Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Sep 2020, 10:20

CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: Cristi

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Vanatorul BC pe 14 Ian 2013, 18:51

si cum sa iau legatura cu el?nu aveti un numar de telefon ca sa il sun?
Tot lucrul incepe-l cu Dumnezeu!
Vanatorul BC

Mesajde Vanatorul BC pe 14 Ian 2013, 18:53

si cum sa iau legatura cu el?nu aveti un numar de telefon ca sa il sun?
Vanatorul BC

Mesajde Newkidintown pe 14 Ian 2013, 20:28

Vanatorul BC,ai MP de la mine.
Newkidintown

Mesajde paungeorgica pe 14 Ian 2013, 20:45

Vanatorul BC scrie:si cum sa iau legatura cu el?nu aveti un numar de telefon ca sa il sun?

@hunterboy= Vasile, cred 0745-387154
iar in anuntul cu pricina este trecut 0743-492566, Nicu (cred ca-i vreun prieten).
Suna-l pe @hunterboy= Vasile si vezi ce si cum. Sa stii ca eu nu stiu nimic despre calitatea produselor si nici pe colegu nu-l cunosc, eu doar am vazut anuntul si ti-am recomandat pt ca are un pret bun acum totul depinde de tine sa iei decizia.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran

Locaţie: Focsani

Mesajde Don pe 14 Ian 2013, 22:34

Colegul nostru cred ca mai spera sa scape ieftin...dar mai bine ar reciti postarea lui @Violiv,care-i
zice tare bine ce-i zice,ba inca-l menajeaza...nu vrea sa-l sperie,dar si o luneta sh bunicica e mai
scumpa decat Izh-ul lui nou!
Nu te grabi,colegu',mai stai un pic pe forum sa nu-ti iei cumva Prostaff-ul si peste vreo luna sa ne
intrebi iar pe forum...ce luneta ti-ar trebui!
Don
Veteran

Mesajde katlin pe 15 Ian 2013, 07:54

In aceiasi situatie am fost si eu, a trebuit sa ma cheltui de 3 ori sa inteleg lucrul asta, nu mai spun de cartuse stricate aiurea.
Ai ocazia poate o singura data pe sezon sa-ti vina ceva bine si dai pe langa ca te-ai zgarcit la luneta.
katlin
Membru important

Locaţie: Galati

Mesajde Vanatorul BC pe 15 Ian 2013, 14:53

Bushnell elie 3200 10x40 din Cehia. Ce parere aveti pt cal 30.06?multumesc
Vanatorul BC

Mesajde paungeorgica pe 15 Ian 2013, 15:15

Vanatorul BC scrie:Bushnell elie 3200 10x40 din Cehia. Ce parere aveti pt cal 30.06?multumesc

Vorbesti de luneta sau de binoclu? :lol:
Nu exista elite 3200 10x40. Poate este ....-10x40, inainte de 10 clar trebuie sa mai aibe ceva dar vezi ca gama elite este facuta in Japonia nu in Cehia.
paungeorgica
Veteran

Mesajde Vanatorul BC pe 15 Ian 2013, 16:21

asa mi-a zis cineva la telefon.sa caut sa vad daca imi convine.fratele lui e in cehia si a gasit-o la un magazin.dar probabil nu si-a notat toate datele.multumesc
Vanatorul BC

Mesajde Dragan pe 15 Ian 2013, 22:53

Poate fi vorba de 2,5x10x40
Dragan
Membru important

Mesajde Don pe 15 Ian 2013, 23:01

Una peste alta si toate la un loc...cai verzi pe pereti!
Don
Veteran

Mesajde DAC pe 16 Ian 2013, 12:04

.
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
DAC
Membru important

Mesajde Don pe 16 Ian 2013, 19:57

Pentru ca unul se pare ca n-a inteles ca era cu caii verzi...se refera la utilizarea unui 10x40 la goana
prin codrii patriei...nu e buna pentru ca,dupa ce impusti mistretul care alearga la zece metri de tine,
cand iei luneta de la ochi ramai un pic dezamagit,piesa doborata ti se pare prea mica!
Don
Veteran

Mesajde paungeorgica pe 16 Ian 2013, 22:08

Don scrie:Una peste alta si toate la un loc...cai verzi pe pereti!

Am avut si eu parerea asta la un moment dat dar am zis ca am eu o problema si am continuat :oops: dar...............bine zici (ziceti).
paungeorgica
Veteran

Mesajde Don pe 16 Ian 2013, 22:40

De data asta cred ca Vio s-a prins inaintea noastra...eu decat cand am vazut Elite-ul in Cehia...mi-am
amintit ca nici Geany nu-i aici...e tocmai in Germania!
Don
Veteran

Mesajde HUNTING MAN pe 17 Ian 2013, 22:52

paungeorgica scrie:
Vanatorul BC scrie:Bushnell elie 3200 10x40 din Cehia. Ce parere aveti pt cal 30.06?multumesc

Vorbesti de luneta sau de binoclu? :lol:
Nu exista elite 3200 10x40. Poate este ....-10x40, inainte de 10 clar trebuie sa mai aibe ceva dar vezi ca gama elite este facuta in Japonia nu in Cehia.

Exista Elite 3200 fixa 10x40 este una tactica cu reticol Mil Dot si turete tactice si Zero Stop ;)
Da-i un search pe Google sa o vezi,si este originala nu facatura made in China,asta postata aici este dupa Natchez.com,clar luneta de panda nu de goana .

Imagine
FOCUL GRESIT DOARE CU MULT MAI TARE DECAT NUIAUA PRIMITA!
HUNTING MAN
Veteran

Mesajde Don pe 17 Ian 2013, 23:02

Este..era,nu asta-i problema,chestia este ca omul o vrea pentru goana si panda,dupa ce @paungeorgica
i-a indicat si niste game de magnificatii potrivite...uita-te la istoricul discutiei si spune daca mai pare
serioasa intrebarea!Ne-am prins tarziu ce voia omul...din cauza asta vorbeam despre cai verzi pe
pereti si dimensiunea vanatului de a dat indignarea in @DAC!
Don
Veteran

Mesajde OVI762 pe 18 Ian 2013, 01:14

Dragi colegi,nu cumva topicul este despre luneta ideala?Haideti sa ramanem la ideea asta,ce ziceti?Mai ales ca de cand mi s-a pus pata pe glont ma tot gandesc ....Da' cred ca i-am dat de cap.Pentru nevoile mele,deocamdata,asta este http://www.youtube.com/watch?v=thntBgav4UQ. Cu stima.
este in noi
OVI762
Veteran

Mesajde val pangica pe 18 Ian 2013, 10:43

Recomand sa reveniti la subiectul topicului . Multumesc .
Respect
val pangica
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde bogdanm pe 18 Ian 2013, 10:48

Domnilor, haideti sa continuam cu luneta ideala.
Multumesc.

Later edit. Pana una- alta, am sters cateva mesaje ce nu aveau legatura cu topicul.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
bogdanm
Veteran

Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde Don pe 18 Ian 2013, 11:15

Total de acord...as vrea o secunda doar(pana termin tigara) sa aduc in discutie Delta Titanium 1.5-9X45,
o optiune care mi se pare foarte buna cand n-ai bani de o "austriaca",atat din punct de vedere al plajei
de magnificatie si campului vizual,cat si al calitatii optice foarte bune,inclusiv aducand in discutie
luminozitatea mai mult decat acceptabila...o mica intrebare totusi,obisnuit fiind cu RainGuard-ul de
la variantele de Elite pe care le-am avut in timp,imi lipseste un pic asta - ce solutii de compromis
apar in pravaliile noastre?Ce ati cumparat si folosit cu succes pentru aplicarea pe lentile?
Don
Veteran

Mesajde Gabriell pe 18 Ian 2013, 13:55

Eu folosesc cu rezultate bune,un kit compus dintr-un gel soft (fara alcool) si o tesatura speciala din micro fibre,asemeni celor de sters lentilele ochelarilor! Produsul este destinat intretinerii ecranelor plasma si LCD,dar eu il folosesc cu rezultate bune si la ochelarii de soare Polaroid si ecranul camerei foto,lentile,etc! Produsul se numeste OMEGA Free Style PLASMA & LCD CLEANING KIT si l-am cumparat de la raionul de electronice al unui magazin de electronice! Desi este un gel,se agita putin si se pulverizeaza pe lentila apoi se sterge usor cu tesatura! Drept urmare,vei constata ca orice picatura de apa ce atinge lentila se micsoreaza enorm,daca lentila sta pe orizontala! Cand suprafata lentilei este usor inclinata sau verticala,curge orice strop de apa de pe ea,lasand-o perfect curata si uscata! PS.: Am terminat tigara! :oops:
Gabriell
Membru activ

Locaţie: Romania

Mesajde Don pe 18 Ian 2013, 14:04

Multumesc!
Ma gandesc totusi la produse dedicate lentilelor...eu am tot vazut pe net asa ceva,parca odata si
@Tranan mi-a indicat un produs(pe care insa nu l-am gasit la noi)...sunt retinut in a apela la un produs pentru curatat ecrane...
Don
Veteran

Mesajde Alin3006 pe 18 Ian 2013, 15:12

Don scrie:Total de acord...as vrea o secunda doar(pana termin tigara) sa aduc in discutie Delta Titanium 1.5-9X45,

Am vazut luneta la @Vrajitorul si m-a impresionat, desi sunt un tip al dracu de carcotas in materie de lunete si condus de principiul ca lunetele sunt Swarovsky si restul. Insa aceasta Delta Titanium chiar isi merita banii si poate fi o luneta universala foarte buna. M-a impresionat luminozitatea ei, atat in conditii de zi cat si de noapte, iluminarea reticulului fara cusur si absenta oricaror aberatii optice. Jucaria merita banii, fara nici un dubiu.
A folosit cineva varianta mai mare - adica asta: http://en.deltaoptical.eu/products/clos ... iflescope/ ?
Alin3006
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde Tranan pe 18 Ian 2013, 16:57

Delta Titanium 1.5-9x45 nu are adversar la ora actuala. Cand vine lumea la mine la magazin si vor sa ia o astfel de luneta, le pun in fata Delta Titanium 1.5-9x45, Nikon Monarch 1.5-6x42 si Meopta Meostar R1 RD 1.5-6x42. Astea sunt lunetele la preturi similare. Pana acuma nu a luat nimeni o alta luneta decat Delta si de ce ar face-o?
Delta are o plaja de magnificatie super. E la fel de luminoasa ca Nikonul si mai luminoasa decat Meopta. E la fel de bine iluminata ca Meopta si mai bine decat Nikon si impreuna cu Meopta are reticulul cel mai versatil intrucat la Nikon sunt stalpii cam grosi. In ce priveste claritatea, toate cele trei sunt practic identice.
In ce priveste pretul, Delta le da fund urat de tot. :D
Singurul dezavantaj la Delta e faptul ca luneta e putin mai lunga. Dezavantajul asta il consider eu "a piss in the Mississipi" in comparatie cu celelalte avantaje.
Deci fara discutii, Delta e la ora actuala o luneta cu care e imposibil de concurat si nu pot decat sa multumesc inca odata forumistilor care m-au sfatuit sa o testez, la vremea in care eram nesigur daca avea rost sa "ma incurc" cu ea.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Tranan
Veteran

Locaţie: SUEDIA

Mesajde radubichis pe 18 Ian 2013, 17:00

Are aceleasi calitati la alte magnificatii Primul care imi vine in minte dintre utilizatori este Lorand ,restul nu au cont pe acest forum Merita insa toata atentia varianta 2,5-10x56 si cireasa de pe tort 2,5-15,5x56
radubichis
Veteran

Locaţie: Hunedoara

Mesajde radubichis pe 18 Ian 2013, 17:05

@Alin ti-am raspuns la intrebare dar intre timp a postat Tranan
radubichis
Veteran

Locaţie: Hunedoara

Mesajde Don pe 18 Ian 2013, 17:35

Tranan scrie:Delta Titanium 1.5-9x45 nu are adversar la ora actuala. Cand vine lumea la mine la magazin si vor sa ia o astfel de luneta, le pun in fata Delta Titanium 1.5-9x45, Nikon Monarch 1.5-6x42 si Meopta Meostar R1 RD 1.5-6x42. Astea sunt lunetele la preturi similare. Pana acuma nu a luat nimeni o alta luneta decat Delta si de ce ar face-o?
Delta are o plaja de magnificatie super. E la fel de luminoasa ca Nikonul si mai luminoasa decat Meopta. E la fel de bine iluminata ca Meopta si mai bine decat Nikon si impreuna cu Meopta are reticulul cel mai versatil intrucat la Nikon sunt stalpii cam grosi. In ce priveste claritatea, toate cele trei sunt practic identice.
In ce priveste pretul, Delta le da fund urat de tot. :D
Singurul dezavantaj la Delta e faptul ca luneta e putin mai lunga. Dezavantajul asta il consider eu "a piss in the Mississipi" in comparatie cu celelalte avantaje.
Deci fara discutii, Delta e la ora actuala o luneta cu care e imposibil de concurat si nu pot decat sa multumesc inca odata forumistilor care m-au sfatuit sa o testez, la vremea in care eram nesigur daca avea rost sa "ma incurc" cu ea.

Tranane,stii ce-mi mai trebuie la luneta asta? Rainguard!!! Vreo solutie stiintifica?
Don
Veteran

Mesajde Tranan pe 19 Ian 2013, 06:39

Rainguardul e greu de imitat si nu exista nici o solutie care iti da 100% efectul acesta.
Exista un numar enorm de produse pe piata care spun ca trateaza lentilele impotriva aburirii sau ploii. Personal nu am gasit inca nici un astfel de produs care sa dea acelasi rezultat oferit de Rainguard si in special LotuTec sau AquaDura. Am gasit si eu cateva care functioneaza mai mult decat satisfacator.
Problema nr. 1 cu astfel de produse este ca toate trebuiesc aplicate cu ajutorul unui servetel sau carpa ceea ce, orice iubitor de optica, considera ca fiind sacrilegiu.
Ca sa-l citez pe Bob Berman din vestita lui carte: "Secrets of the Night Sky", "a folosi servetele, sau carpe pe lentile e la fel de eficient ca smirghelul". Toate distrug coatingul lentilelor. E de altfel motivul pt. care Leica, nici macar nu ofera o carpa la modelele lor de Leica Ultravid HD intrucat nu vor sa incurajeze utilizatorii sa foloseasca asa ceva pe lentile.
Problema nr. 2 este ca desi ofera o anumita protectie impotriva ploii si a aburirii, nu ofera acea suprafata extra rezistenta pe care o ofera tratamentele de mai sus.
Problema nr. 3 este ca fiecare substanta aplicata pe lentile afecteaza optica. Este una, cand folosesti o substanta pt. a curata lentila si pe care o stergi dupa aceea si alta cand substanta ramane pe lentila. Asta denatureaza atat imaginea optica cat si modul in care lumina/razele soarelui sunt transferate de lentila.
Cu toate acestea insa, atata timp cat utilizatorul e constient de dezavantajele de mai sus, exista situatii cand utilizarea unor astfel de produse vor reprezenta mai multe avantaje decat dezavantaje.

Personal, cel mai bun produs pe care il cunosc e Silbo. Dupa parerea mea sunt cei mai buni. Cred ca denumirea exacta e: Silbo antibeschlagmittel.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Tranan
Veteran

Locaţie: SUEDIA

Mesajde adisan77ro pe 25 Ian 2013, 20:03

Ar putea cineva sa-mi dea un feedback despre SWAROVSKI Habicht 3-12x56? E o luneta de generatie ceva mai veche? ca totusi este un Swaro'. Cum se plaseaza comparativ cu ELITE 6500? sau eventual daca poate fi comparata cu ceva din gama DELTA sau ZEISS, iar daca DA, atunci cu ce ar fi echivalenta?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
BENELLI Vinci 12/76/70
SAKO A7 Roughtech Pro 30.06
adisan77ro
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare