Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:43

CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 08 Aug 2015, 14:58

Noi pretendente la titlul din topic:

http://aa.swarovskioptik.com/hunting/x5i-c200507

totul pare ideal, mai putin pretul :oops: :cry:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 11 Aug 2015, 16:34

Ia uite luneta ideala: cel mai bine e fara nicio luneta ....

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... amp-perry/
s-a tras cu tinta pusa la 1000 yarzi, din pozitia culcat, fara a folosi alt sprijin decat coatele si cureaua armei.

pentru cine nu realizeaza, cercul mic, marcat cu X, are 3" diametru iar cel mare, decarul, are 7" diametru ... dar e doar o tinta de demonstratie, tinta reala avand 25 cm cercul X si 50 cm decarul, macar sa se poata distinge la cei peste 900 m la care s-a tras.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Iulian Mihail pe 18 Aug 2015, 14:44

Sunt nou pe forum si observ ca sunt multi foarte bine documentati. Intrebare punctuala. Am o carabina Sabatti Rover, cal.9,3x62 si o folosesc evident la goana. Ar fi potrivita o luneta Leica 1.5-8x32? Si daca da, care reticul ar fi recomandat? Circle Plex s-ar potrivi?
Iulian Mihail
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Aug 2015, 14:17

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 18 Aug 2015, 18:57

Bine ai venit printre noi!

Eu am spus de muulte ori ca pentru goana e mult mai necesar un 1x cat mai 1x decat ar fi necesar un 6-8-10x. Aceeasi firma, in aceeasi gama, la aproape acelasi pret iti ofera modelul 1-5x24 care la 1x are campul de vedere aproape dublu fata de varianta propusa de tine, nu scoate imaginea vazuta prin luneta din context, poate fi folosita usor cu amandoi ochii deschisi, etc.

Reticulul e o preferinta foarte individuala. Unii vor un punct cat mai simplu, altii o gramajoara de liniute. Eu am folosit vreo 3 sezoane un reticul foarte asemanator cu circle plex si nu m-a deranjat dar nici nu pot sa spun ca am bagat vreodata in seama cercul atunci cand a fost sa apas tragaciul, in schimb am avut amici pentru care a fost deranjant ca fiind prea incarcat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Iulian Mihail pe 18 Aug 2015, 21:38

MUltumesc pentru sfat. Am avut si un 30-o6 cu EAW montaj si o luneta clasica 3-9x40 dar mi s-a parut totul foarte greu si fara folos la goana. Asa ca toti mistretii i-am impuscat folosind sistemul s-i zicem mecanic. Cu timpul am realizat ca e tot mai greu sa folosesc acelasi sistem mai ales ca am si o varsta. Ideea era sa cumpar o luneta de calitate dar in nici un caz, cum zicea un prieten de-al nostru, un Ferrari cu care sa merg pana in coltul strazii. Si nu ma intereseaza neaparat un reticul iluminat. Poate suna conservator (explicabil cu varsta),dar nu cred ca este esential la goana sau chiar la o panda daca luneta te ajuta ca luminozitatea ei.
Iulian Mihail
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Aug 2015, 14:17

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde wolfy pe 17 Mai 2016, 20:49

dragi colegi, am tot rasfoit topicurile de optica ale forumului nostru, rog colegii care au cunostiinte tehnice sa ma ajute cu detalii legate de diferenta dintre lunetele cu tub de 26mm sau 30mm.
care este mai buna, robusta, pro si contra pentru cele 2 tipuri.
Multumesc
wolfy
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Dec 2007, 12:58

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 17 Mai 2016, 21:53

Bine ai venit printre noi!
Optica evolueaza foarte-foarte alert in ultimii ani. Pentru ca este un fel de moda sa ai tubul mai gros sunt foarte-foarte putine lunetele noi pe tub de 25 care sa reprezinte o alegere pentru vanatori. De obicei sunt in grupa de buget mic a unor firme mai scumpealtfel ... de ex. Redfield pentru Leupold.
Practic e aproape imposibil sa gasesti o luneta de buna calitate, moderna, pe tub de 25. Mai sunt ceva IOR, Meopta, S&B din serii mai vechi ce sunt inca in productie.
Tubul mai gros ofera o serie de avantaje daca producatorul stie sa le exploateze corect.
Pe de alta parte, nu orice luneta cu tub de 30 este si luneta buna.

Practic astazi ai optica de varf numai in tuburi de 30 sau mai mari ..... 34, 35, 36 sau chiar 40 mm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde wolfy pe 17 Mai 2016, 22:43

Multumesc de urare si de raspuns ! Rasfoiesc de mult paginile forumului, din pacate nu prea am timpul pe care mi l-as dori ca sa savurez discutiile de aici.
Am pe batrana mea mixta Brno un MONARCH 3 2.5-10x42, de care sunt foarte multumit, am reusit sa ma obisnuiesc cu el si il folosesc cu succes la goana si la panda. Acum vreau sa iau o carabina (3006/308/7x64) si sa tin mixta exclusiv pentru goana (cu sau fara luneta), in functie de buget si de ce carabina o sa iau. As avea cateva optiuni, bineinteles in functie de bani:
1. tin Nikonu pe mixta si iau alta pentru carabina, tot Nikon, ca sunt multumit si raportul pret calitate consider ca e OK. Amu am vazut ca la modelele mai noi (nu ca mi l-as putea permite anu asta http://www.nikonsportoptics.com/en/nikon-products/riflescopes/monarch-7-2.5-10x50-sf-matte-advanced-bdc.html) si Nikonu o trecut pe tub de 30 inlocul celui de un tol si ma gandeam daca e un avantaj legat de robustnete, rezistenta sau poate luminozitate mai mare.
2. pun Nikonu M3 pe carabina si merg cu mixta fara luneta pana adun ceva banuti ca sa iau o luneta de goana in 1x-3x
3. pun Nikonu M3 pe carabina si merg cu mixta fara luneta pana adun ceva banuti ca sa iau o luneta mai buna pentru carabina, ca dupa acees sa folosesc din nou Nikonu M3 pentru mixta
E greu ....
wolfy
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Dec 2007, 12:58

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde yoghi pe 17 Mai 2016, 22:52

dimensiunea tubului este pur si simplu modernizata.Pina in 2005..2007 erau doar cateva marci care fabricau tub de 30 pt lunete tactice. S&B... Night Force si IOR (astea le stiu eu).
Acum fiecare profita de trend si cerinte ansambland lunete cu 30...35...40.si chiar 45mm la tub.
Avantaj : Unghi mai mare adica luminozitate si mai ales loc mai mult pr deplasarea mecanismului de reglaj a lunetei.Mai multe clicuri la reticul...multi mm pe inaltime ...permite reglarea reticulului pt distante peste 800m si loc mai mult pt mecanism mai solid la interior.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde wolfy pe 17 Mai 2016, 23:28

hmmm, pentru luminozitate mai mare si un plus de rezistenta as opta pentru tub de 30mm.
rezistenta la interior inseamna ca mecanismul e mai solid si nu se deregleaza asa de usor la socuri sau tine numa de marimea scalei pe care se intinde reglajul reticolului (proportionala cu diametrul tubului)?
La Kahles-ul (6x42 pe tub de un tol) dinaintea Nikonului M3 i-am pierdut tureta stanga-dreapta in padure, de la kilometri facuti pe jos si "batutul" armei in timpul mersului.
Pentru reglaj fin la distante asa mari nu e cazul, nu ma arunc asa de departe cu trasul, ca posesor actual de mixta.
wolfy
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Dec 2007, 12:58

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 19 Mai 2016, 09:56

Realitatea este ca sunt foarte putine modelele pentru care ai putea sa optezi avand tub de 1".
Pe de o parte CNC-urile si prelucrarile mecanice exacte si rapide au redus pretul opticii care se descurca mecanic pe orice calibru ... o problema foarte naspa la lunetele mai vechi si mai ieftinioare.
Pe de alta parte, costurile mai mici cu slefuirea sticlei si acoperirile multistrat de calitate au redus un pic si pretul sticlei de calitate rezonabila.
Nikon-ul de care spui era o luneta decenta la vremea ei. O solutie de compromis dar cu multe compromisuri. Poate ca-si face treaba si astazi dar este subtire de tot chiar in comparatie cu modelele noi de la aceeasi firma.

Un tub de 30 mm ofera mai multa luminozitate numai si numai daca producatorul si-a facut treaba constiincios. Daca a pus in maruntaie un "degetar" umplut cu sticla de borcan n-ai castigat nimic. Luminozitate mai mare obtii numai daca ai crescut in mod corespunzator si diametrul tubului erector si calitatea lentilelor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde SPV13R pe 27 Ian 2017, 14:39

Am un sako 75 in 7 mm rem mag.
As vrea sa incep sa ma joc un pic la distanta mai mare de 200m impreuna cu o noua luneta.
Pana acum am avut un ior 6x42 si vreau sa schimb.
Mi ar placea sa ajung sa trag pe la 500 m.
Ce luneta?
E suficient un x18 la distanta asta?
Tot inclin spre un swarovski z8 2.3-18x56.
Mai iau in calcul si z5 5-25x56 dar si ior 4-28x56 si 9-36x56.
Cu toate ca sunt un pic nationalist greutatea tacticelor de la ior ma face sa ma gandesc de 2 ori pt ca va trebui sa car arma chiar daca e la panda.
Daca x18 e ok as ramane pe swaro, daca trebuie 28, 36x ma cam indrept spre ior.
Nu vreau sa cumpar un x mare si sa nu am ce sa fac cu el.
Din pacate nu am unde sa vad la lucru astfel de lunete si postez aici.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 27 Ian 2017, 19:56

Pentru 500 m ti-e suficient 15*, poti ramane la Z6 2,5-15 ca se gasesc la pret bun de cand cu Z8. Chiar si pentru distante mai mari merge 15*.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde adisan77ro pe 27 Ian 2017, 20:43

Ce-mi mai place si mie RECON-ul, dar daca n-ar fi asa grea. Si ptr ca mi-am impus sa nu mai cumpar luneta de 56 intrucat imi e suficient de 50, rasfoind am ajuns la IOR LUTAZ 3-25*50. Poate nu ar strica sa arunci si tu o privire la ea.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Andrei0794 pe 27 Ian 2017, 20:49

Sau Z6i 3-18x50 ori daca vrei zoom mare 5-30x50 tot Z6i
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde SPV13R pe 28 Ian 2017, 19:49

Mai vad si un march 2.5-25x52 f interesant
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde acuciureanu pe 26 Dec 2017, 23:46

Salutare baieti!

Sunt inca in procesul de a deveni vantaor. Incerc sa invat si sa acumulez informatii. In ceea ce priveste carabina sunt 99% decis pe un 7mm mag. Incerc sa ma hotarasc pe ce mi-ar trebui in materie de luneta si e greu... Cel mai probabil o sa vanez cel mai mult la dibuit, uneori panda si poate foarte rar sau deloc goana(nu ma atrage;nu e stilul meu). Cea mai mica tinta va fi capriorul si cea mai mare va fi cerbul sau poate ursul(aparent nu curand). Cel mai frecvent o sa vanez probabil la distante de 60-250m, dar vreau sa fiu pregatit si pentru situatiile rare de 250-500m.

Pana acum luneta care imi face cu ochiul ar fi Trijicon AccuPoint 2.5-10x56.
Bugetul disponibil ar fi undeva la 800$ si luneta o voi lua din USA, preturile fiind mult mai mici, poate chiar si carabina daca aflu varianta legala pentru asta. As putea extinde putin bugetul, dar as prefera sa nu...

Intrebarile ar fi:
1.Magnificatia 2.5x10 e suficient pt 500m? Daca nu, care ar fi magnificatia necesara?
2.Ce parere aveti de varianta aleasa si ce variante mai bune credeti voi ca ar fi?

P.S.Ma atrage ceva rezistent, pe care nu sunt nevoit sa reglez la fiecare 50 focuri si de o calitate maxima(atat cat se poate).

Va multumesc!
acuciureanu
 
Mesaje: 7
Membru din: 11 Dec 2017, 17:46
Locaţie: Bucuresti

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde pipabh pe 27 Dec 2017, 00:58

500m ?! :shock:
Baiatu! hai, sa te vedem cu permis de vanator mai intai si apoi ar trebui sa-ti faci planuri de arme, calibre, optica, lisa-carabina........................................
Pana atunci studiu mult, mult , mult, mult si practica , de 20 de ori practica (teren)!
Pune banul la saltea ca trebuie :D :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde acuciureanu pe 27 Dec 2017, 01:25

pipabh scrie:500m ?! :shock:
Baiatu! hai, sa te vedem cu permis de vanator mai intai si apoi ar trebui sa-ti faci planuri de arme, calibre, optica, lisa-carabina........................................
Pana atunci studiu mult, mult , mult, mult si practica , de 20 de ori practica (teren)!
Pune banul la saltea ca trebuie :D :D


Baiatu! hai sa ne uitam care erau intrebarile si la ce ai raspuns din mesajul meu!
Eu am scris 250-500m atunci cand va fi cazul, nu frecvent 500m. Si as vrea sa nu fiu la fel de mirat de distanta asta, cum esti cand vezi 500m in mesajul meu la un ''incepator'.

Multumesc pentru promptitutinea cu care ai raspuns!
acuciureanu
 
Mesaje: 7
Membru din: 11 Dec 2017, 17:46
Locaţie: Bucuresti

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Zeres Ciprian pe 27 Dec 2017, 07:30

Magnificatia ar trebui sa fie suficienta si pt 500 m. Trebuie sa fi atent la reticulul alas, adica sa nu fie gros sa acopere ff mult din tinta la distanta mare.
Despre luneta nu ma pot pronunta.
Pt a trage si a si nimeri la 4-500 m nu doar arma si luneta conteaza ci si munitia. Eu nu cunosc o munitie ce se gaseste prin magazine care sa dea constanta la 500 m.
Plus ca nici calibrul nu e cel mai recomandat pt astfel de distante.
Te mai gandesti...
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde marc12/76 pe 27 Dec 2017, 07:56

acuciureanu scrie:Salutare baieti!

Sunt inca in procesul de a deveni vantaor. Incerc sa invat si sa acumulez informatii. In ceea ce priveste carabina sunt 99% decis pe un 7mm mag. Incerc sa ma hotarasc pe ce mi-ar trebui in materie de luneta si e greu... Cel mai probabil o sa vanez cel mai mult la dibuit, uneori panda si poate foarte rar sau deloc goana(nu ma atrage;nu e stilul meu). Cea mai mica tinta va fi capriorul si cea mai mare va fi cerbul sau poate ursul(aparent nu curand). Cel mai frecvent o sa vanez probabil la distante de 60-250m, dar vreau sa fiu pregatit si pentru situatiile rare de 250-500m.

Pana acum luneta care imi face cu ochiul ar fi Trijicon AccuPoint 2.5-10x56.
Bugetul disponibil ar fi undeva la 800$ si luneta o voi lua din USA, preturile fiind mult mai mici, poate chiar si carabina daca aflu varianta legala pentru asta. As putea extinde putin bugetul, dar as prefera sa nu...

Intrebarile ar fi:
1.Magnificatia 2.5x10 e suficient pt 500m? Daca nu, care ar fi magnificatia necesara?
2.Ce parere aveti de varianta aleasa si ce variante mai bune credeti voi ca ar fi?

P.S.Ma atrage ceva rezistent, pe care nu sunt nevoit sa reglez la fiecare 50 focuri si de o calitate maxima(atat cat se poate).

Va multumesc!



Oare de ce-ti faci planuri in privinta tipului de vanatoare pe care-l vei practica?
Dispui de fond de vanatoare privat? Crezi ca administratorii te vor lasa sa dibui padurile in cautarea capriorilor, cerbilor si ursilor. Fiecare grupa de vanatoare are cota cca. 10 tapi (campie / deal) 3 cerbi (deal/munte) si urs mai rar. Luptele pentru autorizatii sunt mari, mai sunt si vanatorii straini care sunt bineveniti pentru proprietarii de fonduri. Se schimba datele problemei daca dispui de fonduri suficiente sa calatoresti in tara pe alte fonduri . Dar daca-ti bugetezi luneta 800$ ma indoiesc. Parerea mea sa-ti iei o lisa si ulterior doua carabine, una de goana si una de panda
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde marc12/76 pe 27 Dec 2017, 07:59

Astfel vei vana destul de rar, iar si vanatorile la goana cu grupa au farmecul lor, vei vedea, i-ti vei face noi prieteni, vei socializa...
Salutare si inspiratie.
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde radubichis pe 27 Dec 2017, 08:03

Zeres Ciprian scrie:Pt a trage si a si nimeri la 4-500 m nu doar arma si luneta conteaza ci si munitia. Eu nu cunosc o munitie ce se gaseste prin magazine care sa dea constanta la 500 m.
Plus ca nici calibrul nu e cel mai recomandat pt astfel de distante.
Te mai gandesti...

Munitie se gaseste https://www.hornady.com/ammunition/precision-hunter#!/
Trebuie insa mult exercitiu sa tragi la aceste distante .
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde marc12/76 pe 27 Dec 2017, 13:37

acuciureanu scrie:Salutare baieti!



P.S.Ma atrage ceva rezistent, pe care nu sunt nevoit sa reglez la fiecare 50 focuri si de o calitate maxima(atat cat se poate).

Va multumesc!


Ref la reglaj, ar fi bine trase unu doua focuri in poligon la fiecare cutie de cartuse (20) ptr verificare/reglaj, totodata cand schimbi tipul de munitie, dupa curatarea tevii, iarna/vara...
Unde crezi ca vei trage 50 focuri la panda si dibuit?
Un vanator trage cca. 5 max 10 focuri pe an la panda /dibuit (tap+cerb+porc+urs)
Iar trasul in poligon autorizat are farmec...
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde mexx20_ro pe 27 Dec 2017, 15:39

Luneta ideala o vei afla singurel...odata cu trecerea anilor si odata cu acumularea experientei din teren. Aici majoritatea suntem subiectivi si recomandam cam ce avem noi sau la ce visam si este posibil sa nu fie chiar cea mai potrivita si pt tine.
Referitor la trasul la distantele amintite eu as merge pe o luneta 4-16x50 noua sau un 5-25x50 sh. Tinand cont de bugetul limitat, la prima categorie cred IOR , Meopta Meostar R1sau Leupold VX3i s-ar incadra in bugetul tau, iar la a 2-a categorie cred ca poti gasi un Swarovski sh.
Referitor la atingerea distantelor 250-500 m reali, cred ca in primul rand ai nevoie de o arma care sa iti vina perfect si care sa poata sa traga constant bine la acea distanta astfel incat tu sa te poti focusa exclusiv pe trasul corect din toate punctele de vedere....bineinteles ca vei avea nevoie de un sprijin bun si muuuult antrenament. Spor la citit,analizat si spor la tras.
Respecte! :)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde acuciureanu pe 28 Dec 2017, 12:01

@marc12/76
Nu stiu de ce incerci sa ma lamuresti in niste privinte care nu fac subiectul discutiei. Nu dispun de fond de vanatoare privat. Nu stiu nici de unde presupui ca stii ce imi permit sau nu, doar pentru ca imi bugetez o luneta la 800$. Imi voi lua o lisa si o carabina in momentul in care o sa am permisul pentru ca asta vreau acum. Nu am zis ca nu o sa vanez la goana, ci doar ca nu o sa o fac des.
Referitor la reglaj, nu am zis ca nu o sa trag in poligon. O sa trag mult probabil in poligon, chiar mai devreme de a consuma 20 de cartuse la vanatoare. Dar de ce discutam reglaje cand nu asta ma interesa si nici nu e subiectul topicului.
Si vreau sa pot sa trag la 500m inclusiv chiar daca o sa vanez sau nu vreodata la distanta asta. Asta e una din pasaricile mele. Daca poti sa ma ajuti cu niste sfaturi in privinta lunetei, subiectul acestui topic, as aprecia... Daca nu, te rog nu incerca sa imi schimbi aspiratiile doar pentru ca tu ai altele.

@mexx20_ro
Multumesc de raspuns! Nu vreau sa imi iau sh. Momentan ma incanta Trijicon-ul mentionat si imi mai face cu ochiul Bushnell Elite 6500 2.5-16x50. La prima ma incanta mai tare lentila de 56, reticul luminat fara baterii si optica care se pare ca e foarte buna la pretul platit, iar la a doua ma incanta magnificatia mai tare... Inca sunt nehotarat...
IOR nu mi-as lua. Nu imi inspira incredere de nici o culoare...poate exagerez...
acuciureanu
 
Mesaje: 7
Membru din: 11 Dec 2017, 17:46
Locaţie: Bucuresti

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 28 Dec 2017, 19:21

Bine ai venit
Niciuna din cele doua lunete nu merita banii.
Intai ca sint modele deja invechite. Apoi ca nici cand erau noi nu straluceau.
Trijicon e o mare dezamagire, cam are orice defect pe care nu l-ai dori.
Bushnel e doar un pic mai rasarita dar e departe rau de lunetele OK si rezonabile ca pret din cele care au aparut anul acesta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde adisan77ro pe 28 Dec 2017, 22:28

Eu unul am fost chiar foaret multumit de Elite 6500 2.5-16*50. Nu s-a dereglat niciodata in 5 ani cat am tinut-o pe 30.06 si slava domnului ca am tras destul. Mecanica si sticla mi s-au parut chiar Ok insa iluminarea slabuta comparativ cu altele din aceasi gama de pret. E drept ca de acum 5-6 ani de cand am cumparat-o eu, dupa cum spune si Violiv tehnologia a avansat si cu siguranta poti gasi modele mai actuale de o calitate superioara. Eu unul nu as neglija nici reticolul dincolo de magnificatiile dorite. In final eu am vandut BUSHNEL-ul nu ptr ca nu era bun ci pentru ca preferatele mele sunt cele in FFP si intre timp mi s-au mai lumint si mie apele in materie de optica.
Asa ca dreptate a avut "mexx20_ro" cand a spus ca "Luneta ideala o vei afla singurel...odata cu trecerea anilor si odata cu acumularea experientei din teren".
Spor la cautat si ...masoara de doua ori pana tai odata.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde AXP pe 29 Dec 2017, 15:48

@acuciureanu
Pentru ceea ce ti-ai propus, o sa fie nevoie de multa munca, mult antrenament. Pentru a ajunge sa ai rezultate constante la 400-500m o sa trebuiasca sa arzi multa, foarte multa munitie, dupa cateva sute bune, o mie de cartuse ai sa iti dai seama singur.
Referitor la calibru, care spui ca 99% ai facut alegerea la 7RemMag, ..., pentru marja de 1% ramasa iti spun, parerea mea personala, ca nu este cea mai fericita alegere, din urmatoarele motive:
1. Pentru a trage mult (in opinia mea, minim 700-800/an) ai nevoie de munitie foarte accesibila ca pret, aceasta in nici un caz nu este magnum. Este de preferat un calibru cat mai apropiat de cel folosit in teren, pentru ati forma deprinderile si perceptiile cu tipul de munitie folosit uzual in teren. La acest capitol 308Win sau 30.06 se preteaza mult mai bine, pretul este la circa 55-60% fata de magnum. Nu este de neglijat ca la o sedinta de tragere unde se trag peste 40 de cartuse, reculul unui magnum poate deveni deranjant.
2. Speranta de viata a unei tevi magnum bunicele, pana cand grupajele incep sa devina rasfirate este undeva la 1500 pana in 1600 de cartuse trase. Asta insemna ca la un cel mult doi ani o sa schimbi teava. O teava buna in 308 poate ajunge la 10000 de cartuse.
3. Caderea la 400m pentru un 7RemMag este de circa 60cm, la un 308Win este circa 80cm, oricum trebuie sa compensezi caderea din reglajul turetei sau din reticul, nu este nici un avantaj al unui calibru fata de celalalt, in acest sens.
4. In ideea ca vei dori sa vanezi la 400m. Energia cinetica la 400m pentru un 308Win sau un 30.06, depide de tipul de munitie, este in jur de 1600J-2200J, arhisuficienta pentru vanatul de la noi.

Referitor la optica, cum iti spunea un coleg mai sus, gusturile si preferintele noastre difera, ai sa iti dai seama singur dupa o perioda de practica, de ceea ce se potriveste cel mai bine cu gusturile si nevoile tale.
Consider ca gresesti privitor la parerea despre IOR, sa stii ca o parte din tragatorii de LR de peste ocean, care au cunoscut si au incercat IOR, o incadreaza in “top ten”. Am o cunostinta, sporadic coleg de tir, de aici din RO, tragator bunicel de LR (participa la concursuri, inclusiv peste ocean), baga 3 din 4 intr-o coala A4, la +1000m, in mod constant, si foloseste preponderent IOR (este adevarat ca este unul mai special, un Lutaz, dar si distanta la care trage este in alta liga).
Un IOR 4-14x56(sau50) este calitatativ peste lunetele din optinunile prezentate de tine.
In orice caz, in privinta opticii, am o singura recomandare, incearca sa alegi o marca care are reprezentant de vanzari aici in Romania, pentru ca la orice posibila problema aparuta, sau o optiune de “upgrade” o sa iti fie forte greu sa comunici direct cu fabrica sau un vanzator din alta tara.
Pentru optiunea de a cumpara din SUA, sa ai in vedere ca daca nu este adusa in bagajul de mana, declarata ca obiect personal sau cadou, ..., bagajele de cala se mai pot pierde, ..., iar trimisa prin posta (curier), la sosirea ei vei fi taxat +10% taxe vamale, peste care se aplica +19% TVA, ... Spre exemplu un Leupold VX5HD 3-15x56, il iei in SUA la circa 1100USD, in Ro dupa plata taxelor vei ajunge la ~1440USD, adica ~5600RON, iar cumparata din Ro, cu certificat de garantie pe numele tau, costa in jur de 6100RON, ..., alegerea iti apartine.
Spor in alegerea jucariilor.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde mariusk pe 29 Dec 2017, 16:34

Total de acord cu colegul AXP.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 85 vizitatori

Publicitate