceva cu punct roșu, mă uitam tot la cele 3 la care se uită și colegul nostru, Nikki. :D În principiu eu o folosesc 90% pândă.
Avatar utilizator
capleacosmin
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 30 Apr 2020, 21:28
Locaţie: Dăbuleni, Dolj

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde Sly_Fox pe 07 Feb 2021, 23:34

Și eu cred că o fixă în 8x56 este cea mai bună alegere. Mă bate gândul să caut o fixă în această configurație pentru carabină, asta deoarece bubui doar la pândă și în poligon.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde Ghinda pe 08 Feb 2021, 08:39

Salut! Nu sunt adeptul fonfleurilor gen tip lunete, scule, calibre dedicate etc. Am mai tot scris si repet, am crescut cu 7x57 si luneta 4x ceva. Si am avut de lucru.
De ce fixa? Stai la panda, de aia, nu trebuie sa modifici magnificatie, nu tragi in 5 metri, nici macar in 10. Iar pentru distante de pana la 200, poate si peste, daca ai antrenament corespunzator 8x este belea. Cam toate astea au reticule fine. Punctul rosu, pentru mine, este deranjant. Iar tulumba sa fie macar x50, dar 56 este foarte bun, trebuie pentru bruma aia de lumina aia care o mai ai cand se face bezna.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde Ghinda pe 08 Feb 2021, 08:40

Inca ceva. Este strict opinia mea. Poate este sau nu buna. Nu conteaza. Ma impac perfect cu ea si nu am nici cea mai mica intentie sa caut altceva.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde Septimiu pe 08 Feb 2021, 12:54

@nikki te rog sa ne spui ce alegi pana la urma si cum se aseaza pe arma. Din cate am inteles, datorita sistemului mini Mauser de pe 527, ar fi ceva probleme cu manerul inchizatorului la lunetele care au ocularul mai maricel si cred ca la acest aspect ar trebui sa fi cel mai atent. In privinta potrivirii calibru / arma, nu ai de ce sa iti faci griji.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde pipabh pe 09 Feb 2021, 07:27

Din lunetele care le-ai trecut acolo , din punctul meu de vedere , cel mai bun raport calitate pret este Leupold-ul! CAt despre lunetele cu magnificatie fixa.... - de ce sa nu ai posibilitatea sa ai una cu magnificatie variabila si sa o poti folosi cu diferite magnificatii in functie de locul de panda , de unde iti iese vanatul....? Cea cu magnificatie fixa o fi buna nu zic nu dar te limiteaza muuuullllttt!. Cat despre reticul cat de fin ar fi, priveste printr-un Kahles si apoi vorbim chiar si Leupold, Meopta au variante de reticul fffff bune.
Pana la urma alegerea iti apartine! Vei lua, vei vedea ce si cum si daca nu iti convine o cumpara alti colegi mai ieftin de la tine :D !
Succes
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde nikki pe 09 Feb 2021, 12:49

salutare tuturor, in primul rand multumesc pt sfaturi , raportat la lunete am reusit de curand sa ma uit printr-o Khales Helia 2-10x50i care apartine unui coleg de vanatoare si mi sa parut impecabila din toate punctele de vedere, optic e la fel ca zwarovski z6i 1-6x24 pe care o detin dar clar mai luminoasa , nu am testat-o seara sa vad cum se comporta dar cred ca ok, daca fac rost de fonduri pe asta as lua-o, in cazul in care credeti ca gasesc ceva apropiat ca performante dar mai avantajos ca pret va rog sa-mi transmiteti ,cele pe care le-am enumerat mai sus nu le-am testat ,sper sa ajung sa ma uit prin ele ca sa-mi fac o parere , oricum vreau sa merg pe obiectiv de 50 dar cu magnificatie variabila pt versatilitate!
nikki
 
Mesaje: 11
Membru din: 29 Ian 2019, 12:16

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde violiv pe 09 Feb 2021, 13:21

Pentru panda si dibuit merita variabila. 8x56 e OK dar nu mai fabrica nimeni ... din lipsa de cerere! Oare de ce? Pentru ca au un camp vizual de ~5 m la 100, ceea ce poate fi mult prea mic daca bantui prin hatisuri si te trezesti cu tapul la 25 m. Am vanat ani buni cu una si poate fi dificil chiar si un mistret la 100 m.

Daca arma este CZ 527 intai cauti montura, apoi luneta!
Doua probleme:
- manerul inchizatorului, de care s-a pomenit
- distanta mica-mica intre punti, care te limiteaza foarte mult la asezarea inainte-inapoi, mai ales la lunete moderne, cu tub scurt si distanta pupilara mare.

Ambele se rezolva destul de elegant prin montarea unei sine de adaptare la Weaver-Picatinny, cu extensie spre in fata. Pe ea poti pune apoi orice inele bune de 30 mm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde nikki pe 11 Feb 2021, 12:08

Multumesc mult de sfaturi, ca de obicei Dumneavoastra aveti solutiile cele mai bune in materie de optica, monturi si nu numai, de aceea va adresez urmatoarea intrebare : care din modelele de cz 527 e de preferat: varianta ebony sau lux cu aparate de ochire mecanice, celelalte cu teava groasa mi se par grele pt vanatoare, deasemenea am cautat dar n-am gasit daca au teava fluted sau nu!
Referitor la lunete au ramas in finala khales helia 2-10x50 si Leupold 3-15x56, ce ati alege Dumneavoastra, mie imi pare deschiderea prea mare de 56, ocularul la helia este de 46mm iar Leupoldul are ocularul la fel, care credeti ca se asaza mai bine pe cz 527, respectiv pe montura recomandata de Dumneavoastra? Multumesc anticipat!
nikki
 
Mesaje: 11
Membru din: 29 Ian 2019, 12:16

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde violiv pe 11 Feb 2021, 22:31

Cu caneluri nu au tevi.
Ebony are teava mai groasa si e mai grea. Dar e frumoasa-frumoasa si trage incredibil. Cea standard, pe lemn, e cam uratica si aparatele mecanice de ochire incurca la montarea lunetei ... de obicei trebuie demontata cel putin foita inaltatorului.
Mai sint variantele cu pat drept, stil american, pe lemn si plastic. Teava parca e un pic mai scurta, patul un pic mai potrivit pentru tras pe luneta.

Eu as merge pe Leupold pentru ca ofera un pic mai mult. Doar ca trebuie sa te grabesti s-o iei de pe unde o mai gasesti la noi. Leupold le-a scumpit ca naiba, se scumpesc si la noi si nu mai sint atractive la pret de Zeiss/Swaro.
Kahles ... super-luneta. Poate ar fi bine sa te gandesti la o varianta cu sina nu cu montura pe inele. Exista monturi de la sina tip Swaro (la fel are si Kahles) la CZ, sint suficient de inalte, nu te mai incurca turetele la montaj, sint elegante si absolut sigure.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde nikki pe 02 Mar 2021, 20:21

salutare tuturor,
Multumesc Domnule Violiv pt sfaturi, am optat pentru varianta ebony si am achizitionat-o acum urmeaza
sa decid ce luneta sa iau, imi place mult khales helia 2-10x50 si asta ar fi aleasa dar ar mai fi si khales helia 2.4x12x56 si leica amplus 2,5x15x50 si leupold vx5hd 3-15x56, prima varianta ar fi cea mai compacta si mai usoara dar celelalte au magnificatii mai mari, cat ajuta asta in cond de vanatoare si tir pana in 200m s-ar justifica greutatea si gabaritul mai mare?, multumesc anticipat!
nikki
 
Mesaje: 11
Membru din: 29 Ian 2019, 12:16

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde nikki pe 17 Apr 2021, 11:17

Salutare tuturor, multumesc mult de sfaturi, pana la urma am optat pentru o luneta Swarovski z6 2.5x15x56 cu o montura tip sina special facuta pt CZ 527 si inele kozap, inchizatorul functioneaza fara probleme cu aceasta montura, ca o concluzie as vrea sa precizez ca luneta este un pic supradimensionata fata de gabaritul armei dar cred ca asta e compromisul pe care trebuie sa-l faci pentru mai multa luminozitate in lumina slaba sper sa ma obisnuiesc si o sa revin cu impresii dupa prima sedinta de tragere!
nikki
 
Mesaje: 11
Membru din: 29 Ian 2019, 12:16

Re: sfat alegere luneta pt cal 223

Mesajde Septimiu pe 19 Apr 2021, 07:40

Super! Ma bucur ca ai rezolvat. Oare ai putea sa postezi niste poze mai detaliate cu montura? Multumesc!
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate