Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 21:24

CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde maryo pe 18 Mar 2012, 08:31

Nu am spus ca nu am vazut imagine tub la Duralyt dar facand comparatia cu Meopta am bagat de seama ca imaginea tub este mult mai vizibila la Meopta.Dupa ce am facut aceste probe i-am zis producatorului ce avea lunetele si a ramas total surprins cea ce i-am zis si a hotarat s-a le probeze si el asteptanduse la ce m-am asteptat si eu ca Meopta s-a aiba camp vizual mai mare si mai luminoasa.
Dupa probe mi-a dat dreptate Zeiss Duralyt este mult peste Meopta Meostar R1.
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Don pe 18 Mar 2012, 10:52

Nu luminozitatea este problema la Duralyt!Pana si 1,2-5X36 este uimitor de luminoasa cand ai in vedere dimensiunea obiectivului,bate multe "40"-uri!
Problema este ca acel reticul 6 "dispare" prea repede la caderea intunericului si devine foarte frustrant
sa constati ca sticla iti permite sa vezi pana mai tarziu dar nu mai observi bine reticulul.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Don pe 18 Mar 2012, 12:03

Don scrie:Nu luminozitatea este problema la Duralyt!Pana si 1,2-5X36 este uimitor de luminoasa cand ai in vedere dimensiunea obiectivului,bate multe "40"-uri!
Problema este ca acel reticul 6 "dispare" prea repede la caderea intunericului si devine foarte frustrant
sa constati ca sticla iti permite sa vezi pana mai tarziu dar nu mai observi bine reticulul.

Maryo,dupa postarea asta am recitit postarile tale si cred ca ai facut o usoara confuzie - spui in mod
repetat ca te asteptai ca Meopta 3-12X56 sa aiba camp vizual mai larg,dar nu exista nicio justificare
pentru asta,dimpotriva!
Daca voiai ca o Meopta din serie sa aiba camp vizual mai larg o alegeai exact pe cea echivalenta Duralyt-ului
ca dimensiune a obiectivului,adica 3-10X50.
Uite si datele tehnice ale celor trei lunete despre care vorbim:
-Meopta 3-10X50
http://www.meoptasportsoptics.com/prod. ... 1=2&nav2=3
-Meopta 3-12X56
http://www.meoptasportsoptics.com/prod. ... 1=2&nav2=3
-Duralyt 3-12X50
https://www.zeiss.com/c1256bcf0020be5f/ ... 7a0054e4aa
Din cate observi,din datele tehnice rezulta clar ca Meopta 3-10X50 are un camp mai larg cu cca 10%
decat Duralytul care, la randul lui,are un camp mai larg cu o valoare comparabila decat Meopta
3-12X56,lucru normal si previzibil!
Si eu m-am uitat prin ele si pot sa-ti spun ca la 3-10X50 efectul de tunel al Meoptei este mai redus
decat la varianta 3-12X56,una dintre motivatii putand fi si faptul ca raportul intre magnificatiile
extreme este mai mic,necesitand in acest fel mai putina corectie optica.
Dupa cum ti-am spus,la capitolul luminozitate Duralyt este incredibil la categoria asta de pret,asta
fara sa dea aspectul de imagine usor "spalata" ca la Elite 4200,dar contrastul mi s-a parut mai bun
la Meopta si,mai ales,reticulul 4 al Meoptei mult mai bine utilizabil in lumina putina decat 6-le de
la Duralyt!Faptul ca de la obiectivul de 56 al Meoptei te asteptai sa fie mai luminos e firesc,dar ca
te asteptai la un camp mai larg,nu!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde maryo pe 18 Mar 2012, 14:51

Pai Duralytul este un 3-12x cum si Meopta 3-12x nu inteleg de ce spui ca Meopta ar trebui s-a aiba un camp vizual mai mic fata de Duralyt si in afara de asta Duralytul are luminozitate mai buna efectul tunel mult mai mic pana si claritatea optici este deasupra lui Meopta,sincer ma asteptam la mai mult din partea Meoptei.
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 18 Mar 2012, 17:51

De la Meopta nu poti sa te astepti la foarte mult, si asta am spus-o de nenumarate ori pe forum, intrucat isi are problemele ei. Cu toate acestea, ma asteptam sa aiba o luminozitate mai buna decat Duralytul considerand obiectivul de 56mm. Cand o sa am posibilitatea, am sa le pun una langa alta si sa vad mai exact cum stau lucrurile.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 19 Mar 2012, 03:44

Un alt motiv pt. care Duralytul ti s-a parut mai bun poate sa fie, simplu, acela ca ai avut norocul sa vezi un exemplar bun. Problema cu Duralytul e putin cam ca si lunetele chinezesti, si anume ca sunt diferite una de alta. Daca te uiti la 20 de Duralyturi 3-12x50 vei vedea ca diferentele optice dintre ele sunt, uneori, foarte mari.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 10 Oct 2012, 14:04

Burris Eliminator

Nu prea s-a discutat de ele desi meritau.

Am testat acum vreo 3 luni varianta II:

http://swfa.com/Burris-4-12x42-Eliminat ... 45469.aspx

Optica decenta dar care te lasa iute pe intuneric.
Telemetrul face exact ce zica si inca mai mult, adica poate masura tinte micute si la peste 500, chiar 700 m in conditii bune.
Calculatorul balistic functioneaza "ca uns". De reglat se regleaza ca orice luneta la 100 m, apoi butonezi un picut la partea electronica si tragi de verificare la distanta mai mare (300 m, de preferat) - daca nu-ti convine rezultatul mai umbli un picut la cifre si gata. Verifici si la 500 m daca te tin baierile si ai terminat.
In poligon:
- reticulul este grosut atat pe partea orizontala cat, mai ales, pe "linia verticala". Aceasta se vede ca si cum o banda adeziva transparenta a fost lipita peste reticul. In ea sunt o gramajoara de linioare ultra-fine ce se termina pe centru cu cate o bulinuta care se aprinde functie de distanta la care se afla tinta, exact ca in filmuletele de prezentare.
- reticulul gros face destul de dificila tragerea la grupaj si reglajul
In teren:
- s-a dovedit ca face absolut tot ce spune, adica masoara distanta calculeaza corectia si trimite proiectilul acolo unde vrei in limita celor 500 m enuntati de fabricant si chiar peste. Cum luneta din poveste a fost pusa pe o arma varmint in 243 iar munitia folosita a fost una cu performanta balistica exterioara foarte buna, ansamblul a functionat si un pic peste 600 m.
- dezavantajul major a fost ca nu pot fi folosite indicatiile decat la magnificatie maxima....coroborat cu obiectivul micut si cu stralucirea foarte puternica a scrisului din campul vizual si a punctului asta face aproape imposibil de folosit luneta in conditii mai slabe de lumina.

Iata ca a venit si varianta mai noua, in teoretie imbunatatita la toate punctele la care scartaia cea veche:

Burris Eliminator III

http://swfa.com/Burris-4-16x50-Eliminat ... 53709.aspx

Sensibil mai scumpa dar si muuult peste varianta precedenta.
Sticla impecabila, peste varianta II dar si peste Bushnell 6500 2,5-16 din care am avut una alaturi. Cel putin la magnificatii mari, Bushnell-ul s-a facut de rusine pe langa Burris. N-am vazut Burris din seria noua FOUR sau SIX dar asta bate orice facuse Burris pana acum ca sticla. Totusi, nesansa a fost sa avem alaturi si o Zeiss din generatia cea mai noua, cele cu abtibild cu fluturas si inscriptionate FL, in varianta 4-16x40. Sa-i ia naiba da' au facut o luneta sa mori langa ea. Desi numa 40 mm la obiectiv, a stat alaturi la orice magnificatie de cei 50 mm de la Burris, chiar pana a venit noaptea peste noi. E drept ca pe seara n-am mai vazut nici cu Zeiss gaurile de 243 in tinta la 100 m dar m-a lasat "gura-casca" ce imagine cristal poate sa aiba si cum se decupeaza aceasta din "peisaj", fara absolut niciun fel de tunel, cerc negru, etc.

Revenind la Eliminator III si ce s-a imbunatatit:
- sticla foarte-foarte buna
- telemetrul masoara 1000 m oriunde si oricand chiar cu precizie de 1 m
- scrisul de pe ecran a fost mascat pe o banda inchisa la culoare si nu mai deranjeaza deloc ochirea, chiar si-n conditii slabe de lumina
- "banda adeziva" centrala ca si intreg reticulul sunt mult mai finut desenate si permit trasul la grupaj fara nicio problema
- intensitatea luminoasa a scrisului si punctului se pot regla pana la un minim foarte convenabil pentru conditii de lumina slabe de tot
- CORECTIILE SUNT VALABILE LA ORICE MAGNIFICATIE !!! desi reticulul este tot in planul II si nu se modifica odata cu magnificatia
- mai are si ceva calculator de vant - nu masoara vantul si ofera numai un reper ca sa poti folosi reticulul - trebe citit manualul si exersat un picut dar chiar functioneaza
- corectorul de paralaxa si reglajul fin la ocular functioneaza impecabil
- tabelul cu munitii mult mai vast si, pe cat am verificat, merge foarte bine
- nu este disperant de grea ba chiar pare chiar usoara pentru cat de impozanta este ca dimensiuni.

Ce n-a fost tocmai perfect? Niste click-uri mai imprecis subliniate, cam finute si care mai sareau cate doua la numaratoare dar sunt la 1/8 MOA si este pe undeva explicabil.

Luneta a fost pusa pe o arma in 300 wm, munitie EVO de la RWS, reglat la 100 m "la fix" apoi tras la 328 m - perfect ca si inaltime dar un vant naspa de tot la travers a impins proiectilele cam 12-15 cm dreapta si n-am avut cu ce sa-l masuram sa vedem daca merge si corectia de vant pe reticul.

Desi pretul a crescut semnificativ si luneta ajunge cam 2000 $ in Ro, in combinatie cu o arma pe masura si o mana antrenata bine, face trasul la distante medii si mari o adevarata joaca de copii si este o luneta de panda foarte de dorit.

Sa ne intelegem bine, nu te invata deloc sa ochesti si sa tragi. Daca nu esti in stare sa iei o moneda la 100 m n-o sa lovesti talerul la 400 m in veci. Daca poti gauri un timbru de 2/2 cm la 100 m, o sticla de 2 l explodeaza fara drept de apel la ~400 m. Nu se procura chiar usor, lista de asteptare e lunguta, costa timp si banuti multi dar face mai mult decat orice combinatie de optica separat + telemetru separat in aceiasi bani.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Don pe 11 Oct 2012, 09:42

violiv scrie:Burris Eliminator

Nu prea s-a discutat de ele desi meritau.

Am testat acum vreo 3 luni varianta II:

http://swfa.com/Burris-4-12x42-Eliminat ... 45469.aspx

Optica decenta dar care te lasa iute pe intuneric.
Telemetrul face exact ce zica si inca mai mult, adica poate masura tinte micute si la peste 500, chiar 700 m in conditii bune.
Calculatorul balistic functioneaza "ca uns". De reglat se regleaza ca orice luneta la 100 m, apoi butonezi un picut la partea electronica si tragi de verificare la distanta mai mare (300 m, de preferat) - daca nu-ti convine rezultatul mai umbli un picut la cifre si gata. Verifici si la 500 m daca te tin baierile si ai terminat.
In poligon:
- reticulul este grosut atat pe partea orizontala cat, mai ales, pe "linia verticala". Aceasta se vede ca si cum o banda adeziva transparenta a fost lipita peste reticul. In ea sunt o gramajoara de linioare ultra-fine ce se termina pe centru cu cate o bulinuta care se aprinde functie de distanta la care se afla tinta, exact ca in filmuletele de prezentare.
- reticulul gros face destul de dificila tragerea la grupaj si reglajul
In teren:
- s-a dovedit ca face absolut tot ce spune, adica masoara distanta calculeaza corectia si trimite proiectilul acolo unde vrei in limita celor 500 m enuntati de fabricant si chiar peste. Cum luneta din poveste a fost pusa pe o arma varmint in 243 iar munitia folosita a fost una cu performanta balistica exterioara foarte buna, ansamblul a functionat si un pic peste 600 m.
- dezavantajul major a fost ca nu pot fi folosite indicatiile decat la magnificatie maxima....coroborat cu obiectivul micut si cu stralucirea foarte puternica a scrisului din campul vizual si a punctului asta face aproape imposibil de folosit luneta in conditii mai slabe de lumina.

Iata ca a venit si varianta mai noua, in teoretie imbunatatita la toate punctele la care scartaia cea veche:

Burris Eliminator III

http://swfa.com/Burris-4-16x50-Eliminat ... 53709.aspx

Sensibil mai scumpa dar si muuult peste varianta precedenta.
Sticla impecabila, peste varianta II dar si peste Bushnell 6500 2,5-16 din care am avut una alaturi. Cel putin la magnificatii mari, Bushnell-ul s-a facut de rusine pe langa Burris. N-am vazut Burris din seria noua FOUR sau SIX dar asta bate orice facuse Burris pana acum ca sticla. Totusi, nesansa a fost sa avem alaturi si o Zeiss din generatia cea mai noua, cele cu abtibild cu fluturas si inscriptionate FL, in varianta 4-16x40. Sa-i ia naiba da' au facut o luneta sa mori langa ea. Desi numa 40 mm la obiectiv, a stat alaturi la orice magnificatie de cei 50 mm de la Burris, chiar pana a venit noaptea peste noi. E drept ca pe seara n-am mai vazut nici cu Zeiss gaurile de 243 in tinta la 100 m dar m-a lasat "gura-casca" ce imagine cristal poate sa aiba si cum se decupeaza aceasta din "peisaj", fara absolut niciun fel de tunel, cerc negru, etc.

Revenind la Eliminator III si ce s-a imbunatatit:
- sticla foarte-foarte buna
- telemetrul masoara 1000 m oriunde si oricand chiar cu precizie de 1 m
- scrisul de pe ecran a fost mascat pe o banda inchisa la culoare si nu mai deranjeaza deloc ochirea, chiar si-n conditii slabe de lumina
- "banda adeziva" centrala ca si intreg reticulul sunt mult mai finut desenate si permit trasul la grupaj fara nicio problema
- intensitatea luminoasa a scrisului si punctului se pot regla pana la un minim foarte convenabil pentru conditii de lumina slabe de tot
- CORECTIILE SUNT VALABILE LA ORICE MAGNIFICATIE !!! desi reticulul este tot in planul II si nu se modifica odata cu magnificatia
- mai are si ceva calculator de vant - nu masoara vantul si ofera numai un reper ca sa poti folosi reticulul - trebe citit manualul si exersat un picut dar chiar functioneaza
- corectorul de paralaxa si reglajul fin la ocular functioneaza impecabil
- tabelul cu munitii mult mai vast si, pe cat am verificat, merge foarte bine
- nu este disperant de grea ba chiar pare chiar usoara pentru cat de impozanta este ca dimensiuni.

Ce n-a fost tocmai perfect? Niste click-uri mai imprecis subliniate, cam finute si care mai sareau cate doua la numaratoare dar sunt la 1/8 MOA si este pe undeva explicabil.

Luneta a fost pusa pe o arma in 300 wm, munitie EVO de la RWS, reglat la 100 m "la fix" apoi tras la 328 m - perfect ca si inaltime dar un vant naspa de tot la travers a impins proiectilele cam 12-15 cm dreapta si n-am avut cu ce sa-l masuram sa vedem daca merge si corectia de vant pe reticul.

Desi pretul a crescut semnificativ si luneta ajunge cam 2000 $ in Ro, in combinatie cu o arma pe masura si o mana antrenata bine, face trasul la distante medii si mari o adevarata joaca de copii si este o luneta de panda foarte de dorit.

Sa ne intelegem bine, nu te invata deloc sa ochesti si sa tragi. Daca nu esti in stare sa iei o moneda la 100 m n-o sa lovesti talerul la 400 m in veci. Daca poti gauri un timbru de 2/2 cm la 100 m, o sticla de 2 l explodeaza fara drept de apel la ~400 m. Nu se procura chiar usor, lista de asteptare e lunguta, costa timp si banuti multi dar face mai mult decat orice combinatie de optica separat + telemetru separat in aceiasi bani.

Pertinent si super-adevarat totul,din cauza asta simt nevoia sa citez integral!
Pe de alta parte,sa ne uitam si aici:
violiv scrie:N-am vazut Burris din seria noua FOUR sau SIX dar asta bate orice facuse Burris pana acum ca sticla.

Din ce cauza?Pentru ca nu numai cu aceste doua serii,ci chiar de la generatia a II-a a Eurodiamond-ului,
cea si cu iluminare de gen. a II-a,sticla de la ei mi s-a parut superioara categoriei in care eram obisnuiti
sa o incadram,adica Elite,Meostar...
Vorbesc despre generatia asta,un exemplar ca acesta am si eu:
http://www.chuckhawks.com/burris_euro_diamond.htm
De la preluarea de catre Beretta,nu numai preturile au crescut,ci si calitatea,este posibil ca unul dintre
obiectivele din caietul de sarcini sa fie ca seriile de varf sa poata fi asezate fara jena pe Sako...
Acum imi dau seama ca nici nu v-ati aplecat niciunul cu atentie asupra acestei marci si ca bastoanele
pe care mi le-am luat peste tzurloaie cand,la unul dintre topicuri,spuneam ca as prefera mai degraba
o luneta din seriile de varf actuale de la Burris decat Meostar,se bazau pe comparatiile facute cu ceea
ce fabrica firma acum ani buni...dar si atunci mi s-a parut ca stateau mai bine,Meopta ofereau pe
vremea aia Artemis-ul,care n-a rupt gura nimanui...
Cand v-am vazut pe toti impotriva mea am zis ca trebuie sa-mi schimb ochelarii,probabil ca ma insel eu...
dar m-am mai uitat o data si mi se pare la fel...@Tranan ar putea face o comparatie,dar pana si el n-ar
reusi sa ma convinga ca SixX 2-12x50 nu este clar superioara optic rivalelor de la Meopta si Bushnell!
Eu,potrivit prostului narav,am inlocuit de pe arma si Eurodiamond-ul(aflat,si acum,in stare ca noua),cu
Delta Titanium 1.5-9x45,dar in afara de camp vizual si de magnificatie,noua luneta nu are mai nimic
superior(decat poate un mic plus la capitolul iluminare)fata de ea,pana la SixX 2-12x50 insa,mai are ceva...dar si pretul e cu totul altul!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde adisan77ro pe 12 Oct 2012, 22:26

Este de preferat un reticul in primul plan focal care sa creasca odata cu magnificatia decat unul in cel de-al doilea plan? Sau ar fi mai bine ca reticulul sa nu creasca odata cu magnificatia si eventual daca are si punct iluminat acesta sa ramana la dimensiunea initiala chiar si la magnificatii mai mari?
Eventual exista posibilitatea sa gasim lunete cu reticul variabil in FFP si cu punct luminos fix in SFP in acelasi timp?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 13 Oct 2012, 00:48

Asta e o intrebare cu un raspuns foarte greu de oferit intrucat depinde de modul in care se foloseste luneta.
Avantajul reticului in primul plan focal (FFP) este ca usureaza calcularea distantei datorita faptului ca reticulul isi pastreaza aceeasi dimensiune in comparatie cu magnificatia. In general, in ce priveste lunetele tactice, reticulii FFP sunt adesea preferati dar procesul de fabricatie e mai complicat caz pt. care si preturile sunt mai mari.

Nightforce F1, Vortex Viper PST FFP, Kahles K624i FFP, March FX si F sunt numai cateva exemple unde variantele FFP sunt mai mult sau mai putin scumpe decat cele de SFP.
In cazurile in care reticulii sunt foarte fini e deasemenea avantajos cu FFP intrucat devin mai bine definiti la magnificatiile mai mari.

La un March FX 5-40x56 FML-1 reticulul e atat de fin incat poti sa tragi pe un nasture la 1000m devenind insa din ce in ce mai gros pe masura ce magnificatia creste.

Benchshooteri in general prefera insa reticulii SFP si cat mai subtiri intrucat nu vor ca reticulul sa le optureze tinta. Un March 10-60x52 sau 8-80x56 adesea cu reticul CH sau altul asemanator, e adesea preferatul lor.

La vanatoare, dupa parerea mea, merge si cu FFP si cu SFP depinzand de distantele la care se trage si de marimea animalului dar in general, SFP e considerat ca fiind de preferat intrucat nimeni nu vrea sa riste sa acopere prea mult din tinta.

Varipointul avea o combinatie in care reticulul era in primul plan focal si punctul rosu in al doilea.

Istoric, firmele europene au avut o traditie de reticuli FFP pe cand americanii si japonezii au mers pe SFP.
Astazi insa multe modele europene sunt in SFP precum si americane si japoneze care au trecut la FFP.

Daca SFP si FFP da uneori oamenilor dureri de cap, un alt aspect le creaza insa cosmaruri:

MOA vs CM

Noi, europenii, obisnuiti fiind cu sistemul metric nu ne-am impacat si nu ne impacam cu reglajele in MOA ale lunetelor care sunt concepute dupa sistemul anglo-saxon de yarzi. Neavand alte alternative insa s-a obisnuit lumea cu ele. In ultimul timp insa au aparut din ce in ce mai multe lunete cu reglaje in cm bazate pe sistemul metric, lunete care au facut viata tragatorilor tactici europeni mult mai usoara. Vortex Viper PST e modelul care a introdus lunete tactice dar si de vanatoare de calitate excelenta si cu reglaje metrice.

O multime de lunete au reticuli in MIL dar turete in MOA (Weaver Tactical a fost o astfel de versiune), o combinatie venita din iad intrucat nu creeaza decat confuzie. Pana si yankeii s-au enervat (in pofida dragostei lor fata de MOA) si au boicotat seria.

Din ce in ce mai mult insa apar versiuni de lunete cu reglaje in cm si acestea vor fi catogoric, preferate de piata europeana si nu numai.
MOA e un nume foarte obisnuit la fetele suedeze si un vanator exasperat ca tot citea peste tot de MOA intreaba la un moment dat: "Cine dracu ii MOA asta?" :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 13 Oct 2012, 11:36

1. Functie de preferinte sau destinatie.
2. Zeiss Varipoint - reticul I, punct luminos II.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Vanatorul BC pe 13 Ian 2013, 16:25

Sunt incepator si as avea nevoie de niste sfaturi din partea veteranilor.Pentru o carabina calibru 30,06 ce luneta ar fi ideala.Intreb pentru ca stiu un caz cand cineva a achizitionat o luneta si dupa 3-4 cartuse trase luneta i se deregla de la foc.O regla,si iarasi dupa 3 focuri se deregla.a puso pe o arma calibru mai mic si merge foarte bine acolo.Imi este frica sa nu cumpar o luneta si sa patesc la fel. Ce caracteristici trebuie sa aiba luneta ca sa nu se deregleze?va rog frumos sa ma ajutati.multumesc
Luneta Bushnell LEGEND 3-9X50 R.MULTI-X cu:
Factor de marire 3-9 x,Diametru obiectiv 50 mm,Camp vizual 36/12@3x, 13/4.3@9x º, ar putea fi folosita pe o carabina 30,06 sau se poate deregla la foc cum am scris comentariul de mai sus?
Luneta Bushnell Banner Dusk & Down 1.5-4.5X32 R.MULTI-X cu:
Factor de marire 1.5-4.5 x
Diametru obiectiv 32 mm
Diametru ocular 21.3 mm
Diametru tub 25.4 mm
nu stiu care sa le aleg.daca nu e potrivita niciuna pt calibru 30,06 va rog sa imi spuneti.multumesc
Tot lucrul incepe-l cu Dumnezeu!
Vanatorul BC
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Ian 2013, 12:31

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Vanatorul BC pe 13 Ian 2013, 16:32

sau dati-mi dvs un sfat de o luneta buna pt calibrul acesta, si un pret aproximativ.
Tot lucrul incepe-l cu Dumnezeu!
Vanatorul BC
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Ian 2013, 12:31

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Don pe 13 Ian 2013, 16:45

1 Ai indicat lunete cu destinatii complet diferite - pana la urma ce fel de vanatoare o sa practici?
Goana,dibuit,panda?In ce proportii?
2 Care e suma maxima pana la care te poti "intinde"?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Vanatorul BC pe 13 Ian 2013, 17:38

goana si panda,dar as vrea sa fie dotata si cu punct rosu.din moment ce am dat 1200 de lei pe arma, nu as da o suma mai mare de 900 lei.dar decat sa se deregleze dupa 20 de cartuse mai bine dau 200 lei mai mult.multumesc
Tot lucrul incepe-l cu Dumnezeu!
Vanatorul BC
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Ian 2013, 12:31

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Vanatorul BC pe 13 Ian 2013, 18:16

ce parere aveti de luneta de la linku asta?de ce e asa ieftina?ar rezista la calibrul 30.06?
http://www.shopu.bizoo.ro/vanzare/22115 ... 4-16x40AOE
Tot lucrul incepe-l cu Dumnezeu!
Vanatorul BC
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Ian 2013, 12:31

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde paungeorgica pe 13 Ian 2013, 18:33

Vanatorul BC scrie:goana si panda,dar as vrea sa fie dotata si cu punct rosu.din moment ce am dat 1200 de lei pe arma, nu as da o suma mai mare de 900 lei.dar decat sa se deregleze dupa 20 de cartuse mai bine dau 200 lei mai mult.multumesc

De multe ori luneta depaseste valoare armei asa ca.... Pt ce vrei tu ti-ar trebui o luneta 1,5-6x40 dar si cu 2,5-10x50 te descurci. De la Bushnell daca vrei luneta terbie sa fie Elite sau Elite 6500 ca sa fii sigur pe ea. Altele ar mai fi Nikon, Nikko, Weaver.
Vanatorul BC scrie:ce parere aveti de luneta de la linku asta?de ce e asa ieftina?ar rezista la calibrul 30.06?
http://www.shopu.bizoo.ro/vanzare/22115 ... 4-16x40AOE

Este ieftina pt ca reflecta calitatea ei slaba. Cu siguranta nu rezista.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Vanatorul BC pe 13 Ian 2013, 18:48

D-le paungeorgica si asa un pret proximativ la ce modele de lunete mi-ati indicat ?multumesc frumos
Tot lucrul incepe-l cu Dumnezeu!
Vanatorul BC
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Ian 2013, 12:31

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Gabriell pe 13 Ian 2013, 18:59

Vezi ca lunete bune si ieftine face si Delta! Poate gasesti un model care sa ti se potriveasca! Modelul titanium premiat la IWA e foarte bun ca si luneta universala!
Avatar utilizator
Gabriell
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 07 Sep 2012, 10:02
Locaţie: Romania

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde paungeorgica pe 13 Ian 2013, 21:13

Vanatorul BC scrie:D-le paungeorgica si asa un pret proximativ la ce modele de lunete mi-ati indicat ?multumesc frumos

La lista de mai sus am omis burris.
Uite niste variante avand in vedere bugetul tau care sigur rezista pe 30.06
http://swfa.com/Nikko-Stirling-3-9x42-D ... 12046.aspx
http://swfa.com/Bushnell-3-9x40-Elite-R ... 48262.aspx
http://swfa.com/Burris-3-9x40-Fullfield ... -P187.aspx
Sau mergi pe vrianta SH din Germania.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Vanatorul BC pe 13 Ian 2013, 21:47

va multumesc frumos.dvs le-ati incercat sau cunoasteti cazuri in care au rezistat la foc?
ca am vorbit de curand cu un vanator care are o arma ca a mea si a avut un bushnell si dupa vro 50 de cartuse a inceput sa se deregleze.nu stiu ce sa fac..:(
Tot lucrul incepe-l cu Dumnezeu!
Vanatorul BC
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Ian 2013, 12:31

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Don pe 13 Ian 2013, 22:43

Nu te pacali singur,daca vrei sa iei o luneta care sa-ti rezolve problemele te va costa mai mult decat cei
1200 lei pe care i-ai dat pe arma!
La Bushnell n-ai de ce sa-ti faci griji...daca sunt din gama Elite,sunt excelente la banii platiti!
Formulele magnificatie-obiectiv pe care ti le-a indicat @paungeorgica sunt corecte,opteaza pentru cea
care-ti va da satisfactie in functie de tipul de vanatoare preponderent.
Nu uita de calitatea inelelor,ai 30-06,te vor mai costa si acestea vreo 300 de lei(daca ai deja baze Weaver bune).
O varianta ar fi sa pandesti un sh in stare foarte buna,am vazut la rubrica de vanzari unele chiar in garantie,
mult mai ieftine decat noi in magazin,s-au vandut lunete foarte bune la 350-400 de euro care in pravalie
erau 6-700 de euro iar unele mai vechisoare chiar mai bine!
Daca te pacalesti cu luneta o sa umbli cat de curand sa o vinzi...bani aruncati pe geam pentru ca nu vei
gasi clienti...mai bine alungi gandul ca o sa faci cine stie ce treaba cu vreo ieftinaciune!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde paungeorgica pe 14 Ian 2013, 09:06

Vanatorul BC scrie: am vorbit de curand cu un vanator care are o arma ca a mea si a avut un bushnell si dupa vro 50 de cartuse a inceput sa se deregleze.nu stiu ce sa fac..:(

Sigur nu era din gama Elite.
Retine, la Bushnell dor cele doua modele Elite sau Elite 6500 iti ofera calitatea necesara.
Repet si ce ti-a zis colegul @Don nu uita de suporti. De preferat ar fi sa iei modelul cehesc.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde madalin122582 pe 14 Ian 2013, 10:52

Omu' vrea o luneta cu un buget restrans. Nu se incadreaza la seriile 4200, nu mai vorbim de 6500.

Eu iti recomand o luneta relativ ieftina si cu o constructie mecanica - beton. E vorba de Hawke Endurance 30 1,5-6x42. Nu vorbesc din auzite. Am avut o astefel de luneta pe un 30.06. Rezista fara probleme + ca ai garantie 10 ani la partea mecanica. Si la scaderea EUR din ultima perioada cred ca ti-o poate trimite Tranan intr-un pret rezonabil.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde chivi pe 14 Ian 2013, 10:55

Si sa nu uitam ca pe piata romaneasca au patruns f. multe bushnell-uri contrafacute, atentie mare la achizitie, un pret mic nu este intotdeauna o afacere buna.Din cate stiam Elite 4200 si 6500 nu erau copiate pana anul trecut, oricum o japoneza nu ai cum sa o confunzi cu o chinezarie.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Vanatorul BC pe 14 Ian 2013, 14:13

suportii sa fie neaparat dintr-o bucata asta stiu.dar daca sunt de duraluminiu nu sunt buni?trebuie neaparat din otel?
inca o intrebare:cum sa imi dau seama intre o luneta originala si una contrafacuta.pentru ca merg joi seara sa vad un bushnell secound-hand.la ce caracteristici sa ma uit?omu asta a primit-o cadou de la cineva din italia si o vinde pentru ca nu are carabina,are doar o lisa.
va multumesc tuturor pentru sfaturi.pentru mine ca incepator inseamna foarte mult sa te indrume cineva.
Tot lucrul incepe-l cu Dumnezeu!
Vanatorul BC
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Ian 2013, 12:31

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde paungeorgica pe 14 Ian 2013, 14:35

De nevoie poti sa-i pui si pe aia dar cauta-i pe aia de otel mai bine.
Pai intaii sa-ti cumperi luneta ca sa vezi pana la urma ce tub si inaltime ai nevoie si dupa treci la suporti. Suportii cehesti sa-i cauti prima dat la huntershop si daca nu-i au ei mai cauti si-n alta parte, aaaaaaaa ca mi-am adus aminte mai este dl Craciun din Codlea care face niste suporti foarte rezistenti numai ca nu sunt asa de estetici dar buni rau, asa ca spor la cumparaturi.
http://www.huntershop.ro/
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Vanatorul BC pe 14 Ian 2013, 15:10

Tot lucrul incepe-l cu Dumnezeu!
Vanatorul BC
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Ian 2013, 12:31

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 14 Ian 2013, 17:41

Te tot uiti la lunete de 2 lei.
Nu prea exista asa ceva si care sa si functioneze. Din nefericire pentru noi, imensa majoritate a lunetelor ieftine fac rabat atat la sticla cat si la partea mecanica - nici nu vezi, nici nu stau pe arma.

De-a lungul timpului s-au strans ceva referinte despre lunete care fac mai mult decat costa dar sunt intr-un numar mic si in mod sigur scartaie la ceva. Efectiv vrei prea mult de la o luneta pentru banii pe care vrei sa-i dai. Am mai spus-o - asta e boala Ij-ului 18 - orice luneta decenta ai vrea costa mult mai mult decat arma.


Fa poze la luneta ce-o vezi si pune-le aici. O sa afli asa ce model si cat de veritabila e.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde paungeorgica pe 14 Ian 2013, 18:17

Vanatorul BC scrie:ce ziceti de luneta aceasta? http://huntershop.shopmania.biz/cumpara ... te-2655266

Vazi ca colegul @hunterboy are un ij 18 echipat cu suporti cehesti si un Bushnell elite 3200. El zice ca nu da separat dar avand in vedere ca pretul pt tot asamblu este foarte bun cu siguranta daca vii cu o oferta serioasa il va descompleta.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Mircea-B şi 29 vizitatori

Publicitate